Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley Fr. a It. 2014 smiling smileyPraha 2015smiling smiley Chorvatsko 2015

Autor Rero 
avatar Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley Fr. a It. 2014 smiling smileyPraha 2015smiling smiley Chorvatsko 2015
23. 07. 2013 15:23
Ahojte. smiling smileyR.
Na přivítanou...písnička, která nás provázela - a taky zněla - na mnohých místech sladké a trošku exotické - jižní části Jadranu...






Upraveno 4krát. Naposledy upravil Rero (12. 09. 2015 08:30).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
24. 07. 2013 13:21
Ahojte.smiling smileyR.
Předem musím říct, že z mého foťáčku jsou nekvalitní fota - nevím, zda je to více starým levným foťáčkem - nebou mnou - asi kombinace obojího. Navíc, nevím proč, postupně se vytvořila v levém dolním rohu skvrna - možná stačilo vyčistit - ale nestalo se, tak to berte jako můj podpissmiling smileysmiling smileysmiling smiley, a fota různě pokřivená - čistě jako reportážní...


Vyjíždíme 2.7...ne ráno, jak jsme mysleli, ale až skoro kolem poledne...Cavtat máme od 5.7, tak máme 3 dny na poznávání...Musela jsem použít "ženskou lest", abych manžela nějak dostala do Bosny. Těsně před odjezdem jsem objednala a zaplatila na 1 noc Harkány. Do Žiliny se to musí ta cesta prostě nějak přežít. Bratislava až Budapešť cesta plynulá a rychlá... No a v Budapešti jsme si odskočili na super dobrý maďarský guláš...s českým alko a nealko pivkem, čímž manžel zjistil, že to tam na té dálnici v Maďarsku není zas až tak špatné...smiling smiley
Z Budapešti do Harkán jsme celou dobu jeli po dálnici prakticky sami...Slyšela jsem občas sice i poznámku, že návštěva Harkán je můj nápad - jediný na celém světě, ale co už...Koukněte - už značně špinavým oknem...
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
24. 07. 2013 18:16
Dorazili jsme v pozdním odpoledni do Harkán. Nemohu sem dát maďarský čardáš...městečko nás totiž přivítalo touto vývěskou... Mluví se tam již napůl chorvatsky, a jak vidíte, ani čeština jim není cizí...smiling smiley Už mi to tam připadalo jen z poloviny maďarské...Byli jsme tam asi před 12cti léty 4 dny v kempové chatce. Občas - jednou za rok zajedeme do maďarských termálků, ale to spíše okolo Slovenska nebo Balatónu - a tam je živo. Ale Harkány mají už takové jižní klíma, velmi příjemné. Mám vzpomínku, jak to tam tehdy fakt žilo... Tentokrát - se mi zdálo lázeňské městečko Harkány mnohen ospalejší, méně lidí...možná to bylo letním termínem - ale tehdy jsme taky tam byli v létě, možná pozdější hodinou - nevím...Apartmány měli nádherné, vybudované nové, opraveny starší...ale zdálo se mi, že nemají tolik klientely - jak by potřebovali. Možná už je to příliš vzdáleno od severnějších návštěvníků...Náš apartmán byl taky krásný - s velkou terasou...22E 2 osoby noc. Než jsme se vybalili, najedli maďarských super klobásek, dali si štamprli čerešňovice atd., bazény už byly zavřeny. Tak jen procházka areálem...ale ten hlavní bazén jakož i areál už mi připadal takový trošku omšelý...jakoby už měl nejlepší léta za sebou... Apartmánům tedy dávám velkou jedničku, jídlu taky, klíma velmi příjemné...ale celkově si myslím, že tam už něco chybí...asi takový ten větší život a radost...je jen můj jednodenní pocit...ale pro mě tedy 1.ztráta... Pár obrázků..nejdříve náš apartmán...a pak pár foto městečka...

Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
25. 07. 2013 08:24
Hezký, kdy bude pokračování? smiling smiley
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
25. 07. 2013 09:06
Rero
na Harkány nedám dopusti , v hotelu XAVIN jsem byl již 5x ubytovaný. Výborné ubytování a moc dobré jídlo.
Akorát ta dálka z Čech.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
25. 07. 2013 09:36
Ahojte.
Dejff - děkuji. Přemku, to jsem ráda, že to píšeš. Mně se tehdy z Harkán vůbec nechtělo jet k moři...smiling smileyMně se taky Harkány moc líbí, jsou chráněny ze severu těmi kopečky, a proto už to jižní super klíma. Jen se mi zdálo, že mají málo hostů..., restaurace byly skoro prázdné...asi ta krize, a fakt jsou od nás ty Harkány už dost daleko...ale z Budapešti do Harkán se jelo fakt rychle a super...Třeba ten výlet do Harkán někdy na podzim na víkendovku doma projde...jen budu muset asi zase předem obstarat noclehsmiling smiley - aby nebylo vyhnutí...smiling smiley
Pokračování bude, jen jsem se rozhodla, že fota vložím na polské fórum, a tady dám odkaz...protože tady vkládat fota je problematické, a přece jen dát odkaz na rajče...máme tam většinu fotek rodinných, a to bych nerada dávala na veřejné fórum. A jen galerie bez komentáře mi přijde málo vypovídající... brzo pokračování...smiling smileyR.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
25. 07. 2013 13:06
Ahojte.smiling smileyR.
Ráno se v Harkánech v moc příjemném prostředí probouzíme. Snídaně u vycházejícího slunce terase, malá procházka městečkem...a malý nákup. Především maďarské klobásky, vzpomínkově třešňovou a meruňkovou pálinkusmiling smiley.

Jedeme dál...hranice do Chorvatska i Bosny bez čekání - jen podání pasů... V okolí řeky Drávy bylo vidět, že nedávno bylo toto území zatopeno.
Pak přejíždíme hory, a jak to tak bývá - prodávají u cesty maliny, borůvky atd. Zastavujem...a co mě zaujalo - jak už se to i v té Bosně naučili...nabízeli bio borůvky, bio maliny...jen jsem koukala...

Po malých pauzičkách jsme dojeli do města Zenica.
Asi bychom tam nezastavili, ale u cesty prodávali ručně dělané malé džezvy - a v takové já vařím doma vodu na kafe - a to i přesto, že mám konvici i kávovar. Prodávali to tam takoví místní "mafiáni"...jakož i ručně obdělané kůže z čehokoliv. Ale já - pocházející z našeho drsného regiónu - nemám strach ani z "bosenských mágů"...smiling smiley
Foto podeje borůvek a malin,Zenica a džezvička...

A pak jedeme přes hory a doly dál...

Až do města Konjic. A zde jsme se rozhodli, že zůstaneme, že nepojedem do Mostaru - který už známe, ale naopak se kouknem do Konjiče a jeho okolí...

Zde jsem dala na PF fota Konjic - koukněte:
[www.cro.pl]

Pokr.
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 05:39
Takže mimo kochačku se budeme zdokonalovat i v polštině. No jenom aby neměli extremní návštěvnot a nazkolaboval jim systém. Rero vždy překvapí i potěší.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 10:09
Ahojte.smiling smileyR.
Vranko - zdravím... bohužel polsky neumím psát, jen číst a mluvit. Takže v polštině komentáře odpadají...jen obrázky - a to je menší vypovídající hodnota - než s komentáři. Na našem fóru se od té doby, co se to bloklo, vkládají jen malé obrázky pod sebou...a pořád se musí klikat. Mohlo by se to nějak vylepšit. Tak proto obrázky tam..



