Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 21:50
zdravím mořské vlky,máte někdo zkušenosti s kotvením gumáku (3,6m) v HR letos ho tam povezu poprvé a nevím jestli ho mám tahat každý den z vody, nebo ho nadrzo nechat někde uvázanej. samozřejmě se pokusím domluvit s domácím ale jedu kněmu poprvé tak nevím jesli tam má někde svoje necky a nechá mě vázat se třeba k jeho boji, nebo si mám vést svoji bojku a podle toho kde bude místo tak to tam natvrdo narvat a nikomu nic neříkat? nemám s tím žádné zkušenosti nejedu do žádného velkého letoviska ale pod omiš do nemiry. dále by mě taky zajímalo jak velkéri ziko cítíte při kotvení přes noc z hlediska odcizení buď motoru nebo třeba celého člunu atd. na první pohled je všem patrné že ten člun není evidován v chorvatsku a tak ho určitě nikdo z domácích hlídat nebude. nemám tušení jestli se tam čluny kradou a jak moc. prostě přemýšlím klasicky česky jak by to asi bylo u nás nechat uvázanej gumák s motorem někde na přehradě myslím si že by tam nezustalo ani to lano se ktrým by byl uvázanej. díky za odpovědi rád se poučím
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
03. 06. 2011 06:05
Uvidíš keď prídeš na miesto. Každopádne by som napísal mail domácím a opýtal by som sa či majú volnú bóju. Ako ďaleko budeš ubytovaný od mora? Keď z apartmánu budeš vidieť na svôj prístav tak je to v pohode. Ja som raz bol v Staniči, ale vtedy som ešte čln nemal. Mali sme morský kajak a ten sme na noc zatvárali do skladu priamo na pláži. Čo sa týka plavby je to tam trošku nudné, nie sú žiadné romantické ostrovy, môžeš kopírovať breh a čučat na pláže. Nejakú peknú zátoku ale vždy sa podarí nájsť. Na Brač je to nejakých 6 km, ale ten kanál je dosť veterný a vlní sa. Dobrá správa je, že sme tam výdavali delfínov.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
03. 06. 2011 07:35
Já jsem byl loni s člunem poprvé a taky jsem měl strach, zda se ráno neprobudím a bóje bude prázdná. Ale kolem parkuje hodně lodí domácích, takže mé obavy se nenaplinily. Byl jsem taky v malém letovisku a letos to jedu zopáknout.Jinak díky všem za rady ohledně kotvy.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
03. 06. 2011 07:58
taky jedu s člunem poprvé a mám úplně stejné obavy jako ty. Sice mám člun u domácího nahlášený a na kotvení uvidím, ale obávám se, že to vůbec nic neznamená. Místo je na Pelješaci kde je jen pár baráků a taky nevím jestli je to plus, nebo mínus. Na druhou starnu je fakt, že ať jsem byl kde byl, tak je tam člunů vždy spousa a určitě i o mnoho lepších než ten můj a vydrželi tam i s motorama. Vytahovat člun na břeh v mém případě nejde. Jsem sice asi 15m od moře, ale přístup je po schodech a na nošení člunu absolutně nevhodný.Moje předcevzetí zatím je, že se pokusím brát domů alespoň motor. Jak se ale znám, nakonec padne i to a na těch 14 dní se dám na modlení. Faktem je jak jsem říkal, že když už, tak by si asi zloděj vybral lepší člun a motor. Výběr je široký yawning smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
03. 06. 2011 09:26
díky za odpovědi, domácí zkontaktuji a nahlásím se i s člunem snd nebude problémsmiling smiley jinak se za kotvení kromě marin v HR neplatí nikomu? nebo domácímu? obecnímu úřadu? budu bydlet asi 50n od moře tak si myslím,že motor budu taky tahat z vody...ještě uvidím. Znáte někdo v Omiši řeku co se vlévá do moře? je mi jasné že to pobřeží bude celkem nuda ale nevíte někdo kam až se dá plavit po té řece? Na Brač jsem si říkal,že to taky risknu v případě pěkného počasí,máte s tím přeplutím na brač někdo zkušenosti? mám 15hp motor nebo by to mohl být problém?yawning smiley
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
03. 06. 2011 09:55
za kotvení mimo Marinu nikde nic platit nebudeš, jedině že by domácí byl hamoun a chtěl tě trochu podojit. Budeš ale určitě potřebovat se svým člunem vinjetu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
03. 06. 2011 11:34
dík za odpověď že musím mít vinjetu to už jsem se dočetl tady na foru, hlavně že nemusím mít modrou kartu.... vinjetu zaplatím a necky někde uvážu uvidím na místě...
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
03. 06. 2011 12:23
Za kotvení se většinou nic neplatí,ale pokud použiješ jejich molo,tak hned někdo z nich přiběhne a buď tě slušně vykáže a nebo mu něco strčíš a kotvíš dál.Asi tak,co je u moře z betonu,tak to někdo udělal a asi to něco stálo.To samé je z bojkou,přivázat se na cizí nelze,slušnost je na vše se pozeptat či mohu nebo ne. Pokud budeš mít svoje kotvení a bojku od břehu,platit nic nebudeš. V Omiši si po řece nezaplaveš,pouze k mostu asi tak 100m.Za most se nesmí,je tam cedule zákazu. Jinak za mostem jsou místní lodičkáři,kteří tě ochotně zavezou za poplatek až k mlynicím.Na Brač je pro mne moc daleko,tak jsem o takovéto cestě ani nepřemýšlel.

