Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

kdo se chystá na PELJEŠAC???

Autor Pavel 
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
19. 02. 2015 15:37
... kde ty časy jsou ... otec si koupil Prakticu a mně věnoval dvouokou zrcadlovku Yashica D [zzz.cz] ... ještě mám fotky z Vysokých Tater ...
... samozřejmě jsme vyvolávali film a dělali černobílé fotky doma v komoře ... to než se po tmě nakroutil film do té černé " kysny " ...
... a ten zápach z vývojky a ustalovače ... yawning smiley

.... ale dotaz zní ... co říkáte na parametry Canon G 16 ?
smileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
19. 02. 2015 15:55
A z toho PetřeK v koncovce vyplývá jedna velká životní zkušenost (moudrost??), že přílišná upřímnost se nevyplácí yawning smiley
A obávám se, že to platí nejen na hranicích ...
NDR filmy ORWO, papíry a fotochemikálie byly na tehdejší poměry velmi kvalitní ...
Jen teď po desítkách let se některé diáky zabarvují do zelena a nejsou nic moc, nejhorší jsou 16. 18 a 24 se zatím drží.
Snad to při přeskenování půjde doladit.
Zdar všem klasickým fotografům a jejich dílu smiling smiley


PetrK napsal(a):
-------------------------------------------------------
> mmalousek:
> klobouk dolů, skutečně krásné snímky thumbs up
>
> PS: když je tu řeč o Praktice, tak moc rád
> vzpomínám, když jsem si v době její největší slávy
> dělal fotky sám. Vozil jsem si tenkrát z NDR filmy
> ORWO v metráži, jejich papíry, vývojku (tuším že
> to byla R09).... Jednou jsem nakoupil toho trochu
> víc, měl jsem to normálně na sedačce a v tom
> "Prohlášení" nebo jak se to jmenovalo jsem to měl
> normálně napsané. Němečtí soudruzi na hranicích ve
> Hřensku mě tenkrát sdělili, že i fotopapíry jsou
> chemikálie a vozit se nesmí. Takže mě vátili a
> musel jsem to vrátit zpět do obchodu. Od té doby
> jsem to nikam nepsal a vždycky jsem to propašoval
> grinning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 02. 2015 18:55
No já měl taky Yashicu D, na kterou jsem si našetřil ze stipendií na střední škole, takže jsem teď nostalgicky zamáčkl slzu a věnoval tichou vzpomínku. Z Praktik jsem měl VLC, ale tu jsem po třetí reklamaci během málo měsíců vyměnil za Petri TTL. Kromě černobílých fotek a vyvolávání filmů v tanku jsem zkoušel i barvu. A ORWO? Vždyť to byla původně továrna Kodaku, která "zůstala" v NDR, stejně jako fotopapíry Forte v Maďarsku. A na našem tehdejším trhu patřilo obojí mezi špičku. (Z černobílých materiálů jim směle konkuroval pouze kinofilm dodávaný v metráži do fotokulometů našich stíhaček, ale ten jsme museli stříhat.) Barevné Orwa se mně ale ani po 40-ti letech nežádoucně nebarví, nicméně a pro jistotu, také svoje fotky postupně digitalizuji, protože jsem zatím přesvědčený, že je to perspektivnější.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 02. 2015 21:00
No, když už jsme tak daleko od tématu, tak už tomu asi víc neuškodím, i když bychom toto měli řešit ve vláknu "Víte, že...", ale tam se teď řeší věci zřejmě významnější:
neřekl bych, že digitalizace je perspektivnější, protože vývojem dochází k tomu, že magnetický záznam obrazu je minulostí, už ani CD a DVD nebude za chvíli na čem přečíst, podobně i paměťové karty. Čas životnosti formátu se stále zkracuje.
To ty diáky a fotky, dobře uložené, promluví celkem spolehlivě ještě za sto let (v Oberrieder Stollen jsou ukládané profesionálně, odhaduje se, že životnost diapozitivů překročí 500 let).

A ještě jedno drobné podotknutí: ve Wolfen byla znárodněna Agfa (založená 1867 v dnešním Lichtenbergu, předměstí Berlína, jedním ze zakladatelů byl syn skladatele Felixe Mendelssona Bartholdy; značku Agfa si ale firma zaregistrovala v až dubnu 1897), od roku 1964 se podnik ve východní zóně přejmenoval na ORiginal WOlfen, čili ORWO, protože soudruzi v NDR už byli utahaní ze sporů o to, kdo je vlastně právním nástupcem s právem užívat značku Agfa. Původní značka Agfa byla mezitím od roku 1952 začleněná do firmy Bayer v Leverkusenu a v roce 1964 se dále sloučila s holandskou Gevaert Photo-Produkten N.V. dnes sídlem v Mortsel v Belgii. Závod v Leverkusenu ale pořád vyrábí značku Agfa.
Naproti tomu Forte ve Váci v Maďarsku skutečně začínal pod značkou Kodak.