Pokračování...
Konjic je městečko velmi malebné, a na rodíl od Mostaru má okolo 15 000 obyvate, zatímco Mostar asi 105 000 obyvatel. Je tam větší klídek, není tak komerční jak Mostar, a je skoro celý muslimský /90%/..... Mostar má asi 40% Chorvatů/. Po těch válečných půtkách vlastně Chorvaté odešli právě do Mostaru. [www.konjic.ba] Své nadzemní i podzemní sídlo tam měl Tito... [www.konjic.ba]


Pokračujeme v cestě... na Eko selo - Boračko jezero - s noclehem. Cenově je to jak v Maďarsku - tak v Bosně - velmi příznivé...
Cesta vede z Konjice do hor mezi skály/asi 8 km/...cesta Hvarem je v tomto porovnání - procházka růžovým sadem...smiling smiley Bylo tam moc příjemně a krásně.
Pokoukejte/na konci stránky/...
[www.cro.pl]


Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 11:28
Na Boracko jezeru je krásně, není takové vedro - asi jen 24 stupně - ale další den musíme jet dál...cesta podél krásné Neretvy je nádherná...děláme spoustu zastávek na pokoukání...smiling smiley

Ano, nalezla jsem krásu...Konjic, Boracko jezero a znovu Neretvu...

pokr.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (26. 07. 2013 11:30).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 16:33
Rero prosím ... zvětši si ty písmenka - píšeš zajímavě , ale přestože 4 voči mám - prd vidím ... tedy z tvých písmenek confused smiley

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 17:45
Primlouvam se jako Isekon , uplne nejlepe nechat fonty default , kdyz uz musi byt to pismo zelene :-) Jsou to zajimave prispevky , rad si to proctu a podivam se na fotky , ale ty male pismenka me rozciluji... rikal jsem si ze to jsou male veci, ze to tady nebudu ani psat , ale kdyz uz se ozval nekdo jiny tak se take pridam s prosbou.....
Ludek
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 18:41
Ano. Dobře. Večer písnu poslední příspěvek před dojetím k moři...smiling smiley Mezitím ještě koukněte na Boračko jezero tady...

[www.konjic.ba] smiling smileyR.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 18:43
Při čtení stiskněte levou klávesu Ctrl (nebo Strg, podle toho, kdo vyrobil klábosnici), držte ji, a kolečkem myši si přizpůsobte velikost stránky, jak vám bude vyhovovat.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 20:36
Hill.... a nebo ctrl + a ctrl -



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Beran (26. 07. 2013 20:37).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
26. 07. 2013 22:31
smiling smileyR. Ráno vyjíždíme dál....musíme se ale vrátit do Konjice... a pak teprve pokračovat v cestě. Protože jsme dobře vyspaní i naladěni...rozhodli jsme se, že nepojedeme na Neum, ale "někam" na Trebinje...když může Mike na Trebinje, tak my z jiné strany taky...smiling smileysmiling smileysmiling smiley

Ale najeli jsme na takové území nikoho...no, nikoho, byla to autonomní oblast Srbska v Bosně, jedeme takovými pustými horami bez stromů, nadpisy vesniček skládajících se ze tří domků jsou psány nejdříve v azbuce, a pak teprve latinkou.... pak se objevilo městečko malé, ale všude to hlídali policisté, tak jsem raději ani nefotila. Něco jakoby židovké město uprostřed Palestíny...Nevěděla jsem, co si mám o tom myslet. A kostel byl v tom městečku normální - ne muslimský. Prostě městečko obývané Srby v Bosně. I po rozhovoru s domácími...jedni byli Chorvati, druzí smíšené manželství Chorvatka a Srb...mají trošku z muslimských oblastí strach. Ale my jsme nezaznamenali vůči nám jediný náznak nepřátelství v Bosně, ba právě naopak - byli velmi přátelští... jen stále ten binec kolem popelnic a celkově taková neuspořádanost.....v Bosně. Myslím si, že tam v Bosně a okolí do budoucna bude ještě dost "horká půda" - celkově. Na hranice jsme dojeli z Trebinje nad Cavtat....bylo asi 8 aut, dost kontrolovali. Ale nám řekli jen - Češi? - a jeli jsme...smiling smiley No to by tak bylo, aby nás kontrolovali - my v EU, oni v EU, tak "bratři", ne? Ještě by se zase Američané radovali při odposlouchávání z našich rozporů - a nejednotnosti...v Evropěsmiling smileysmiling smileysmiling smiley

Pár obrázků.....


Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
28. 07. 2013 00:02
přidávám něco z Trebinje
[www.rajce.net]
/neumím vkládat fotky,je to první pokus..tak omluva,jestli to nevyjde)
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
28. 07. 2013 08:52
Ahojte. smiling smileyR.
Andulko, super...Kde jste byli? Budu ráda, když vložíš další fota...z jižního regiónu Jadranu...smiling smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
28. 07. 2013 15:19
Ahojte.smiling smileyR.

Loučíme se s Bosnou...i její srbskou části....



Nejkrásnější sjezd k moři je určitě nad Brelou. Ale člověk už to očekává, a ví, kdy bude ten nádherný pohled na moře...Tady jsme přesně nevěděli...přišlo to...a jako typická Češka volám: Vidím moře, vidím mořesmiling smiley Tento okamžik nastal pár set metrů před hranici.

Cavtat...velmi příjemné letovisko, Čecha abys mikroskopem hledal. Dost rekreantů tady přilétá letadlem ze všech koutů světa. Domácí nám říkal, že to mají ti cizinci naplánováno tak. Přiletí třeba na 5 d. do Cavtatu a okolí, pak přeletí třeba do Francie, a pak zase jinde...prostě cestují světem, a poznávají...letecky. Taky bych lítala, kdybych se nebála. Ale rodina za námi právě do Cavtatu přilétla. Let z Berlína do Cavtatu trval 2 hodiny. Let byl přesný. Půl hodiny to měli na letiště, 1,5 hod. před odletem na letišti, půl hodiny z letiště v Čilipi - a byli v apartmánu. Celkově tedy za za necelých 5 hodin po vyjetí z domu byli v apartmánu. Ale v době - kdy letěli, jsem nemohla ani mluvit. Tam - ani zpátky. Doslova trpím. Ještě více, než když letím já. Je to moje celoživotní trauma.

Ubytování v Cavtatu bylo moc fajn. Ubytovatelé příjemní a milí. Syn od majitelky jezdil po moři jako hlídka - dříve Chorvatska, teď už hrdě prohlašovala, že hlídá celou EU. Říkala, že to není dobré, ale že vlastně žije jeho životem. Neustále se telefonicky ujišťuje, že není na moři žádná bouřka atd. Rozhodně chtějí most na Pelješac, cítí se nyní odtrženi od Chorvatska, teď už vlastně od celé EU. V Cavtatu rozhodně nebylo přeplněno, byl klídek - ale možnost společenského vyžití, nádherné promenády i koupání.

Ale fotek z Cavtatu moc nemám. Žila jsem v Cavtatu rodinou a společenským životem. To posezení v kavárničkách na břehu moře nemělo chybu. Výlet jsme měli do Dubrovníku a taky na Lopud - lodí. Do Dubrovníku loď plula asi hodinu přímo před hradby - což bylo super. Fotily děti - tak až mi pošlou fota - doplním.

Ještě zajímavé zjištění - v apartmánu mimo jiné vymoženosti /k dispozici prášek na praní, žehlička, fén, pračka atd./ - po celou dobu doplňovali i WC papír, několikrát uklidili a převlékli /byli jsme 9 nocí/
Jedno mínus - 80 schodů k moři. Věděla jsem to...ale stejně. Dosud jsme byli zvyklí hned u moře. Sice jsme chytli kondičku - a výhled byl nádherný, ale není nad apartmán hned na pláži. No, ale v Cavtatu to byl apartmán jeden z nejbližších u moře a hlavně pláže.

Pár fotek z Cavtatu: [www.cro.pl]

pokr. Molunat



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (28. 07. 2013 15:22).
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
28. 07. 2013 18:32
Renato, hezké fotky.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
29. 07. 2013 09:17
Ahojte. smiling smileyR.

Rodina odletěla - naštěstí vše ok...a čeká nás týden v Molunatu...již jen ze 12 - ve 4 osobách...koukněte na obrázky, později dám komentář. Molunat: [www.cro.pl]

PS. Zahajskej - děkuji moc. Však jsem si našla Tvé letošní fota - a fakt super - jak fota, tak i místo.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
30. 07. 2013 09:58
Ahojte.smiling smileyR.

