Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Koupě člunu

Autor mirek b 
Re: Koupě člunu
11. 09. 2016 18:33
libas2 Nechci tu bejt za rejpala nebo rádce ale s tím výběrem opatrně a pomalu abys nedopadl jako já když jsem se rozhodl že si koupím něco na ježdění na moře tak jsem pročítal různý fóra a čerpal rady, informace a po jejich vyhodnocení a rozhodování mezi laminátkou a gumákem jsem vyrazil a koupil Bushe 4,10m s Hondou 20 Hp s tím že to bude na dovolenou bohatě stačit, že to bude to pravé jednoduše převozitelné... bylo, ale moje trpělivost trvala přesně dva roky pak šel gumák s motorem z baráku a nasledovala koupě laminátky 5,5m Volvo Penta 4,3l 225Hp, . Jenže bohužel l s jídlem roste chuť tak pomalu pokukuju po větší jen kdyby bylo za co.
Re: Koupě člunu
23. 10. 2016 11:46
Prosím všechny kteří uvažuji o člunu 3m a 5 koni... Aby zvážili své možnosti a vyhnuli se tomuto oblíbenému spojeni....a rovnou začali uvažovat o min 10-15 koni a člunu min 3,5 m...rad vysvětlím proč ... Dekuji
Re: Koupě člunu
23. 10. 2016 13:23
V zásadě souhlasím, ale nebyl bych tak rezolutní. Podle mne není od věci si na něčem relativně levném a snadno přepravitelném vyzkoušet, zda to bude člověka bavit. Ale určitě nemá smysl kupovat sestavu 3m/5hp novou, je jich v nabídce spousta jetých, u kterých potom nebude tak bolestná ztráta při dalším prodeji, pokud se po první sezóně rozhodne jít do většího.
Re: Koupě člunu
29. 10. 2016 19:05
Nechci byt rezolutni...jen si myslím ...a mám zkušenosti , ze tohle na moři proste nefunguje...a nemyslím to špatně ... Já si tím prosel...tak je to snad jen dobře míněna rada
Re: Koupě člunu
29. 10. 2016 19:15
Prosel jsem si od ručního padlovani na mini člunu ...přes 3 m clun s 5ti konakem...až po současný 4,3 cca clun s motorem 30 koni....a s klidem mohu říct, ze v důsledku poměru pořizovací hodnoty a využití je to ideál ...tedy pro mě .. Motor váží cca 60 kg, clun cca 100, ale vše jsem schopen dovézt na místo a po nafouknuti dat na vodu...uveze spoustu lidi..naposledy 4dospelia 4 děti úplně v pohodě ve skluzu.. Daji se za nim tahat hračky ...i s dospělými ..a spotřeba je cca 8 litru na hodinu jízdy ...
Re: Koupě člunu
30. 10. 2016 12:42
Já jsem prošel podobným vývojem také - od 2.8m s 5hp přes 3.1m RIB s 15hp k současnému celolaminátu s 30hp a těch předchozích etap nijak nelituji. Všechno kupováno jako jeté po sezóně a díky opětnému prodeji před sezónou jsem na tom nic netratil. Ti, co bydlí v bytech ani většinou nemají možnost nic většího než 3m/5hp nikde uskladnit (někdo tu zmiňoval, že má člun srolovaný pod postelí a motor na balkóně, to by se 4.3m člunem ani 60kg motorem nezvládnul).
avatar Re: Koupě člunu
30. 10. 2016 13:30
Začátek máme asi všichni stejný tzn. cca 3m člun a motor 5hp. Na téhle sestavě se prodělá nejméně, tak proč by tímto neprošel každý. Někdo třeba přijde na to že ho to až moc nebere, někdo u toho zůstane a většina asi postoupí dál. Pro mne to bylo málo a šel jsem na 3,5m a motor 15hp. Na tomto už zůstanu. Ne že bych nechtěl větší a silnější. Pro toto rozhodnutí mám ale několik zásadních konstatování:
- během roku člun nevyužívám a cena této sestavy je max co jsem ochotný dát za něco, co využiji v lepším případě 14 dní v roce
- absolutně odmítám tahat za autem na dovolenou přívěs a tohle je max, co asi nacpu do auta a vejdu se tam i já s rodinou
- na této sestavě jsem schopen se dostat tam kam potřebuji a to jsou odlehlé pláže. Na větší výlety člun nepotřebuji...sice by to bylo občas fajn, ale
není to priorita
- jsem zatím panelákovej a to znamená, že člun je během roku složený ve sklípku a motor na stojanu tamtéž

