Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

gumový člun v HR

Autor Dany 
gumový člun v HR
09. 11. 2016 12:25
Mám člun dl. 2,49 m a motorem 3,7 Kw- 5HP/

1. Podle platných předpisů všechna plavidla s motorem musí mít nálepku /vinětu/ a ověřený seznam posádky v Chorvátsku ?
2. Dále je potřeba mít při plavbě u sebe: ???
A. důkaz způsobilosti plavidla k plavbě /technický průkaz/,
B. mezinárodní průkaz vůdce malého plavidla nebo Národní - chorvatský- průkaz vůdce malého plavidla A),
C. doklad o vlastnictví plavidla,
3. Týka se to všechno taky plavidel do dl. 2,5m a výkonu motora do 5 Kw ?
4. Do jaké vzdálenosti od pevniny se mohu pohybovat s člunem dl. 2,49 m a motorem 3,7 Kw ?

Ďekuji za odpověd .
Re: gumový člun v HR
09. 11. 2016 13:12
Již je to tady popsáno několikráte, stačí trochu pohledat. Ale opakování je matka moudrosti.
1. Dle definice HR zákonů je tvoje kocábka brodica pod 2,5m délky a pod 5kW motor, takže poplatek není. Crew list, neboli seznam posádky se již nedělá.
2 Telefon a svoje doklady. První, aby sis při průšvihu zavolal pomoc, druhé, musíš mít u sebe vždy nějaký osobní doklad - pas, OP
A. U tvé kocábky netřeba, jen by měla mít na štítku C
B. Na vše co vrčí bys měl mít buď náš VMP, nebo jejich aspoň A
C. Pro případ krádeže je to dobré, dříve mohli kontrolovat na hranicích, zda je kocábka tvoje, hlavně cestou od moře, jestli sis jí tam někde "nekoupil"
3. Odpovědi viz.výše
4. S naším VMP do 1 míle od břehu, pokud je od pevniny ostrov ve vzdálennosti do 2 mil, tak na něj můžeš, počítá se od obou břehů. S jejich A tuším 3 míle? Ale s takovou kocábkou bych nejel dále, než co jseš schopen doplavat, nejlépe ještě podělit čtyřma. Loď v této velikosti se používá jako tender, tj.na dopravu od zakotvené lodi k pevnině. Na nějaké putování okolo břehu to není.
Re: gumový člun v HR
09. 11. 2016 13:43
Děkuji za odpověd.

Mám ešte pár otázek:
Kdybych mněl člun dl. 3,3 m s motorem 3,7 Kw- 5HP/ už bych musel platit následovní poplatky ? :
1. nálepku /vinětu/
2.doklad o vlastnictví plavidla,
3. důkaz způsobilosti plavidla k plavbě /technický průkaz/

Opravdu aj na kocábku-člun dl. 2,49 m s motorem 3,7 Kw je potřeba VMP nebo Národní - chorvatský- průkaz vůdce malého plavidla A ?

ďekuji za odpověď
Re: gumový člun v HR
09. 11. 2016 19:58
Řidičák na loď musíš mít vždy, když je poháněno motorem. U tebou uvedené sestavy s 3,3m člunem už vinjetu platíš. K tomu potřebuješ doklady k lodi. SPS ti je ale nevystaví, musíš je získat u Českého Lloydu.
Re: gumový člun v HR
11. 11. 2016 10:34
podle mého se v HR za cokoli co má motor platí "viněta"
vždy bývalo uvedena bud délka nebo výkon motoru...splnění byť jen jedné podmínky = viněta
Re: gumový člun v HR
11. 11. 2016 12:18
Podle HR definice v zákoně či vyhlášce (teď to nemůžu najít), je brodica loď od 2,5m délky, nebo od 5kW výkonu motoru. A platí se za brodici. Takže pokud je člun v té první konstelaci zde uvedené, poplatek se za něj neplatí, protože nesplňuje ani jedno, ani druhé. V té druhé verzi je již překročena délka 2,5m, takže se platit musí.
Re: gumový člun v HR
11. 11. 2016 17:08
aha jj asi jo...já přehlídl tu délku do 2,5 m
omluva
avatar Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 12:27
... mám prosím dotaz ... dala by se za nafukovacím člunem ( Bush Skate 3,5 metru s motorem 4 takt Honda 15 Hp ) tahat nějaká nafukovací vodní " radovánka " pro 1 dospělou osobu ... a kde případně lano ( lana ) zachytit ...
[cluny.heureka.cz]

