Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 06. 2014 13:24
U těch koleček - musí být z A4 jinak to zrezivý ! A měly by být trochu zešikma namontovaný jinak pokud to jede po nerovný cestě..... rozhoupe se to !
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 06. 2014 13:32
Stačí A2, jen je třeba je občas vzít hadrem a trochu přeleštit, aby materiál nebyl matný.. Já jsem si vyráběl kolečka již 2x, pokaždé z A2 a pokud se náhodou někde objevila rez, tak to bylo proto, že jsem použil nějaký brusný nástroj, kterým jsem před tím použil na ocel normální. A když je po výrobě vezmeš takovým tím sajrajtem, co se používá na vyčištění nerezového výrobku, hlavně svařenců (vypadá to jako bílá aviváž, je v tom kyselina a jiné přísady), tak to ani nematní, ani nerezne. A proti houpání a hopsání stačí mít kolečka trošku měkčí. Vyzkoušeno.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 06. 2014 13:56
No mně to neříkej já kolečka měl a pří montáží jsem nesehnal jiný podložky než A2 a po jedný sezoně to šlo do popelenice od tý doby na všechno jen A4. Vozejček na motor jsem měl z A2 po každym použítí jsem to opláchl vodou tak tam to ještě vydrželo.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 06. 2014 14:52
Mě skutečně na A2 nerezu trochu narezlo jen v místech, kde byl přebroušený svár, nebo broušená hrana apod. Spojovací materiál (šrouby, podložky atd.) bez poskvrnky. Jen na některých místech se udělal trochu matný povrch, nikoliv rez. Jednou jsem koupil A4 šrouby a mazaly se jak med. Ono totiž taky není nerez jako nerez. Pokud materiál odpovídá tomu, co je na něm uvedeno, nemůže se stát to, co uvádíš. I na nerezu se šidí a je vydávána ocel, která má jen malinko vyšší obsah Cr už jako nerezová, přitom do této kategorie nepatří. Mám ob barák souseda, který s nerezem dělá už léta a mohl by vyprávět.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 06. 2014 15:02
Jo to je je fakt že nevíš co koupíš že je to šedivý to nevadí teď jsou kupovlal podložky z A4 a taky nejsou lesklý a jsou trochu šedivý už teď ale to je jedno nejhorší je když to rezne a mně hlavně vadilo že od tý rzi bylo i zrcadlo na člunu ... radši jsem je vyhodil
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
10. 06. 2014 15:27
Ahoj, to Bessy, já jiná něž jen nasazovací nikdy ani neměl, první jsem dělal před 11ti lety. Před odjezdem je jednoduše vytahnu a hodím do auta. Měl jsi je ale zalomit pod zrcadlo, jako to mám já. Předek je při tažení mnohem lehčí. Když jsem si pořídil silnější a těžší motor, tak jsem si udělal tupláky a na písku a podobně se opravdu osvědčily. I se ty tlaky na krut toho jacklu lépe rovnají. Nahoře mám taky takovou tu jistící kuličku, aby mi zase sami nepadali když to natahuju na vozík. Po těch rolnách to naložím a složím během pár vteřin lehce sám. Co se týče toho inoxu, jak zde píšete, tak hutní materiál co se týče kvality se označuje např. AISI 304, to je materiál běžně skladem. Pokud chcete inox s odolností proti slané vodě, tak 316. Ta bývá na objednání. Kvalita A1,2,4 je značení pro spoj. materiál. Z AISI 316 jsem zrovna nedávno vyráběl držáky na hydranty k molům na moře. Jinak ta rez se může objevit třeba i po otisku od čelistí svěráku, špatně odrátkovaný a chemicky neočištěný svar apod,.


[jpeg.cz]
[jpeg.cz]
[jpeg.cz]
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
10. 06. 2014 17:11
... Reno, ten Bush je moc hezký ... thumbs up
... potřebuji kolečka na cca 10 až 15 metrů po betonu do vody a stojan na motor už asi ani brát kvůli místu v kufru nebudu ... to je krámů ... eye rolling smiley
s autem dojedu až na místo, kde chci člun připravit a motor položím vedle člunu ... teda tak si to nějak představuji ...
díky chlapi ...
smileys with beer
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 10:52
Ahoj

poradíte mi někdo s výběrem baterie do lodi?