Při procházce pro zmrzlinu teď míjím větší čluny bez mrknutí oka, což se v době, kdy jsem chodil kolem malých člunů jako suchozemec říct nedalo smiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil trosečník (30. 10. 2016 13:31).
avatar Re: Koupě člunu
30. 10. 2016 15:02
... souhlas se všemi ... viz. výše ...
argumenty s Trosečníkem sdílím naprosto, pouze člun mám přes zimu v lehce nafouklém stavu u kamaráda, mytí, servis motoru ihned po Jadranu tamtéž ...
smileys with beer
Re: Koupě člunu
23. 01. 2017 21:53
Ahoj, moje zkušenost, pořídil jsem první clun Adventure Master 400 s 20 hp Mercury rovnou jsem přeskočil tu kategorii 3m a 5 hp, abych to hned nemusel měnit. Koupil jsem to nové i s vozíkem, byl jsem přesvědčen o tom ze mi to vydrží. Koupil jsem to koncem roku. Tak mi to vydrželo do první dovolene v červenci jsem se vrátil z Chorvatska a tyden na to jsem koupil celolaminatku QuickSilver Cabin 470 s 50hp Mercury. Stejně jsem predchozi clun vozík na vozíku, protože bych do auta to všechno stejně nedal.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil martasik (18. 07. 2017 23:30).
avatar Re: Koupě člunu
18. 08. 2017 19:45
... když jsem ho ... ( Bush 350 a Honda 15 Hp ) před pár lety ( za asistence Zahajskýho a trosečníka ) koupil, tak bylo dilema, jak to fšecko nacpat do boxu a do kufru ... a dva mrazící boxy a ledničku a hadry ... a cestovní doklady a prachy ... a a a vůbec ...

... jestli to příští rok vyjde, musím do boxu na střechu dostat i ten člun ( 1x0,9x0,35 m ) ... ale bude to chtít změnu ...
vyměnit box ... yawning smiley

první pokus v roce 00 ...
[www.rajce.net]

... taky varianta ... [www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Koupě člunu
18. 08. 2017 20:13
Petře, ono nejde o to to dát do boxu, ale vůbec ten člun do takové výšky zvednout. Letos jsem to tak vez poprvé a málem jsem si strhnul pajšl.
avatar Re: Koupě člunu
18. 08. 2017 20:38
... a tak ... těch 40 kilo do těch 165 cm snad ještě mrsknu ...
pravda ... pokukuju po Ribu ... grinning smiley

smileys with beer
bon
Re: Koupě člunu
07. 10. 2017 21:31
Ahoj, léta jezdím do Chorvatska s gumovým člunem, původně s 4m Metzelerem a 8Hp motorem a poslední léta s třímetrovým Bushem Crab a motorem 5Hp Mariner čtyřtakt. S manželkou, psem a nějakou bagáží vážíme kolem 180 kg, takže když se výjimečně povede skluz otvíráme flašku. A tady je věc na kterou se chci zeptat. Předloni jsme v tomhle obsazení jezdili ve skluzu při každé jízdě. Předtím jsem trochu laboroval s trimem a tak jsem myslel, že je to definitivně vychytané. Bohužel se to ani loni a ani letos nepovedlo opakovat, skluz je zase výjimečná premie. Na trimu jsem nic neměnil a motor jde jak hodinky. Když jedu sám tak jsem ve skluzu hned a jedu nanejvýš na půl plynu, jinak se bojím, že se vznesu, jakej je to fofr. Takže, čím to předloni bylo? Myslel jsem, že může mít vliv míra nafouknutí válců a kýlu, tak jsem zkusil různé varianty a žádná změna. Nic mě už nenapadá. Jako poslední možnost snad kvalita benzinu? Běžně jezdím s běžným 95 okt. benzinem. Možná, že jsem předloni natankoval 98 okt., to si nepamatuji. Myslíte, že by to mohlo být tím? Máte někdo podobnou zkušenost?
avatar Re: Koupě člunu
07. 10. 2017 22:01
Možná se k tobě manželka předloni více tulila thumbs up smiley ... a seděli jste oba vzadu smiling smiley
avatar Re: Koupě člunu
08. 10. 2017 08:53
... napadá mě taky nastavení trimu,
podfouknutí některé komory ... především kýlu pod podlážkou !!! ( boční tubusy jsem měl v pořádku, a ty vidíš ... ale pod podlážky jsem neviděl a jednou mi to také jelo pomaleji ... ( i když ve skluzu s 15Hp to jelo vždy ) ... po dofouknutí kýlu se zvýšila rychlost ...
... a nebo prokluzovaní proppeleru ?

