Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

"Řidičák" na loď

Autor Ingeles 
Re: "Řidičák" na loď
07. 04. 2008 16:08
Chci se zeptat z trochu jiného soudku. Zatím nejsem majitel ani lodě ani průkazu,ale chci se k tomu dopracovat. Může mi někdo poradit kde začít? Zřejmě u řidičáku na loď a to bych byl vděčný za radu jak na to.

Díky
Zdeněk.
Anonymní uživatel
Re: "Řidičák" na loď
07. 04. 2008 16:52
Panďáku, jsme na tom podobně.Ale-je to prosté:
najdi si stránky Státní plavební správy a tam najdeš všechno co se průkazu vůdce malého plavidla týká.
No pokud jde o loď, pak je to otázka vkusu a dostupných prostředků. Na tomto fóru pak doporučím číst hodně příspavky StandyM, ví opravdu hodně. A když projdeš toto téma vlákno po vláknu, budeš mít skoro maturitu....
Jak velký plavidlo chceš Ty?
Tomm
Re: "Řidičák" na loď
08. 04. 2008 10:42
to Tomm:
a hned mě stouplo sebevědomí

to Panďák:
spíš bych si prvně ujasnil:
- kolik budeš přepravovat lidiček
- jestli gumák nebo laminát nebo plech atd.
- k rekreaci(kam nedoplavu tam dojedu) nebo na "závodění"
- jak přepravovat(v kufru nebo na vleku)

pak bych řešil motor a řešil zda potřebuji řidičák nebo ne..myslím tím zda potřebuji řidičák zdůvodu lodě a motoru
a pak případně přehodnotil své nároky
Re: "Řidičák" na loď
23. 04. 2008 20:33
Od loňska platí nařízení o poplatcích (vinětách) č. 970. Vinětu musí mít člun od délky 3 metry nebo motoru přes 6 HP i když je kratší. K tomu musí mít VMP.
Re: "Řidičák" na loď
23. 04. 2008 20:40
s vinetou nemas pravdu a misto VMP je potreba mezinarodni


Cena v kunách

do 2,5 m délky s pohonným zařízením o výkonu přes 5 kW cena 140
od 2,5 do 4 m délky cena 210
od 4 do 5 m délky cena 280
od 5 do 6 m délky cena 350
od 5 do 7 m délky cena 525
od 7 do 8 m délky cena 630
od 8 do 9 m délky cena 735
od 9 do 10 m délky cena 840
od 10 do 11 m délky cena 945
od 11 do 12 m délky cena 1050



Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (24. 04. 2008 07:02).
Anonymní uživatel
Re: "Řidičák" na loď
24. 04. 2008 08:03
Stando, což o to, napít se můžem, až přijedeš na Mácháč... nebo já na Dalešice( což bude nejspíš za rok...)
Re: "Řidičák" na loď
24. 04. 2008 09:03
Tomm
na machac, ale bez clunu... mistni kontrole bych asi neujel :-)
Anonymní uživatel
Re: "Řidičák" na loď
24. 04. 2008 09:14
Tam nesmíš se spalovákem, s kvedlačkou jo.
Re: "Řidičák" na loď
24. 04. 2008 13:54
Jaké náležitosti musím mít pro plavbu nafukovacím člunem délky 2,6m a motor 3,5 Hp v Chorvatsku a kde je to případně oficiálně uvedeno, už se v těch informacích přestávám vyznávat. Dík.
Re: "Řidičák" na loď
26. 04. 2008 10:38
tzv.ridicak potrebujes jak u nas tak v chorvatsku od 4kW coz je neco malo pres 5HP

cituji:
Nálepku nemusí mít plavidlo, jehož délka je menší než 2,5m nebo jehož celková síla pohonného motoru je menší než 5kW

takze
pokud budes mit plavidlo do 2,5m neplatis nic do doby nez budes mit pohon pres 5kW

