Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

kdo se chystá na PELJEŠAC???

Autor Pavel 
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2014 08:43
Radek:

Už to zde bylo zmíněno: od roku 1995 každoroční aktivní pobyt spojený se sběrem a zpracováním Maleho Plavace. Letos tedy 19. rok. Sběr bílého začíná dříve, v době mého příjezdu je tradičně u domácího burčáková sezóna a kvasný proces pravidelně a obětavě kontroluji. Letos to vypadá i na červený burčák. Už se to blíží...
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2014 10:51
Tak nám na to pěkně dohlédni, ať výsledný produkt příští rok stojí za to.

MartinV napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Radek:
>
> Už to zde bylo zmíněno: od roku 1995 každoroční
> aktivní pobyt spojený se sběrem a zpracováním
> Maleho Plavace. Letos tedy 19. rok. Sběr bílého
> začíná dříve, v době mého příjezdu je tradičně u
> domácího burčáková sezóna a kvasný proces
> pravidelně a obětavě kontroluji. Letos to vypadá i
> na červený burčák. Už se to blíží...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 07. 2014 21:13
Padá na mně nostalgie, když čtu o víně. Jednu sezónu jsme kupovali cestou na Divnu Mali Plavac u pana Grljušiče v Donji Vručici. To byla lahoda! Koupili jsme tehdy 30 litrů a domů dovezli jen čtyři. Dodnes tvrdím, že byl lepší než Dingač (což je prý jen obchodní značka a oblast kolem Boraku - jinak Mali Plavac). Za několik málo let jsme se tam opět zastavili, víno už prodával jeho syn a bylo nepoživatelné. Zřejmě rod pocházející z moravské Blatnice, nebo příbuzní. A tak dávám za pravdu RadkoviK: koštovat, koštovat, koštovat, koštovat, koštovat, koštovat, koštovat ...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 07. 2014 08:55
Mali Plavac je odrůda, která je nejpěstovanější na Pelješaci. Název Dingač mohou nést vína vypěstovaná z této odrůdy na omezené lokalitě směrem k otevřenému moři v oblasti Boraku a Dingače. Jejich cena je dána náročností na pěstování a výtěžností, která by neměla přesáhnout v ideálním případě 0,75-1 Kg z jdenoho keře révy. Rozdíly mezi jednotlivými vinaři jsou skutečně obrovské. Můj tajný tip - pokud dostanete ochutnat víno a rozhodnete se jej koupit, ověřte si, zejména u stáčeného, že v nádobách je to samé, co bylo ve sklínce...
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
25. 07. 2014 10:03
MartinV napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Mali Plavac je odrůda, která je nejpěstovanější na
> Pelješaci. Název Dingač mohou nést vína
> vypěstovaná z této odrůdy na omezené lokalitě
> směrem k otevřenému moři v oblasti Boraku a
> Dingače. Jejich cena je dána náročností na
> pěstování a výtěžností, která by neměla přesáhnout
> v ideálním případě 0,75-1 Kg z jdenoho keře révy.
> Rozdíly mezi jednotlivými vinaři jsou skutečně
> obrovské. Můj tajný tip - pokud dostanete ochutnat
> víno a rozhodnete se jej koupit, ověřte si,
> zejména u stáčeného, že v nádobách je to samé, co
> bylo ve sklínce...

Přesně jak píše MartinV je to tak, akorát doplním, že oblast je limitovaná od Trsteniku po Potočine, nikde jinde se Dingač nesmí z odrůdy Plavac Mali vyrábět. Dingač letos slavil 50 let, kdy mu byla vystavena mezinárodní ochranná známka. Při výrobě je také oproti Plavaci u Dingače jiná technologie.
Chápu, že víno nemusí někomu chutnat, je silně kořenité, barvou temně rubínové a poměrně dost alkoholické (bývá cca okolo 13°). Nicméně faktem je, že je to jedno z mála vín, kterému udělalo reklamu ve světě i to, že je součástí vinotéky anglické královny (prý ji moc chutná) a hlavně v minulosti položilo na kolena ve Francii na soutěži místní vína a myslím, že v minulém roce v USA vyhrálo na světové soutěži mezi červenými víny.
Ale i zde stále platí koštovat, koštovat, koštovat, ... protože i výsledný produkt se dost liší vinař od vinaře, rok od roku
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 14:38
Ahojte, môžem sa opýtať milovníkov Pelješacu, ktorú trasu odporúčate a teda aj prečo:
1- SK,Maďarsko, HR-Ploče-trajekt
2- SK, Rakúsko, HR-Ploče-trajekt
3- SK, Maďarsko, Bosna a Hercegovina

