Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

kdo se chystá na PELJEŠAC???

Autor Pavel 
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 15:34
Pokud byste měl někdo z Vás vlastní fotky té katastrofy a další postřehy, tak prosím, můžete je sem vložit? Letos se nám narodil malý prcek, tak Pelješac až příští rok, ale je to naše srdeční záležitost a každý takový požár hodně bolí.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 17:26
Když už se více meteorologů shodlo, že zítra nad ránem začne v oblasti Dingače až Žuljany pršet a bude až do dopoledne, bylo by mimořádně užitčné, kdyby se s nimi shodlo i skutečné počasí.
Déšť bych jim moc přál.
A vlastně nejen jim.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 20:44
Také jsem ve spojení s přáteli kteří jsou v Trpanji.Moc povzbudivé zprávy od nich ale nepříchází. Turisté se bojí zatím vyjíždět mimo Trpanj aby nebyla uzavřena cesta např na Dubu Pelješku,dá se jet zatím pouze do Orebiče. Dnes nešla voda ale el.proud snad již jde. Píší že již v 8 hod je 31 st. strašný vedro. Naposledy pršelo když jsem tam byl já v červnu,to byly slejváky a bouřky,hodilo by se teď,to padalo vody.A ted tohle.Držíme palce a pěsti.Podám čerstvé zprávy.

Lignano 9/03,
Turanj 9/05,
Trpanj 8/08, 7/09, 7/10, 6/11, 6/12, 6/14, 6/15, 6/16, 9/16, 6/17
Radomír
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:24
Dnes to tu už nebolo také akčné lietadla skôr chodili na korčulu ono celkovo V okolí žuljany je všetko zelené spálnisko nie je cítiť ani vidieť...takto Z diaľky. .. Včera poletoval popol, dnes nebola chvíľu elektrina. Pravda však je že zatiaľ sme ne vytiahli päty Z dediny, hore na ceste smerom na Trstenik to bude už smutnej si pohľad sad smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:28
Za 20 minut vyjíždíme směr Pelješac, tak to tam snad aspoň morálně podpoříme.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:35
Přeji šťastnou cestu.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:39
jsem zvedavej az pojedeme my.

akorat jsem cetl ze snad hori/horelo i v okoli Stonu a cesta z poloostrova je uzavrena
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:43
Ako je to s dopravou na korculu? Funguje nejaky trajekt priamo do mesta Korcula ci nie? Da sa dostat autom do Orebica?
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 21:46
Aktuální informace z PF:



1. Hej
jestem aktualnie w Borak - tu pożaru nie ma choć w nocy było widać ogień na szczytach gór i wojsko nie wpuszczało do Boraka turystów od strony Potomie (zakaz wjazdu przed tunelem) - dziś wjazd jest już możliwy. Są przerwy w dostawie prądu. Od wczoraj jesteśmy spakowani( tak na wszelki wypadek, gdyby ogłoszono ewakuacje) ale paniki nie ma, chodzimy na plaże a dymów już nie ma i wygląda na to, że sytuacja jest opanowana co potwierdzają gospodarze.
W razie pytań pisz,
pozdrowienia z upalnego Borka



2. Dzisiaj rano przejechałem przez Półwysep z Borka do Stom. Były miejsca gdzie było bardzo dużo dymu. Leżały tez wzdłuż drogi palące się żywym ogniem kłody drewna. Przejechać się dało ale uczucie niesamowite. Za Janjina było już lepiej potem dopiero kolo wiatraków się paliło i było zadymienie


3. W Borku nie ma i nie było żadnego zagrożenia (!!!!!). Nie było pożaru koło tunelu i nie ma teraz juž zablokowanego wjazdu na półwysep. Teraz pożar przesunął sie w kierunku Janjiny ale sytuacja jest w pełni opanowana. Tutaj w okolicy pracuje kilkudziesięciu strażaków, a robia taką robotę, że sam nie wierzyłem jak pięknie poodcinali palące się rejony od domostw. Życzę straży w Polsce takiej rewelacyjnej pracy i takiego zawodowstwa. Są korki na promie w Trpanj bo sporo ludzi ucieka stąd bez powodu. Poza tym w miejscach, gdzie pożar się przesuwa są utrudnienia na drogach ale jest pełna przejezdność.

Czarny pijar nie jest wskazany, a widzę, że taki tutaj się też znajduje. Dziś byłem w Trsteniku i fajnie, że życie powoli wraca do normy. Nie ma nawet aż tak ogromnych strat w plantacjach, dużo się uratowało.
Dla ciekawych atrakcji wizualnych wrzucę film jak tylko znajdę chwilę.

Jen stručný překlad od lidí, co jsou aktuálně na místě.

1.V Boraku požár není, ale věci máme připraveny, kdyby byl pokyn odjet. Vypadá to, že situace je už pod konrolou. .

2. Projel jsem dnes z Boraku do Stonu. Byla místa, kde bylo hodně dýmu, a podél cesty ležely kusy hořícího dřeva. Za Janjinou už bylo lépe, až kolem větráků ještě hořelo.

3. Kolem tunelu požár není a už je volný průjezd. Ale požár se přesunul k Janjině. Obdivuji práci chorvatských hasičů - jejich organizaci a úsilí - a jak dokážou místa s požárem oddělit od okolí. V Trpanj jsou dopravní zácpy, hodně lidí odjíždí. Dnes jsem byl i v Trsteniku, a život se tam pomalu vrací do normy. Není dokonce tolik ohromných ztrát na vinicích, hodně se zachránilo
.

