Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kolik vám to uhání? smoking smiley

Autor Míra1 
Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 08:15
I když se toto téma podobá tématu Čím letos do Chorvatska v Dopravě a dalším jemu podobným, vedla mě k jeho založení úplně jiná myšlenka. Mám totiž dojem, že mi člun jezdí nějak pomalu, asi ho málo foukám. Občas tady čtu, že někdo z malého člunu s 5HP motorem vytáhne 22 km/hod., zatímco já jsem ze svého 380 gumáku (nafukovací kýl) s 15HP nikdy nedostal víc jak 29 km/hod., měřeno navigací. Určitě v tom hrají roli moje 2 metry a 120 kilo, ale stejně se mi to zdá pomalé, takže jsem pro letošní rok zdvojnásobil výkon motoru a uvidíme, jak to pomůže.
prt
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 09:22
zoom 310, tohatsu 5 hp, zátěž do 150 kg, Při skluzu to jede cca 20-22 km/h. bez skluzu asi 12 km/h. Při zatěži větší než 150 kg se skluz nedostavuje a max. cestovní rychlost je něco kolem 10 km/h.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 09:52
to Mira1:
15HP + 360cm lamin.kyl 45km/hod. skluz okamzite, ja a manzelka.

mas nafuk kyl. resp zadny a mekky kyl. zde to bude horsi. Znamy mel 20HP nafuk.kyl a nikdy nedokazal to co ja s lamin. kylem. Je to hlavne o clunu a skluzu. Obavam se, ze vic jak 35km/hod. s toho nedostanes.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 11:31
Laminátový kýl je samozřejmě o něčem jiném, už dlouho slintám při pohledu na tyto typy lodí, ale pak si vždycky uvědomím to (ne)pohodlí při transportu a skladování a tak si nechám zajít chuť. Kromě toho tento náš člun už přežil vlastní smrt (v Ivan Dolci přišly přes noc 3m vlny a vyhodily ho na skálu) v podstatě bez úhony, už jsem ho oplakal, takže se teď už moc nebojím ho někde zaparkovat. 45 km/hod. s 15HP je slušný fofr, to si skoro říkám, k čemu jsou pak ty 70HP a větší motory, když přes 60 km/hod. se už s tímto typem člunu v podstatě nedá rozumně jet.

Ale zpět k rychlosti - známý, co hodně dělá do člunů, tvrdí, že se prostě nemám bát ho pořádně nafouknout, že určitě nebouchne, i když do něj bude pražit slunce, a že pak pojede pořádně. Tak možná letos překonám strach a naperu ho, co pumpička zvládne, a uvidíme.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 11:52
kdyz ma clun kolem 1/2 tuny potrebujes silnejsi motor :-) a jede stejne jak gumak s 15HP, ale to je zase o necem jinem.

Burty urcite nafoukni na predepsany tlak...ne vice. Pokud burty nafouknes na predepsany tlak mimo vodu, tak ti diky chladne vode zase klesne, nutno dofouknout. Jestli vytahujes clun z vody zase musis upustit, kor kdyz ho nechas na slunku. Proste burty musi byt pevne, ale pri poklepu nesmi zvonit....to uz je moc.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 17:25
Ten chlapík, co jsem s ním o tom mluvil (lodní motory a čluny dělá léta, nemám důvod mu nevěřit) mi řekl, že člun z důvodu přefouknutí bouchnout nemůže, pokud se to nefouká kompresorem na náklaďáky, prý dokonce jednou nějaký člun natlakovali na 3násobek předepsaného tlaku a jaký prý jezdil ... Jak jsem koupil, tak prodávám. Já předepsaný tlak pro svůj člun neznám a stejně nemám měřák, prostě šlapu tak dlouho, až klade pumpička tak velký odpor, že mám o ní strach, a pak přestanu.
avatar Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 17:46
Ahoj tak mne ve 3 lidech max okolo 50km/h s větrem v zádech jinak 45km/h,ale karbecem teče benzin skoro jako když spláchneš WC.Normální rychlost okolo 20kn/h abych nevypadl ze skluzu spíše to mam vymakané na otáčky motoru 2800-2900 trochu trimklapkama vytáhnout.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 19:34
to Mira
co mas za clun a pumpu? Ja mel tri gumaky a tlakovani burtu je nejdulezitejsi vec. Rozhodne merak by jsi si mel poridit.
Zde nejde, ze clun to vydrzi, ale trpi PVC a spoje o spoji u zrdcadla nemluvne.