MirekŠi
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
03. 06. 2011 22:19
Ahoj

u našeho domácího máme bojku vždy připravenou. On má pro svoje hosty několik bloku v moři,
já používám dokonce dva obrovské bloky. Takže paráda.
Anw pamatuji kdy jsme měli 310 Zoom a každý den jsem ho tahal z vody a místní
(znájí nás léta) se mi smáli, tak jsem to vydržel 3 dny, pa další tři dny jsem sundával motor
a poté zbytek dovolené jsem ani nic nevynášel a nechával vše v člunu...je pravda ,
že jsem měl alespon na motoru zámek.

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
04. 06. 2011 15:29
Mně se taky z lodě nikdy nic neztratilo, stačí, když je zaplachtovaná, dokonce loni jsem zapomněl háček na molu a ráno jsem ho tam našel... thumbs up, domácí tvrdí, že oni sami nekradou, jenom turisti.. něco na tom bude.. ale abych byl spravedlivý, tak jednou jsem to viděl - při nakládce do lodě před obchodem zapomněla posádka na molu jeden karton piv.. do půl hodiny tam zaparkovala otřískaná zastava, otevřely se dveře a už to bylo... ale to je moc velké pokušení i na svatého, to se nepočítá.. spinning smiley sticking its tongue out
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
04. 06. 2011 17:38
Letos jedu s člunem k moři poprvé - do Podgory-Živogošče - a nejsem si jistý, jestli bude možnost kotvit mimo marínu.
Ale co se týče bezpečnosti lodi, je to v maríně jistější, ne? Nevíte, kolik se tam asi tak může platit?
eye rolling smiley
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radythumbs up smiley
06. 06. 2011 10:49
Zdravím - vždy nechávám člun na bojce, dříve i vodní skútry, žádné negativní zkušenosti s odcizením jakýchkoli věcí ze člunu nemám. Rozhodně bych člun nechal na bojce u domácího, nebo i na své, než platit těm vydřiduchům v marině.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 06. 2011 13:55
Ja platil v Zivogosce - Boban 1euro/den, ale jinak jsem to nechaval na bojce v hranici pro koupani
po dvou letech takoveho parkovani me mistni spravce mola zdrbal, ze se to nesmi, ze muze mit pruser on i ja
a dal jsem clun na molo, predloni dokonce zadara, ale zde muze clun prijit k uhone, odreni od jinych clunu nebo dojde k prevazani diky jinemu nove vyvazanemu clunu, tak to clovek musi porad kontrolovat