K motoru Mercury 3.0l, 4 válec , 135ks.
Mám tam nějakou , ale nezdá se mi že je to ta správná.

děkuji b
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 12:46
Jak to myslíš není to ta správná jako kapacitou?
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 13:09
Ano

a to jak typem, je tam kalciovka - bezúdržbová,
tak kapacitou. 90Ah. Na lodi nemáme nic na elektriku,
jen motor, radio, sprchu a světla poziční.

b
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 16:48
Dobrý den, existují nějaká přesná pravidla, kam dát na člun čísla? Teď jsem viděl gumáky, a ti měli číslo lodi nalepené na motoru... Na starém jsem to měl normálně vepředu z boku, ale teď jsem koupil nový člun a nevím kam a jak to umístit... A je lepší stříkat čísla nebo lepit? Díky za rady.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 20:18
Cisla museji byt vepredu na obou stranach, velikost minimalne 10cm a kontrstni. Nejlepe je nechet si je vyriznout z folie na polep autoplachet, dal jsem za ne stovku.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 21:14
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Cisla museji byt vepredu na obou stranach,
> velikost minimalne 10cm a kontrstni. Nejlepe je
> nechet si je vyriznout z folie na polep
> autoplachet, dal jsem za ne stovku.


Takže někde v reklamce? A čím jsi to nalepil aby to vydrželo?
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 23:10
Samolepicí...nechat vyřezat ploterem

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 23:28
bioubi
to mi připadá že máš dobrou já mám obyč.dolejvací 680A, 74Ah měl jsem teda v lodi 2 a přepínač, ale protože mi to připadá zbytečný tak teď dám jen jednu 740A,80Ah.bezúdržbovou.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 06. 2014 23:47
Čísla jsem řešil na gumáku samolepící nevydržej je to ani ne na sezonu a to jsem to nechal udělat z bannerový venkovní folie ! Jak se člun skládá tak to nevydrželo pak jsem nechal udělat tyhle čísla a byl pokoj.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 06. 2014 07:51
Já jsem samolepící číslice přilepil na gumák nějakým žlutým lepidlem, co mi zbylo po lepení podlahy a drží to dobře. Číslo mám odjakživa vepředu jen na jedné straně a nikdo nic neříkal - ani v HR, ani při technické prohlídce.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
18. 06. 2014 07:57
Ja clun nebudu vyfukovat ani balit, tak to nebude moc trpet, hlavne at to drzi a neodlepuje se to, pak by to vypadalo blbe ty odlepujici se kraje...
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 06. 2014 21:48
Zdar namořníci, prosím o radu jak kotvit člun gumák s pevným kýlem 7m dlouhý (750kg) pouze na bojce. Doteď jsem vždy kotvil přídí uvázanou u břehu a zádí na bojce většinou v nějaké marině. Teď kvůli mělkému břehu má domácí pouze bojku asi 15m od břehu. Mám přivázat příď k bojce a nechat loď točit, nebo k tomu záď hodit na kotvu? A jak se po zakotvení přemisťujete na břeh? Skočíte do vody, nebo máte nějaký nafukovací člun na dopravu k břehu? Tady je místo, kde budu kotvit: mapa
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 06. 2014 23:09
Uvaž ji jen za oko na přídi lodě - loď se musí na vodě pohybovat volně, musí mít možnost se otáčet proti vlnám mě to takhle radil i domácí. A měli to tak všichni.
Ke člunu doplavu nebo dopádluju na vlečné hračce.... yawning smiley
Jo a hlavně ji uvaž do oka kotvícího lana pod bojkou ! Viděl jsem že to někdo uvázal za vrh plastový bojky ale ta může prasknout !



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (20. 06. 2014 23:13).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
21. 06. 2014 08:10
Presne tak. Uviazať podľa možnosti na vlastné lano, lebo o tie bóje väčšinou sa nestará nikto. Na Rabe kotvím takto a viažem na oko v betónovej kocke. tam je ca 100-130 cm vody. Lano mám ca 2,5 m a dole viažem šeklom a na čln cez deň karabinou a na noc reťazovou spojkou. Keď fúka velmi silne zvyknem hodiť aj kotvu ktorú viažem na zrkadlo, ale aby sa loď mohla natáčať do vetra, tak dávam dlhé lano. Na tak velkú loď môžeš dať do lana aj tlmič. Naloďovanie posádky prebieha tak, že vždy sa niekto (ja) obetuje a pritiahne gumák k brehu.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
21. 06. 2014 10:12
ahoj

ano souhlasím a tady jsem o tom taky psal :

[forum.ihvar.cz]