to Standa
ja mel spotrebu orientacne 4l/hod. pri maximalce:-) jinak do 2l/hod.
s tvym parnikem pri 20km/h. musi byt krasna pohodovka nez to honit na maximalku....nepletu se?
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 20:11
Člun je nějaká Korea, má to v názvu Jaws a ten hlavní název si ani nepamatuji, možná to zní jako Woosun nebo tak nějak. Ale prý je to velmi dobrá kopie Zodiaca, pumpa je původní, co u toho byla, taková ta šlapací. Měřák je v plánu, to je jasný. PVC a spoje trpí, když to je nafoukané málo nebo moc?
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
15. 03. 2010 20:43
spoje trpi v obou pripadech. Burt nesmí zvonit a nesmi byt mekky, kdyz je mekky clun se krouti a vice se bori (hrne vodu) a zrdcadlo bude na burtech pruzit. Pokud mas nafuk kyl a podlazku (lepene spoje) tlak by mohl byt priblizne 0,8bar kyl, burty 0,3bar.
avatar Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
16. 03. 2010 12:05
s tvym parnikem pri 20km/h. musi byt krasna pohodovka nez to honit na maximalku....nepletu se?

Ahoj určitě jezdím co nejpomalejš to jde jenže při téhle váze lodě a případné vlně kterou prorážíš přídí tak to moc pomálu nejde
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
17. 03. 2010 09:04
Honwave s AL podlahou a nafukovacim kylem 3m dlouha s 5hp s mou malickosti 130kg kolem 14km/h do skluzu mi bohuzel nesel.
V dubnu mi prijde Bush F420 s 20hp Hondou. Na co se muzu tesit? Nemate nekdo zkusenost jak rychle mi to bude jezdit? Clun 90kg, motor 47kg, nadrz 12kg, ja zminovanych 130kg t.j. 279kg, se zenou pak 340kg na 20koni. Kolik mi to tak bude jezdit???

Jenda
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
17. 03. 2010 10:45
to Jenda:
muj odhad je neco malo pres 30km/hod.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
17. 03. 2010 21:57
Standa* napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj tak mne ve 3 lidech max okolo 50km/h s větrem
> v zádech jinak 45km/h,ale karbecem teče benzin
> skoro jako když spláchneš WC.Normální rychlost
> okolo 20kn/h abych nevypadl ze skluzu spíše to mam
> vymakané na otáčky motoru 2800-2900 trochu
> trimklapkama vytáhnout.


Stando ještě napiš za kolik litru benzinu ? grinning smiley
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
18. 03. 2010 07:15
lada napsal(a):
>
> Stando ještě napiš za kolik litru benzinu ? grinning smiley

Správná připomínka, všude se říká, že je lodní doprava nejlevnější, a můj člun žere asi 4x víc než naše auto :-)
avatar Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
18. 03. 2010 15:00
Ahoj pánové nikdy jsem spotřebu nějak nesledoval ale je to velkej skok při klidném moři a jízdě v klídku 19-30 l na 1h provozu.Už jsem ale zažil vítr obrovské vlny a byl jsem rád že jsem dojel na 100l z Cresu do Punatu což bylo tak 45-55l na 1h.Jinak při uvedeném extrému moje loď sežere 10x víc než naše auto. Nádrž 220l a rezerva 20l ta rezerva je tak na rozjezd.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
18. 03. 2010 21:45
Standa* napsal(a):

> Ahoj pánové nikdy jsem spotřebu nějak nesledoval
> ale je to velkej skok při klidném moři a jízdě v
> klídku 19-30 l na 1h provozu.Už jsem ale zažil
> vítr obrovské vlny a byl jsem rád že jsem dojel na
> 100l z Cresu do Punatu což bylo tak 45-55l na
> 1h.Jinak při uvedeném extrému moje loď sežere 10x
> víc než naše auto. Nádrž 220l a rezerva 20l ta
> rezerva je tak na rozjezd.


