Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Muzeum neandrtálců v Krapině

Autor Rosmarine 
avatar Muzeum neandrtálců v Krapině
18. 04. 2021 14:15
Muzeum
Prosím o informace - kdo jste už navštívil, jak je návštěva expozice a venkovního parku náročná časově, líbilo-nelíbilo? Co nevynechat ap. Chtěli bychom si letos (pokud to bude možné a otevřeno), oživit cestu na jih. smiling smiley
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
18. 04. 2021 22:13
Nač ztrácet čas. Živé exponáty tam nemají. Počkej na sraz..grinning smiley
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
18. 04. 2021 23:04
Prohlídka trvá něco přes hodinu, píšou tam, že poslední vstup je možný hodinu před zavíračkou, ale, připlatíš-li si audioprůvodce v češtině (za 10 kun), tomu to trvá 70minut.
Taky jsem ještě nenašel dost dobrý důvod a časovou rezervu současně k návštěvě tohoto muzea, takže uznávám, že Alešova varianta má něco do sebe...
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 09:01
Hill, díky za podporu. Pouze budu muset najít variantu, čím nahradit kostkovaný skotský baret, oranžový porost bych ponechal. I když v té době asi pokrývky hlavy nenosili. Neandrtálec v cylindru nepůsobí věrohodně a Rosmarinka by to stejně nevzala.
Kožešina kolem beder, to je výzva. Varianta kdysi četně se vyskytnuvšího leskyma? To strašně kousalo a v kontaktu s obnaženými k/p/ulkami...
Ale vážně, také jsem o tomto muzeu četl, ale již tudy nejezdíme a dříve vždy v noci, takže nic.
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 09:19
... pánové, já bych to nezlehčoval a naopak bych návštěvu jeskyně doporučil ... protože jednak ...
živí figuranti i (ntky) neandertálců, předvádí činnosti v jeskyních běžné ... přičemž má návštěvník možnost se za příplatek zúčastnit ...
tyto úkony spočívají v ... opékání úlovků a udržení početnosti kmene ...
... takže s chutí mezi lovce mamutů ... yawning smiley

smileys with beer
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 09:48
Dotaz: v čem spočívá posledně uvedená aktivita? Rosmarinka záměrně minula?
Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 09:56
Že bys Aleši změnil trasu a jel přes Krapinu?
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 10:14
Kvůli opékání paleontologického špekáčku se nemíním odklonit od oblíbené trasy. Jedině, kdyby se... ale nic, to sem nepatří.
Obdobnou expozici lze spatřit i v Mikulčicích, včetně venkovního ležení lovců. Nyní nevím zdali bude. Lovci nemají testy.
Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 13:23
Neandrtálci mne tedy moc nelákají, ale když už se pohybujeme v této oblasti, tak stojí za to si zorganizovat zpáteční cestu s přespáním někde v okolí a projít si Trakoščan.
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 17:33
... Fousi ... tak jak píšeš: Jedině, kdyby se ...
a vo tom to je ... "te divočino" ... grinning smiley ... cos nečetl Štorcha "Lovci mamutů" ... ? ... neboss načisto zapomněl, co ve volným čase dělali Kopčem s Veverčákem a jeskyňkami ...
smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (19. 04. 2021 17:48).
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 18:36
No, je vidět pánové, že se v době uzávěro-koronavirové nudíte thumbs up smileyspinning smiley sticking its tongue out Samozřejmě, že sraz na podzim si nenecháme ujít a už se moc těším na Fouska s leskymem u beder a s cylindrem na hlavě - prosím, hlavně nezaměnit místa umístění. Ta Levandulka se ale má - tohle mít doma! thumbs up smileythumbs up smiley
Hille - díky za přínosné info.
raschi - tak to máme v plánu, prostě historii máme rádi (a máme k ní blízko i věkem) yawning smiley
Bessy - Ty provokatére thumbs up smiley

V každém případě musíme teď vyčkat, jestli nás vůbec pustí na jih a jestli budou v HR památky přístupné. Takže plánuji dál... yawning smiley
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 19:25
... Rosmarinko ... yawning smiley
... samý viry, venku šedivo ... ta Tvá myšlenka není vůbec špatná ... vždyť nakonec bude bezpečno jenom na ostrovech ... nebo se šnorchlem pod vodou ... a ?
... no přece v jeskyních ... tak jsem Ti chtěl trošku pomoct s popularizací ... ostatně, ze srazů jsu zvyklý na jeskynní stravu ... v Těchoníně mi nechali kosti a ve Valmezu kůžu z pršutu ... grinning smiley