takze zde i 1euro je moc, nakonec jsem clun bafl a dal pryc

Podgora ma jine molo, ale bohuzel cenu neznam, nejlepsi je parkovat sam od odstatnich nekdo je slusny dalsi je prase:-)
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 06. 2011 16:25
pro majkla32
Dříve jsem jezdíval do HR na měsíc a teď již několik let jezím na 6 týdnů ( člun 340 ).
Nikdy člun za celou dobu s vody nesundávám. Ale chce to najít si volné místo pro bójku,
a najít si dole nějaký blok nebo vhodný velký šutr. A taky dávat si pozor na sousedící čluny.
Nikdy nedávej člun na žádnou volnou bójku, pokud neznáš majitele této bójky.
Při silnějším větru můžou nastat problémy. V nouzi jde stát i na kotvě, ale zadek člunu
mít dobře uvázaný na břehu.
Stát u mola je problém, vždy se najde nějaký majitel a bude chtít bakšiš.
Pokud je molo v opatrování majitele apartmánu u kterého budeš bydlet, vždy je to bez problému.
( Chorvatsky "boja" je česky barva, tak pozor na to ať se domluvíš. Jak se chorvatsky řekne "bojka"
si teď zrovna nemůžu vzpomenout, ale on se někdo ozve. )
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 06. 2011 17:13
ragu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jak se chorvatsky řekne
> "bojka"
> si teď zrovna nemůžu vzpomenout, ale on se někdo
> ozve. )

Myslím, že to je BOVA.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
07. 06. 2011 16:00
zdar kapitáni,díky za info ohledně kotvení v HR,začínám mít jasno prostě povezu svoji bojku pro případ že si nedomluvím nic s místníma.Rád uvítám nějaké tipy kam se dá plavit na člunu v okolí omiše pokud to tam někdo znáte?Nebo jestli to můžu risknout na brač je to tak 6km takže o trochu víc jak 0,75mil od břehu a druhá věc je co na brači s téhle strany? díky za odpovědi. jo a bóje se řekne chorvatsky "bojke"
majkle 32, na foru jaching.inv´fo kdosi měl podrobnéí mapy chorvatského pobřeží. Zkus to proszkouzmat tam, byly opaŕavdu perfektní,
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
07. 06. 2011 22:14
ahoj

to Majkl nějaké mapy jsou tu : [web.jachting.info]

a pro kotvení : bojku si vem a pořádné lano, a všude v moři najdeš kvadry,
které nikdo nepoužívá a když do okoukneš jestli je oko v pořádku tak myslím že ti nikdo neřekne nic.
A když budou dva u sebe tak klidně použij oba a máš vyhráno. Psal jsem tady o tom už někdy...
Nechci tvrdit co je nej , ale dělám to jednoduše dlouhé lano napul dole u bloku liščí smyčku
a dva tři uzle a nechám dva volné konce a za oba vážu lod.

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
11. 06. 2011 08:58
Ahoj chlapi, tak jsem si po pročtení tohoto fóra koupil taky svoji malou lodičku, BUSH CRAB 330 a Mercury 5HP. Zatím jsem absolvoval jen jednu cestu po Baťáku, VMP hotový a čekám na registraci člunu a motoru.
Příští týden vyrážím do Chorvatska a mám "pár" dotazů, předem se omlouvám, pro ostatní to budou asi úplně samozřejmé věci, ale mě to všechno není úplně jasné.
Jedu do Pisaku, kde má mít domácí vlastní bójku ale pak přejíždíme na Pelješac kde nevím jestli bude. Takže si budu asi muset udělat svoji.
- mám bojku s jedním okem nahoře a dvěma dole. Je jedno do kterého oka přivážu člun a do kterého dám lano k závaží na dně?
- stačí kotevní lano 8mm?
- v jaké hloubce se má ideálně kotvit? A jaká délka lana se má na to použít? Když bude hloubka třeba 2m, tak lano by mělo mít délku delší?
- jak daleko od břehu se má kotvit?
- když se přívážu k bójce přídí od břehu, tak mám dát ještě dozadu i kotvu aby člun necestoval? Kotva by měla být kolmo pod člunem nebo raději dál?
- stačí na vázání lana umět dračí smyčku?
- k bojce si udělám cca 2m kus lana s karabinami, máte někdo zkušenosti s lanovými svorkami? jak to drží, aby se nemusel dělat uzel.