Není to moje video...ale krásně ukazuje, jak je tam to moře ze dvou stran... a tam - směrem na to volné moře - je zátoka Molunat, kde jsme byli...



Tak když jsme na letošek plánovali dovolenou, tak pevně stanoven byl pouze Cavtat - přece jen nás bylo více. Jinak jsme si ponechali volnost rozhodování. Když skoro všichni odlétli, přemýšleli jsme kam na další týden´/miluji to rozhodování - kam asi teď/. V návrhu byl Trpanj...přece bychom se dostali trošku blíže domova. Ale zvítězilo to, že si chcem toho jihu ještě užít...když už jsme se tam "dokodrcali", a navíc se nám tam moc líbilo. Tak když jih - tak Molunat. Kdysi jsme tam byli asi na 2 dny se stanem - asi před 12 léty. Protože jsme byli ještě na 1 noc v Cavtatu, zajeli jsme se tam navečer podívat, a kouknout na nějaký volný apartmán.

Procházeli jsme Molunatem, a jen tak se zeptali kolemjdoucích, zda neví o nějakém apartmánu...který by byl ale hned u moře - bez jediného schůdečkusmiling smileysmiling smileysmiling smiley. A štěstí nám přálo, když nám řekli..."zrovna v takovém bydlíme, a máme dojem, že majitel má jeden apartmán volný asi na týden.Zajděte se zeptat." A opravdu...čekal tam na nás...a líbilo se nám tam velmi, ba - byli jsme nadšeni - jak Molunatem - tak i polohou a vybavením apartmánu.. Exotická zahrada - velmi opečovávána, krásný bazén, a hned moře - pro děti i dospělé jak vyšité. Cena za 2+2 - velmi pohodlných rozměrů - s klimatizací - byla 70E. Pravda, měli jsme to o 10 E dražší než v Cavtatu - ale nelituji ani okamžik.

V Molunatu byl i kemp, a život tam plynul takový tím starým milým způsobem. Kousek byl obchod se základním vybavením...ráno pro chleba...mléko přiváželi později...naproti obchodu venkovní kavárnička, kde vysedávali i místní s pivíčkem na lavičce, na opačnou stranu od apartmánu kousíček jedna konoba. Vím, každému se líbí něco jiného...ale pro mě to byl takový "malý ráj". Nad terasou apartmánu se hustě nepnulo víno, ale kiwi, rostly tam v zahradě okolo bazénu mandarinky a citróny...

Koukněte:




Fotky z Molunatu...připomínám - jsem dala zde: [www.cro.pl]
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
31. 07. 2013 06:07
Rero skvělé. Pěkně jsem si připomněla známá místa.
A ty nádherné cypřiše co tam jsou v krajině.Vybrali jste si opravdu dobře. Jenom nás v Molunatu ve vodě oždibávaly malé rybky pokud člověk zůstal v klidu, To nebylo až tak dobré.

Moc se těším na fotečky z Lopudu.Dík
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
01. 08. 2013 18:44
Ahojte. smiling smileyR.
Vranko, zdravím. Fota z Dubrovníku a Lopudu zatím nemám...nefotila jsem já...musím počkat. V Molunatu nás nic nekouslo, ale v Cavtatu jednoho člena rodiny "něco" ano. V nejplytší vodě u břehu - do ruky. smiling smiley

Výlet - Boka Kotor
.


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
03. 08. 2013 21:12
Ahojte.smiling smileyR.

Chtěla jsem napsat pár slovíček, ale to vedro tady - tak jak psát o vedru tam?
A tak "jen" písnička...z Boka Kotor - a je to to, co tu ještě myslím v hudbě na fóru nebylo...trošku "protest nacional" repování. Ani nevím, zda se to bude jevit "někomu" jako tvrdá nebo měkká, sladká nebo hořká, teplá nebo studená - muzika. Ale je to "odtamtud", líbí se mi, a líbilo se mi i tam. Tak na dobrou letní noc.


