Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

nafukovací člun s motorem

Autor martin1980 
Re: nafukovací člun s motorem
08. 10. 2015 13:07
Křoviňák na loď? Velkej balík vaty do uší i pro všechny okolo. I na břehugrinning smiley Cena 5,5k peněz, to bude vyrobeno asi z másla.

Re: nafukovací člun s motorem
09. 10. 2015 07:21
Vzhledem k tomu, že je to rozebiratelné to nepovažuji za úplnou kravinu. Dalo by se to použít na gumáku jako rezervní motor na dojetí ke břehu, když se porouchá hlavní motor. Mohlo by to být v tašce ve člunu a použít až v případě nouze.
Re: nafukovací člun s motorem
09. 10. 2015 08:06
Jo, to jo, jako záložák. Má to odstředivou spojku a přírubu podobně jako třeba Vari. Takže by to šlo přendávat třeba ze sekačky. Jen už těch krámů k lodi je dost a zase další?
avatar Re: nafukovací člun s motorem
09. 10. 2015 19:35
Už se to dá sehnat i za 4,5tkč... tomu už neodoláš grinning smiley
Asi před 14 dny s tím nějací kluci jezdili na Baťáku a po Moravě... a na výtlak úplně v pohodě... osvědčetý 2T... díly za "pusinku"...
Na moře to samozřejmě není, ale na zábavu na přehradě... za pár šupů... motor cca 10kg
avatar Re: nafukovací člun s motorem
09. 10. 2015 19:40
Slavkov byl jsi teda nahoře na Baťáku?

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
avatar Re: nafukovací člun s motorem
09. 10. 2015 20:54
jj, od té doby (co jsme řešili ta kola) jsme ještě zvládli Strážnice - Vnorovy a pak po Moravě do Veselí a zpět.
Nějaký týden na to ještě Staré Město - Babice a zpět...taková "obědová projížďka"... vše po vodě, na kola nedošlo smoking smiley
Nyní již připravuji zazimování malého motoru... proběhne rozborka, neb mám podezření, že těsnění pod výfukem lehce podfukuje...
smileys with beer
avatar Re: nafukovací člun s motorem
03. 11. 2015 10:52
... pokud odjedu od moře ( motor Honda 15 Hp 4 takt / 2 válec ... nepropláchnutý sladkou vodou )
... dám jej servisovat a uložím na zimu do sucha ... jak rychle je potřeba motor zbavit od soli ... ?
... při servisu ( 2 ... 3 dny po návratu ) t.j. celkem asi 5 dnů po poslední jízdě v mořské vodě bylo zjištěno, že motor nechladí ( ani ve sladké vodě )
... teprve po intenzivním propláchnutí a vyčistění, tekla voda od chlazení ...
... dotaz: jak brzy po provozu na moři je potřeba udělat servis ( propláchnutí ) pokud nemám v plánu ještě na podzim vyjet s lodí ... ?
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
03. 11. 2015 13:34
Důležité je vodu z motoru vylít. Natáčet na ho všechny možné i nemožné strany, aby z motoru vše vyteklo. Pozor, 4T motor by neměl být dlouho otočen na svíčky, aby nenantekl olej nad písty. Voda, která v něm zůstane, se odpaří a sůl to ucpe. Nebo si kup "uši" a pokud je u app hadice, propláchni ho rovnou tam.
Já motor po příjezdu domů, resp.hned první víkend, dám do sudu a nechám ho tak půl hoďky běžet. Pokud už nikam do zimy nepojedu, zakápnu ho nad písty petrolejem smíchaným s olejem a s vyplým zapalováním několikrát pomalu zatáhnu za šňůru, abych to rozehnal po motoru. Tím ho zakonzervuji. Na jaře to sice chvilku pěkně kouří, ale mám jistotu, že zevnitř nerezne.
Re: nafukovací člun s motorem
04. 11. 2015 10:14
Já proplachuji motor "ušima" hned po vytažení z moře hadicí u apartmánu (hlavně proto, že je to jednodušší než to dělat potom doma). Ale záleží hlavně na poloze při přepravě a skladování - pokud se motor přepravuje naležato v kufru, asi může sůl z vyschlé mořské vody ucpat chladicí kanálky, zatímco při přepravě nastojato na zrcadle člunu ten problém příliš nehrozí (to by musely mít stejný problém stovky lodí uvázaných u mol a nábřeží, se kterými týdny nikdo nehýbe a motory jim normálně fungují)
avatar Re: nafukovací člun s motorem
07. 11. 2015 11:56
... jako laik jsem se s těmi ušmimama yawning smiley dosud nesetkal ...
jednoduše prosím vysvětlit princip a co mimo motoru a asi stojanu na motor ( aby byl motor v kolmé poloze ... Honda 15 Hp )
a hadice s vodou potřebuji dál ... kam se co strká ... přechodku hadice do čeho ?
... děkuji
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
07. 11. 2015 13:28
Uši se nasadí na nohu v místě, kde jsou nasávací otvory vody, pod kavitační deskou. U některých motorů to nejde, protože mají sací otvor zespodu té desky. Na jednom uchu je koncovka na hadici. Tam tu hadici nasadíš a pustíš vodu. Uši jsou přilehlé k noze a voda se tlačí tím nasávacím otvorem do motoru. Některé motory mají na vodu šroub, myslím, že zrovna ten můj, či ten předešlý?. Pak stačí mít jen místo šroubu šroubovací koncovku na hadici. Voda vytéká z motoru výfukem, tj.ze středu propelleru, takže se to musí dělat tam, kde tekoucí voda po zemi nevadí. Tady máš videjko.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
07. 11. 2015 22:28
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
>... Voda vytéká z motoru výfukem, tj.ze středu propelleru, takže se
> to musí dělat tam, kde tekoucí voda po zemi nevadí.