Předem díky za rady.
Michal

P.S. asi to nebudou moje poslední dotazy-smiling smiley
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
11. 06. 2011 11:12
Ahoj

vítám tě na foru a zkusím něco odpovědět, ale myslím že mě tady doplní a nebo opraví ,třeba StandaM :-)

- bojka samotná nemuže držet člun jestliže jí neprochází pevnostní prvek, tzn. bojka je jen na to aby ti držela lano nad vodou,
lano které jde od kotvy (bloku) má být v jednom kuse, používám i navlečenou hadici na lano aby se neničilo u bloku, někdo řetěz
- 8mm na 100kg člun je dostatečné
- hloubka u tvého člunu je skoro jedno, jen pozor na příliv a odliv, ale 2m je dostatečné, dál od břehu je to lepší, lano musí mít volnost
a na délku lana myslím že je někde pomucka, ale dvojnásobek hloubky minimalně
- jak daleko ??? to je ruzné dle pobřeží, vln, dna atd....ale to okoukneš jak stojí místní
- kotva pod člunem - nesmysl , každá změna vody , stačí vlna a člun cestuje, když na bloku na moři , jen za příd, at si člun cestuje dle větru
je to jiné v marině a nebo u mola
- na navázání lana??? myslíš prodloužit... blbost vždy používej jeden kus bez navazování
- k bojce nic nedělej, opakuji se v jednom kuse od bloku nebo kotvy, příklad navažeš kotvu, provlíkneš a nebo uvážeš slavším motouzem bojku
a na konec přivážeš člun, karabinky jsou pohodlné ale ne 100%... lanové svorky na co chceš použít?...

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
11. 06. 2011 12:49
Díky bioubi...jen mi není jasné, když bude mít domácí bojku, tak jsem myslel že se připnu karabinou na ni. Takže aby bylo lano v jednom kuse, se musím potopit, přivázat se k bloku na dně, pak lano provléct bojkou a teprve pak k člunu?
Bojku jsem si chtěl ukotvit lanem k tašce plné kamení, tak abych měl svoje "parkovací" místo když nebude nic jiného k dispozici.

Lanové svorky jsem chtěl použít tak abych nemusel dělat uzel na laně když si na konce lana dám karabiny. Je to svorka se dvěma šrouby které se utáhnou kolem lana.

Dračí uzel jsem myslel na přivázáni lana třeba k bojce, k bloku, kotvě atd. Ne na spojení dvou kusů lana.

S tou kotvou jsem to myslel tak, jestli když budu uvázaný u bojky, tak jestli je ještě nutná kotva k zajištění

Michal
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
11. 06. 2011 13:24
ahoj

-domácí bojka bude tak jak píši, sahneš si pro ni , z tvého člunu rukou a pod ní bude viset lano,
a tím se přivážeš.
-tažka plná kamení bych řekl blbost, to nemusí vydržet ani den, najdeš blok v moři, to se vsadím...
-svorky a gumový člun - taky blbost , vše co dře je špatně, a šroub je hodně ostry, nepatří to k člunu
uvědom si že je vše v pohybu a jakékoli dření může udělat problém
-dračí smyčka, jestli se nepletu taková osmička???, ta se moc nepoužívá u lodí, spíše rybářský uzel a nebo dvojitý rybářský
a na uvazování k něčemu se požívá lodní smyčka, jo a ten rybářský se neda skoro rozdělat...
-ale jestli ta bojka nemá pevnostní bod ( např. kovová tyč skrz celou bojku ) tak se na ní přímo vázat nemužeš( neměl by jsi)
většina bojek je pouze " nosič lana" rozumíš ???
-pouze na bojku se vážu, at se člun točí...