Ďakujem za Vaše odporúčania, možno tu už niekde sú, ale mám malého nezbedníka za chrbtom a nemám nejako čas to tu všetko spätne prečítať.
Tak vďaka za váš čas a ochotu smiling smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 15:40
S "malým nezbedníkem" bych asi trasu přes BiH vynechal, je krásná na kochání se přírodou, ale některé pasáže jsou poněkud náročnější na koncentraci řidiče...
Zda přes AT či HU záleží také na tom odkud a kdy pojedete, pokud ve špičce, tak bych jednoznačně volil cestu přes HU. Ať již přes HU po dálnici, či po 86-ce). Vyhnete se většině rizikových míst (pokud teda myslíš klasickou dálniční trasu Vídeň, Graz... ) i SLO dálnici,
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 15:48
to Laja: Jak psal Slavkov Bih nechat až bude nezbedník větší,takže přes Hu a v HR po dálnici ,přeci jen ta cesta s malým pak není tak dlouhá a odsejpá!!!!smileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 16:39
Tak náš odchod záleží práve od toho, ktorú trasu vyberieme, ak cez BiH- tak skoro ráno vo štvrtok, ak by sme išli trajektom, tak by sme vyrazili zrejme ešte v stredu popoludní, aby sme stihli niektorý z ranných trajektov. Máte prosím skúsenosť aj so zdržaním sa na BiH- HR hranici?
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 16:49
Nevím jaký přechod přesně myslíš. Já jel tudy a zdržení cca 20min. Na Neumu bez zdržení pouze přibrzdění a kouknutí na op.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 16:55
Mrkni se do vlákna věnovaného dopravě je tam i několik témat věnovaných cestě přes BiH... ať to tady nezasír*me smileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 17:47
petr70, Ruza01, Slavkov- ďakujem za názor, skúsim pohľadať aj v tom druhom vlákne smiling smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 18:12
to laja Cenově i časově vyjde lépe po pevnině,dálnice je až do Ploče,jedeš kousek , přijedeš na BIH hranice,nikdy jsem nečekal déle nežli 5 minutm,projedeš 6km BIH a jsi zase v chorvatsku.
Pokud se budeš chtít ještě na něco zeptat písni SZ.grinning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
29. 07. 2014 21:14
Cez BIH cesta v pohode, pri malych detoch ale ma Peljesac nevyhodu - je tam hodne zakrut a detom byva zle od zaludku- aspon mojim... Ale kludnou jazdou sa to zvladnut da. Inak om sa vratil dnes rano, cesta bez problemov, na hraniciach BiH zdrzanie tak 5 minut. A pocital som ze nafta v Neume na INE stoji asi 1,269 euro...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 08. 2014 17:39
Zdravím všechny....smiling smiley
28.8.2014.večer odjezd do Orebiče,ubytování zajištěno v apartmánu Artur.Chci se zeptat zda někdo byl ubytovaný v tomto apartmánu?máme v plánu jet na Korčulu,Mljet,vodopády Kravice a Mostar....můžete mi doporučit jak se nejlépe dostat na ostrovy a popřípadě kam v Orebiči do hospůdek na nákup atd....nějaké pěkné pláže....půjčovny vodních skůtru atd....beru veškeré info o Orebiči a okolí.....i kde levně natankovat.....? děkuji všem za odpovědět.......yawning smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 08. 2014 19:39
Z přístavu v centru Orebiče přímo do města Korčula pro opěšalé pasažéry pendluje osobní loď.
Autem se dá využít trajektu do Dominče na Korčule a zbytek si odjet po vlastní ose. Ten trajekt jezdí od mola asi o nějaký kilometr dál.
