Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Sučuraj

Autor Fous 57 
avatar Sučuraj
22. 01. 2023 14:27
Ahojky všem. Na sklonku uplynulé sezóny jsem slíbil referát o tomto místě, které známe mnozí pouze jako naloďovací a vyloďovací destinaci. My jsme se rozhodli zde zahájit loňskou dovolenou na Hvaru a objednali jsme si pobyt na 3 noci od 30.6.

Ubytování bylo ve vile Guest House, která je umístěna v zahradě v místě, kde se hlavní cesta z přístavu do vnitrozemí stáčí pravoúhle vlevo. Do centra to bylo cca 400 m po Put Polja., Domácí ze Slovenska, je zde 42 let provdána za místního rybáře, nyní už spíše provozuje dcera. Uvítání bylo stylem dotazu: Rakija, nebo Spišská? Samo to druhé, já měl Zlatého bažanta a byla družba a studnice informací o Sučuraji.

Koupání: to nás hodně zajímalo a jsou v podstatě 2 možnosti. Buďto zátoka Česminica / to je ta po příjezdu z vnitrozemí po odbočení k trajektu vpravo/. Spíše rybniční charakter, pozvolné písčité, mírně se kalící dno. V okolí nízké tamaryšky, takže vhodnější pro děti s ležením ve stínu, pro nás ne. Dá se potom pokračovat krásným chodníčkem dále, kde je v jeho okolí masivní výstavba i vícepodlažních domů, kolem Sport resort a baru Pirat / provozuje rodina ze Slovenska/ až do zátoky Perna. Ta má charakter zátok na Ščedru, tedy hodně naplaveného nepořádku z otevřeného moře. Ale krásné výhledy na Pelješac. Podél chodníku přístup do moře spíše obtížný a velké ostré kameny.

Druhá varianta je potom strana směrem k pevnině, kterou preferují i místní. Tam jsme se dostávali pěšky přes starou část městečka , kolem kapličky Gospe od Karmena a dolů kolem četných prázdninových domů / i k pronájmu/. Krásné panorama od Gradace po Podgoru, Biokovo, magistrála, lodní provoz / ten jsem očekával hustější/. Přístup do vody po velkých kamenných plotnách, paráda. Pokud se vydáme západním směrem k zátoce Mlaska / známý ATC/, zpočátku jdeme po asfaltu a za posledními vilkami šotolina. Jednosměrně cca 4 km. Na druhou stranu se potom vypravíme k onomu ikonickému majáku, který nás vždy vítá při cestě tam / lze jej pronajmout/ a dále pokračujeme až do centra městečka. Od majáku je zajímavé pozorovat proplouvající trajekty.

Nákupní možnosti: nejsou veliké, ale postačující. Dva obchůdky / Konzum a Studenac/ místní pekárna, tržiště v době naší přítomnosti nefungovalo.

Gastronomie: opět menší možnosti . Restoran Tvrdava pod starou pevností je spíše na dary moře. My měli vynikající chobotnicový salát a olihně na grillu.K tomu domácí bílé, no mňamka.
Na masité pokrmy typu steak, roštěnec, burger je potom na druhé straně přístavu Gusarska luka s venkovním grilem.
Konoba Mizarola je spíše pizzerie, to nemusíme. No a na zmrzku a něco sladkého potom cukrárna Mladost. Sem i na ranní kávičku. A to je tak asi vše.

Jinak infrastrukturně je Sučuraj spíše slabší a rozhodně není připraven na nápor většího lodního a trajektového provozu, který je plánován. Mají ještě hodně před sebou, pokud chtějí turisty upoutat. Např. v samotném centru zodpovědně chátrá vcelku velký dům, ze kterého by byl krásný hotel. Ale je to bývalý rekreační objekt rafinerie INA, takže nic. Tudíž rozšířit nabídku obchodní, gastronomickou a ubytovací.

Hodně objektů vlastní našinci a Slováci, opraveno nebo v rekonstrukci, vlastní i hodně pozemky.