eye popping smiley

To asi nebude pravda smoking smiley
Re: nafukovací člun s motorem
09. 11. 2015 08:28
Nechám se rád poučit. Pokud vím, tak voda vytéká nohou společně v výfukovými plyny středem propelleru. U staršího motoru jsem měl výfuk zespod kavitační desky nad propellerem.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
09. 11. 2015 11:21
Myslím si na 99%, že (Bessyho) Honda 15hp 4T má vyústění nad hladinou v pravé horní části nohy pod motorem (cca 15cm pod úrovní spodku krytu) mj. proto, aby bylo vidět, že chlazení funguje smoking smiley
Re: nafukovací člun s motorem
09. 11. 2015 13:53
Aby bylo vidět, že chlazení funguje, máš kontrolní výtok. To je ten čůrek, co vytéká z pod motoru. U mého Mercury se voda, pokud neběží vrtule, mele v noze a vylézá v místě silentbloků mezi nohou a tělesem motoru, zhruba v půlce nohy, protože se neprotlačí do výfuku. Jdou tudy myslím i částečně spaliny, protože to na volnoběh vše nepřetlačí vodu. Jakmile je vrtule v chodu, vysává se vše ven vrtulí, resp.strhává se proudem za vrtulí a rozptyluje.
U mého Mercury je ještě jedno specifikum, podobně jako u některých Johnstonů, že mi voda z kontrolního otvoru jen učůrává, lépe řečeno rychleji kape, do doby, než otevře termostat. Pak teče proudem. Z neznalosti mi technik v HR vyndal termostat (a bohužel i zahodil), protože se domníval, že to špatně funguje. Zkoušel jsem letos jezdit bez něj, ale voda vytéká vlažná i po hodině jízdy. Takže musím koupit jiný. Bohužel stojí skoro 4x tolik, co termostat do mého autaeye popping smiley
avatar Re: nafukovací člun s motorem
10. 11. 2015 19:10
... já zatím viděl jen čůrek, co zvolna, s žádným nadšením, malým obloučkem vytíká z boku nohy nad vodní hladinou ...
možná to teče i odjinud, ale to jsem neviděl ...
... pravda, po první zkoušce člunu s motorem na moři v loňském roce, jsem si jako první věc nepohlídal, jestli teče pramínek vody na boku motoru ( nohy ) a ... netekl ...
po jisté chvíli motor kuckal, až zhasl ... pak šel natočit, ale nejel nijak ochotně ... chvíli na to jsem byl upozorněn zkušenějším lodivodem, abych to vypnul a dopádloval, což jsem taky udělal ...
... po vyčistění od soli a vyjmutí termostatu jsem dovolenou dojezdil i s handicapem motoru ... naplno jsem to ale nezkoušel ... letos motor jezdil tak, že se " člun jenom nesl " thumbs up ... thumbs up chyba ale byla, že jsem jej hned nepropláchl ...
smileys with beer
avatar Re: nafukovací člun s motorem
10. 11. 2015 20:04
Bessy - dovesloval. sad smileyPádla jsou na kanoi,třeba. Jen abychom dodrželi terminologii.
Jinak letos šel motor po příjezdu do sudu a tam se půl hoďky rachtal na volnoběh i v otáčkách. Tak ještě šplíchnutí k pístům a dobrou noc. Ušiska doma mám, ale na Sůzu nejsou vhodná. Bude to dlouhá doba absence lodního provozu.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
13. 11. 2015 10:56
... Fousi, i kdyby to bylo s tyčkou, jak na gondole ... tak bylo zásadní to, že se motor nezadřel a jede dál ...
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
17. 11. 2015 17:36
K proplachu a konzervaci co tu popisujete je ještě dobré vyndat impeller aby se v pumpě přes zimu zbytečně nedeformoval...
avatar Re: nafukovací člun s motorem
07. 02. 2016 16:19
... jsu zvědavý, co budou letos chtít na Státní plavební správě v souvislosti s prodloužením techničáku ...
uvidíme ... fakt je ten, že jsem v něm při kontrole doby platnosti ... našel povolenou výšku vlny ...
... 2 metry ... hot smiley
... doufám, že v takových vlnách nebudu muset nikdy jet ...
smileys with beer
avatar Re: nafukovací člun s motorem
08. 02. 2016 10:19
... Michale a ostatní, kteří máte tzv. rekreační plavidlo a tím pádem Mezinárodní osvědčení pro rekreační plavidlo ( MO ) se kterým míníte jezdit např. na Jadranu, je potřeba se přesvědčit, jestli je vaše MO ještě platné ... yawning smiley
v mém případě měl původní vlastník vydáno MO v roce 2012 do roku 2020, tedy na 8 roků ... protože však může být MO vystaveno jen na 4 roky, tak jsem v roce 2014, kdy jsem člun koupil ... dostal MO jen do roku 2016 tedy pozor ... platná jsou MO s platností na 4 roky ... v mém případě posílám na Státní plavební správu staré Mezinárodní osvědčení pro rekreační plavidlo a žádost ... bez poplatku [www.plavebniurad.cz]