ja mam 2,5m a motor 3,7kW (5HP) ----------------- nepotrebuji nic

ty mas 2,6m a motor 3,5HP --------------------------- bohuzel prekrocil jsi 10cm tj. (2,5m - 4m 210kn)

je to na tobe, ale asi bych tech 10 cm neresil

do 2,5 m délky s pohonným zařízením o výkonu přes 5 kW cena 140
od 2,5 do 4 m délky cena 210
od 4 do 5 m délky cena 280
od 5 do 6 m délky cena 350
od 5 do 7 m délky cena 525
od 7 do 8 m délky cena 630
od 8 do 9 m délky cena 735
od 9 do 10 m délky cena 840
od 10 do 11 m délky cena 945
od 11 do 12 m délky cena 1050

www.aci-club.hr
odkaz
odkaz

chtel jsem ti dat jeste odkaz na stazeni .pdf bruzury od www.croatia.hr "informace pro jachtaře",ale v loni uvadeli v brozure z duben 2006 hranici 2,5m a letos pro rok 2007/2008 v brozure zari 2007 je hranice 3m....maj v tom take chaos
jarda
Re: "Řidičák" na loď
28. 04. 2008 08:35
Stando,
dík za informace, asi těch 10 cm nebudu řešit, na člunu délka označená není, jenom na štítku, ještě budu muset člun s motorem zaregistrovat na ČLPR.
Ahoj Jarda.
Re: "Řidičák" na loď
28. 04. 2008 08:54
a z jakeho duvodu ho budes registrovat?
jarda
Re: "Řidičák" na loď
28. 04. 2008 09:26
Stando
dík, že jsi se ozval, o té registraci si nejsem jistý, byla o tom řeč na prodejně, kde jsem ten člun kupoval, ale myslím, že ten prodavač neměl až takový přehled. Pokud mi to můžeš upřesnit budu jenom rád. Ještě k té známce, podle uvedené tabulky mám člun v kategorii od 2,5m do 4 m, není u toho uveden výkon pohonného zařízení, takže se už asi musí platit bez rozlišení výkonu motoru.Jestli jsem to celé dobře pochopil, řidičák ne , ale známka by měla být.
Re: "Řidičák" na loď
28. 04. 2008 10:13
jj,motor mas do 5kW, ale dostal jsi se pres 2,5m - mel by jsi zaplatit a ridicak neni potreba

do 2,5m rozhoduje o poplatku motor
nad 2,5m se plati

osobne si myslim, ze registrace neni nutna..resil bych to az u clunu,motoru ,ktery to vyzaduje apod.
jako doklad, ze jsi ji neukradl pro HR musi stacit vzit sebou kopii faktury