bob



Upraveno 1krát. Naposledy upravil bioubi (11. 06. 2011 13:28).
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 19:28
Ahoj námořníci,

někdy okolo vánoc jsem zde dával foto koleček. Tento víkend jsme je s tátou konečně namontovali. Zároveň jsme ukurtovali nádrž do podlahy a připravyli vše potřebné na odjezd k moři. Trochu jsme to naaranžovali. Příští týden vyrážíme na Pelješac.
















avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 19:55
tak jediné co mi tam chybí, jsou už jen ploutve, ale třeba máš plochyý nohy a nepotřebuješ je thumbs up smiley ( já je teda taky nepoužívám...bych se asi utopil.
Mám dotaz. Mám na motor taky nástavec, ale můj byl v roztaženém stavu dlouhej asi 120cm a i složenej byl hrozně dlouhej. Uřízl jsem obě části a teď vypadá, že bude OK. Jak ho máš dlouhý ty ( myslím samozřejmě ten nástavec motoru thumbs up smiley ) a jak se ti s ním jezdí? Já mám člun jen 3m a když jsem chtěl použít ten starej, tak se s tím nedalo vůbec jezdit. Předpokládám použití jen v případě, že budu na člunu sám...aby se líp dostal do skluzu.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 20:15
Nástavec jsem si koupil od ježíška a ještě jsem s ním nejel. Je dlouhej myslím 70cm (ten nástavec!).
Na člunu budem jezdit většinou ve dvou, ale pokud člověk vyrazí sám bude asi lepší. Jinak ten člun je 3,6m. Určitě dám vědět jak to makalo. Jedeš přece až po mě.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 20:18
Jo a ty ploutve mám taky jen nebyli zrovna po ruce při focení.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 20:38
já já to mám ještě asi za nějakejch 35 smoking smiley asi bych měl ale pomalu dělat hromádku, protože to asi všechno nedám dohromady když vidím tvoji velkou polní. Božičku kam já to všechno dám. Dneska jel zahajskej ...taky ve třech a narval to tam, tak snad se mi to tam taky vejde. ( mrcha mi volal ještě z hranic, aby mne nas.... že už jede yawning smiley )
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
13. 06. 2011 20:47
Jó, to je asi ta nějvětší noční můra. Jedem dvouma autama pět osob. Jak to tam dostanem jsem taky zvědav. Když k tomu připočtu ještě pivo, jídlo. Jedna osoba je 1,5 roku dcera a ta toho má nejvíc. Cestovní postýlku, kočár, hračky atd.
Vracíme se 10.7. tak podám hlášení a poskytnu nějaké fotky.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 06. 2011 07:09
Stenly.stenly - co to tam máš na druhé fotce v pravém dolním rohu? Předpokládám, že je to nějaké uzamykatelné lanko?

Ještě dotaz k prodloužení rukojeti u motoru. Mám ho taky, ale používám jen minimálně, protože vede směrem nahoru. Když sedím na sedačce, mám konec u ramene a to tedy není pohodlné. Jasně že mě napadlo odklonit motor od člunu. Tím by se konec prodloužení snížil, jenže to by zase zkazilo jízdní vlastnosti. Nevíte někdo, jestli se dá náklon rukojeti / plynu / nebo jak to nazvat, poštelovat? Mám Yamahu 25HP. Upřímně řečeno, moc jsem to nezkoumal, protože mi to vadí jen u moře a tam nemám vercajk a tady už nemám motivaci :-)
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 06. 2011 07:44
Ahoj,

je to uzamykatelné lanko s alarmem. O člun a motor máme dost strach. Tak se pořídilo toto. Mělo by to fungovat tak, že pokud se poruší lanko nebo se rozpojí nějak násilně začne houkat. Houká to podobně jako alarm u auta.
Nevím jestli to použijem na vodě, ale můžem člun přivázat třeba ke kolu auta apod.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 186
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.