A teď do mě nebo radši zpátky na Pelješac...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 02. 2015 09:05
Zdravím, aby ste/sme sa vrátili trochu k téme a v rámci tešenia sa na dovolenku ktorá je ešte tak strašne ďaleko.... môžete mi niekto napísať niečo bližšie k Žuljane ? Ubytko budeme mať priamo na hlavnej pláži so sebou nafukovací morský kajak . Decká vo veku 11 a 7 takže Žuljanska zátoka bude dúfam ideálna a bezpečná pre deti predpokladám že najviac času strávime na hlavnej pláži ale rada by som sa vybrala aj niekam k maličkým prázdnym plážam nájdeme niečo v okolí ? Či už tým kajakom alebo po súši ... A čo susedná pláž Vučine ? Videla som nejake videá prechádza sa k nej cez les , je to ďaleko ? Býva veľmi preplnená v sezóne ? Radi šnorchlujeme a tá hlavná pláž sa mi zdá dosť plytká a " bez života" je to potom lepšie na Vučine ? Privítam aj tipy na výlety na Pelječac ideme prvý krát. Doteraz sme chodili vždy okolie Makarskej takže pevninu máme celkom obehanú ( Dubrovník, Mostar, Kravice, Cetina, Imotski ... )
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 02. 2015 09:41
Chrobak...vše máš docela perfektně popsáno tady na této stránce z PF: [www.cro.pl]
Zbytek Ti určitě popíše znalec Žuljany Hill a taky Drahoslav...smiling smiley Zdraví R.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
26. 02. 2015 18:15
Hille s Orwem máš pravdu. Už je to tak dávno, že jsem na Agfu úplně zapomněl. Omlouvám se za mystifikaci.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
26. 02. 2015 19:55
4Chrobak:
Ahoj Chrobaku,vítej mezi postiženýma Pelješaturou!!!!!
Sice jsem byl vloni s rodinou,já,manželka a dvě děti 14a10let v na Pelješacu v Žuljaně poprvé ,ale hned jsme si jí zamilovali!!!!!!
Byli jsme tam poslední 4 dny v srpnu a 9 dní v září,ale byla to nádhera!!!!!!
Balzám pro duši ,všude poloprázdno ,žádná hlava na hlavě,prostě super malá vesnička.což mi máme moooc rádi ,za ruchem jezdíme po večerech po výletech.....
Jak správně píšeš ,tka hlavní pláž je mělká a mooc životu tam není male když pojedete na kajaku podle pobřeží okolo hřiště ,směr Trstenik,života ve vodě přibývá a krásný ch malých plážiček ,také.....
Na výlety ,určitě Orebič , na promenádu kolem moře, mají tma super zmrzlinu ,jsou tam dva větší obchoďáky ,kde se nechá vše sehnat a platit kartou...,jede odtud trajekt na ostrov Korčula ,do Korčuly,ale tam jsme nebyli ,takže s Korčulou ti neporadím...,pak Trstenik ,Trpanj ,odkud jezdí trajekt do Ploče,když pojedete do Trpanje ,tak cca 1 až 2km před Trpanjí je odbočka po které se dojede ke kempu a k pláži Divna....
jinak s Orebiče jsme jeli až na severvní konec Pelješacu do Loviště,po cestě krásný výhled na moře ,Korčulu,Mljet ........
Určitě výlet do Stonu a procházku po hradbách........
Co tě napadne za otázky napiš do SZ ,odepíšu na vše co budeme vědět!!!!
Letos ,s náma jede ještě jedna rodina,která chce jen kempu,tak to vypadá na Hvar,ale myslím že příští rok se na Pelješac vrátíme!!!!!!!!
Ještě ho nemáme zdaleka celý projetý!!!!smileys with beer
Zdraví a krásnou dovolenou přeje Lukáš s rodinou!!!!!!
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 08:00
Ahojte , Rero ďakujem tak už surfujem aj po poľských forach yawning smiley) Ruza01 určite napíšem SS keď sa niečo budem chcieť ešte popýtať yawning smiley) Na Korčuli sme boli minulý rok na lodnom výlete , tam ma to už moc neláka mesto sme prešli je to malinke .o) Možno by som skôr nový ostrov pozrela , Miljet , mám taký tajný sen žeby som rada videla "všetky" prístupné chorvatske ostrovy yawning smiley) Zatiaľ máme za sebou len Brač, Hvar a Korčulu ...ale veľmi sa teším aj na Pelješac myslím že sme vybrali super miesto tak snáď a tam budeme radi vracať yawning smiley)
