Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

instalace boje

Autor 1rm 
1rm
instalace boje
21. 05. 2012 10:10
mate nekdo skusenost s instalaci betonu na dnu more pro bojku na uvazovani lode ? jak se spocita vaha ? jak se beton premisti ze brehu na misto cca 15m od brehu ? dik moc za rady
Re: instalace boje
21. 05. 2012 13:07
Asi bych žádnej beton do vody netahal, pokud v tom místě jsou lodě uvázaný, tak se potopit a nějaké oko tam volné ještě určitě bude a na něj se uvázat. Další možností je díra ve skále, kterou se provleče řetěz. Taky se jako závaží používá taška, taková ta silná nákupní, plná oblázků, ušima protáhnout lano.
1rm
Re: instalace boje
21. 05. 2012 14:52
lod ma 1600kg, tak to asi bude chtit zatez xy kg a to asi tasky nezvladnou, myslim. je to na ostrove Brac. dik
avatar Re: instalace boje
21. 05. 2012 20:38
Ahoj, já osobně s tím moc zkušeností nemám, ale určitě se domluv s domácím. Mám je gumák. Loni na Pelješaci domácí vyhnal nějakého kluka do vody a za pár minut tam byl kanistr od vína. Od něj bylo navázané lano k betonovému bloku. Ale šlo jen o gumák. Stejně jsme měli člun vyvázanej v betonové kóji.
Člun i s motorem váží cca 100kilo. Pokud máš loď 1600kg, tak to zkus jachtinginfo, tam na foru možná zjistíš víc.

Mala brodiac male starosti, velka brodica velke starosti.

Standa
Re: instalace boje
21. 05. 2012 21:01
Ahoj,
momentalne resim uplne stejny problem... jedu na Brac do Bolu, mam pujcenou lod se 100HP motorem (asi nebude tezka jak tvoje), ale nevim kde ji mam ukotvit. Domaci nejsou extra ochotni a jen zjistili, ze v pristavu chteji 10euro za 1metr lodi za den, coz je opravdu hodne. Jeden znamy chorvat mi doporucil se domluvit s nejakym mistnim co ma apartman u vody, ze do 10 eur na den to tam budu moct parkovat. Vyrabet vlastni bojku me nenapadlo.
Mate nekdo jeste nejake napady jak to vyresit?
1rm
Re: instalace boje
22. 05. 2012 06:59
pokud vim, tak instalace boje podleha hr pravidlum, takze to neni jednoduche. zatim mam v planu hledat na dne sklalu kde se da protahnout lano, ale kdyz nenajdu, tak musim resit ten beton....
Re: instalace boje
22. 05. 2012 07:33
Keď domácí nie sú ochotný, tak treba si nájsť takých čo budú ochotný! Kotvenie treba vždy dopredu dohodnúť! Trepať sa do Chorvátska s loďou a s pocitom, že neviem kde budem kotviť môže pokaziť celú dovolenku.
V posledných rokoch je skutočne problém s kotvením. Na Jadrane je toľko lodí, že neni kde kotviť. Väčšinou ale domácí majú kotviská pre svojich hostí, ale POZOR väčšinou len na tie dni čo ste u nich ubytovaný. Ešte raz, pri rezervovaní ubytovania je treba jasne požiadať o kotvisko. Neverím, že domácím, alebo úradom sa bude páčiť, že tam budete hádzať šutre do mora a vytvárať ďalšie bóje. Až tak nás v láske asi nemajú
Re: instalace boje
22. 05. 2012 08:54
Běžné bójky v zátokách jsou obvykle na betonových blocích 750kg, někde jsou 2.000 - 3200kg. Ale to je pro jachty do 15m délky. Dá se z toho ale odvodit, že váha betonu je cca 10% váhy lodě.
Re: instalace boje
22. 05. 2012 08:56
ne vsichni jezdi do AP, kde je mozne/nemozne dohodnout ukotveni

mame zde kempy apod. kde je treba male molo, ktere je narvane a pak je nutna vlastni boje a je jedno jestli se jedna o gumak ci laminat
vlastni zatez.... mistnim je po tem prd :-) pokud jsem mimo zonu pro koupani, tak zde parkovat muzu, jinak molo nebo vytahnout
osobne nedoporucuji vyhledavat nejaky betonek na dne (neplati pro kemp) a urcite nepodcenovat vahu a delku lana
me onehda maly gumak uplaval i s 20kg zatezi :-) , dobre to dopadlo, rano jsem bafl ploutve a dohnal ho (pricina kratke lano pri prilivu)

pokud si udelas 30kg zatez s okem, ktera bude mit nizko teziste a dostatecnou rezervu lana + 2x ukotveni, dle me to bude OK
pro klidne more

