Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

kdo se chystá na PELJEŠAC???

Autor Pavel 
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
16. 04. 2018 08:05
Vyrážíme do Orebiče druhý týden v červnu, tak potom podám nějaké info.
Pojedeme přes Neum, žádný trajekt. Časově i finančně to vychází lépe.
Plus bychom se rádi zastavili v Bosně, kuřácká část si zde plánuje koupit zásoby a já zase naproti hotelu Orka doplním palivo.
V Neumu je v centru ještě jedna pumpa, ale podle recenzí je to past a nikdo ji nedoporučuje. Viz odkaz
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
16. 04. 2018 08:13
RadekK: To co píšeš je docela zavádějící. Loni v červenci jsem jel trajektem Ploče - Trpanj, jeden jsem si nechal ujet, protože jsem ještě něco vyřizoval a druhým odjel. Ani jeden z nich nebyl zcela plný a to mdr chce jet poslední víkend v srpnu......

P.S. já bych jel okolo. Deltu Neretvy miluju.
avatar
mdr
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
16. 04. 2018 09:25
Ahoj Polly7, díky za povzbudivé zprávy.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
16. 04. 2018 17:30
Za mne jedině okolo.
Ale hlavně k té cestě lodí na Korčulu. Pokud chcete jet trajektem tak si koupíte lístky v pokladně, která je v pravo od parkoviště (kde se čeká na trajetk). Trajket nejede přímo do města Korčula, ale asi 5 km jižně od něj. Pokud chcete jen na výlet do města tak v pokladně žádné lístky nekupujte. Kupují se přímo na lodi. Jezdí lodě se značkou MD (Mediteranska plovidba) Lovor a Tamaris. V Korčule kotví v pravo pod hradbami u mezinárdního přístavu. Pak ze stejného místa v Orebiči jezdí soukromníci (za stejnou cenu - větší dobrodružství :-) ), ale v Korčule kotví v levo pod hradbami u přístavu kam jezdí turistické lode. Jzdenky také na palubě, někdy až během cesty kdy vybraný turista převezme kormidlo lodě. :-)
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 04. 2018 08:03
Polly7 napsal(a):
-------------------------------------------------------
.
> Prostě naprostá pohoda. Není čeho se bát, pokud
> nemáš bojová plemena.

Já sice pojedu trajektem, jel jsem před loni po cestě autem a opravdu ty poslední kilometry jsou masakr a člověk je hodně utahaný, tak si dám raději kafe na lodi, ale mám dotaz - s bojovými plemeny je problém v Bosně ?
Pas pes má, čip taky, očkovaný je více než já ...
avatar
mdr
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 04. 2018 12:10
Chorváti sa vracajú k stavbe, ktorá spojí ich krajinu. Bosna sa hnevá

[spravy.pravda.sk]
avatar
mdr
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 04. 2018 13:14
Já osobně si myslím, že Bosňáci by byli blbí, kdyby dělali nějaké problémy turistům, protože ti u nich při průjezdu nechají spoustu peněz. To spíš budou bojovat proti mostu na Pelješac, viz můj předchozí příspěvek. Ale stejně budu rád, když někdo napíše další konkrétní zkušenosti, jak jel přes Bosnu i Hercegovinu se psem.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 04. 2018 14:45
... smlouva s Číňany na stavbu je podepsána, 85 % dotace od EU je schváleno ...
námořní hranice mezi HR/BiH se bude řešit pod dohledem EU s ohledem na nový přístav v Neumu ...

smileys with beer
avatar
mdr
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 04. 2018 15:24
Kdo bude pak jezdit stále radši přes Neum kvůli tankování a nákupům? tongue sticking out smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 04. 2018 07:42
... most na Pelješac je pro Chorvaty otázka národní (nacionální), strategická, je to otázka obslužnosti jižní části Chorvatska ... a také hodně zmiňovaný důvod ... zlepšení "turistických" podmínek ...
... nyní jedná Chorvatsko s Číňany o subdodávkách materiálu a zaměstnání domácích pro stavbu mostu ...
[dnevnik.hr]

... pro Bosnu a Hercegovinu to bude znamenat snížení jejich územní potřeby (myšleno cestovní) pro jejich sousedy, t.j. Chorvaty, Černohorce ad. ... přitom mezinárodní cíle Chorvatska v oblasti nejsou malé, už se psalo o studiích podporovaných některými politiky EU, aby Chorvatsko koordinovalo některé společné cíle (dotované EU) v oblasti jižního Balkánu ...
... ale pokud jde o nákupy turistů, kterým se líbí nižší ceny PH, potravin atd. v BiH ... tak ti si do "Bosny" pro své nákupy dojedou ...