smileys with beer
Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 13:22
Jsem se na to ptal v jedné prodejně a bylo mi řečeno, že přidělat oka do zrcadla, nebo se dají použít madla vzdadu na buřtech, pokud jsou, Ale tady může dojít k dření lana o buřt. Vždy je třeba použít V lano.
avatar Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 13:41
... když se podíváš na fotku Bush Skate 350 ( viz. výše ), tak vidíš, že jsou madla i na vnitřní straně na konci obou plováků ... tzn. že v případě V lan by se neměly tubusy odírat ... zásada asi bude, že po ukončení tahu ... dát okamžitě neutrál ... kvůli nebezpečí namotání lan na vrtuli motoru ...
... ještě jde o to, jestli těch 15Hp je dostatečně silných ...
smileys with beer
avatar Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 16:50
Zde bych raději volil oka do zrcadla, na madla vcelku zátěž. Záleží na odporu vlečené blbosti, ale osobně jsem řešil takto.
Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 17:08
To tažné lano je plovoucí, takže by se teoreticky namotat nemělo a je i právě proto do V, aby se motoru co nejvíce vyhýbalo. A nejsou madla jako madla. Některá madla jsou jen na případné přenesení a některá madla jsou i na úvaz, tj.by tahání hračky měla bez problémů zvládnout. Dá se to pohledově poznat dle jejich tvaru, mají taková vybrání proti sesmeknutí lana. Já oka v zrcadle mám, předchozí majitel rád vrtal. Jen jsem vyměnil pozink za nerez.
avatar Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 20:35
Jenom se zeptám, je to legislativně zcela v pořádku nebo je to pouze tolerováno? Nemusí být v TP povolen lyžař?
Re: gumový člun v HR
22. 01. 2017 22:49
Moje zkušenost s taháním kruhu. Člun Adventure Master 2 400, motor Mercury 20 HP, uchycení oka na zrcadlo, V úvaz a 20m dlouhé plovoucí lano. Tahal jsem děti s 3 mi lidmi ve člunu a syn tahal mě cca 100kg. Legislativa, myslím že od loňského roku musí být v ČR schválený tažné zařízení s možností okamžitého uvolnění lana, což jsem samozřejmě neměl, v HR pokud nejsi blízko u břehu tak to nikdo neřeší.



Upraveno 4krát. Naposledy upravil martasik (22. 01. 2017 22:57).
Re: gumový člun v HR
23. 01. 2017 08:39
Jo ještě mě napadla jedna věc. Při lyžování musí být dva, jeden kouká dopředu a řídí, druhý hlídá, co se děje vzadu. U tahadla bych předpokládal totéž.
prt
Re: gumový člun v HR
23. 01. 2017 19:39
Měl jsem bush skate 4,1 a 20 hp motor a tahal jsem za tím nafukovací kruh bez problémů. Rozhodně doporučuji oka na zrcadlo, vrtal jsem sám. Do člunu minimálně 2 osoby, kdy jedna řídí a druhá sleduje tahadlo. Plovoucí lano je základ a úchyt do V s kladkou a nikdy jsem neměl problém. V chorvatsku min. 300 metrů od břehu a mimo hlavní plavební dráhu.
avatar Re: gumový člun v HR
23. 01. 2017 19:43
... díky .... tak asi takto ... [www.youtube.com]
tak těch 15 Hp to snad taky dá ...
smileys with beer
avatar Re: gumový člun v HR
13. 07. 2017 20:45
S tímhle jsem měl možnost se dnes prohánět kolem Hvaru. Jiný level plavby. Kamarád s tím byl na Korčule a na Visu, mimo jiných plaveb. Červíček poznání hlodá.....
[www.rajce.net]