No ta moje socka 4 t , jeden motor Volvo -benzin 5,7 OSGXI 320 oslíku, vychází 1 l na 1 km, nádrž 360 l .Musíme počitat aji čekání u benzinek třeba 40 minut na volnoběh ,tak za 15-25 l.Při 3200-4500 ot cca 30-55 l za mth. Ale celkově to stejně vychází na více.Zlatí gumáci za 10-15 lsmileys with beer
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
19. 03. 2010 13:38
Já myslím, že my gumáci ušetříme nejvíc právě při čekání u benzinky :-). Ale že to sežere tolik na volnoběh - není to nějaký divný? Ukazuje-li mi moje TDi při stání spotřebu asi tak litr za hodinu, tak 5,7 l motor je 3x objemnější, pochopil bych teda 3 litry, ale 25 litrů na otáčení sebe sama? Nepoháníš tím nějakou elektrárnu nebo něco?
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
19. 03. 2010 20:49
Míra1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já myslím, že my gumáci ušetříme nejvíc právě při
> čekání u benzinky :-). Ale že to sežere tolik na
> volnoběh - není to nějaký divný? Ukazuje-li mi
> moje TDi při stání spotřebu asi tak litr za
> hodinu, tak 5,7 l motor je 3x objemnější, pochopil
> bych teda 3 litry, ale 25 litrů na otáčení sebe
> sama? Nepoháníš tím nějakou elektrárnu nebo něco?


To nemužeš srovnávat s autem to stojí na místě.Při tankování třeba v Ubli na Lastovu ,kde je pouze jedna benzinka a široko daleko nic se sjede dost lodí a když začne vítr ,máš co dělat .Takže pořád vlastně popojíždíš vpřed vzad vzájemně se motáte všichni kolem sebe.Ale to jsou extrémní případy.Nám ty lodě nejvíce chlastaj právě při těch manévrech a výtlačné plavbě.U gumáku je to zase o něčem jiném ,když nechceš riskovat nadávky při případném předbíhání,hodíš kotvu vypneš motor a stojíš.Spotřebu mne ukazuje dig.Nawman Trackfisch 6500 .Jinak na klukovým gumáku 240 Q.S. s 5 Mercury /2takt/ frčíme oba ve skluzu za 2 l thumbs up
Takže Míro zlatí gumáci smileys with beer
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
19. 03. 2010 22:08
Tak já mám sea-doo dvoutakt a ten teda jede.Měřeno navigací 67 km,ale podle toho taky papá.A taky nemá moc tah.Strašně mu trvá než vyleze z vody do skluzu.Pak teda jede.Je to problém třeba když chcete lyžovat.Vytáhnout z vody můžu fakt jen celkem zkušenýho lyžaře.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
20. 03. 2010 08:46
to lada:
jj, jak rikas zlati gumaci:-) me gumak 380 (lamin. kyl) + 15HP 4t skluz + rodinka, pohodovka kolem 25km/hod. plyn na 1/3 a spotreba 2l/h. Pri plnem plynu rychlost 45km/h. spotreba vyzsi, ale porad je to zanedbatele vuci prozitku.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
20. 03. 2010 08:57
lada napsal(a):
U gumáku je to
> zase o něčem jiném ,když nechceš riskovat nadávky
> při případném předbíhání,hodíš kotvu vypneš motor
> a stojíš.

Ne, u gumáku natankuju do kanystru, když tankuju auto a mám to bez čekání na volnoběh :-)

Každopádně letos budu mít 25HP přetryskovaných na 30, vrtuli do rychla s menší silou při záběru (asi něco jako Jura), pořádně nafoukám člun a to by v tom byl čert, aby to nejelo aspoň 40. Přinejhorším ho ještě zespodu namažu sádlem :-)

StandoM, co máš za člun? Děti mi rostou a myslím, že brzy budu muset upgradovat na větší. A když ti to takhle dobře jezdí, tak by nebylo co řešit.
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
20. 03. 2010 19:37
Uz nema mel jsem:-( Arimar Top Line 360 + Yamaha 15HP - 4takt na podzim jsem ho prodal.
Pri vyberu je dulezity hluboky kyl a uzka spice (plati pro gumak s lamin kylem), pak to jede samo.