Velmi zajímavá je historická část městečka nad pevností. Zde staré dalmatské domky, kouzelná zákoutí, křivolaké uličky, pnoucí rostliny, líně se povalující kočky /kocouři/. Něco na focení. Hodně objektů ale v dezolátním stavu. Dle sdělení domácí nedořešené vlastnické vztahy po konfliktu z 90 let.

Souhrn: ty 3 dny byly tak akorát na poznání, aklimatizaci a procházky. Na delší dobu to zatím asi není. Bylo zajímavé poznat, moc nás to delší dobu lákalo. No a náležitě odpočati jsme těch zbývajících60 km hravě zvládli.

Druga domovina Hvar - Zavala.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fous 57 (22. 01. 2023 14:33).
avatar
mdr
Re: Sučuraj
22. 01. 2023 15:27
Díky za podrobný popis. Jak je to tam s FKK (kromě Mlasky)?
avatar Re: Sučuraj
22. 01. 2023 15:50
Gusarska luka tam jsem jedl několikrát a moc dobré při čekání na trajekt na pevninu .

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
avatar Re: Sučuraj
22. 01. 2023 17:33
Ofiko tam FKK nikde není, ale směrem na Mlasku je hojně skrytých míst pod cestou, kde by to nikomu nevadilo. Asi jsem tam i někoho zahlédl se takto koupat. Je jistota, že nebude nikým nikdo rušen, velký provoz tam nebyl. Sem tam cyklista, auta minimálně.
Jak jsem uvedl, lepší, než na druhé straně. I co se týče čistoty vody a pobřeží. Ale, bylo to na úplném začátku sezony, může se to v jejím průběhu měnit. Nám to takto vyhovovalo.
Re: Sučuraj
28. 03. 2023 12:35
Gusarska Luka, také mohu doporučit, chobotnicový salát jsem lepší neměl a steaky a masa a grilovaná zelenina famózní! K tomu pelinkovac a to by bylo, aby nebylo!!!! 😄
avatar Re: Sučuraj
31. 03. 2023 21:27
thumbs upsmileys with beerhot smiley

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Re: Sučuraj
01. 04. 2023 01:26
Fous 57 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahojky všem. Na sklonku uplynulé sezóny jsem
> slíbil referát o tomto místě, které známe mnozí
> pouze jako naloďovací a vyloďovací destinaci.

Toto je pre mňa super príspevok do debaty o Sučuraj a o Hvare, hoci pre mňa je Hvar hlavne o Robinzonskej dovolenke. 3x uvala Smokvina domček na pravej strane pláže, hoci pár rokov dozadu som tam vyzbieral tri mechy plastových odpadkov, naplavených počas noci na kamienkovej pláži od cca 6:00 do 9:00, keď ešte všetci v susedných apartmánoch spali hlbokým spánkom, okrem majiteľa Jozefa. Tá travarica s oroseným čapákom čo mi osobne Jozef doniesol, mi ráno neskutočne chutila.
Toľko chobotníc v mori som nikdy nevidel, a 10 ročný chlapec na malú harpúnu ulovil z nafukovačky za hodinku štyri naozaj veľké Orady (Pražmy)!!!
Re: Sučuraj
07. 04. 2023 08:07
V Sučuraji jsem strávil před mnoha lety celý den. Byl jsem naproti v Drveniku, tak jsme ráno vlezli na trajekt, že to tam projdeme, vykoupeme se a navečír domů. Byl problém vůbec najít něco u vody, kde by bylo možné sebou plácnout. Nakonec jsme našli směrem k Pelješaci nově nasypanou plážičku. A to byl problém, kamínky ještě nebyly opláchnuty deštěm, takže vše od nich bílé. Tehdá, to už bude tak 17-18 let, spíše více, ještě nebyly stánky na nábřeží, bylo to tam jak u nás na vsi v zimě, prostě chcípl tam pes. Dnes je to o něco živější, ale stále je to jen ven z trajektu a pryč, případně při čekání na trajekt procházka okolo vody a pokud je času více a správná doba, tak dát jídlo. Oproti Zavale, jak bylo loni vyzkoušeno, ceny lidové.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 113
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.