smileys with beer
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 04. 2018 08:02
mdr - jezdíme už roky se psem, jen není tak velký jako ten tvůj smiling smiley Nikdy nechtějí vidět ani jeho pas.
Určitě budeme jezdit přes. Neum - nákup bosenských potravin, dotankování nafty za výrazně nižší ceny než v HR, oběd. Je to pro nás už tradice a hlavně nespěcháme
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 04. 2018 11:40
Ministr dopravy Oleg Butković odkázal, že v pondělí příští týden bude podepsaná s čínskou společností smlouva na výstavbu mostu na Pelješac bez ohledu na žalobu Strabagu. Proces tendrování proběhl normálně a co se týče toho zda by se mohlo stát, že by nakonec EU projekt neproplatila dává ministr dopravy reakci ve smyslu, že se je nutno zeptat obyvatelů Dubrovnicko-neretvanské župy a jak jsou odříznutí. Chorvatsko zároveň již během uplynulých týdnů potvrdilo velký tlak z diplomatických kruhů, aby Chorvatsko udělalo všechno proto, aby zakázku Čína nedostala, co nakonec ale oficiální kruhy EU odmítají potvrdit s tím, že věří, že Chorvatsko postupuje transparentně ... dále ministr dopravy nepřímo naznačil, že pokud se stane to, že EU neproplatí tuto stavbu Chorvatsku, protože Strabag to tak napadl na správní soud a ten by mu vyhověl, tak to bude moct on považovat ze strany Strabagu za ohrožení suverenity a ekonomické stability Chorvatska a Chorvatsko se pak bude i se Strabagem zcela jinak bavit k dalšímu působení na jeho území, protože žaloba na tendr a pozastavení výstavby než soud rozhodne je jedna věc, ale jinou by bylo takové vnímání Chorvatska. Kromě toho se neobává, že by snad Chorvatsko nedokázalo vyřešit financování projektu, když by to ze strany EU nebylo možné. Chorvatská státní výběrová komise DKOM odmítla všechny stížnosti Strabagu a dalších firem jako neopodstatněné. Soutěž proběhla standardně, naplnil se celý proces a postup. Vítězem je čínská společnost. Ze strany Bosny a Hercegoviny se jí provedlo již několik ústupků v rámci parametrů mostu tak, aby se do zálivu dalo dostat i větším lodím a současný tlak ze strany Bosny nebo ze strany Strabagu již ministerstvo dopravy nevnímá jako opodstatněný.

Chorvatsko za uplynulé měsíce vyřešilo nevýhodné úvěry silničních a dálničních podniků v celkové výši 3 mld. € ze zadlužení, které je již pod 5 mld. €, takže se povedlo nastartovat celkovou reformu sektoru. Chorvatsko již není v recesi, jeho HDP stoupá, nezaměstnanost klesá a zjevně již není důvod pro neustále mírná slova ke všem v okolí. Ministr dopravy je sice relativně mladý, ale vlivný politik ze strany HDZ a v oblasti dopravy působí delší dobu. Co se těch financí týče, ono je známo, že Pelješac odčerpal skoro všechny peníze na silnice do konce čerpacího období a bylo by čím jej nahradit, ale na takové závěry je předčasné reagovat.

V každém případě se smlouva s čínskou společností podepíše. Ta již odkázala, že pracuje na zakontrahování místních firem a dolaďuje celkovou schému výstavby tohoto projektu.

Postup podepsání smlouvy je dle ministra dopravy legitimní. Po podepsaní se zcela jistě nezačne hned stavět, protože nějaký čas potrvá realizace staveniště.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 04. 2018 12:24
... vzhledem k tomu, že EU již dotaci ve výši 85 % ceny stavby mostu schválila ... je vyhlášeno moratorium na "mostovné" ... poplatky za průjezd po mostě by se mohly vybírat pouze tehdy, pokud by si stavbu zaplatilo Chorvatsko za svý ...

P.S. ... smlouvu na stavbu mostu Pelješac s příjezdovými komunikacemi v hodnotě 2,08 miliardy (bez DPH) podepsali již v pondělí 23.04.2018 generální ředitel chorvatských silnic Josip Skorica a ... Zhang Xiaoyuan za čínské konsorcium China Road a Bridge Corporation ...

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (25. 04. 2018 18:31).
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
26. 04. 2018 20:37
Michalll :
Problém s tzv. bojovými plemeny není v BIH, ale v Chorvatsku.
Pokud je to papírák, je to ok, ale kříženci a sklerotičtí páníčci /zapomenou-li PP/, mají smůlu.

Chorvatsko: Zákaz pro křížence bull-plemen!

Konzulární oddělení chorvatského velvyslanectví nám poskytlo následující zásadní informace pro vaši bezproblémovou dovolenou se psem v jejich zemi.

