Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Koupě člunu

Autor mirek b 
Re: Koupě člunu
24. 05. 2018 06:39
Ahoj.Mám možnost koupit gumák 3m v pěkném stavu,ale nevím jaké doklady má mít,abych s nim mohl do HR.Poradíte mi? Díky
Chtěl bych k tomu tak 8hp motor.U toho platí to samé.Jaké má mít doklady?
Re: Koupě člunu
24. 05. 2018 09:36
To Aleš: že by? Kolik komínů to bude mít?smiling smiley
to vočko: velice obecně podaný dotaz. V HR podléhá zpoplatnění vše, co má motor nad 5kW (nikoli HP) a délku člunu 3m a výše. Výše uvedených 2,5m snad bylo a zase není, kdyžtak mě opravte. Každopádně na vše, co je nějak motoricky poháněno, byť i el.motorem, musíš mít tzv.kapitánský průkaz. Pokud tebou uvedený člun máš s motorem do 5HP, nepodléhá zde v ČR registraci na SPS, ale kvůli délce už v HR musíš zaplatit tzv.vinjetu a tu ti bez dokladů k člunu nevystaví. Řešením je člun zde zaregistrovat u CZ Lloydu, cena cca 550Kč, co vše budou potřebovat ti řeknou po dotazu.
Re: Koupě člunu
24. 05. 2018 12:00
Limity v HR bez vinjety jsou 2.5m nebo 5kW, takže 5HP motor by vinjetu mít nemusel, ale jen na člunu do 2.5m.
Re: Koupě člunu
24. 05. 2018 12:24
Oni ty tři metry nějakou dobu byly, alespoň v době kdy jsem měl ještě 5HP, šikovně napsané do 3m, tj.299cm ještě ne, 3m už jo. Měl jsem v té době gumák 298cmsmiling smiley Každopádně u nás neregistrovatelný člun (SPS) podléhající v HR vinjetě se vyřeší zaregistrováním u CZ Lloydu.
Re: Koupě člunu
30. 09. 2018 18:26
A vo-vo tom to je. Přesně jak říkáš. 3M 5 Hp jetej na průbu. Když tě to polapí, tak prodáš a koupíš něco většího. Já koupil yuki+parsun5 desetiletej za 20, prodal za 25 po dvou víkendech na Orlíku, kdy sem se málem utopil v půlmetrovým "vlnobití".
Pak sem koupil 3,3m+ 18Hp za 45, nový (15 mh) na CZ papírech , motor Zongshen. To je 4. největší výrobce malejch motorů na světě. "Kooperuje " mj. s Pagia, BMW a dokonce s Harley Davidson. Čistokrevnej číňan pro australskej trh. Má to mraky nectností, je to nekultivovanej smradlavej mezek, ale spolehlivej dříč. Australani si to pochvalujou a já taky. Údržba minimální-jednou za rok vyměnit olej v noze, asi za čtyři roky běžnýho provozou vodejde propeller. Nic co by si neuměl skoro každej udělat sám. Takže mně absence servisu týhle značky v tomhle státě žíly nerve.
Motor si určitě nechám, ale člun vyměním za 3,6-3,8 m ( to je ještě váhově v silách), ale zase za gumák se skládacím dnem. Nehodlám v žádným případě tahat za osmi merovou obykou courák se člunem. Nechápu lidi co vozej dvoumetrovou matračku s 2,5 koňákem na vleku.... Gumák na vleku ztrácí poslední špetku půvabu a smyslu pro realitu. Když vlek, tak už hliník nebo laminát, nejlíp s kajutou + asi tak 60- 80Hp, ale to fakt není můj případ



Upraveno 4krát. Naposledy upravil Husky (30. 09. 2018 21:51).
avatar Re: Koupě člunu
13. 03. 2019 18:50
Zahajskej
Re: Dálniční známky A,SLO, HU
21. 02. 2019 14:03
Jo Petře, pořídil sis opici, musíš mít na banány ...


