Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

nafukovací člun s motorem

Autor martin1980 
avatar Re: nafukovací člun s motorem
12. 02. 2016 09:17
Ttom ... výměna techničáku je jasná a povinná ... a co se týče osobních dokladů, byla výměna doporučena v souvislosti se změnou legislativy platné od roku 2015 ... ( v podstatě se týká uvedeného zvýhodnění v parametrech ) přičemž vše stojí dopisní známku ... grinning smiley

smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
12. 02. 2016 10:12
Bessy počkej jak to myslíš, že je výměna techničáku jasná a povinná....to je zas nějaká novinka ?eye popping smiley
avatar Re: nafukovací člun s motorem
12. 02. 2016 10:34
Fousi, Ty jsi měnil loni Mezinárodní osvědčení vůdců malých plavidel kvůli plachtám ?

...Ttom ... v mém prvním příspěvku je upozornění na to, že si musím nechat vyměnit mezinárodní osvědčení pro malé plavidlo ( 08.02.2016 10:19 ) ... to bylo vydáno v roce 2012 prvnímu majiteli a při přepisu v roce 2014 mi bylo prodlouženo už jen na 2 roky, tzn. do 2016 ... toto mezinárodní osvědčení se vydává na 4 roky ...
mělo to být slušné upozornění na to, abychom se podívali do svých papírů ve vztahu k lodi a nevzpomněli si ... až budeme spouštět na Jadranu čluny na vodu ...
... když jsem se ptal na SPS co je potřeba doložit k žádosti k lodi a toto mi bylo vysvětleno, tak mi bylo řečeno i to, abych jim poslal i stará mezinárodní osvědčení pro vůdce malých plavidel, že se budou aktualizovat podle nové legislativy ... ale to už víme, že toto nebylo nezbytné, na druhou stranu ... proč ne, když je tam i jakási výhoda ...
... myslíš, že je to tak už OK. ? grinning smiley
Re: nafukovací člun s motorem
12. 02. 2016 12:10
Bessy ano už to chápu vše je jasné, ale když to člověk čte tak nemusí hned pochopit všechny souvislosti a myšlenky pisatele tak pak se radši zeptám - požádám o upřesnění, takže vše O.K. a i mnou pochopeno :-)
avatar Re: nafukovací člun s motorem
12. 02. 2016 14:44
... Ttom ... původní info bylo o tom, že je potřeba se občas podívat na papíry, zvláště když se zde nedávno mluvilo o složitostech v nové legislativě ... s těmi mezinárodnímí osvědčeními se to zamotalo ( i když jsem viděl ty jejich tabulky s platnostmi jednotlivých dokladů ) ... no co už ... vše je na na SPS ...
smileys with beer
avatar Re: nafukovací člun s motorem
13. 02. 2016 18:30
Fousi, Ty jsi měnil loni Mezinárodní osvědčení vůdců malých plavidel kvůli plachtám ?