Na Mljet (do Sobry) se dá dostat trajektem ze zátoky Prapratna u Stonu takto, ale několik soukromníků nabízí přepravu pro pěší přímo do národního parku Mljet do přístavů Pomena nebo Polače. To ale není pravidelná linka a je třeba hledat vývěsku, kdo takový výlet nabízí. Odveze, počká a přiveze. Samozřejmě cena je závislá na tom, mezi kolik osob se podělí.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 08. 2014 20:32
Ahoj Hille,
díky za info,četla jsem různé odkazy a pokaždé to bylo jináč tak jsem z toho baly nějaká rozpačitá....confused smiley a co o Orebiči znáš to tam??? mi vyjíždíme o 3 dny dříve a chceme se někde zastavit přespat,podívat atd....Koukala jsem že jezdíš do Chorvatska pravidelně.....tak kdybys o něčem věděl kde je hezky tak dej vědět.....dííííkyyawning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 08. 2014 22:29
Ahoj. Nepovažuju se za odborníka na Orebic, ale pár týdnů dovolené (včetně letošní jsem tam prožil), tak napíšu pár svých postřehů.
Začnu od toho tankování, pokud nevyužijete k přepravě na Pelješac trajekt, natankujte v Bosně v Neumu. Cena za naftu tam vycházela o něco málo levněji než v Čechách, na Pelješaci ji takto lacino nikde nenajdete (tam vycházela cena asi 43/L). To stejne platí pro cigarety i jídlo...
Pláže v Orebiči, tak "písčitá" Trstanica je už spíš jen mýtus, písek tam nejdete tak na 10 metrovém úseku, a nachází hned u příjezdu do města. Nicméně je to asi to nej, co Orebic nabízí. Ostatní pláže ve městě s velkými kameny pod promenádou mi přijdou nepěkné. Pokud chcete opravdu hezkou pláž, je dobré vyrazit na severní stranu poloostrova směr Trpanj k pláži Divna. Je to asi 25 minut jízdy, ale dle mýho to stojí za to - jezdil jsem tam v podstatě každý den. Žádní ježci, jemný písek i v moři, málo lidí. Na pláži najdete i malý bar s občerstvením, takže hlady a žízní tam nezemřete.....
Výlet na Korčulu je zajímavý, jezdí tam lodní taxi za 15Kn, víceméně každou hodinu - nejezděte trajektem, ten by Vás zavezl do průmyslové části města a to co chcete vidět, máte pak hodně z ruky. Taxi vyjíždí od prosklené zastávky na molu, to nepřehlédnete. Lístky se kupují při vstupu na palubu. Výlet na Mljet koupíte v turistických stáncích či agenturách, kterými je promenáda poměrně poseta. Cenu si tady nepamatuju neb mne nezajímala.
Na nákupy si vybavuju asi 4 "supermarkety", všechny umístěné podél hlavní cesty díky které se do Orebice dostanete. Nejlépe zásobovaný se mi zdál Konzum, ale jsem chlap, takže v tomhle směru bych mě bral s rezervou... grinning smiley
Co se týče restaurací, jednoznačně nejlepší ve městě je Stari Kapetan... zahrádka má tvar lodi, to nepřehlédnete. Sice o něco dražší, ale služby a kvalita jídla je skutečně na úrovni. Hned vedle restaurace Amfora, tam se mi nezdálo jídlo - vydávali instantní polévku za domácí atd - nedoporučuju. Směrem na východ k Trstanici je prosklená restaurace Karoke či tak nějak. Slabý průměr, jen si rozhodně nedávejte steaky, mořské plody solidní.
V centru je pizeria Fažana. Vypadá trochu jako bufet, ale veškerá jídla do 50 Kn a vařili vcelku chutně. Výborná restaurace je nad Orebičem, když projedete kolem Františkánského kláštera a pojedete stále rovně až nakonec cesty. Budete mít skvělý výhled na Korčulu a ochutnáte velmi dobrou kuchyni.
Co se týče půjčoven vodních skůtrů, či jiných vodních atrakcí, uspějete jen na Trstanici, na jiné pláži ne. Cenu si nepamatuju, ale vím, že mi nepřišla přehnaná..