... jo jo ... Michale, to byla trefa s těmi banány s trefil hřebíček na hlavičku ...
obrousit, nové laky, nová krycí plachta, nové koberce, nové sedačky, nová palubovka, nový přívěs ... teď se kupují nové polepy na boky, ochranný gumový pás ... ještě čekám na nějaké nové kovové součástky, kotvu, lana ... drinking smiley
... bimini jsem pro letošek vzdal ...

... takže loni pichlý paddleboard byl jen úsměvnou epizodkou a po chvíli hledání byla díra odhalena ...
... nezbývá, než zůstat u Jadranu aspoň 3 týdny, aby se to vyplatilo ... grinning smiley

[www.rajce.net]

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (14. 03. 2019 09:52).
avatar Re: Koupě člunu
17. 03. 2019 10:18
... ještě pár týdnů ... a lodička bude jiná ...
[www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Koupě člunu
24. 03. 2020 12:11
Poprosím o radu ako úplný laik čo sa týka člnov , Chem kúpiť nafukovací čln čo najväčší + motor čo najsilnejší ale podmienka je aby to bolo skladacie a vošlo do kufru auta / dlhá toyota LC 120 /. kufor je pomerne veľký plocha cca ako jedna europaleta tam určite vojde .
Motor aký vybrať ? 2 alebo 4 takt ? výkon aspoň 5 kW ale zase aby to nebola opacha čo zaberie celý kufor , niečo som tu čítal dlhá a krátka noha ? Chcem to iba na odvezenie popri brehu niekde na nejakú plážičku a na ryby .
. Čo by ste mi konkrétne odporúčali , ďakujem za Vaše rady a skúsenosti .
Re: Koupě člunu
24. 03. 2020 12:41
Na 5HP zapomeň. i když si tím prošel kde kdo, i já, kup alespoň 15HP. K tomu gumák 3.6m délky. Vejde se to do většiho auta i včetně potřebného a povinného vybavení. Gumáky mají zrcadlo na krátkou nohu. Motor dle gusta, 2T je lehčí, provozně jednodušší, někomu smrdí. 4T je těžší, složitější na údržbu i přepravu.
avatar Re: Koupě člunu
24. 03. 2020 13:20
Svantovít … je to tak, jak píše Zahajskej
proto jsem si ho vzal i jako poradce při nákupu našeho prvního člunu … byl to Bush Scate, délka 3,5 metru a motor s příslušenstvím Honda 15 Hp, 4 takt … krátká noha … nebylo to nový, celkem jsem za vše dal 48 tis. a pokud jej nezničíš, tak to za tyhle prachy i prodáš … zátěž do 600 kg … a jezdilo to až ke 40 km/hod. …
doporučení, ať koupíš nový nebo starší … je potřeba vše vyzkoušet někde doma, na vodě než pojedeš na moře …
vydržel mi 3 sezóny a prodal se za 50 tis. … dnes už máme dvoustěnnou skořepinu a motor Evinrude 115 Hp …
… přeji šťastnou ruku při výběru, klidnější svět včetně cestování … a hodně zdraví …

P.S. ten první koplet s podlážkami, motorem vestami a mnoho dalšího na dovolenou, jako lednice ad.... vše vešlo do kufru … VW Passat B6 Variant resp. do Superba II kombi ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (24. 03. 2020 16:47).
Re: Koupě člunu
25. 03. 2020 09:32
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady , ešte by som Vás poprosil o radu z akých značiek vyberať , píšete tu o značke Busch a Honda , máte ešte nejaké značky ktoré odporúčate a naopak čomu sa vyhnúť ?

2 takt mi voniagrinning smiley ako 13 ročný som si poskladal a zgenerálkoval motor na mojej prvej ČZ 175 to boli časy keď v každej mototechne mali bežne skladom piesty a krúžky a hlavne vidličky do prevodovky ..., 17 ročný už som mal Jawu 350 ale motor a vidličky v prevodovke vydržal vždy iba krátko / znížená hlava, leštené kanály , iné trysky v karburátore /grinning smiley . to boli časy ...