takovou zatez muzes dat do lodi, spustit na dno a osadit bojkou, po odjezdu ji vytahnes
Re: instalace boje
22. 05. 2012 18:34
Souhlasím se Standou,já bych vyrobil cokoli o váze asi 10% váhy člunu a jestli máš možnost udělej to dvakrát.Na každý úvaz zvláštˇ.Když necháš delší lana tak myslím,že máš vyhráno.I když povezeš cestou tam zátěž,je to méně starostí,než to na místě řešit betonem.A když tě to nebude pálit tak to tam můžeš nechat a použít třeba příště a nebo to může použít někdo z nás(teda za tvého svolení)grinning smileythumbs up smiley
avatar Re: instalace boje
22. 05. 2012 19:33
To jako fakt stačí na tak těžkou loď je 30kg zátěž?
Re: instalace boje
22. 05. 2012 19:53
Stenly,napsal jsem 10%,to je 160 kg.I tak si moc neumím představit jak v Chorvatsku dělám na pláži beton o váze třeba 200 kg.Já osobně bych se zastavil v první sběrně a tam bych koupil nějaký šrot a ten bych se pokusil udělat tak aby to šlo na místě sešroubovat.Ale já mám dílnu,brusku,svářečku no prostě se s tím něco udělat dá.Chápu,že někdo tuto možnost nemá.
Re: instalace boje
22. 05. 2012 21:21
stenly si to popletl se mnou, ale i presto moc nesouhlasim, protoze v praxi nemozne, pokud nechame dlouhe lano aby nam lod nenazvedla beton ze dna, tak pri tahu ho maximalne posoupne, ale od toho tam mame ty poradne kotvy, ktere maji za ukol drzet lod, beton je jen pojistka (samozrejme pokud nema 160kg)

navic pokud by byla moznost bude lepsi vzdy clun vytahnout na noc na breh, to pri dobrem sjezdu zabere par minut

pripadne pritahnout ke brehu a pres kotvici kolik na brehu a kotvu na druhe strane lodi je take mozne, zde ale hrozi, ze nejaky ftipalek ci zavystivy clovek prerizne lano, take jsem to zazil :-)
avatar Re: instalace boje
23. 05. 2012 06:23
Jj, rozumím. Dík za vysvětlení.
1rm
Re: instalace boje
23. 05. 2012 11:16
jsem si jist ze musim pouzit min 750kg, tak jak je zvyklost v hr. napada nekoho jak dostat do vody tj. cca 15 od brehu. dik
Re: instalace boje
25. 05. 2012 09:11
a to tam chceš jako shánět písek,cement nějakej roksor na oko pak ztlouct bednění pak to odlejt? takovej kvádr betonu bude tejden jen tuhnout grinning smiley a to to budeš muset každej den dvakrát kropit aby to nepopraskalo...
avatar Re: instalace boje
25. 05. 2012 10:01
Nebylo by lepší si najít ubytování s kotvením.
Re: instalace boje
25. 05. 2012 10:59
TO: stenly.stenly
To by bylo nejlepší ale na to už bude asi pozdě
1rm
Re: instalace boje
25. 05. 2012 18:14
mam tam pozemek hned u vody, takze jsem si nasel ubytovani spinning smiley sticking its tongue out a ted resim bojku. myslite, ze je potreba pouzit lano ci retez ?
Re: instalace boje
25. 05. 2012 22:47
Používá se obojí nejdřív řetěz pak lano s okem aspoń takhle sem to viděl pod vodou v Chorvatsku ale ten řetěz byl strašně silnej oko bylo snad z 15mm materialu ten ležel pěkně na dně a od něj pak bylo lano taky silný a končilo okem s bojkou.
Re: instalace boje
28. 05. 2012 00:51
ahoj ,právě dělám něco podobnýho jako ty. Mám nemovitost v Hr a na mou 4000 kg lod ,dělají Chorvati 1500 kg blok s kompletním vybavením včetně 5 m řetězu a 10 m lana. Hloubka je 4-5 m ,což je ideální .Jinak v moři a na něm je vše skoro o polovic váhy méně,a pokud tam máš pozemek a jsi tam nový nedělej nic na vlastní pěst. Zaplat místní a máš klid.thumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil lada (28. 05. 2012 01:00).
1rm
Re: instalace boje
28. 05. 2012 20:30
ahoj, kolik to cca stalo ? dik
Re: instalace boje
28. 05. 2012 23:39
musíš počítat 1500 kg betonu,jeřáb který to přiblíží k vodě/pokud to nelze betonovat přímo u vody/,železo tvar omega 2,5 cm /ne nerez není dobrý pod vodou/šekl ,řetaz 16 mm a lano s bojkou a vzduchové vaky ,které to dokáží dostat na místo včetně potápěče 6000 kuna cca 20000kč.Počítal jsem ,když to budu zařizovat soukromně tak polovic. Nechal jsem jim raději vydělat a vím ,když tam nechám lod na týden bez dozoru tak tam zustane...snadspinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: instalace boje
29. 05. 2012 21:53
Ahoj

dával jsem loni takový blok do moře s "místníma borcema".
Beton odlitý na molu, ale neptal jsem se jak dlouho zrál, myslím, že by měl cca měsíc ...
Oko železné, přesně jak píše lada.
Nedokáži ti říci jakou váhu měl blok, ale určitě ne zminovaný od ladi,tipoval jsem třetinu, vysok. vozíkem se dal do moře ,
pak místní bárka dřevěná stara těžká, několik lidí na špici a uvázali jsme blok ,
pak všichni na zád a už jsme pomalu pluli na místo určení,kde jsme to přes kladku spustili na dno.
Odpoledne kdy bylo klidnémoře a bylo to za chvilku hotovo, třeba ti to pomuže...
A do oka dlouhé lano jen protáhlé a smyčku, navlekli jsme na lanoněco jako silnou hadici , aby se nedřelo o blok,
ale udělali ho bez hran,takové zaoblené,,,, dva volné konce k bojce a bylo hotovo...
Mam tunovou lod a pujčenou bojku , kde jsou dva bloky na dně , nemám představu o váze, ale zkoušel jsem jeden zvednout a šlo to...

bob
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.