Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)

Autor PetrS 
Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 08:26
Mam 4 leteho kluka s tezkym ekzemem a osmi letou holku, ktera mela stejny problem. Do Chorvatska, konkretne do Brely, casti Jakirusa jezdime cca uz sestym rokem, skoro na mesicni pobyt, aby to deckam pomohlo. Jezdime do Brely protoze maji modrou vlajku takze teoreticky nejcistsi vodu. Kvalita vody v Brele je ale posledni tri roky katastrofalni. Posledni rok byl uz ale prilis, plavajici fekalie byly vsude, kondomy a vlozky plus hovna podobajici se rohlikum(naivne jsem si pred tim myslel ze to tam fakt vyhazujou nejake stare pecivo). Vzal jsem proto vzorek vody znamemu na hygienu. Vysledek byl otresny. Znecisteni Koliformni bakterii a enterokoky bylo tak vysoke, ze se to snad nehodilo ani na vykoupani psa natoz pro deti s kozni nemoci. Posledni roky jsem po navsteve chorvatska mel i ja kozni problemy, rikal jsem si ale, ze to je slunecni alergii, ale po rozboru si myslim ze to muze byt necim jinym yawning smiley. Doufam, ze s tim Chorvati neco brzy budou delat, divim se, ze jsem nikde jeste nikde o tom problemu nectel a ze si na to nikdo nestezuje.
Mate prosim nekdo nejake tipy na opravdu cista mista? Letos do Brely urcite nepojedeme,pokusime se najit neco cistsiho, teda jestli vubec takove misto v Chorvatsku existujesad smiley .
Jinak chorvatum doporucuji vyvesovat v techto pripadech i hnedou vlajku, protoze neni moc prijemne plavat ve splascich(v tom lepsim pripade) sad smiley.
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 09:39
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 16:23).
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 09:45
zdravim, jestli hledate opravdu mista s kvalitni a neznecistenou vodou, nejezdete do tak turisticky "proflaklych" mist jako je brela. Zkuste nejaky ostrov, nebo misto bez mnoha turistickych lokalit. Doporucuji poloostrov Peljesac (misto pobytu Viganj), ostrov Hvar (Ivan Dolac nebo Zavala) popr. Ostrov Vis nebo nejlepe ostrov Lastovo (ten je sice vzdalen od pobrezi nejvice, ale cistota vody se zde uvadi jako nejkvalitnejsi). Take jsem byl pred lety v Brele, ale po poznani kras ostrovu uz na pevninu nikdy nepojedu.
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 11:47
Lukaš...Ohledně turistickyh míst jak Ty píšeš,to stou cistotou vody nemůže být lepši.Né všude mají čističky, ale jak se zbavují fekálii na ostrovech? Tam čističek také moc není. Jinak tá správa od Peta je šokující.Začne se HR podobat Italii?
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 12:09
- lukas vlk. diky za informace. O peljesaci jsme uvazovali,asi zkusime nejaky ostrov, lituju jen, ze jsem se minuly rok nevenoval hledani noveho mista, uvazovali jsme rovnez o Italii, ale tam bohuzel nejsou oblazkove plaze protoze klasicky zluty pisek neni pro exematiky vhodny.

- Bessy. Vzorek jsem vezl ve sklenici od destske vyzivy, neni to idealni ale zkumavku jsem po ruce nemel. Chodili jsme na plaze od toho opusteneho hotelu uplne na koci Brely v casti Jakirusa az po bar Waikiki, ale situace byla vetsinou podobna a menila se behem dne. Upozornuju ze to nebylo celou dobu ale cca 3-4 dny v tydnu coz je i tak neunosne. Divim se ze ses s tim nesetkal. Jen male info pro neznale, takove bilosede predmety plovouci ve na hladine podobajici se namocenemu pecivu neni pecivo, sam jsem to to tajemstvi nevedel dokud me bratr nezasvetil. Lide totiz plavali mezi tema srajdama vesele dal jako by netusili o co se jedna.