Takže 2 takt v pohode hlavne ak bude ľahký na prepravu , pýtam sa na značku lebo nechcem žiadny noname šmejd ale spoľahlivý stroj . Prípadne keby niekto chcel niečo predať kľudne mi to ponúknite do súkromnej správy .

Milí priatelia , tak ako každý rok s príchodom jari a oteplením končí chrípkové obdobie , tak tomu bude aj tohoto roku , Vidímo se u Jadranu grinning smiley
Re: Koupě člunu
25. 03. 2020 11:32
Značky....co se dnes nevyrábí ve zdroji koro nákazy? I třeba motory Parsun, kopie Yamahy, po počátečních "nedostatcích", kdy se to učili dělat, jsou spolehlivé, nenáročné motory. Pokud budeš chtít 2T motor, musíš brát to, co seženeš. Nový se nesmí v EU prodat, takže jen použitý, ale hlavně registrovaný. Ojeb typu Selva Naxos, kdy má motor 15HP, ale papírově jen 5HP....úředník není blbý. Manipulace s 15HP 2T motorem není problém, můj Mercury má 33kg, nejlehčí 4T 15HP má 44kg (Suzuki), obvykle ale 50kg. 2T motor můžeš přepravovat třeba vzhůru nohama, 4T obvykle jen v jedné nebo dvou polohách, jinak hrozí zatečení oleje nad píst a dále do karburace.
Gumák....Bush a podobné platíš za značku. I noname čluny, prodávané většinou pod značkou prodejce, jsou slušné, ale hlavně o dost levnější. Pokud koupíš vše nové, počítej s tím, že v případě prodeje hodně tratíš. Ojetina je vhodná volba. Pořeš také administrativu, tj.kapitánský průkaz a hlavně to, co koupíš, ať má doklady.
Re: Koupě člunu
25. 03. 2020 12:38
Ďakujem pekne , presne toto som potreboval vedieť . ten problém zo zatečením oleja mám na kosačke s pojazdom na chate kde je členitejší terén , rozobral som to 4 takt motor predpotopné rozvody SV čo je muzeálna konštrukcia a tí "konštruktéri" si ani nedali námahu aby použili na tesnenie drieku ventilu semering, tesní to len driekom ..
Takže 4 takt kvôli tomuto určite nie , taktiež váha .
Čo sa týka dokladov , nepotrebujem aby som ešte riešil papiere , jazdím naozaj do zapadákovov a tam som za tie roky nikdy nikoho nevidel že by riešil nejaké adnim. záležitosti . Papierom by som sa chcel vyhnúť , jedine iba ak by to bolo potrebné niekde na hraniciach .
Re: Koupě člunu
25. 03. 2020 14:02
Hmmm, v tom případě mě mrzí, že jsem vůbec poradil. Pokud takto smýšlíš, přenes raději dotazy někam na "lampárnu". V HR je pokuta při absenci dokladů až 5000 kuna, zabavení věci a případné pokračování ve správním řízení, kdy může být i na pár dní odnětí svobody.
avatar Re: Koupě člunu
25. 03. 2020 18:52
… letos bude mít svantovít čas vše promyslet … a do příštího roku už si papíry (vůdce malého plavidla, VMP) udělá …
ostatně bez toho by si nemohl zaplatit "vinětu" (chorvatský poplatek za plavbu na moři) a absence poplatku by kapitanátu, respektive námořní policii dala volnou ruku k zabavení lodi … vím o konkrétním případu za menší prohřešek …