upozornuji,ze pisu pouze to jak to chapu ja

predchozi odkaz na vinjetu byl spatny zde je oprava:
www.aci-club.hr
jarda
Re: "Řidičák" na loď
28. 04. 2008 11:14
Ta registrace je doklad,který by měl tyto faktury nahradit pro zahraničí, ve středu zavolám na ČLPR .
Re: "Řidičák" na loď
29. 04. 2008 07:05
Už jsem to tu někde psal: podle mé zkušenosti je registrace potřeba - a nemá souvislost s "řidičákem". Když jsem platil vinětu, tak registraci chtěl. A protože ji nemám, tak mi za (už nevím přesně) 100 kun udělal technickou prohlídku a pak teprve mi prodal vinětu.
D33
Re: "Řidičák" na loď
30. 04. 2008 13:23
Registrace neni potřeba když máte ten certifikát od výrobce tedy něco co bych jako amatér v lodích co 11 let sice má loď ale jezdí jen 4 týdny v HR jinak ji má celej rok lechce nafouklou na půdě nazval velkým techničákem a chce v klidu jezdit bez toho aby když uvidí lod Policija nebo Lučka kapetanja musel pod vodu tak platí vinětu protože ta kocábka má 3,10 metrů a vždy s tím papírem od Bombardu bez problému. Nutno přiznat že tu vinětu mě nikdy nikdo nekontroloval řekl bych, že mají rozum a jdou jen po blbech co jezdí u pláži tam jsem viděl loni jak nějakejm mladíkům sktůtr odvekli na kapitanán s tím ať si pro něj přijedou řodiče nebo když nejakej blb co má půl melouna na lod ale chce ušetřit za marinu ji má za korkama u pláže když všichni ostataní s kocábkama jsou za korkama a když je počasí na prd tak nasadí kolečka a ven z vody.
Re: "Řidičák" na loď
30. 04. 2008 19:36
Jen pro zajímavost.
Vinětu musí mít plavidlo 3m nebo větší,stejně tak i plavidlo o délce menší než 3m,pokud je jeho celkový výkon pohonných strojů 5kW,nebo vyšší.
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
01. 05. 2008 11:00
Když se vrátím k původnímu prvnímu dotazu vlákna "jak velký nafukovací člun s motorem již musím mít řidičák (VMP) v Chorvatsku?" tak nikdo nezodpověděl ve kterém nařízení toto bylo zveřejněno. Ve foru je uvedeno mnoho názorů, které jsou někdy protichůdné a nelze se na ně tedy spolehnout. Ví někdo kde najít oficiální verzi?
Re: "Řidičák" na loď
01. 05. 2008 13:20
jirka Z:
spatne ctes
nebo si prostuduj www.mmtpr.hr at mas klid
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
01. 05. 2008 23:37
díky Stando za nápovědu, ale jaksi jsem tam odpověď stále nenašel. Jedná se mi o gumák do 3m a s motorem menším jak 4KW. U nás na to VMP být nemusí a právě toto je v chorvatských nařízení vlády řešeno jako "Pokud v souladu s národními předpisy státu, pod jehož vlajkou plavidlo pluje, osoba která řídí plavidlo nemusí být způsobilá pro řízení, musí si taktéž vyřídit odpovídající potvrzení nebo osvědčení o způsobilosti v souladu s předpisy Republiky Chorvatské" (jak je též uvedeno v přeloženém příspěvku ve vláknu viněta na člun), a právě toto osvědčení o způsobilosti v souladu s předpisy Republiky Chorvatské jsem zatím nikde nenašel.
Pokud víš kde to najít tak dej vědět.Dík.
Re: "Řidičák" na loď
02. 05. 2008 13:48
to Jirka Z:

psal jsem na Chorvatské turistické sdružení a tam mě odpověděli:

cituji:
Jedině, co potřebujete je Průkaz vůdce malého plavidla, bez něho se plavit po moři není povolené. Vinetu nepotřebujete, vzhledem k tomu že plavidlo je kratší 3 metrů a sila motoru je menší než 5 kW

obavám se, že to není pravda VMP je pouze pro vnitrozemskou plavbu k plavbě na moři podél pobřeží do (0,75 nM) je potřeba k VMP mít i MPZ a hranice na vinjetu je 2,5m

to jen pro ty co by chtěli psát na Chorvatské turistické sdružení

volal jsem na firmu,která školí a zajištuje VMP a MPZ a tam mě řekli, že vyšel nový zákon kde
kapitánský průkaz je potřeba na loď s výkonem motoru nad 4 kW (5 HP) nebo na plavidlo delší než 3,2m.

neměl důvod lhát, protože jsem mu hned řekl, že mám 2,5m a motor 5HP, ale že uvažuji o větším

jinak osobně mám kapitánský průkaz od ČUNJ, ale jak dobře víme naše uřady ho neuznavají
ale třeba v HR jim bude stačit

na www.mmtpr.hr ohledně toho průkazu ještě mrknu jestli tam něco není
resp. asi je, ale najít to
Re: "Řidičák" na loď
02. 05. 2008 15:10
ohledně vinjety doslo ke změně, ale téměr všude včetně www.chorvatsko.cz aktualizuji stará data:

cituji:
se říká v oficiálním překladu nařízení chorvatské vlády:
Chorvatsko - nařízení č.970 - příjezd a pobyt nám.jachet - 15.05.2007
======================================================
VLÁDA REPUBLIKY CHORVATSKÉ
970
Na základě článku 1020. odstavce 1. a odstavce 2. Námořního zákoníku (»Sbírka listin«, číslo 181/2004) Vláda Republiky Chorvatské na zasedání ze dne 5. dubna 2006. roku přináší
NAŘÍZENÍ
O PODMÍNKÁCH PRO PŘÍJEZD A POBYT CIZÍCH JACHET A MALÝCH PLAVIDEL URČENÝCH PRO SPORT A ZÁBAVU VE VNITŘNÍCH MOŘSKÝCH VODÁCH A TERITORIALNÍM MOŘI REPUBLIKY CHORVATSKÉ
.................................
II. VINĚTA
Článek 7.
Plavidlo musí být na viditelném místě označené vinětou.
Vinětu musí mít plavidlo o délce 3 metry nebo větší, stejně tak i plavidlo o délce menší než 3 metry pokud je jeho celkový výkon pohonných strojů 5 kW nebo vyšší.
Vinětu nemusí mít plavidla na pádla, bez ohledu na délku (např. kajak, lehký člun, šlapadlo a pod.).
Vinětu nemusí mít plavidlo pokud je uskladněno v přístavu nebo na jiném povoleném místě v Republice Chorvatské.
Doba platnosti viněty je jeden rok ode dne vydání a pro jedno plavidlo se ročně může vydat pouze jedna viněta.
Vinětu vydává přístavní kapitanát nebo pobočka přístavního kapitanátu.
.................................
Článek 14.
Dnem nabytí platnosti tohoto Nařízení končí platnost Nařízení o podmínkách pro pobyt cizích jachet a malých plavidel určených pro sport a rekreaci ve vnitřních mořských vodách a teritoriálním moři Republiky Chorvatské. («Sbírka listin», čís. 2/2005 a 34/2005).
Článek 15.
Toto Nařízení nabývá platnost osmého dne ode dne zveřejnění ve »Sbírce listin»
Třída: 342-01/06-01/02
Dor.číslo: 5030114-06-1
Zagreb, 5. dubna 2006.

http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Namorni_....

Chorvatsko - nařízení č.970 - příjezd a pobyt nám.jachet - 15.05.2007
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
03. 05. 2008 13:19
tak to co Ti odpověděli z Chorvatského turistického sdružení bude pravda s tím jak jsi uvedl, že bude potřeba MPZ namísto VMP. Ta potřeba řidíčáku pro plavidla, u kterých u nás způsobilost řízení ještě není vyžadována, je uvedena v nařízení "PRAVILNIK O BRODICAMA I JAHTAMA" [www.mmtpr.hr] jak jsem zjistil po chvíli hledání.
V čl. 5 se píše "Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili oče­vid­nike, a koji imaju snagu porivnog uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj brodice kategorije A." což znamená "Plavidlá ktoré sa nezapisujú do registra alebo evidencie a ktoré majú silu pohonnej jednotky rovnej alebo menšej ako 5 kW musí riadiť osoba ktorá disponuje oprávnením prinajmenšom ako vedúci lode kategórie A". Překlad je uveden zde na foru v "překlad prosím". Takže pokud u nás v ČR není způsobilost řízení člunu vyžadována pak platí Chorvatské nařízení č. 970 a podle čl.9 (doklad, že osoba, která na plavidle velí je plavidlo schopná řídit v souladu se státními předpisy státu pod jehož vlajkou se plaví, popřípadě v souladu s předpisy Republiky Chorvatské; ) musíš mít jejich oprávnění kategorie A. Znamená to tedy, že jakmile dáš na člun jakýkoliv motor (a nerozlišují elektrický nebo spalovací) musíš mít buď jejich oprávnění kategorie A nebo naše MPZ.Nakonec už to psal i Milda před dvěma roky ve "vinětě na člun ". Takže koupit si člun s motorem a vyrazit na moře bez řidičáku dost dobře nejde.
Re: "Řidičák" na loď
03. 05. 2008 17:50
samozrejme, ze lze koupit a dat na vodu kor 3m do 5HP to tam nikoho nezajima
pokud nedelas bordel a dodrzujes jizdu bez motoru v koupaci zone(pri parkovani nebo odjezdu), tak je dost nepravdepodobne, ze po tobe nekdo pujde .... jezdil jsem podel Makarský a na kontrolu jsem nenarazil, ale samozrejme nahoda je blbec