.... mezisezónní zvýšení hmotnosti posádky bychom měli zdvořile odmítnout ...

smileys with beer
Re: Koupě člunu
08. 10. 2017 10:35
Trimování s 5hp motorem je spíše kosmetickou záležitostí, vliv na jízdní vlastnosti jsou minimální. To až tak nad 10 hp je to začíná být znát. Důležité je rozložení váhy v člunu. Se mnou 5hp motor do kluzu, pokud jsem seděl na zadní lavičce vůbec nešel, musel jsem se posunout na dlouhou ruku dopředu, nebo mít prodloužení píny. Pak jen to nechat přejít do kluzu a sednout si zpět. Takže polaborovat s rozložením váhy. Nebo začít s dietou? Kluz je možný do nějakého zatížení na jedno hp, tuším že 35kg? Pak už ne. A o biosrágorách, kterým říkají palivo, škoda mluvit. U 5hp byť jen 5%pokles výkonu kvůli kvalitě paliva je hodně znát.
avatar Re: Koupě člunu
08. 10. 2017 10:58
... takže 1) podfouknutá středová kýlová komora ... to mě brzdilo a významně, než jsem na to přišel ...
2) prokluz proppeleru ...
3) benzín dávám pouze 98 ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 10. 2017 11:01).
bon
Re: Koupě člunu
08. 10. 2017 19:25
Díky za reakce.
Nejde mi o to jestli mě něco zpomaluje, ale proč jsem před dvěma roky jezdil rychle, ve skluzu, a to konzistentně, při každé jízdě. Od té doby jsem nic nezměnil, ale už se nezadařilo. Zkoušel jsem nahuštění natvrdo, pak jsem různě upouštěl kýl i válce, což nemělo žádná vliv.S trimem jsem vůbec nehýbal. Rozložení váhy, jak píše Zahajskej, máme za ta léta vychytané, když jedu sám zrovna tak cvičím a ve dvou to rozjíždíme s co nejdelší vodoryskou, žena je ve špičce. Mimochodem,docela to popírá teorii (Zahajskej) o zátěži na 1Hp -35 kg.Člun má 50 kg, motor asi 20, posádka min. 180 s benzinem, to je celkem 250 kg, což je na 1 Hp 50 kg. Motor prvotřídní, o proppeler pečuji.
Mně to prostě hlava nebere a samozřejmě bych rád jezdil jako předloni. Ten benzin mě napadl až doma.
Re: Koupě člunu
10. 10. 2017 12:23
A nebylo to počasím, hlavně co se týká větru a vln? Třeba ten úspěšný rok byla hladší hladina? Takhle na limitu stačí jen o kousíček větší vlny a už se do kluzu nedostaneš. Zdá se mi, že alespoň v našem obvyklém termínu v první půlce července jsou větry a vlny rok od roku větší.
Re: Koupě člunu
11. 10. 2017 15:42
Vlny a vítr to mohou dělat jak píše "raschi", také mořské proudy dělají divy. Jinak jsem také kdysi nemohl pochopit proč ne a ne do skluzu a ejhle, zapomněl jsem já trouba vytáhnout kolečka. To byla ostuda.
bon
Re: Koupě člunu
11. 10. 2017 19:27
V tom úspěšném roce jsem jezdil samozřejmě v různých podmínkách. Ty se mohou třeba za odpoledne párkrát změnit. Vlny - do určité velikosti- ke skluzu pomohou. Na hladké vodě musím člun předozadně rozhoupat, aby se odlepil.
Ještě k tomu palivu. Pomohou nějaká aditiva? A nevadí 98 oktanů, když je předepsáno 95?
Re: Koupě člunu
13. 10. 2017 09:21
Žádnému motoru neuškodí použití paliva s vyšším oktanovým číslem, než je předepsáno. Vyšší oktanové číslo znamená větší odolnost benzínu proti detonačnímu hoření, což by u motoru provozovaného na maximální výkon v teplém prostředí mohlo pomoct. Je otázka, zda se to i u takto malého motoru projeví, ale při těch pár korunách rozdílu ceny to rozhodně stojí za zkoušku. Dál můžeš zkusit VIF, dávám jej do benzínu hlavně kvůli stabilizaci biosložek.
avatar Re: Koupě člunu
21. 10. 2017 19:54
Docela je znát když je napršeno pod podlážky a táhne se o 100litrů vody navíc. Když jsem jel s Zahajou tak mě to ukázal jak to nejede .Když mě vozil Bessy tak to s kolečkama taky nejede grinning smiley a S michalem nám to nejelo též z důvodu nečistoty v karburaci jelo ,ale netáhlo( jak když nás drží Neptun za zrcadlo ) yawning smiley a občas chcíplo .