pokud jde o vůdce malého plavidla a Mezinárodního průkaz vůdce rekreačního plavidla ( MP )
tak na ten, který je vydaný do roku 2014 ... je potřeba Státní plavební správu požádat písemnou žádosti s 1 fotografií 3,5 x 4,5 cm [www.plavebniurad.cz] o výměnu ( pokud přiložíte k žádosti starý doklad, neplatíte poplatek ... pokud nepřiložíte, je poplatek 100,- Kč ) v případě, že máte jako já povoleno 0,75 námořní míle a 100 kW ... dostanete nový doklad, kterým získáváte smoking smiley ... automaticky se totiž vystavuje na 1,00 námořní míli a kW bez omezení ...

pokud s sebou nebudete mít oba doklady OK ... nedostanete na Kapetanii ...
Potvrda o uplati naknada po prijavi jahte ili brodice ...
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
08. 02. 2016 13:09
To, že je platnost zkrácena na 4 roky u první registrace, proběhla debata už na jiném fóru. Mělo by to být tak, že pokud dotyčný má od nového roku platnost delší ještě jak 4 roky, musí nejpozději do 4 let doklady obnovit. Jinými slovy, i když udělal prvotní registraci loni s platností 8 let, stejně musí do 4 let udělat prodloužení. O výměně "řidičáku" na loď už tu zmínka byla.
Rohale nápodobně. Nemusíš mi psát 2x totéž. To je také trapnésmoking smiley
avatar Re: nafukovací člun s motorem
08. 02. 2016 15:29
... Michale OK ... jenom je třeba na to nezapomenout ... furt ve střehu grinning smiley
... techničák jsem viděl, že je do letoška, ale " řidičák " omezení neměl, tak jsem byl klidný, než jsem zavolal do Hamburku
... oprava, do Přerova ...
smileys with beer
avatar Re: nafukovací člun s motorem
08. 02. 2016 15:54
Já jen, že při loňské prvoregistraci jsem automaticky dostal osvědčení na 4 roky, takže už to bylo v platnosti. VRP jsem měnil taktéž loni.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: nafukovací člun s motorem
10. 02. 2016 21:36
Bessy napsal(a):