Mozna ale, ze to je fakt tou seznou, protoze prvni dva roky jsme byli mimo sezonu. Kazdopadne minuly rok jsme to resili tak, ze jsme jezdili decka koupat mimo takova velka tur. centra. coz neni moc idealni.

Jen skoda, ze Chorvati horecne budujici dalnice z duvodu zvyseni prilivu turistu neinvestuji rovnez umerne do cisticeksad smiley.
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 15:01
- tittino: nedelam si iluze ze na ostrovech jsou cisticky lepsi nez na pobrezi (pokud zde nejaky vubec jsou) ALE prave to ze se jedna o ostrovy, na ktere je potreba se dostat trajektem dost lidi odradi a tudiz je zde daleko mensi koncentrace turistu a tudiz i splasku, ktere jdou pripadne do more. Take zde vetsinou vice fouka vitr a more neni tak klidne jako na treba cele makarske riviere a tudiz i morske proudy a vlny ktere jsou u ostrovu vetsi - zkvalitnuji cistotu more. A i to, ze samotni chorvatsti rybari vyjizdeji na lov do okoli ostrovu nebo i dal za ne, hovori samo za sebe. Vozim s sebou clun a kvalitu vody v techto lokalitach muzu jen potvrdit. Absolutne nejcistsi more je v okoli ostrova Lastovo a pak dale na ostrovech Palagruza, Jabuka a Brusnik.
je pravda,že letos v srpnu něco ve vodě hnědého častěji bylo,viděno i na začátku Baška vodě. V novinách asi Dalmacije nebo Juterni list psali prý někomu v Jakiruši ne poprvně vytekl septik.Opakovaně,docela mně to zvedlo náladu v čem se koupem.jinak vše O.K. pojedem snad letos do Brely no doufám v čisté moře.prostě všude něco je,snad se to vyřešilo.avca
jakej termín pobytu byl ten váš,nmy druhá půlka srpna.a
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 20:27
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 16:00).
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
13. 01. 2008 20:37
Já byl vloni v Brele v červnu, ale voda se mi zdála bez problémů čistá. Ovšem byli jsme ve Stomarici. Letos budeme blíž k Jakiruši, tak snad to bude O.K.
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 10:43
Bessy.. ten opusteny hotel se jmenoval j
Jakiruša, stejne jako cast brely.. je to uplne na konci Brely, dale je uz jen skalisko.
Avca.. byli jsem tam pres cely srpen.
resenim je asi jezdit mimo sezonusmiling smiley
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 15:03
Pro PetrS. I já bych doporučila poloostrov Pelješac jako Lukas Vlk a není to jen Viganj, zkuste oblázkové pláže v Trpanji, Podobuče, Boraku, Sreseru, Luce Dubravě, žuljaně - pláž Vučina a jiné. je skutečně z čeho vybírat, Pelješac je krásný a turisticky nepřeplněný.
Dobrou ruku při výběru. Sara
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 18:30
Na Žuljanu pozor, byly tady stejné stížnosti jako zde v úvodu na Brelu.

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 18:46
Ahoj, přidám se k Jardovi....My byly v Žuljaně jen na čumendu v roce 2006 zkušenost nebyla moc dobrá, je to prostě záliv a drží seto tam hodně dlouho, nejen že by to mohlo plavat ve vodě, ale dokonce to v podvečer nevonělo vábně ani na pláži...
Je tady ale spousta lidí, kteří tam jezdí rádi a Ti se myslím chodí koupat na tu pláž přes kopec, na mapě Žuljany a okolí jsem viděl více míst na kterých se dá koupat, než jen v obci zamotné....
Nevím také jaký má vliv na různé alergie, jak píše PetrS zooplankton, kterým je nabito celé severní pobřeží Pelješace (Malo more) včetně osad , Blaževo, Drače, Sreser a podobně, myslím, že to půjde až do Trpanje, jediná průzračná voda na severním pobřeží byla podle mě až na Divně....
Jinak na jihu jsou proudy silnější, Orebič, Perna, Kučiště, Viganj...Pelješacký kanál....V Boraku bylo taky OK, ale tam jsme byli také jen na čumendu se šnorchlem a brejlema...
Místa znečištěná jsou cítit nejvíce hned brzy ráno, já chodím po šesté vždy běhávat a v Blaževu to občas jelo pěkně, naopak v Rogoznici - Lozici jsem podobný smrádek necítil a to je také malá zátoka...
Takže hezkou dovolenou, šťastný výběr,.........a hlavně ČISTOU VODU, které jsou myslím v Chorvatsku ještě mraky, ahoj Karel...grinning smiley
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 18:46
Pláž Vučine je v Žuljaně za kopečkem. Je tam čístá voda i v sezoně
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 20:00
Také jsme byli na jednodenní koupačku v Žuljaně na jantarové pláži ale bohužel žádný jantar jenom smrádek a místo oblázků něco mezi pískem a popelem.
,