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 10:27
Na Mljet se dá zajet přímo ze Žuljany, stačí se domluvit s některým z majitelů lodí, my se hlásíváme u Marko na korzu pár kroků před molem, loni už tam měl vyvěšenou už i tabuli. Mljet je ze Žuljany na nejméně půldenní výlet.
Mysli ale na to, že tam vystoupíte z lodi rovnou do národního parku, a za to se platí zvlášť, tak kuny s sebou.
Nebo můžete trajektem ze zátoky Prapratno u Stonu do Sobry, stejně ale je toho nejvíc k vidění na druhém konci Mljetu v tom národním parku. Včetně koupání ve slaných jezerech.
Nám Žuljana vyhovuje (tedy mimo jiné) jako výchozí základna k výletům do okolí, i když není zrovna uprostřed čehokoli. Čas se tam řídí jinými rytmy, tak ty větší vzdálenosti nějak nejsou překážkou...
Lidi, my se tam zase tak těšíme, že se navzájem utvrzujeme v trpělivosti, ale sami sobě lžeme, prostě už, abychom tam zase byli!
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 11:48
Hille, ze Žuljany je to na Mljet dobrých 10 km, což by pro nafukovák měla být otázka půl hodinky ... horší je to s těmi 10 km ...
... všiml sis prosím, že by na Mljet jezdily i malé čluny ? Většina vůdců MP má příslušné zkoušky VMP omezující vzdálenost od břehu na 0,75 NM, to se dvojnásobí, když jde o cestu na ostrov ... ale 10 kiláků od břehu už je pro malý nafukovák dost, zvláště když fouká ... a že kolem Pelješace fouká, to víme ...
... tož jak ?
smileys with beer
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 12:07
Já nejsem odborník na čluny, ale nechtělo by to náhradní motor sebou? Já bych měl když ne strach, tak obavy určitě. Vesla by to asi nezvládla.Aby vás pak nelovili Italové jako imigranty z Libye.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 12:24
Hille dík to stojí za pokus osloviť miestnych či nezorganizuju takýto výlet. A keď hovoríš že už mal aj vyvesenú tabuľu možno to ani nebude taký problém dohodnúť sa dík za tip..... Inak čo sa týka nášho plavenia sa kajakom ozaj nehrozí vydať sa na šíre more to sa nemusíte obávať žeby sme boli nejaký vyšinutí turisti ktorých treba loviť v Itálii ...pianko len popri brehu a v zátokach ....aj keď pamatám ako minulý či predminulý rok lovili pri Brači vaše krajanky ktoré tam vraj odfúklo na nafukovačke z Makarskej riviery ..
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 14:19
Já jsem z Pelješace jezdil člunem až na Korčulu, s VMP. U Orebiče je několik ostrůvků, tak to problém nebyl, stále jsem byl k nějakému blíže. Ä kdyby zdechnul motor? Film Trosečník jsem viděl několikrát, tak bych to snad na nějakém ostrově dalgrinning smiley A mobil je pro mě na člunu základní výbava, samozřejmě s číslem, kam případně zavolat.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 03. 2015 14:50
V Žuljaně mohou přes Mljetski kanal jak výletní lodi (obvykle brávají tak 10-12 osob), tak všechny větší.
Moře ale v tomto kanálu za větru dost divočí a od určité výšky vln platí od určité vzdálenosti od pobřeží v takovém počasí zákaz plavby, přesněji řečeno - na metrové vlny nesmí.
Ale bura ani tramontana tam v sezóně neřádí nikdy dlouho, tak se jezdí i několikrát týdně.
Na gumovém člunu ani na něčem s motorkem, na který netřeba papíry, bych si nekoledoval, i když celou cestu není pevnina dál, než nějakých 100 metrů (svisle - průměrná hloubka mezi Mljetem a Pelješcem je totiž 80 metrů).
Tady máš Marka na lodi asi tak uprostřed mezi Žuljanou a Mljetem:

No, a kdyby se nemohlo na Mljet, tak i koupání před Trstenikem z lodi je paráda:

Či oblíbená kratochvíle - netřeba na lodi, jde to i na laně za ní:

a tady je zátoka Papratno a na vodě je vidět trajekt do Sobry na Mljetu, ten pendluje, i když už pro všechny ostatní platí zákaz:

avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
10. 04. 2015 20:26
smiling smiley TAK LETOS NÁM TO SNAD VYJDE eye rolling smiley............. NA PELJEŠAC........
PROSÍM KAMARÁDI DRŽTE PALCE thumbs up

Slunce a mír v duši!
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 05. 2015 13:48
22. 7. až 4. 8. 2015 Borak smileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 05. 2015 13:55
22. 7 do 4. 8. 2015 za tunelem doleva - Borak yawning smiley)
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
27. 05. 2015 14:08
18.7 do 31.7.2015 Trpanj
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 06:27
29.5. - 7.6. 2015 Perna (Orebic).
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 09:58
Jedeš sólo,nebo s CK?Je tam pěkně, ale je to ráj pro surfaře.Podle mého má táto komunita svůj životní styl. Kemp je plný mobilhomů a CK Victoria tam má stany.V přední části jsou zděné bungalovy a takový komunistický hotel Komodor. Byl jsem tam asi před pěti léty s Viktorkou,v těch bungalovech, ale již to nemá v nabídce.Jsou tam celkem vlny a bojkama vyznačené území je pouze pro nejmenší děti 5 x 5 metrů .Někteří se serfování teprve učí a jsou celkem nebezpeční.My jsme každý den přejížděli na Trpanj,Duba Pelješka.
Jinak v této době sezóny to tam bude asi super.Počasí by ti mělo podle předpovědí vyjít.Dej vědět.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 11:53
Ja tam jedu prave kvuli surfovani :-) Uz tam jezdim od roku 2003 kazdy rok, nekdy i 2x za leto.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 12:47
Tak to jedeš na správné místo.Díval jsem se jak jim to fičí ke Korčule.Ubytování máš kde? Nádherný pohled na večerní Korčulu.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 14:37
Jo jo, budeme v kempu. Loni jsme byli v apartmanu a neni to ono. Skoda jen, ze 3/4 kempu zastaveli mobile-homama a na stany tam uz moc mista nezbylo. V sezone tam skoro neni ani jedno volne mistecko, jen na strane co je daleko od more.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
28. 05. 2015 15:22
Tak se podívej [www.victoria-ck.cz] možna to vyjde levněji a nic nemusíš tahat.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 06. 2015 13:57
Žuljana aktuálně...



Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 06. 2015 20:42
4 shr3k:
jéééé tak jsme si vzpomněli na loňskou dovču v Žuljaně.... hned bychom se tam vrátili... koukáme, že místo ošklivé šedé zdi, je krásná barevně vymalovaná veselá grinning smiley Jaké je v červnu moře???
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 06. 2015 08:38
sh3k ...dik za fotky , presne o mesiac sa pokúsim nafotiť "stejné" .... yawning smiley) aj ked predpokladám že tá pláž už nebude taká ľudoprázdna ( vlastne dúfam lebo ak by bola tak to znamená asi jediné a to že je škaredé počasie ... ) .
DO Žuljany a vlastne na Pelješac ideme po prvý krát , nejaké akuálne info alebo odporúčanie čo by sme mali vidieť, zažiť, vypiť, zjesť .. ? nemáš pre mňa ? yawning smiley)
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 06. 2015 14:49
To Chrobak: Pojedete-li autem, doporučuji nejezdit trajektem do Trpanje, ale hezky si cestu užít. Za Rogotinem už budou prodávat domácí ovoce a zeleninu, víno, olej, kořalku, marmelády, ve Stonu si pak můžete dát mušle, které se pěstují v Malostonském zálivu, kousek dál v Potomje výborný Dingač, v Trpanji a Orebiči vynikající zmrzlinu nebo Prošek. K vidění je všechno - výlety do Stonu (hradby, solánky), Dubrovniku a na Korčulu, také stojí za to projet Pelješac až do Loviště a pro nadšence výšlap na Sv. Ilju nebo koupání na Divně. Myslím, že to napoprvé ani nestihnete a budete se muset nejméně jedenkrát vrátit. smiling smileysmiling smileysmiling smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 06. 2015 17:39
Je to tak. K vidění a zkoumání je toho jen na Pelješcu, neřkuli kolem samotné Žuljany napoprvé moc, ještě pořád jsou místa, na která jsme se ještě nedohrabošili. Ale je pravda, že jsme tam byli teprve čtrnáctkrát, a kvůli potížím s pohybem po svých jsme museli průzkumné aktivity během posledních asi tří roků dost podstatně zredukovat. Letos je to už lepší.
Ale přímo v tomto vláknu najdeš dost bohatý výčet míst, kam se dá ze Žuljany vyrazit, když vám bude malá.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 47
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.