- nalodování posádky stejně jako Ozzi, :-) , někdo tam doplave ,
ale máme tam hned molo, tak u něj to je pohoda
- dole u bloku je lepší řetěz, aby se lano neodíralo a neničilo

bob
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 06. 2014 11:14
... Hallo mořští vlci ... co s tím člunem udělali špatně ( na videu od cca 02:00 ) ? eye rolling smiley



avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 06. 2014 18:29
Bessy to je jednoduché..... čuměli na ženský jako ty a nahrnuli se všichni na jednu stranu thumbs up smiley. Jen na videu není vidět jak padaj do moře yawning smiley.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 06. 2014 21:22
... Pavle, se mi nechce věřit ...
když pominu skutečnost, že po babách nečumím, tak jestli to neměli blbě zakotvený ... a vlna se mi taky nezdála tak velká ...
smileys with beer
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 06. 2014 22:30
tak to se vyprdni na člun Petře a zajdi k očnímu...páč když nečumíš po ženských, budeš mít asi něco s očima thumbs up smiley ( teda nebo je Eva hned vedle a má v ruce karabáč yawning smiley )
JInak taková šikovná vlana ve správném směru a správnou chvíli..... no počkej, však to letos poznáš thumbs up smiley.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 06. 2014 07:53
... prosím vážené mořské vlky o rady při kotvení člunu ... ( v mém případě 3,5 metru Bush, Honda 15 Hp )
i když je to tu o kotvení ... jsou tady ( viz. výše ) plky, kterými jsem přispěl i já, ale šlo mi o vysvětlení převrácení člunu a chybu, kterou udělal lodivod ... že se diskuze rozvinula dále, za to se omlouvám ...

... pokud bude odpověď jednodušší ... jako odkaz na odborné forum, ale včetně grafického zobrazení situací ...
typy kotev, lana, jaké karabiny, bojky, jak správně kotvit, směr kotvení ... situace, kdy je lépe nekotvit atd. ... nevadí
... něco vím, ale jako laik jsem se dosud nesetkal se situacemi, které mohou nastat ...

... prosím ... neposílat odpověď ve smyslu ... " to zjišťuješ brzo " ... díky
smileys with beer

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (23. 06. 2014 08:16).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 06. 2014 08:31
Podle mne jim neudržela kotva v tom písčitém dnu. Jak už je člun bokem k vlnám na mělčině, tak stačí poměrně malá vlna na převrácení (člun se jedním bokem opře o dno a vlna jej podebere). Na takovémto plochém pobřeží se malé čluny spíš vytahují na pláž, kotvit by měli ve větší hloubce.
Tohle ale v HR nehrozí, tam je spíš někdy problém kotvu z těch kamenů dostat ven yawning smiley
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 06. 2014 09:34
Ahoj

souhlasím s raschi, když je písek, tak dát takhle lehkou lodku na břeh,
jinak ukotvit dál od břehu, kde se ještě vlny nezvedají a jsou menší.
Rozdíl je u kotvy do písku a na kamenité dno, souvisí to samozřejmě s váhou lodě.
Přihlédnout k váze kotvy , sílu lana, popřípadě řetěz.
Délka lana je taky důležitá. Cca 5 krát tolik co je pod tebou hloubka.
U tebe Petře bych neřešil řetěz, jen skládací kotvu, lepší mít dvě, a lano, více jich
Jsou vyvazovací a kotevní, a chce to alespon jedno dlouhé.
Kotvu kolem 3kg, lano 6mm dlouhé, a na vázání na noc 8mm krátké.
Bojku nepotřebuješ, tedy jestli nebudeš tvořit kotvící místo.
Karabinky taky nepotřebuješ, nepoužívam je, nemám je rád.
Lepší je šekl a nebo šroubovací oko.
Nekotvit zádí a bokem k vlnám. to je logické.
Rozdíl jestli kotvíš u ostrova na koupání a nebo na noc. Jak bylo tady psáno
na noc a delší čas je lepší blok, dvojité lano a za špičku, lod se točí proti vlnám, větru.
U ostrova na koupání většinou kotvím na dlouhou kotvu a zádí k pevnině ji přivážu za strom třeba.
Stale ji mám na očích a hlídám, ono sto malých vln udolá malou i velkou lod.

jo a po těch ženských se taky kouknu , to je pro Pavla i pro tebe Petře....-) ale nechci tady v tomto vlákně,
kde se plky nepíšou pokračovat ... chápete Vy pisálkové dva... :-):-):-)

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 06. 2014 10:52
Osvědčilo se mi mít dole (na "druhém" konci) na kotvě v očku přivázaný ještě jeden tenší plovoucí provázek. Když se kotva zasekne, tak není třeba se potápět (když provázek dosáhne až na hladinu), nebo ne tak hluboko. Mám ten provázek delší a podle potřeby zbytek smotám do klubka a nechám dlouhý akorát na hladinu.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 73
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.