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
bon
Re: Koupě člunu
02. 11. 2017 21:55
Nevíte někdo, jestli je možné ze čtyřtaktu Mercury 5 Hp udělat 6 Hp jen výměnou karburátoru, event. jenom trysek ? A co by to případně udělalo se spotřebou?
Re: Koupě člunu
13. 11. 2017 13:58
Poptej se v GM Navale (dříve Immramovský). Mercury servisují a přestavbové sady prodávají.
avatar Re: Koupě člunu
19. 11. 2017 10:24
... tak náš Bush Scate 350 a Honda BF15 ... (15 Hp, 2 válec, objem 350 cm3, 4 takt)
se uvolnil od naši bójky ... musím podotknout, že v lepším stavu, než jsme ho koupili ...

smileys with beer
Re: Koupě člunu
06. 12. 2017 12:58
Všimol som si, že si bol V Sučuraji. Ja tam budem tráviť dovolenku v r. 2018. Chcel by som sa Ťa spýtať.
1. Je nejaká požičovňa člnov Sučuraji ? Ak áno pošli prosím Ťa nejaké bližšie info.
2. Dá sa na kapitanáte v Sučuraji kúpiť " Osiguranje broda“ -Poistenie zodpovednosti....... Chcel by som tam vziať čln 3,3m a motor 15 HP alebo si prípadne tam nejaký čln požičať. Na fóre som čítal v niektorých príspevkoch,že ho do výkonu motora 15Kw na niektorých kapitanátoch nevyžadujú.
avatar Re: Koupě člunu
06. 12. 2017 23:12
... pojištění není vyžadováno do 15 hp včetně ... nad 15 Hp pojištění být musí ... pochopitelně tedy i pro 15 kilowat ...

smileys with beer
Re: Koupě člunu
07. 12. 2017 08:39
Pojištění je oficiálně povinné od 15kW, ale na některých kapitanátech si to občas vykládají po svém a vyžadují už za 15hp. Jinak všechny definice výkonu v jejich lodních zákonech jsou v kW, takže i limit pro potřebu poplatku za platbu (vinjeta) je 2.5m délky nebo 5kW výkonu (tedy neplatí třeba člun do 2.5m s motorem 6hp)
avatar Re: Koupě člunu
23. 05. 2018 19:46
A jsme na tom stejně, jako Bessy v příspěvku z 19.11. Je potřeba postoupit o něco výše....

Druga domovina Hvar - Zavala.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.