Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

RIBy a vše kolem nich

Autor mupet 
Re: RIBy a vše kolem nich
28. 07. 2017 22:25
martasik Zkušenost konkrétní nemám ale podle mně to nebude nic moc, 5m je málo. Co jsem koukal tak na moři maj hodně ZARy ty maj výborně tvarovanej kýl právě na moře. ale dýlkou tak min 7m.
Abys nedopadl jako já nedřív gumák 4m/20Hp, pak lamimát 5,5m/225Hp, a teď koukám po 8m....
prt
Re: RIBy a vše kolem nich
31. 07. 2017 13:34
mám adventure 500 se 60 mercurym, jízdní vlastnosti vynikající zvládne bez problému metrové vlny ve skluzu, mužeš vyzkoušet, ale nejlépe Dalešice, má to samozřejmě i svoje nevýhody, při vlnách jsi komplet promočený, sneslo by to i možná silnější motor.
Re: RIBy a vše kolem nich
05. 10. 2018 22:07
Ahoj chlapi, co říkáte na následující sestavu? Bush Classic RIB C430 a Honda BF20? [www.bushboats.com]

Posádka 3 dospělí a 2 děti, celkem cca 300kg. Jezdíme v Chorvatsku při pobřeží, maximálně 30km výlety.

Mám teď Boat007 A380 s nafukovacím kýlem a dřevěnou podlahou a jede fajn při klidné hladině. Jakmile se voda byť o jen trošku rozvolní, tak už to hrozně mlátí. Proto hledám "levný" upgrade člunu.


Má očekávání s ohledem na komfort a jízdní vlastnosti jsou obrovská. Jaká bude skutečnost?

Díky.

Mandy
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
06. 10. 2018 08:51
... Mandy, chuť jde spolu s penězi ... pro to, co očekáváš, je Tvé řešení bezesporu dobré a jízda bude asi i lepší ...
já se dostal k celolaminátu o 5,5 metrech a 115 koních ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (06. 10. 2018 12:00).
Re: RIBy a vše kolem nich
08. 10. 2018 10:18
michal.mandak@gmail.com napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj chlapi, co říkáte na následující sestavu?
> Bush Classic RIB C430 a Honda BF20?
> [www.bushboats.com]
>
> Posádka 3 dospělí a 2 děti, celkem cca 300kg.
> Jezdíme v Chorvatsku při pobřeží, maximálně 30km
> výlety.
>
> Mám teď Boat007 A380 s nafukovacím kýlem a
> dřevěnou podlahou a jede fajn při klidné hladině.
> Jakmile se voda byť o jen trošku rozvolní, tak už
> to hrozně mlátí. Proto hledám "levný" upgrade
> člunu.
>
>
> Má očekávání s ohledem na komfort a jízdní
> vlastnosti jsou obrovská. Jaká bude skutečnost?
>
> Díky.
>
> Mandy

Tak jsem ještě našel tento člun Dulkan RIB 430 [dulkan.lv]

A teď babo raď eye popping smiley Bush může být nový za 67tis, ten Dulkan za 75tis.

Bush:
+nízká váha (cca 100kg)
+svařované švy
-podle mě mělký kýl (malé Včko)
? skutečně se zlepší o tolik jízdní komfort oproti stávajícímu člunu?

Dulkan
+hluboký kýl
+tlusté buřty (50cm)
-lepené švy
-váha 120kg
? zvládne můj 20hpmotor Honda takovýto člun, aníž bych zabil jízdní vlastnosti?

Co vy na to?

Díky

M.
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
08. 10. 2018 11:22
Tohle 20 hp zvládne i když to nebude nějaký velký fičák a vlnky to řízne. Jen ta přeprava. My měli 430 Allrounmarine s tlakovou podlahou a 15 hp, slušně uhánělo. Jen ty vlny dělaly trochu neplechu, podlaha je kopírovala. Dalo se na to zvyknout Dulkan mi přijde zbytečně masivní, ale to je pouze dle náhledu z fotek. Otázka je , jaké jsou skutečné plavební vlastnosti v reálu.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: RIBy a vše kolem nich
08. 10. 2018 11:54
Fous 57 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tohle 20 hp zvládne i když to nebude nějaký velký
> fičák a vlnky to řízne. Jen ta přeprava. My měli
> 430 Allrounmarine s tlakovou podlahou a 15 hp,
> slušně uhánělo. Jen ty vlny dělaly trochu
> neplechu, podlaha je kopírovala. Dalo se na to
> zvyknout Dulkan mi přijde zbytečně masivní, ale to
> je pouze dle náhledu z fotek. Otázka je , jaké
> jsou skutečné plavební vlastnosti v reálu.