Druga domovina Hvar - Zavala.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fous 57 (13. 07. 2017 20:46).
Re: gumový člun v HR
14. 07. 2017 07:06
Mám pocit, že to je půjčovna v Zavale. Za 2 týdny bych si chtěl něco na pár dní taky půjčit. Jak moc to má rozpůjčovaný? Měl jsi to zamluvený, nebo to šlo půjčit rovnou? Díky
Re: gumový člun v HR
14. 07. 2017 09:01
Tohle by se mi taky líbilo. Jen moje peněženka říká, že je to ošklivé a nepraktické. V tomto má nade mnou bohuužel navrch.
Re: gumový člun v HR
14. 07. 2017 09:52
Podobný půjčíte i v Ivan Dolci -loni a předloni tam byl, předloni lépe vybavený, tuším za 300 Kn .
avatar Re: gumový člun v HR
15. 07. 2017 13:09
Měl to půjčený na týden kámoš z BM, je u nás v app. ubytován. Půjčovna přímo v Zavale, mají několik variant člunů a motorizací. Měl zamluveno přes net předem, již se mu nechtělo vláčet člun za sebou.. Půjčovné 200 éček/den, 400/víkend, 950/týden. Jsou to Slovinci, přímo ty čluny vyrábějí a tímhle je i zároveň testují.
Více na www.rentboatcroatia.com
Jinak jak jsem pozoroval, čluny jsou celkem v oběhu a bójkách moc nezůstávají. Vyvazují je na vlastní kousek od špice mola. Pouze kolega povídal, že na cestu na Vis by volil silnější motorizaci. Je tam více otevřené moře a jiný charakter vln a počasí celkem. Příští rok jde do 115 kusového stáda.
Opět se zde uvidíme, tak budu muset obstarat větší bič, abych uhlídalgrinning smiley
Nyní zde převládá více větrnější počasí, navečer hlášen vítr o rychlosti 37 km/hod. od pobřeží a bude takto do úterka s menšími výkyvy. Plavbu trochu omezím a budeme se věnovat více cestování po ostrově. Voda cca 25 stupínků.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: gumový člun v HR
15. 07. 2017 16:33
Máš nějaký kontakt na takový člun k půjčení v ID?
Díky
avatar Re: gumový člun v HR
17. 07. 2017 16:41
Kontakt na ID nemám a nějak jsem nevšiml, že by tam měli. Jedině zkusit poptat Jitky.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: gumový člun v HR
18. 07. 2017 07:10
Fous 57 - Díky, myslel jsem že kontakt by mohl poskytnout Marabu (viz výše). V ID vím, že půjčuje "kapitán Jednozub" před Spijlou tu rybářskou bárku. Jitky jsem se ptal nějaký rok zpět, to ještě nefungovala Zavala. Vozili jsme si gumák + posledně Honda 15. Teď bych chtěl povýšit. Kamarád už je v ID a zkusí něco v Zavale zamluvit. Asi bych šel i do té velké Manty, na pár dní.. Jak je to s tím větrem, už to opadlo?
avatar Re: gumový člun v HR
20. 07. 2017 00:09
Už je to v poho, panuje přesně dovolenkové počasí, vítr tak do 8 km/hod max. Prognóza na celý příští týden jak přes kopírák.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: gumový člun v HR
20. 07. 2017 12:17
Je to skutečně stejný pán pod Spilou, jmenuje se Jura Carič. Tel.na dceru, sám telefon nemá, -00385997228263. Já si kontakty nezapisuji, tak jsem musel počkat na info z ID. Ale asi bych člun objednával až na místě podle aktuálního počasí, většinu času se volně pohyboval na vlnách.
avatar Re: gumový člun v HR
20. 07. 2017 17:43
... hm ... tak Jura míval malou skořepinu a 5hp Tohatsu a tohle pár let půjčoval, k tomu přidal kotvu a slunečník za 300 HRK na den ... pořád taky spravovali jakýsi větší kutr ...
... a takže teď už má i něco většího nafukovacího ... ?

smileys with beer
Re: gumový člun v HR
21. 07. 2017 07:21
OK, děkuju za zprávu
Re: gumový člun v HR
21. 07. 2017 08:51
Ten velký gumák, co parkuje na vodě pod Spiljou, je Slováka, co vlastní app v jednom z těch nových baráků nad hl.pláží. Možná ho dědula v době, kdy tam majitel není, pronajímá.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 62
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.