>
> pokud jde o vůdce malého plavidla a
> Mezinárodního průkaz vůdce rekreačního
> plavidla
( MP )
> tak na ten, který je vydaný do roku 2014
> ... je potřeba Státní plavební správu požádat
> písemnou žádosti s 1 fotografií 3,5 x 4,5 cm
> [www.plavebniurad.cz]
> zadost_vymena_dokladu.pdf o výměnu ( pokud
> přiložíte k žádosti starý doklad, neplatíte
> poplatek
... pokud nepřiložíte, je poplatek
> 100,- Kč ) v případě, že máte jako já povoleno
> 0,75 námořní míle a 100 kW ... dostanete nový
> doklad, kterým získáváte smoking smiley ... automaticky se
> totiž vystavuje na 1,00 námořní míli a kW bez
> omezení ...
>
> pokud s sebou nebudete mít oba doklady OK ...
> nedostanete na Kapetanii ...
> Potvrda o uplati naknada po prijavi jahte ili
> brodice ...

> smileys with beer

Tak to jsem tě teda asi nějak nepochopil hlavně to s tím rokem do 2014
Re: nafukovací člun s motorem
11. 02. 2016 08:44
Asi by to chtělo upřesnit. Vyhláška, podle které jsou nová pravidla pro tzv.VMP, nabyla platnosti 15.3.2015. Takže všichni ti, kteří mají vydaný průkaz před tímto datem, si ho mohou nechat vyměnit za nový. V období od 1.1.2015 do začátku platnosti výše uvedené vyhlášky, bylo jakési mrtvé období, kdy SPS nezkoušela, tj. nevydávala průkazy.
avatar Re: nafukovací člun s motorem
11. 02. 2016 11:44
... vzhledem k tomu, že si musím nechat vyměnit mezinárodní osvědčení pro malé plavidlo ( techničák na loď a motor ) ... neboť stávající je platné do r. 2016 tak se vypíše tato žádost [www.plavebniurad.cz]
žádný kolek ... je to zdarma, jen podepsat a se starým techničákem ( žádné další přílohy ) se posílá na Státní plavební správu ...

no a když už jsem se ptal na " techničák " tak mi řekli abych poslal na výměnu i " mezinárodní řidičák ... plavební doklad " ... ten mi byl vydán v roce 2014 a po té došlo k legislativní změně ... již není na 8 roků ale na 4 .... [www.plavebniurad.cz]
... podává se tato žádost s 1 fotkou 3,5 x 4,5 cm a přikládá se starý řidičák, nic víc ... za tuto žádost se opět neplatí ... ( tedy v mém případě ... mezinárodní osvědčení na malé plavidlo ) [www.plavebniurad.cz]
P.S. při té příležitosti dostanete " vylepšení " z 0,75 NM na 1 NM ... a ze 100 kW na neomezené kW ... thumbs up

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (11. 02. 2016 11:45).
Re: nafukovací člun s motorem
11. 02. 2016 13:14
O.K. Bessy, ale furt nechápu jestli máš VMP vydán v roce 2014 tak by Ti měl platit do r. 2020 tak co řešíš
avatar Re: nafukovací člun s motorem
11. 02. 2016 15:02
... Ttome, ještě si to prověřím ... logiku to má, to co říkáš ...
pak mi zbývá jediné vysvětlení a to je to, že by mi chtěli udělat radost, když už tam posílám ten techničák ... že nám při tom udělají i nové řidičáky, když je vše zdarma ... s bonusem na 1NM a kW bez omezení ...
smileys with beer
Re: nafukovací člun s motorem
11. 02. 2016 15:53
TO: Bessy ano tak to bych pochopil že jedinej rozumnej důvod je "když už to tam budeš něco posílat", tak že to můžeš poslat najednou.... a pravda jestli jsi měl jen M100 dostaneš sice bez omezení ale jde o to jestli to potřebuješ tak nutně hned.. a z 0,75 na 1Nm to už je celkem jedno, to metrem měřit nebudou.... :-)
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 60
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.