smileys with beer
Re: Koupě člunu
26. 03. 2020 07:41
Není tak docela pravda, že gumáky mají zrcadlo na krátkou nohu.
Měl jsem komplet Yamaha 380 a tam je motor 25HP s dlouhou nohou.
Pravděpodobnější a pohodlnější je koupit komplet. Řekl bych, že zvlášť se to tolik neprodává.
Re: Koupě člunu
01. 05. 2020 21:01
Kúpil som jazdenku suzumar 390 al podlaha , motor 2 takt 2 valec 10 koní dlhá noha , dostal som k tomu nejaké príslušenstvo 2 ks externé nádrže 12 l aj 25 l . Chcel by som sa opýtať , cca koľko žerie taký motor či má význam brať zo sebou 25 alebo stačí 12 l nádrž , chcem sa s tým plaviť iba kľudne okolo brehu na vzdialenosť maximálne pár km .
Re: Koupě člunu
02. 05. 2020 08:08
Dlouhá noha k tomuto člunu není určena. Je to moc zanořené, velký odpor vody, ubere ta tak 2HP.
A spotřeba? S tímhle moc na brmlačku jezdit nepůjde, budeš to muset honit. Když za to vemeš proti vlnám i větru, umí to litr na koně na hodinu, i více. Takže určitě tu větší.
avatar Re: Koupě člunu
02. 05. 2020 18:20
… pokud je jako hlavní nádrž myšlena, jedna z těch dvou, co uvádíš … tak bych byl také za tu pětadvacítku …
ale asi bych si bral pětilitrovku pro strýčka příhodu …
… spotřebu musíš vyzkoušet … normálně bych počítal při jízdě na 2/3 plynu … 5 až 6 litrů na hodinu … kolik kilo budeš na lodi vozit … ?
nezapomeň na precizní nafouknutí a nejen tubusů, ale zvláště kýlu … málo vzduchu = velká spotřeba …

smileys with beer
Re: Koupě člunu
02. 05. 2020 21:00
Petře, já jezdím v kluzu na 2/3 plynu do 3 litrů. Ve výtlaku to žere více, hrnu vodu. Ale když tomu naložím proti větru a vlnám, chce to sežrat i víčko od nádrže.
avatar Re: Koupě člunu
03. 05. 2020 09:27
Michale píšu to s rezervou, anžto nevím … jak drahý, opravuji … těžký náklad … svantovít poveze …
vzpomínáš, jak jsi mi kdysi na Hvaru řekl, že mám podfouklý kýl … ? … a asi proto to mělo spotřebu vyšší a rychlost nižší …

smileys with beer
avatar Re: Koupě člunu
06. 05. 2020 18:26
Ale dělalo to vlny i v Italii a já byl rád ,že jsi se pochlubil a povozil nás :-)

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Re: Koupě člunu
07. 05. 2020 20:50
@: svantovit: nepíšeš aký to je presne motor. Suzuki, Yamaha, Mercury, Johnson? 10 koní na 390 cm dlhý gumák je zúfalo málo.
Keď dobre nafúkneš a dobre rozložíš váhu "nákladu" tak sa dostaneš do sklzu tak max. s dvoma pasažiermi. Odhadnutá
spotreba by mohla byť okolo 4 litre za hodinu. Keď ale budeš naložený a budeš sa trápiť na hrane polosklz-sklz tak to môže šľuknúť aj 8 litrov za hodinu. Je to iba hrubý odhad! Bežne sa ráta, že na každého "koňa" môžeš naložiť max. 30kg. Po našom to znamená, že na 10 HP môžeš mať 300 kg ceľkovú váhu. Rozumej: čln+motor+benzín+haraburdy v člne+hmotnosť pasažierov. Nad túto váhu sa budeš iba trápiť. Rátaj s tým, že 2 takt má vo výtlačnej plavbe vysokú spotrebu. A tú dlhú nohu nechápem? Bežné gumáky potrebujú krátku nohu. Niektoré, čo majú prídavné plaváky sú stavané na dlhú nohu, ale Tvôj prípad to neni. Žeby Ťa oj.....kali?
avatar Re: Koupě člunu
14. 05. 2020 16:24
Neprodáváte někdo / nevíte o něčem prověřeném nafukovacím (ne RIB ), cca 360 - 420cm / cca 15 - 50HP?
Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 08:14
Vím, ale 310 cm, to asi málo, na člun 360 - 420 rozhodně 20 Hp. mám Hondu člun 360 nebo 350 cm a s motorem 20 Hp. to jede velmi hezky i naložený. Mám Yamahu a 15 a 20 jsou stejné, je rozdílný výkon( tehy hmotnost a rozměry).
avatar Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 09:10
... Pavle, žes neřekl před 2 lety ... byl to Bush 360 a Honda 4takt 15Hp, nosnost 600 kg, ve 3 osobách jezdil kolem 40 km ... vše bylo spolehlivé ... celkem 50t.