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
06. 08. 2013 09:22
Ahojte.smiling smileyR.

Pár slovíček ještě k Boce Kotorské. Pokud jste na jihu Croatia, je to nádherný výlet. Už jsem si tam i našla místa, kde bych si uměla představit, že bych se i ubytovala...

Za návštěvu určitě stojí i město Kotor. Je to vlastně takový "malý Dubrovník", a je nyní na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.

Velmi zajímavé jsou i jeho dějiny. [cerna-hora.balkan.cz] Cituji: "Ze strachu před Turky městská rada rozhodla a požádala Benátčany o podporu. Benátčané ovlivnili architekturu celé oblasti a také postavili masivní opevnění okolo města, které Turkové nikdy nedobyli /mezi léty 1420 až 1777/"

A protože v tomto období vládl Benátské říši několik let i Napoleon, vládl tedy po určitou dobu i Kotoru. A zde bych si dovolila osobní vsuvku: Napoleon se narodil na Korsice ve městě Ajaccio. V době, kdy jsme byli na Korsice, jsme si všechna místa prohlédli - přírodní i památkové, a mimo jiné i místa, kde pobýval Napoleon. A tak i byl ve městě Bonifácio [www.bonifacio.com] - přenádherné město na skále nad mořem. Manžel je tedy mnohem akčnější než já, a proto jsem už ve městě Bonifácio zaprotestovala/pořád a všude ten Napoleon/, a při pohledu nahoru na skály - a ve značném vedru - jsem řekla - vykřikla - doufajíc, že nikdo neumí českysmiling smiley "S..u už na Napoleona..." A sedla jsem si v přístavu, dala si super drink s olivou...a koukala a přemýšlela. Po chvilce jsem si v duchu řekla - promiň Napoleonesmiling smiley - tak jsem to nemyslela, mám Tě docela ráda...a po vnitřním rozhodnutí jsem se nebývale rychle dostala nahoru na skály, kde Napoleon asi 3 měsíce bydlel. A vždycky si uvědomím, kolik síly a energie mám, když se k něčemu sama rozhodnu... Ale proč se o tom zmiňuji. No protože Kotor má taky stopu Napoleona, a taky bylo děsné vedro...A taky proto, že musím říct, že ten Napoleon si vybíral opravdu super nádherná místa... a taky proto, že jak se tak člověk kouká, jak se ty místa i dějiny propojují... [cs.wikipedia.org] Určitě se tam ještě zajedu podívat mimo sezónu...kdy bude příjemněji na prohlídku. Nemám z Kotoru moc fotek, tak pokoukejte tady... [www.skyscrapercity.com]



Cestou zpět...

Pomalu se stmívá...jsme "doma".

Příště - Arboretum Trsteno
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
08. 08. 2013 21:05
Ahojte.smiling smileyR.
Je sobota - asi v 9,30 vyjíždíme. Škoda, bylo tam v tom Molunatu moc fajn. Ještě máme čas do neděle, ale apartmán už je bohužel dále obsazený.Počítáme , že v Neumu při sobotě bude nějaké zdržení.

Cestou si prohlížím nádherné okolí...a říkám si, že na ten jih musím ještě znovu - tolik jsem toho ještě neviděla. A najednou Trsteno. Byli jsme tam sice v 2010, ale jen u Platanu. Ano, ano, chci se podívat po dlouhé době na všechny ty rostliny a stromy.
První, na co jsme se šli kouknout - byl kemp - zda tam ještě je, a jak vypadá. Kempovali jsme tam asi před 14 léty. Nefotím, je mi to takové žinantní, abych fotila soukromí u stanů. Tak jen na ukázku video - ne moje. Jsem ráda, že kemp stále funguje.


Arboretum Trsteno:
Kupujeme do Arboreta vstupenky - pro dospělou osobu 40 kun. O Arboretu tady: [www.chorvatsko.cz]
Když sejdete v Arboretu blíže moře - vidíte ostrůvek Lopud. Byla jsem jim dříve nadšena, a zrovna jsme tam pluli tehdy z Trstena...ale výletem na Lopud z Cavtatu jsem byla trochu zklamaná. Ne tou plavbou - ta byla super, ale samotným Lopudem. Bylo přelidněno. Asi tím, jak se tam neustále hrnou lidé výletními loděmi. Docela mi to vzalo iluzi poklidného ostrůvku.