Ne, jen mi na PÚ sdělili info o chystané výměně, tak jsem to vzal najednou s registrací plavidla. Plachty jsem měl i předtím.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
03. 03. 2016 07:18
... dvoje nové papíry ( řidičáky ) na člun, plus mezinárodní techničák na 4 roky od Státní plavební správy ... jsou doma ...
vše zdarma, přičemž je úsměvné když SPS do doručenky investovala víc, než já do dopisní známky thumbs up
... snad budou tyto doklady letos i nadále ... využitelné na Jadranu ...
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
04. 04. 2016 07:44
Bessy to ten gumák nechtěli ani vidět ? A ani jestli máš povinnou výbavu ?
avatar Re: nafukovací člun s motorem
04. 04. 2016 12:30
... Ttom ... nechtěli ...
... a kterou povinnou výbavu máš na mysli, tu která je v předpisech, nebo tu, která se vozí k moři ... ?
já toho vozím 3 x tolik, než je třeba i na člunu ...
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
04. 04. 2016 13:41
Když už jsme u té povinné výbavy. Dostalo mě, že nádrž má být, byť přenosná, připevněná. Jak to máte pořešeno vy? Vrtat se mi nikam nic nechce.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
04. 04. 2016 15:11
... já mám nádrž přivázanou za 2 madla člunu ...
Re: nafukovací člun s motorem
05. 04. 2016 09:44
Připevnění přenosné nádrže mi kontrolovali už při technické laminátového člunu před 2 roky (teď už tam mám pevnou nerezovou).
Každopádně ale upevněnou nádrž považuji za nutnost a na všech svých 3 předchozích gumácích jsem ji měl připoutanou popruhem nebo gumicukem do ok namontovaných do podlahové desky už některými z předchozích majitelů (2x gumák s překližkovou podlahou a 1x RIB ). Ovšem nevím, jak to řešit u VIBu...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil raschi (05. 04. 2016 09:44).
avatar Re: nafukovací člun s motorem
05. 04. 2016 09:54
Na dně člunu mám již továrně zhotovený držák nádrže. I když je dost daleko od zrcadla, zhruba v 1/3 délky. Ale nepoužívám, trochu fixuji nádrž a náhradní kanystr právě ve zmíněné oblasti zrcadla. Jinak bych tam musel přeskakovat hadičku, případně ji ukopnout.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: nafukovací člun s motorem
05. 04. 2016 12:34
Prodávají se různé typy držáků třeba takový
držák
ale myslím že cikoli co bude na podlaze bude prostě vadit.
to už bych spíš udělal dva oválné otvory v podlaze a těma protáhl upevňovací pás...
když jsem měl gumák tak jsem tedy nádrž přidělanou neměl a nijak extrémně nelítala ale to bylo taky tím že jednak se stejně s gumákem do větších vln jezdit nedá a pak na podlaze bylo takových věcí že nádrž lítat ani nemohlasmiling smiley
Re: nafukovací člun s motorem
05. 04. 2016 18:58
Právě že na podlážky se mi nic montovat nechce. Už jenom proto, že při přepravě, když jsou podlážky na sobě, to bude překážet. Mám nádrž u zrcadla a na lavičce u zrcadla podvěšenou brašnu, která jí zafixuje k zrcadlu. Ještě se mi nestalo, že by skákala. Spíše jí mám problém při tankování vyndat.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
06. 04. 2016 10:22
Když to tady tak pročítám, tak vlastnit řidičák na loď a k tomu ještě i nějaký gumák je dnes už docela pakárna se všemi těmi papíry, pojištěními, prohlídkami, ...
Jednu dobu jsem o tom i uvažoval a to jsem si myslel že stačí pouze řidičák a pak zaplatit v HR na kapetaniji poplatek a je vystaráno.
Re: nafukovací člun s motorem
06. 04. 2016 10:37
Moc se toho v základních věcech nezměnilo, řekl bych, že skoro vůbec nic. Kapitánský průkaz dříve být musel, praktická zkouška se dělala jen nad 100kW, teď již M100 není a dělají ji všichni. Loď od určitých parametrů (nad 4kW motor či nad 1t váhy) musela být registrovaná, stejně jako teď. Na technickou se chodilo dříve, chodí se i teď. Jen se mění občas nějaké drobnosti. Pojištění se v HR platí až od 15kW výkonu motoru výše, to bylo i dřív. Poplatek v HR se zásadně snížil, u mě zhruba na polovinu. Takže se toho neboj a jdi do toho. Dovolená se zásadně změní, nebudeš se dívat z pevniny na moře, ale z moře na pevninu a že jsou lidé na pláži v několika vrstvách na sobě, ti vadit nebude. Dojedeš si do liduprázdného místa. Bohatě to vyváží těch pár starostí navíc.
STK u aut se taky zásadně změnila, pravidla silničního provozu se taky furt mění a kvůli tomu přece nebudu chodit pěšky.
Re: nafukovací člun s motorem
22. 04. 2016 15:11
Vymazáno,už to není aktuální.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil radek (14. 06. 2016 11:40).
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 09:26
Tak jsem konečně teď o víkendu dodělal údržbu motoru a přípravu na sezónu. Vyměnil jsem olej v noze, promazal kde co, vyhnal opět kousek grafitové vazelíny, kterou předchozí majitel vše mazal. Grafitka ale ve slané vodě tvrdne. Stále jí tam někde trochu je a vylézá postupně. Opraveno vyklápění motoru, takový malý nesmysl na táhle řazení byl posunut. Pokud se nastaví "na sucho", nefunguje to, při běžícím motoru je to vše trochu posunuté. Motor chytil po zimě na druhé zatáhnutí i s loňským benzínem. Vyzkoušen nově daný termostat. Tak snad bude vše OK. Ještě musím nalepit nová čísla na člun. Vždy vydrží tak dva roky a odlupují se. Asi kombinace slané vody a sluníčka. Ale čísla stojí komplet stovku, takže žádný výdaj. Teď už jen vše v patřičnou dobu naházet do auta a frrr s tím dolů k moři