smileys with beer
Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 12:51
Bessy 40km ? to možná asi jo ale jen do první vlnky.. cool smiley
avatar Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 13:08
Peťo, já poptávám "prcka na Baťák" ("velkou silnou svini" má švagr)... akorát teď potřebuji primárně víc místa... a složit vše do auta (maximálně + box). Vyjma volných úseků Moravy se po kanálu jede stejně pouze ve výtlaku.
Teď jsem byl na kanálu dva víkendy s 330 / 2,3HP thumbs up smiley Holky byly nadšené...
Chci něco, abych naložil malou + další handicapované kamarádky + potřebné vybavení... rychlost není až tak podstatná.

Nebo máte někdo zkušenosti s čluny, co nabízí boat007 či čluny Pacific Marine, něco jiného?
Nějaká zkušenost s "převlečenou Yamahou" Hidea? Možná bych vzal i jen těch 5XS = 6HP (aby oficiálně mohl kdokoli i bez VMP)...
Máte někdo nějakou zkušenost či informace ohledně kontroly (na vodě) vs. různé motory 5xs? Třeba ty různé 5xs Selvy (10 - 15 HP), Parsuny atd. Případně zkušenost s těmito motory? Asi bych preferovat 4T, byť chápu lehčí 2T, ale opravdu to může obsluhovat i někdo jiný než já... Nebo jsou už ty 2T s bezpečným "samomícháním"?

V kontextu s Baťákem, možná ještě názor / porovnání různých motorů v kontextu impeler vs. dost znečištěná voda s bordelem. I proto tam teď na začátku sezóny tahám tu 2,3 Hondu = vzducháč smoking smiley

Chápu mořskou plavbu, ale tohle je opravdu určené na něco úplně jiného. 85% bude Baťák = pouze výtlak do 8km/h + přilehlá Morava, občas přehrada. Zkuste mi mořští vlci nějak poradit, z toho co reálně znáte / znáte z okolí.

Prostě požadavky:
- rozumný člun poměr cena/výkon + co nejvíce místa / osob. Nepotřebuji "rychlý tvar", ale prostor a stabilitu, neboť je potřeba se o holky "občas" postarat i za plavby.
- složit do auta (+ box, rozhodně BEZ přívěsu)
- motor na pohodovou plavbu. Jasně, osobně bych preferoval "brblat" s 20HP, ale i to bez VMP může mít pro nás smysl

... s danou osádkou se opravdu "lítat" nebude... a
smileys with beer
avatar Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 21:10
Možná bych v tomto případě mohl doporučit to, co šlo přede dvěma lety do světa. Allroundmarine 420 s vysokotlakou podlahou. nebylo to žádné letadlo, ale s 15 hp Suzou vcelku hbité, v HR 3x. Délka 4,18 váha 44 kg, snadno smotatelné, vozil jsem ve dvojkové Octávě, ne combi. Odpadnou podlážky, nafouknuté el.pumpou z autobaterie za 15 min. (ještě ji mám). Kapacita 6 osob. Trochu to kopírovalo vlny, ale na Bat'áku nevidím problém. Ještě bych i fotky pohledal, když, tak písni.
Re: Koupě člunu
15. 05. 2020 22:43
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Peťo, já poptávám "prcka na Baťák"

No na ten Baťák to snad vyjde líp si to párkrát půjčit než to kupovat a pak se toho zbavovat....yawning smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 49
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.