Upraveno 3krát. Naposledy upravil nizj (04. 08. 2014 17:47).
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
03. 08. 2014 22:52
Jeďte z Karlovce po staré D1 a za slabou hodinku jste v Rastoke před Slunjí, tam se dá sehnat nocleh a to místo samotné stojí za to. Konečně kolem Plitvických jezer se dá najít řada ubytovacích kapacit, jezera jsou tak na 5-6 hodin procházky a projížděk, za Gračacem stojí za to zkusit Cerovačke špilje, i když bez předchozí rezervace je šance na vstup poměrně malá. O kus dál se můžete spustit k vývěru řeky Zrmanji (sjet dolů do Zrmanja Vrelo, dole vlevo kam až to jde a zbytek dojít pěšky), ty prameny řek tam jsou úplně jiné, než u nás, ale asi taky zjistíte, že jste sjeli jen do díry, kde nic víc není, a musíte se škrabat zase nahoru stejnou cestou, protože pokračovat podle řeky přes osady Potkom a Palanku je to místy ještě horší, než na našich trojkách. Ale, chcete-li zabít čas...
Město Sinj také je koukací. Hned v Brnaze za ním se dejde po šedesátce, kolem které je hezkých pár štečků a betonový parník, do Cisty Provo a v ní vpravo na Šestanovac. Tam se rozhodnete, jestli pojedete přes Zadvarje nad zátoku Vrulje, dolů na magistrálu a po ní podle moře dál, nebo najedete už v Šestanovci na dálnici a na magistrálu sjedete až u Rogotina.
Ale jsme mimo téma, takže pardon...
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 10:23
nizj: Ta hospůdka za františkánským klášterem je Panorama? Máš fotky, dá se tam najíst i bez objednání předem? A dá se tam dojet nebo je lepší nechat auto na parkovišti za klášterem? Díky za info, moc se nám to místo líbí. yawning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 10:49
Ohledně pláže Trstenica, je to mýtus, nechtěl bych tam trávit celou svou dovolelnou. Minulý rok jsme tam pouze procházeli a jak jsem viděl, že do moře vede zcela jasně viditelná plastová roura, zřejmě odpadní, tak jsem si říkal, že to tam musí být pošušňáníčko :-) a jen jsem doufal, že to je roura od hlavní silnice a končí tam dešťová voda :-) naopak koupání pod promenádou se dalo nazvat jako solidní, ale jak píše pisatel výše, na Divnu a Malou Dubu vedle Trpanje to nemá ani náhodou :-) Orebič jako takový hodnotím kladně, pizza nám nejvíce chutnala hned na kraji, cca 20 metrů za zmrzlinárnou (po levé straně ve směru od trajektu k trstenici) a jak zde taky někdo píše, na začatku trstenice, asi ta karaoke restaurace jsme měli mořské plody a rybu a byli jsme spokojení. Ovšem kulinařsky nás nejvíce oslovila restaurace v Trpanji, po příjezdu do Trpanje je na začátku mésta křižovatka T vlevo se jede směrem ke trajektu. A hned na pravé straně této křižovatky je ona restaurace a venkovní posezení je obrostlé vínem :-) Parádní zkušenost, vynikající jídlo.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 11:43
V Orebici sme chodili kupovat jedlo do bistra Neo, je pri hlavnej ceste na hornej strane. Rezen s hranolkami za 45 kuna, zabalenie zdarma a k tomu v cene pizza chleba. Inak na Trstenicu sme tiez nechodili, plaze pri promenade su tiez ok, len niekde su skaly tak pre blbnutie deti to nebolo uplne ono. tak sme chodili aj na Divnu, kde to je super.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 17:12
Rosmarine: Ano, jmenuje se Panorama. Nemohl jsem si vzpomenout... U Kláštera určitě neparkujte, je to k ní ještě docela kus cesty. Jeďte stále autem až k restauraci. Byli jsme tam letos 2x a objednávat místo nebylo zapotřebí. Fotky z místa nemám, to se omlouvám.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 20:22
nizj: děkuju moc za radu, určitě si tam zajedeme - je to krásné místo thumbs up
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 20:34
Děkuji všem za info... smiling smiley tak doufám že že nás Orebič nezklame páč v loni jsme byly v Omiši a bylo to supéééér,odkazy jsou kladné tak to určo bude stát za to !!! jsem zvědavá na tu pláž Trstenica jestli to bude ke koupání confused smiley každopádně si to užijem......díky smiling smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 20:42
Dej si google street a můžeš se porozhlédnout: Trstenica Orebič yawning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
04. 08. 2014 21:17
Rosmarine: Rádo se stalo, užijte si dovolenou.yawning smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
05. 08. 2014 07:35
thumbs up díky, snad nám i počasí bude přát smiling smiley
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
05. 08. 2014 13:11
No, my tam jedeme o týden dříve, než Rosmarinka, tak doufám, že bude přát i nám.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
05. 08. 2014 15:57
všem hezký den, díky za Vaše postřehy a rady a mapy a návody, pro cestovatele laiky je taková diskuse skvělá věc, my jedeme na Pelješac poprvé - do apartmánu v Orebiči, vyjíždíme 21.8., už se moc těšíme a snad na sebe někde narazíme. Díky všem.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 247
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.