Foto
avatar Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
22. 03. 2010 07:53
Rychlost a spotřeba: mám Arimar 430 s pevným lam. kýlem (gumák), motorizace Selva Manta 40 HP - čtyřtakt, rychlost cca 45 km/h, spotřeba při obsazení člunu 5-ti os. a rychlosti na 3/4 plynu (skluz) cca 8 l/h. Více o člunu - kdo má zájem na: www.arimarseapioneer430.cz Co se týče spotřeby je opravdu celkem zanedbatelná, před člunem jsem měl vodní skůtry a spotřeba byla strašná, 30-40 l / h
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
29. 03. 2010 21:38
Hm, když čtu ty vaše spotřeby motoráků, tak se mi protáčí panenky. Já jezdil pomalu 10 let na malou kajutovou plachetku, kde je závěsný dvoutakt Yamaha 5, na týden (beru tak jeden den na motor) mi obvykle stačí tak 15 litrů. Loni na Bavaria 36 (11,5m), kde jsme taky jezdili za týden na motor zhruba jeden den, tak jsem dotankovával asi 20 litrů nafty... Samozřejmě rychlost je trochu někde jinde. Ta malá kolem 2,5 - 3 KN, Bavaria kolem 3,5 KN.

Pavel
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
30. 03. 2010 09:26
No a vo tom ta zábava na vodě je. S malým gumákem mě stačil 20 l kanistr na týden a vymýšleli jsme ,co udělat ,aby to jelo rychlejc, uvezlo víc lidí ,na tu malou spotřebu se nikdo nedívá..Většinou to končí u většího člunu a většího motoru a tím pádem větší spotřeby.No a teď pro změnu vymýšlím ,co udělat aby to tolik nežralo,i když je nás na lodi víc.Na spotřebu je ideální řešení plachetnice a malý pomocný motor tak jak píšeš.Když foukne ,máš pohon zdarma když nefouká tak taky pomalu dojedeš ,kam potřebuješ.Akorát že lyže to neutáhne.Ale každý si vybírá podle toho co mu vyhovuje víc.FM
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
30. 03. 2010 11:55
Jo jo úplný souhlas.Já mám rád když to pořádně jede.Je to mnohem lepší než na silnici,takový svobodnější.Apropo,já bych s plachetnicí asi zboural každý přístavthumbs up smileythumbs up smileythumbs up smiley
Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
30. 04. 2010 12:34
Tak již mám zajeto(Bush F420 a Honda BF20), tak jsem to zkusil naplno. StanaM mel pravdu něco přes třicet. 34km/h ve třech, takže až budu sám možná i ke 40km/h.
Tak to vypadá v reálu:



Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
05. 05. 2010 23:48
Tak jadrolinia spotřebu asi neřeší .docela by mě to zajímalo smiling smiley

Re: Kolik vám to uhání? smoking smiley
11. 05. 2010 20:31
Mám novou lodičku a motor v záběhu (20hodin najeto), ale nedalo mi to zkusil jsem ji. (Quicksilver Cruiser 430, Mercury 50EFI, hliníkový propeller Quicksilver 10 1/2x13, váha cca 650kg. dvě osoby) Do skluzu velmi rychle na cca 5000 ot/min - 48km/hod. poté udržovací otáčky ve skluzu 3000 ot/min - 33 km/hod. Cítil jsem, že půjde ještě do vyšších otáček a rychlost se bude zvyšovat. Zkoušel jsem ji na Labi mezi Kolínem a Veletovem a před Nymburkem. Jinak musím pochválit všechny obsluhy komor, jel jsem z Týnce nad Labem na Nymburk. První komoru ve Veletově jsem zavolal a požádal o proplavení - ostatní komory na celé trase byly již připraveny a měl jsem zelenou až do Poděbrad. To samé i nazpátek.
Fantastická jízda.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 45
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.