PS. Hille, asi máš pravdu, a z toho deštíku asi nic nebude. Mraky se nějak rozplouvají...a v Brele spadlo nakonec jen pár kapek, prý méně, než z kropícího vozu...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 22:11
No uvidíme do rána zatiaľ je aj trochu zamračené aj sa blýska niekde za kopcami , dážď by všetkých potešil. ..
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 07. 2015 22:47
Tak podle predpovedni mapy to vypada nadejne. Dest az do poledne tak drzim palce
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 00:29
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 08:38
Ach jo, jednou tam nejedu a už tam hoří!!
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 13:08
"Čerstvé" video od polského fóristy z okolí Trsteniku - který pomáhal svým domácím se vším všudy.

[www.youtube.com]
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 14:10
Docela si to dovedu představit,zažil jsem to několikrát-u Dubrovníku,Molunatu,Grebaštici a i v Blatě.Při práci hasičů je upřednostňována ochrana objektů a pak teprve porost.Věřím,že si s tím příroda tak jako jinde,během pár roků poradí.

MirekŠi
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 20:20
Poradí, neboj. Za 5 - 6 let vůbec nebude nic poznat že tam hořelo a přírodě to dokonce pomůže. Až budete sjíždět do Orebiče těmi serpentinami, tak se dívejte.Před 7 lety to tam, bylo celé spálené.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 07. 2015 21:10
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2015 10:14
Od kamaráda ze včerejška:
Trpanj - čekáme na trajekt. Přes pevninu se projet nedalo, dojeli jsme na konec stojící kolony ještě před Putnikovičem, tak jsme to otočili k trajektu. Jeli jsme přes shořelé - nad Trstenikem asi 5 km, ohořelý pás končí asi 200m od Pijavičina. Na tu druhou stranu to asi po nějaké době pouští, ale nechtěli jsme čekat, když je šance chytit poslední trajekt v 21h.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2015 17:01
Letos jsme byli s manželkou a čtyřmi dětmi v Orebiči na pláži Trstenica. Vyšel jsem si i na sv. Ilju a po cestě na horu jsem prošel zvláštním borovým lesem. Stromy měly placatou korunu na velmi dlouhém kmeni. Ty kmeny jevily známky ohoření. Proto si myslím, že se nám Pelješac brzo zazelená.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2015 22:45
Vrátil jsem se z Pelješace. Začalo tam hořet v noci z 20. - 21.7. My končili pobyt v Orebiči 22.7. Museli jsme použít trajekt z Tpranje, neboť silnice před Trsteníkem byla uzavřená kvůli požáru. Na trajekt se tvořily kolony. 21.7. nešla přes den elektřina, bufety nefungovaly, větší hospody měly elektrocentrály, takže jakž takž fungovaly. Nebýt trajektu, tak asi nejsem ještě doma, situace se sice mění, ale projíždět třeba úsekem kolem shořelých stromů by se mně nechtělo, neboť nikdy není jasno, který zrovna spadne. Ještě dřív hořelo na Korčule, v Orebiči kromě žhavého vzduchu, jsme nic nepozorovali.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 12:01
nevi nekdo jak to realne vypada?
Na internetu jsem dohledal ze situace je vicemene stabilizovana ale dnes na radiu zas hlasi ze se nejspise bude vyhlasovat vyjimecny stav...jedu sice az 10.8 ale s detmi nechci riskovat a pripadne jeste bych zkusil najit ubytko nekde jindesad smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 12:58
Podle mě vyhlášení "výjimečného stavu" jenom mění pravomoci místních orgánů, záchranářů, možnosti nasazení armády apod. při odklízení následků, neznamená to nutně zhoršení aktuální situace. Podle stránek hasičů by na Pelješaci měl být relativně klid.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 12:59
Požáry z minulého tydne byly uhašeny, ale rzhořel se nový na severní straně Pelješace. Takže návrat hasičů na Pelješac zpět.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 13:15
Nevíš prosím kde na severní straně? Za cca 4 hodiny tam odjíždíme, tak abychom věděli.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 15:50
To Jajina: zdá se, že to už vypadá líp: [www.hvz.hr]
Šťastnou cestu a příjemný pobyt.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 18:42
Nad městem Ston
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 07. 2015 21:57
Při instalaci klimatizace na místní školu ve Stonu firmou z Dubrovníka byl nepozorností dělníků zapálen les a shořelo asi 500 m2 plochy. Uhašeno letecky. Výjimečného stavu se není třeba obávat, jak již bylo napsáno, jeho smyslem je posílit pravomoc místních samospráv a urychlit řešení krizových situací. Běžného života se netýká.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 07. 2015 01:23
Naše domácí ze Žuljany mě včera psala, že požáry jsou uhašeny. Nejvíce to prý odnesl Trstenik...

** Petr **
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 07. 2015 10:57
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 07. 2015 21:44
Okolo stonu zhorenisko...Okolo trsteniku zhorenisko mne osobne sa to trsteniku zdalo horšie A väčšie inak je tu už kľud ...škoda že O dva dni odchádzame už teraz viem že O rok sa sem vrátime takže komplet nákaza peljesavicou či ako onu nemoc nazývate smiling smiley....Ešte mať tak malý motorový gumacik juj to by bolo ...! Ozaj ešte arborétum trsteno poznáte rozmýšľam že si spravíme po ceste kúsok obchádzku A pôjdeme to tam pozrieť.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 83
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.