smileys with beer
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 20:35
Rosmarinko, z Rastok je to dvě hodinky cesty do Krapiny, na zpáteční cestě to stihnete do otvíračky i se snídaní.
Takže časově by to šlo, ale ještě jsem nenašel ten rozhodující důvod navíc, proč tam zastavit. Ano, jeskyně vymetáme rádi, ale cestou domů už se do toho moc nechce. A to je zatím silnější.
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 21:46
Hille - no, právě proto se tam chceme zastavit na cestě dolů a večer dojedeme na nocleh do Točaku. Pamatuješ učebnici dějepisu z 5. nebo 6. třídy - tenkrát jsem se do pravěku zamilovala a proto mě Krapina (a také jeskyně Lascaux) láká už roky. S Beníčkem bychom tam ale nemohli, proto až letos...
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 21:47
Majko, my se nenudíme, ale tímhle tématem jsi sama nahrála na smeč, na to nešlo nereagovat. Co jiného od nás lze očekávat.
Skotskou čapku jsem promnul v rukou a světe div se, ona oranžová, jako porost tvářící se hmota je v podstatě leskymo. To je novinka a proto mi bylo vždy ve výčepu tak teplo na lebce. Díky neandrtálcům objasněno. Já bláha tento jev spojoval s konzumací.
Furt ve střehu.
Bessy- Lovci mamutů přečteni několikrát v adolescentních dobách /mých/, ale aktivity výše zmíněných jedinců s Jeskyňkami ??? Nenapadá mě nic, coby šlo publikovat před 22. hod.
To je tedy zase téma
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
19. 04. 2021 21:50
Chudák, kdo se tu bude snažit dohledat relevantní informace o muzeu eye popping smileyyawning smiley Slibuji ale, že je sem dám i s fotkami hned po absolvování návštěvy.
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
20. 04. 2021 07:33
Vše podstatné je už hned v prvním "dotazovacím" příspěvku v prvním řádku pod modrým heslem "Muzeum".
A to myslím pro základní orientaci stačí. Takže neboj......
Všechny ostatní informace o neandrtálcích budou jen subjektivním hodnocením jedinců, kteří muzeum navštíví!
avatar Re: Muzeum neandrtálců v Krapině
20. 04. 2021 08:46
... tady se to tak krásně rozvinulo, že je škoda tohle téma ukončit tím, co se dělo před 25000 léty v Krapinské jeskyni ... proto jen krátce popíšu historii mého vztahu k historii ... od svého dětství ...

... jeskyně, historie a vykopávky ... jsou se mnou spjaty od malička ... jako kluk jsem domů tahal fšecko, co se dalo jen trochu v mé dětské mysli považovat za střepy a kosti ze středověku, nebo snad ještě starší ... pravda, asi ve 100 % případů tomu tak nebylo, ale to na rozdíl ode mne věděli jen rodiče ... no, a s těmi střepy k nám domů navíc putovala všechna havěť, co jsem kde našel na poli, v lesích, křoviscích a vůbec všude, kam si ostatní netroufali a tudíž byla šance, že tam najdu něco vzácnějšího, co neměli ostatní, všichni doma z toho asi měli radost ... byla to doba zkoumání, objevů, ale i zkušeností, které se v budoucnu hodily ...
... někdy na střední jsem jedny prázdniny strávil na vykopávkách hutních pecí na železo, někdy z 8 stol v okolí Olomučan ...

... asi od 4ťáku na střední jsem o prázdninách, až do konce VŠ, vždy část prázdnin, prováděl na lodičkách v Punkevních jeskyních ... to začala éra mého zájmu o jeskyňářství ... párkrát jsem prolezl i ty nepřístupné ... a taky jsme s kamoši, průvodci ... na tzv. "kuželu" (svah pod Dolním Můstkem) v Macoše, hledali drobný, co tam házeli turisté ... tak se průvodcování kromě jisté mzdy zůročilo i v dalším kapesném ...

... později, když jsem bydlel v Moravském krasu, jsem měl jeskyně kousek od baráku ... tehdy přišlo i to další, co jsem uměl od malička ... hledání střepů ... když jsem za barákem koupil zahradu, tak jsem chtěl tu vápencovou, krasovou půdu trošku vylepšit, a nechal jsem z Malé Hané dovézt 2 Tatry černé superhlíny, kterou tam kdesi odebrali z pole před výstavbou rodinných domků ... no a jak jsem to rozvážel po zahradě, tak už jsem si u prvních koleček všiml, že jsou v tom střepy, ale tentokrát ne z květináčů, co jsem sbíral "za mlada", ale takových, co měly typické linky a vlnovky, co jsou na středověkých nádobách ... v ten moment skončilo masové rozhazování hlíny, a skoro 20 kubíků hlíny jsem přesil, div že ne na kuchyňským sítku ... dodnes mám ve sklepě krabici těchto střepů a kdyby mě to tehdy nepřestalo bavit, tak jsem na zahradě postavil keltský opidum ...

... takže v mém případě neplatilo " odříkanýho chleba největší krajíc " ... ale tento chleba byl jasně neodříkaný ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (20. 04. 2021 10:04).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 49
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.