s tím elektromotorem.... to uz je do pranice

ale je asi fakt, ze je to od lonska resp.od predlonska jine
prostudoval jsem jachting brozury duben 2006 a zari 2007 co vydava chorvatske zdruzeni a ty rozdily
co tam jsou....jsou pravdive a v letosni je upresnen i ten ridicak

v tomto pripade na chorvatsko.cz,www.aci-club.hr uvadi nepravdu
jak stare zakony tak zmeny jsou zde www.mmpi.hr

v tomto pripade se musim omluvit za predesle prizpevky kde uvadim nepravdu

uz aby jsi tedy zacal zajistovat termin kurzu



Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (03. 05. 2008 17:52).
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
04. 05. 2008 18:38
jsem rad , že jsme se shodli. S tím řidičákem to bude pro většinu lidí, kteří ho nemají jako i já opruz, protože člověk bude muset dělat 2 zkoušky VMP+ MPZ , ale co se dá dělat. Každopádně je v tom velký zmatek u nás i v Chorvatsku a jak píšeš, a i podle zkušeností účastníků fora, každý uvádí co se mu hodí nebo momentálně ví takže neznalý věci jako já si musí stejně zjistit skutečný stav podle zákonů.Neznalost jak víme neomlouvá.
V podstatě je to stejné jako na silnici. Kolo-nepotřebuješ nic, kolo+motor = malý motocykl a hned musí být papíry. Nakonec jde o bezpečnost všech a o tom to asi je.
Dík za pomoc.
J.
Re: "Řidičák" na loď
04. 05. 2008 19:06
jj
jen upresnim ze nemusis delat dve zkousky pri VMP si priplatis za MPZ
ale bacha zacal jsem potom trochu patrat a neskutecne se ceny lisi
nekde berou za VMP 3000,- a kdyz pridas 2000,- muzes mit i MPZ a za dalsi 1000,- neomezeny vykon zde uz za ty penize mas i jizdu:-)
jinde si za MPZ priplatis 600,-

ale pokud si to vyridis sam u statni plavebni spravy (Praha,Děčín,Přerov)
posles pouze vyplnene papiry s fotkou a kolkem 450,- dohodnes termin
prijedes a v ucebne na pocitaci udelas testy do 30 dnu ti poslou prukaz
navic si na jejich strankach muzes online zkouset testy
www.spspraha.cz

telefonicky si to jeste u plavebni spravy overim

mam knizku VMP tak si ji prectu a testnu se....



Upraveno 2krát. Naposledy upravil StandaM (04. 05. 2008 19:28).
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
05. 05. 2008 22:04
díky za info, ale zase, pokud dobře čtu na www.spspraha.cz , tak MPZ pro vnnitrostátní plavbu dostaneš za příplatek bez dodatečné zkoušky, ale MZP pro oblast plavby C dostaneš zase na základě úspěšně vykonané další doplňkové zkoušky. V Chorvatsku by tedy měli správně vyžadovat MZP pro oblast plavby C, ale jak jsem četl i na jiných fórech někdy stačí i VMP, čili jak si to každý uhádá.
jirka Z
Re: "Řidičák" na loď
05. 05. 2008 22:10
sorry, překlep MZP je MPZ .
Re: "Řidičák" na loď
06. 05. 2008 07:25
nebo koho nelapnou ten vyhraje
letos to nestihnu tak to necham na az dalsi sezonu pro pripad pouziju ten co mam od ČUNJ (treba jim bude stacit)
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 51
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.