Přeprava mi nevadí, na to mám vlek. Alespoň se s tím člověk nebude furt sbalovat a rozbalovat a budu i moct vézt navěšený motor (to jsem se teď s lepeným zrcadlem bál).

Jde mi o to, kolik toho výkonu ten hluboký kýl sebere. Jestli pojedu 35 km/h jako doposud nebo 25 km/h mi je celkem jedno, hlavně aby to i nadále v pohodě šlo do skluzu a ne aby se mi z toho stal (byť mnohem větší než teď) jen parník thumbs up smiley
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
09. 10. 2018 11:28
Vlek je rozumná varianta, jen drobně zpomalí cestu + mýto a trajekty. Jinak hlubší kýl by neměl mít až tak vliv na výkon. Vše záleží i na jiných okolnostech na moři. Proudy, vlnění, protivítr, obsazenost člunu a rozložení posádky.
Letos jsem i se 70 hp dostal do vln a připluli jsme pěkně obouchaní, vcelku otravná plavba, i když s ribem. Bylo to na trase od Gdinje do Zavaly. Ono to letos vůbec více foukalo a vlnilo.

Druga domovina Hvar - Zavala.
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
09. 10. 2018 20:36
... věřím, že RIB s hlubším kýlem má proti mělkému kýlu, natož proti celonafukovacímu člunu ... lepší stabilitu ...
vliv na výkon větší odpor kýlu asi nebude to rozhodující proti zřejmě lepší stabilitě a snad i bezpečnosti při jízdě ("středních vlnách" či zatáčení ) ... to rozhodující ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (10. 10. 2018 06:54).
Re: RIBy a vše kolem nich
09. 10. 2018 20:53
Bessy
Smazaná citace posledního příspěvku

Tohle jsem si přesně říkal taky!!! Z Dulkanu mi napsali, že ve 2 lidé h s mým motorem jeli 37km\h, takže bych to viděl, že ve 3 dospělých a 2 dětech pojedeme někde kolem 25-30km\h a to my bohatě stačí. A díky hlubokému kýlu a tlustým buřtům budu mít pocit pořádného parníku cool smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (09. 10. 2018 21:13).
Re: RIBy a vše kolem nich
10. 10. 2018 06:07
RIB s hlubším kýlem lépe řeže vlny. Má menší odpor ve vodě díky tomu, že se dno pod náporem vody neprohýbá, netvoří kapsy. Výhody z části vykompenzuje vyšší váha. Zlepšení bude určitě. A koupit silnější motor se dá vždycky...
Re: RIBy a vše kolem nich
10. 10. 2018 15:24
A od 25 HP. začínají motory Evinrude, moderní 2 takty, snesou prý i krátké ponoření pod hladinu a jsou výkonnější než 4 takty stejného objemu.
Re: RIBy a vše kolem nich
10. 10. 2018 15:28
Marabu
Smazaná citace posledního příspěvku

Jak jsem psal, už mám 20hp od Hondy a nechci se jí zbavovat a kupovat za velké peníze nový motor. Jde mi v tuto chvíli jen o upgrade člunu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (10. 10. 2018 16:11).
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
10. 10. 2018 16:49
... Marabu, Evin rude 115 mám a zatím se mi zaplať Bůh nepotopil ... (teda, věřím že k tomu ani nedojde) ...
na každý pád je to povzbuzující informace ... smiling smiley

[www.rajce.net]

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (10. 10. 2018 17:09).
Re: RIBy a vše kolem nich
16. 10. 2018 10:44
Poté co se mi při cestování po Chorvatském pobřeží, nejspíše asi někde v Drašnici, dostal olej do válců a do karburátoru se mi dvoutakty líbí více a více. Bohužel jsou větší, těžší, takže tuhle sestavu už v autě neodvezu a s vozíkem se jet nechce. Také jsem zjistil, že mám špatný klíč na svíčku. Naštěstí je ve Vela Luce u Splitske banky hezký obchůdek se železářským zbožím s velkým výběrem nerezových klíčů na svíčky a možností platby kartou. Na nábřeží pak specializovaný obchod s motorovými oleji s širokým sortimentem včetně lodních olejů, to kdyby někdo potřeboval na Korčule něco z toho. Nyní už budu vozit motor zásadně bez olejové náplně.
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
16. 10. 2018 10:57
Tak tomu moc nerozumím eye rolling smiley
Ten olej se tam (předpokládám 4T motor) dostal při transportu? Byl motor přepravován v poloze v které měl být?
2T jsou větší a těžší jak 4T? Řekl bych, že u moderních motorů stejného výkonu to není pravda...
smileys with beer
Re: RIBy a vše kolem nich
16. 10. 2018 11:05
Tak rozhodnutí padlo smileys with beer