Upraveno 1krát. Naposledy upravil prochy (14. 01. 2015 15:50).
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 20:39
Prochy a můžu se zeptat??? v té Trpanji je voda také průzračná jako na Divně, nebo je ještě plná zooplanktonu, jak tomu je v oblasti, kterou jsem výše popisoval...??? Ona to není vlastně nijak závadná voda, jen je plná živin a tak je prostě bohatší na veškerý život v ní, ale díky malé viditelnosti je to nám "šnorchlařům" celkem k ničemu....Dík Karelgrinning smiley
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 20:43
jo jo Divna to je žůžohot smiley

avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 20:47
...ale takový Zaglavak taky není k zahozenísmoking smiley

Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 20:58
Jo i ta osoba vypadá super.thumbs up
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
14. 01. 2008 21:02
...manželka bude za pochvalu rádathumbs up smiley
,



Upraveno 1krát. Naposledy upravil prochy (14. 01. 2015 15:49).
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
15. 01. 2008 22:05
Dík moc za info...osobně se na Pelješac v nejbližší době nechystáme, jen abych někoho neuváděl v omyl s tou průzračností moře, to víš není nad osobní zkušenost, ale popravdě nechci to tam vidět až dostaví ten most...háááá eye popping smiley
,



Upraveno 1krát. Naposledy upravil prochy (14. 01. 2015 15:48).
Dobry den,

chtel bych se pripojit k predrecnikum ohledne cistoty vody v Brele. Byli jsme tam vloni kolem poloviny cervence v casti Podrace Scit - plaze otresne: plavajici predmety na hladine, navic OLEJOVE SKVRNY na vode - porad tam priplouvaji ti pronajimatele clunu a skutru a schaneji zakazniky. Bylo to otresne, nektere dny jsme se prakticky stitili jit se koupat. Bylo to taky hodne tim, ze bylo celych 14 dnu vedro a prakticky bezvetri, takze se to krasne drzelo u brehu.
Letos jsem (stejne jako mnozi tady) uvazoval o Peljesaci, padla mi do oka Zuljana (melke more, koupani pro prcka (2,5 roku) - no jo, ale kdyz tu ted ctu, ze to tam taky neni nic moc, tak nevim. Mate nekdo zkusenosti, jak to vypada s pristupem ta tu plaz Vucine? (Jaka je tam cesta? Da se tam priblizit autem nebo aspon dojet kocarkem? Jak je to realne daleko - podle mapy tak kilak, ale neni nad vlastni zkusenost). Diky moc vsem za pripadnou odpoved
,