A teď pár foto z Arboreta, příště pak stromy z Arboreta.


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
09. 08. 2013 09:39
Ahojte.smiling smileyR.


Taky trochu tady... [www.cro.pl]

Ještě není konec...pokr. Co všechno se dá ještě vidět za 2 dny...smiling smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
19. 08. 2013 12:12
Ahojte. smiling smileyR.
Tak bych měla tu Expedici 2013 ukončit. Vůbec se nám z toho jihu nechce - bylo nádherně, ale co se dá dělat. Jsem ráda, že jsme to zase projeli a povnímali atmosféru - úplně zase jinou, než třeba na Hvaru. Neříkám lepší ani horší, prostě bylo to jiné - a bezvadné. Zamýšlím se i nad životem tam, jakož i v BiH. Je, a bude to ještě složité. Ten křesťanský, pravoslavný a muslimský svět spojený v BiH i Montenegru přinese ještě myslím hodně problémů. [www.denik.cz] I přes tento názor si myslím, že se fakt do budoucna BiH rozpadne. Rovněž v Montenegru to bude do budoucna složité...jih muslimanský, a například Kotor se nikdy nepokořil před Turky/muslimany/ - i za cenu připojení se k jiné říši.
To slovíčko Negro/Montenegro/ bylo inspirací k písničce... Reggaeton Montenegro...taková paralela s Kubou...my negro tady...a bílí na plážích...poslechněte:


Píše se, že Černá Hora a Chorvatsko jsou už drahé i pro Němce. [www.vijesti.me] Jsou zde připomínky, že se jen staví, a vůbec se nerozvíjí infrastruktůra...vodovody, kanalizace, elektro. Pak nutně dochází k výpadkům. A od nás víme, že to jsou věci, které na našich městech obyvatelé moc nevnímají jako přínos, ale je to nejdůležitější - a stojí to městské kasy nejvíce peněz. Doufám, že si to tyto země brzo uvědomí, nebudou chtít na to od EU peníze, protože pak bychom si to platili 2x. Jednou z našich daní, a podruhé při vlastním výjezdu na dovolenou.
Zaujal mě taky před nedávnem rozbor ekonomik v Evropě. A tam bylo ukázáno a propočteno, jak mnohé jižní národy/Chorvatsko, Řecko, Španělsko/ vzdychají, a přitom dost často jedna rodina vlastní 2 - 3 domy. Naopak tak trošku "ždímají" zdánlivě bohaté Němce, kteří však žijí pouze v jedné třetině ve vlastních bytech a domech, jinak 2/3 v nájemních nebo družstevních domech a bytech. Paní Merkelová se vyjádřila, že si budou muset mnozí uvědomit, že na celý rok se nedají vydělat peníze za 4 měsíce... Berte to všechno jen jako takovou mou mozaiku, kterou si dávám dohromady - o dění v Evropě. Někdo jiný - může mít úplně jinou mozaikusmiling smiley

Ale zpátky k cestě. Přírodní bohatství mají v BiH, Chorvaté i Černohorci opravdu nádherné. Projeli jsme to cestou zpět až tady - na taky zvláštně nádherný Pag - a vykoupali se a přespali. . A z Pagu pak již domů. Pár obrázků:



Cestou zpět jsme se stavili tady...ale to už jsem psala tady: [forum.ihvar.cz]

Co na závěr? Bylo to moc fajn, líbí se mi propojit odpočinkovou a poznávací část dovči... A že všude žijí lidé se svými každodenními radostmi i starostmi - nehledě na ten který stát či náboženství. Těším se, co asi poznám zase příští rok. smiling smileyR.




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (19. 08. 2013 12:53).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smiley
19. 08. 2013 16:32
Rero Celé toto Téma thumbs up
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 184
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.