Dneska jsem objednal a zaplatil ten Dulkan RIB 430. Materiál Valmex 7330 1250g.

Tak doufám, že to byla dobrá volba ...
Re: RIBy a vše kolem nich
16. 10. 2018 11:36
Dvoutakt větší a těžší? Odkdy? Třeba moje 2T patnáctka váží 33kg, nejlehčí 4T bez náplní 44kg, obvykle ale téměř padesát.
Pokud se 4T motor nepřepravuje v povolené poloze, je vymalováno. Olej nateče přes ventily do sání a karboše, v lepším případě to jde nastartovat a hulí to, než se olej vypálí, v horším rozborka a čištění.
Re: RIBy a vše kolem nich
16. 10. 2018 13:17
Oprava - mám Yamahu 20HP, Envir. je od 25 HP - malinko větší a těžší, ve stejné výkonové a objemové třídě to bude naopak. 20 Hp ale Evinrude nedělají. Motor byl. přepravován správně na rukojeti nohaníž, motory vozím v kufru již 5 let. Olej v karburátoru i ve válcích. Sundání svíček, vypuštění karburátoru, propláchnutí karb. benzínem zvládlo čerpadlo motoru, válce jsem opak. propláchnul benzínem za použití injekční stříkačky, a pak žena startovala až šlo z válců více benzínu než oleje. Motor naskočil, kouřil a musel se ještě 3x nahodit, ale pak už běžel normálně, jen oleje bylo málo musel se pak dolít aby se motor nepřepnul do nouzového režimu ve vlnách.
Re: RIBy a vše kolem nich
13. 10. 2019 06:57
Musím se pochlubit.... Letos proběhla výměna člunu, původní byl nafukovací 3m s dřevěnou podlahou.
Nyní RIB od boat007 s délkou3.7m a přívěsem.
[www.rajce.net]
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
13. 10. 2019 07:21
.... Milane, tak ať slouží ... thumbs up

smileys with beer
Re: RIBy a vše kolem nich
13. 10. 2019 09:09
No, nechci kazit radost, ale tato značka člunů nemá zrovna dobré reference a jejich prodejce se svým přístupem k řešení reklamací už teprv ne.
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
13. 10. 2019 09:31
… když to bude jezdit, splní to účel … a někde se nerozlepí, tak co by chtěl člověk víc …

smileys with beer
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
13. 10. 2019 22:47
Ale je to RIB a to jinak fičí, hlavně, ať přinese nové zážitky thumbs up Motorizace je asi ta původní, tipuji 5HP
Re: RIBy a vše kolem nich
14. 10. 2019 05:48
Fousi, pravdu máš, motor zatím původní "5HP" - ono to vlastně 5tka je jen papírově. Už ale skládám koruny na nový, v oko mám 20HP (max. co jde dát) a to buď mercury nebo suzuki.
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
14. 10. 2019 13:40
OK, tohle potřebuje něco silnějšího, aby to řízlo vlny, Ale pojistit, nad 15 hp nutné.
Re: RIBy a vše kolem nich
15. 10. 2019 13:25
Pojistka je nutná nad 15kW, nebo se pletu?
Re: RIBy a vše kolem nich
15. 10. 2019 17:01
Ano, nad 15kW. Pokud dobře počítám, tak dvacítky se to ještě netýká, protože 15kW=20,115HP
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
15. 10. 2019 20:22
… ale 20 Hp je max.přípustný výkon motoru … kdyby k něčemu došlo, tak to likvidátor pojišťovny vyhodí …

smileys with beer
avatar Re: RIBy a vše kolem nich
15. 10. 2019 22:09
No, já bych asi pojistil, tím se nic nepokazí a jistota. Při koncentraci lodního provozu se vyplatí. Jo ulítlo mi kw na HP, omluva, to jsou ty automatismy. Stane se, věk budiž polehčující okolností.grinning smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 141
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.