Upraveno 1krát. Naposledy upravil prochy (14. 01. 2015 15:46).
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
21. 01. 2008 16:20
Myslím, že Chorvati spoléhají na dlouhodobou pověst jejich "křišťálově" čistého moře a už se moc nesnaží tuto pověst udržet v reálu. Do Chorvatska jezdím téměř 40 let, v posledních 10ti letech střídám už jen několik osvědčených lokalit a je pravda, že se v nich čistota vody rok od roku zhoršuje. Určitě k tomu přispívá i tendence "přivézt" novými dálnicemi co nejvíce turistů do už tak kapacitně předimenzovaných letovisek. Zejména krásné a malebné chorvatské pláže a plážičky nejsou nafukovací a přesto se u nich mnohdy staví nové a nové ubytovací kapacity. Nevím jak na čištění odpadních vod pamatují chorvatské zákony, ale tuším, že na pobřeží se to všechno svádí do moře. Minimálně malé vesničky skryté v zátokách, mají většinou nějakou centrální strouhu, často zarostlou efektním rákosím, která ústí pod pláží rovnou do moře. V moři je pak u takového ústí dno porostlé hnědou trávou. To je patrné i na fotce Divna (nahoře), kde podobná strouha vytéká z kempu, stejně tak je to v Žuljaně na "městské"pláži. Mimo sezónu je to OK, to samočistící mechanismy v moři fungují, problém nastane v sezóně, když se mnohonásobně zvýší množství odpadu. Ve větších místech se to asi odvádí dále od břehu potrubím. Většinou podél pobřeží protéká nějaký proud, který nečistoty odplaví, ale někdy je naopak připlaví :-((. Nejhůře jsou na tom uzavřenější zátoky....tam funguje jen odliv a příliv, takže ráno čisto, odpoledne hnus.

pro Jiřího N.

Cesta na Vučinu - až na kopec k závoře vede asfaltka (tady může zaparkovat pár aut), dále z kopce prašná cesta, z které se dá sestoupit na pláž po přírodních schodech, nebo jet dál, kdy se cesta sníží až k pláži. Kočárek lze. Vzdálenost cca 700m, podle místa ubytování.
avatar Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
23. 01. 2008 17:06
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 16:01).
Re: Brela cistota vody, upozorneni (vyveseni hnede vlajky, fekalni upozorneni)
22. 02. 2008 18:50
Ahoj lidi, tato problematika týkající se čističek, odpadového hospodářství mě zajímala , už kdysi v 90 letech.Jezdili jsem v té době na ostrov Ugljan a Pašman , a bydleli jsme v soukromí. Dnes moje děti jsou dospělí lidi a do Chorvatska jezdí se svými přáteli.Nebyla a nejsem klasický turista jsem obezřetná matka,, kterou zajímalo, že někde ve městě jsou kanály a někde nejsou,tak jsem se začala vyptávat a ejhle....... čistička ????????? Co to je ? To mají jen některá města to skupo.Dobře , ale kam stím odpadem ????
Do moře zněla odpověď . Tak jsme se vydali na pochod konkrétně v Kukljici když vyrazíte na obhlídku do kempu Zelena Punta po chodníku kolem moře , pochopíte - obrovský septik, asi 20 m od moře, který až se naplní , tak se zkrátka vypustí.Kudy , no je tam čerpadlo a taková ta navýšenína co vede do moře a je z betonu schovává přece potrubí. To prý vede i několik desítek metrů.Nebojte se slaná voda a živočichové si s tímto odpadem poradí , jen někdy , když se udělají vlny ,tak to naženou zpět. Písek je nejlepší filtrace, používá se i na bazény.
Více mě děsila skutečnost , že na těchto ostrovech byl problém s vodou. Pod domy kde nebyl vodovod , dováželi vodu . Do těchto rezervoárů se
napustilo i 2000 kubíků vody.Vždy jsem děckám vodu převařovala, až naše přitelkyně mě přesvědčila že jsem úplně , ale úplně blbá , že se dá pít. Bylo nás tehdy 9 lidí v apartmánu, chlapi pili pivo, já čaj a děti šťávu, všechny děcka měli tak strašný průjem 3 dny, že bych se bývala zastřelila.Takže řasy udělali své voda měla asi 7 st.
Další co jsem zjistila , že nemají na ostrově vůbec hydranty pro případ požáru, v Zadaru měli jen 2 lodi které do 1/2 hodiny by byly schopné hasit.
Když jsem se ptala domácích tak v té době , by zachránili jen koho by naložili na lodě , v té době bylo na ostrově Ugljan 35000 lidí. Docela zajímavé.Nebojte, zastavovali jsme se minulý rok u svých Chorvatských přátel a na Ugljanu už jsou hydranty.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 244
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.