Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Sila motoru

Autor vasekK 
Sila motoru
19. 06. 2013 14:36
Dobry den,

chtel bych se zeptat jak silny motor by jste me doporucili pro nafukovaci clun s hlinikovym dnem o delce 3,2m. Na clunu budu prevazet posadku o hmotnosti cca 350kg. Jedná se jen o jízdu cca 2-3 km na nejblizsi ostrov.
Staci Parsun 5HP?

Diky za odpovedi....
Re: Sila motoru
19. 06. 2013 16:24
Myslim že 5Hp je málo pokud přijdou vlny na což stačí malej vánek a nedostaneš se ke břehu. Ne že by ta 5 Hp nejela ale je to tak na brouzdání kolem břehu... Pokud to jde sáhni alespoň po 10Hp
Re: Sila motoru
19. 06. 2013 18:31
Mám člun 3,30 se skládací dřevěnou podlážkou a s motorem Suzuki 2,5. Někdy jedu ve dvou, někdy ve čtyřech, (max. 250 kg) tak do pěti kilometrů a nikdy jsem neměl problém se vrátit. Jezdím s tím pod Velebitama a tam se to dá ohlídat. Pokud začnou velký vlny, tak člun této velikosti je tak akorát na houpání kolem břehu, nehledě na motor. Ale to houpání stojí za to.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkaa (19. 06. 2013 18:55).
avatar Re: Sila motoru
19. 06. 2013 18:57
Ahoj

tipoval bych max výkon motoru 20Hp pro člun 3,2m. Se zátěží jakou píšeš s 5Hp dojedeš v ideálním počasí kamkoli,
jakmile trošku foukne budeš se trápit, jestli to není o financích , kup 10Hp a budeš spokojen.
Samozřejmě se bavíme o moři, ne o Slapech, tam by 5Hp stačila bohatě. 310 + 5hp jsem měl. :-)
A byla to paradní dovolená taky.

bob



Upraveno 1krát. Naposledy upravil bioubi (19. 06. 2013 22:11).
Re: Sila motoru
19. 06. 2013 19:39
To je nikdy nekončící diskuze. Na normální ježdění za rozumný peníz stačí 5 Hp. Pokud doporučuješ 20, tak to bych už raději vzal 25 a trochu větší člun a můžu za tím lyžovat. To je ale cenově úplně někde jinde.
avatar Re: Sila motoru
25. 06. 2013 10:54
Přidám trouškou do mlýna. Na každém člunu je předepsaný max výkon motoru. Přez tuto hodnotu bych nikdy nešel, riziko je dost veliké. Kdyby se něco stalo, zjistěj že to nesouhlasí a jde všechno za majitelem. U člunu 3,2 m pochybuji, že by bylo technicky přípustné osadit vyšší motor než 5HP a tím je to dané. Prostě na moři musíš počítat s tím, že někdy nebude možné odvézt to co by jsi chtěl. Riskovat se tam fakt nevyplácí! Já osobně jsem sjezdil na 3,5 m gumákovi za několik let v Chorvatsku co se dalo, ale 350 kg posádku bych tam nenakládal ani náhodou. Jezdili jsme max ve třech takže cca 190 kg a bylo to až až. I tak jsou dva až tři km dost velká vzdálenost když se zhorší počasí, a že to tam umí rychle! Můj názor je, dát tam 5 HP a jet třeba vícekrát, alespoň se svezeš.
Tom
Re: Sila motoru
25. 06. 2013 12:12
Co je technicky možné a přípustné - o tom rozhoduje výrobce člunu bo má na to atest.
Co je psáno - to je dáno i když papír snese všechno smiling smiley
Třeba Via-Mare (neřeším teď kvalitu a provedení) může mít 330 motor 15HP.
avatar Re: Sila motoru
25. 06. 2013 13:45
Tome, jak říkáš... první co jsem napsal bylo, že na člunu je maximální předepsaný výkon motoru. Už jsem ale viděl i dobrodruhy, kteří mají motor s 5-kou jak na dresu a jedou v pěti lidech ve skluzu !!! Dokud se nic nestane, pohoda, ale kdyby někomu přejeli po makovici, jdou sedět a nikdo nezjišťuje jestli tam přejetej mohl být nebo ne. Jo dobrodruhů jsou různé odrůdy...:-)
Tom
Re: Sila motoru
25. 06. 2013 13:56
Jo jinak mám úplně mokrý ICMS a mám tam i vlečení vodního lyžaře smiling smiley
Pohlreich za welldone steak přiváže za auto a usmýká - já to udělám na vodě spinning smiley sticking its tongue out

Takže googlím a dohaduju se s drahou polovičkou jaký který čí člunomotor uchopit....
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 160
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.