Pokud nejedete psa do Chorvatska prodat a pes jede s vámi, coby svým majitelem, nepotřebujete žádné další doklady, razítka, očkování a vyšetření. Stejné podmínky platí i pro tranzitní země Rakousko a Slovinsko a pro návrat z výše uvedených zemí zpět do ČR, pokud neopustíte při cestě území EU.

Je výslovně zakázán tranzit, dovoz a dočasný pobyt všech teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI)! Vzhledem k tomu, že se plemeno dokládá výlučně průkazem původu, jsou všichni teriéři typu bull, tj. stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér a miniaturní bulteriér, kteří nemají rodokmen vydaný kynologickým svazem s členstvím v FCI, považováni za nebezpečné psy.
Pokud tedy nemáte pro svého bull-psa průkaz původu, do Chorvatska jet nemůžete!

[www.dovolenasepsem.unas.cz]

Více zde, kde je odkaz na chorvatské stránky.
[www.mzv.cz]
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 04. 2018 11:36
Kde se dají v Orebiči, nebo v okolí nejlépe koupit ryby?
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 04. 2018 14:37
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 04. 2018 22:34
Chtěl bych se zeptat, zda ty rybí trhy bývají každé ráno? Odpoledne tam prodávají jen ovoce a zeleninu.
Pozn. Ceny tam byly vždy větší než u vedlejšího supermarketu.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
30. 04. 2018 11:20
V areálu toho tržiště je rybárna a ryby tam mají každý den, jen je potřeba si přivstat yawning smiley , abys viděl celou nabídku.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
30. 04. 2018 12:30
Super zpráva, moc ti děkuji. Mnohokrát jsme trávili dovolenou v Orebiči a pořád je tam co objevovat.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
30. 04. 2018 23:53
Prosím toto fórum je o aktuální situaci v Chorvatsku. Dotazující se ptají jak z Orebiće na Korčulu teď a ne jak to bylo před deseti lety (příspěvek kabinet302) a nebo před pěti lety (příspěvek Jarda Cimrman). Mediteranska plovidba je již 5 let zkrachovalá. Loď Lovor od ní koupilo město Orebic před cca 5 lety aby mohlo pomoci společnosti Bilan kterou vlastní provozovat celoroční linku přes Peljesac kanál do Orebiće.. Důvodem je doprava deti do školy a lidí do zdravotnických zařízení. Lodní lístky lze koupit jak v centrálních pokladnach (jsou v Orebiči dvě) tak i přímo na lodi.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
01. 05. 2018 07:12
No vidíš, teď víme aktuálně všechno.
Škoda, že jsi se neozval hned, ale až po déle než měsíci dohadů, jak to vlastně na Korčulu jezdí.
Teď to vypadá, že než něco napíši, se budu nejdřív u tebe informovat, abych si potvrdil, že mé vzpomínky jsou stále aktuální, nebo už to jsou jenom vzpomínky, důležité pro mne.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
01. 05. 2018 09:48
No před 5 ti lety to bylo stejné jako před 10 ti a jako loni. Ale asi je to jedno, ty lodě jezdí a kdo je vlastí není podstatné. :-)
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
02. 05. 2018 19:15
A z Kučiště na Korčulu taky jezdí loď?
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 05. 2018 20:39
To: Jarda Cimrman
Asi tak thumbs up
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
05. 05. 2018 06:57
@Polly7 takže v pohodě, PP samozřejmě mám, vozim jen jeho kopii, občas někde něco zapomenu, a vyřizování druhopisu PP je papírování a peníze navíc .. na VIRu po mě nikdo nic nechtěl, ale pro jistotu ho vozím ..
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
07. 05. 2018 17:40
Boza77 :
Z Kučistě nejezdí, viz např. Mapy.cz, kde po zvětšení vidíš lodní trasy.
Anebo zde Kučiště
Více, i o lodní dopravě vč. cen pak tady Putovnica
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
07. 05. 2018 20:58
No já právě narazil na toto: [www.korculainfo.com]
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
12. 05. 2018 20:14
Kudy je nejlepší na horu Sv.Iliji? Např. kde zaparkovat atd. ...

Díky
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
12. 05. 2018 21:04
Vždy jsem parkoval nahoře u kostela
[www.google.cz]
zde super výhled na Korčulu
[www.google.cz]
a tudy pořád do kopce a nahoru a nahoru
[www.google.cz]
vždy jsem vycházel cca kolem 8 hodiny a hlavně hodně vody sebou není tam žádná konoba drinking smiley
avatar
mdr
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
13. 05. 2018 06:58
Je to dostatečně značené?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 55
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.