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 15:17
Prosím zkušenější o radu. Poprvé vezu motor. Můžu vézt 4 takt kvůli oleji na cestu položit?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil chromakp (13. 06. 2016 15:18).
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 16:21
Čtyřtakt se může obvykle položit jen na jednu konkrétní stranu, mělo by to být popsáno v manuálu nebo označeno na motoru ("This side up" apod). Strana se u různých značek a typů motorů může lišit.
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 18:30
Tak jsem dnes zkusil poprvé po zimě nahodit motor (starý Mariner 10) a on nic. Svíčky jiskru dávají i se mi zdají mokré, takže i benzín do toho asi jde, ale motor si ani neškrtne. Je teda fakt, že "zazimování" provádím tak, že ho prostě vyndám z vody a pověsím do garáže, což uznávám, že je trochu prasárna a vzhledem k tomu, že na podzim normálně šlapal, to bude asi i příčina toho, že teď nechodí. Napadá někoho, čím konkrétně to může být?
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 22:14
V prvé řadě bych zkusil vypustit plovákovou komoru karburátoru a pak čerstvý benzín, pokud to nepomůže, tak vyčistit karburátor. Dokud se nevyzkouší tohle, tak nemá cenu bádat nad ničím složitějším.
Re: nafukovací člun s motorem
13. 06. 2016 23:08
Vyčistit svíčku a trysky .
avatar Re: nafukovací člun s motorem
14. 06. 2016 08:50
... co tak vyčistit od soli chladící systém a zkontrolovat funkci impeleru ?
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
14. 06. 2016 09:09
Předpokládám, že máš dvoutakt, když tvrdíš, že je obstarožný. Tohle má na svědomí biosložka v benálu. To že jsou svíčky mokrý, může být způsobeno jen mastnotami ve válci. K tomu se přidá ještě odpařený benzín v karboši, kdy olej zůstane a přischne. Jak bylo napsáno výše, vypustit zbytek z karboše, pokud to půjde, prostříknout čističem brzd, dát čerstvý benzín a zkusit. Zkusit taky přikápnout trochu čerstvého benzínu pod svíčky. Když to chytne a pak chcípne, znamená to, že to sežralo jen to nakápnuté a z karbecu nic nejde. Pak už jen karbec dolů a odnýst např do servisu Mountfieldu na ultrazvukovou čističku. Bývá totiž zalepená většinou volnoběžná tryska.
to chromakp: na bloku motoru, tam co doléhá dekl, jsou po obvodě takové výstupky s ploškami, na které je možné motor položit. Bývají na jedné delší straně a na jedné kratší. Na tyto strany můžeš motor položit bez úhony. V opačném případě by ti natekl olej nad písty a do sání. Muselo by se rozebrat a vyčistit.
Re: nafukovací člun s motorem
14. 06. 2016 23:11
Díky všem, karburátor jsem vyčistil a zase nic, nakonec mě ještě napadlo profouknout hadičku, co spojuje tu první malou nádržku na benzín se samotným karburátorem a hle - motor naskočil! Jen se chová divně, vždycky jsem ho studený startoval tak, že jsem dal plný sytič a hned, jak naskočil, jsem musel sytič úplně vypnout, trochu jsem motor protočil a pak už normálně jel. Teď nějak chcípá, chvíli běží, třeba půl minuty, pak se začne jakoby dusit a pokud rychle nepřidám sytič, zdechne. Asi ho co nevidět protáhnu na řece, abych pak na moři nemusel řešit nějaké nepříjemnosti.
Re: nafukovací člun s motorem
15. 06. 2016 08:35
Asi je to stále někde přicpané. Pravděpodobně tě ultrazvuk nemine.
Re: nafukovací člun s motorem
15. 06. 2016 11:15
Přeji všem hezký den. Je ještě jedna možnost, na internetu je možno koupit od firmy Bishop přísadu do benzínu k vyčištění karburátoru nebo vsřikovacího systému. Aditiva do oleje a nafty používám několik let bez problémů a jsem s nimi maximálně spokojen, mají i přípravky do benzínu.
K zimnímu odpočinku ale používám aditivum od Hondy-Vari pro stabilisaci benzínu a k uskladnění, přestal jsem platit za čištění ultrazvukem a i při prodeji motoru mi prodejce aditiva do benzínu doporučil.
Re: nafukovací člun s motorem
15. 06. 2016 19:24
Aditivum asi zkusím. Dnes jsem motor zase nahodil a fakt funguje zajímavě, prostě normálně běží, najednou začne skomírat, i když dám plný plyn, tak nic, otevřu na vteřinu sytič a motor se okamžitě roztočí. Naštěstí jsem dnes poprvé v životě provedl odbornou kontrolu impelleru (je jak nový, to jsem docela zíral) a protože mi i po vícero pokusech ho dát dohromady motor zůstal ve více kusech, než by měl, zajedu s tím zítra k mechanikovi a zeptám se ho i na to dušení. Nepovedlo se mi totiž při sundávání nohy rozpojit to táhlo řazení, tak jsem si omylem vytáhl celou tu řadicí hřídel - nebo jak se to jmenuje - z převodovky ven (o tom, kolik mi u toho vyteklo oleje, se nebudu nikde zmiňovat ...) a už se mi to nepodařilo dát zpět tak, aby to do sebe zaklaplo, pořád tam zbývá asi centimetr navíc. Inu, všechno je jednou poprvé, nikdo učený z nebe nespadl :-).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 62
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.