Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Orebič - hora Sv.Ilja

Autor virusfm 
Orebič - hora Sv.Ilja
09. 07. 2008 11:51
Máte někdo zkušenosti s výstupen na horu Sv.IIji.Odkud je nejlepší z Orebiče vyrazit?
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
09. 07. 2008 21:13
Tak tam jsem byl minulý týden a takovou nádheru jsem ještě neviděl. Hlavně jsem na sebe byl pišnej že jsem to vylezl.
Takže doporučuji vyrazit brzo ráno mi vyrazili už v pět. Auto jsme nechaly u toho františkánskýho kláštera nad Orebičem. Je tam parkoviště a z něj už je to docela dobře zančený. Navigace mi ukázala že to je 162m.n.m. Nás šlo pět a nasadili jsme docela solidní tempo tak nám to s třema zastávkama trvalo asi 2,5h. Cesta je kamenitá a dva vedle sebe jít nemůžou. Doporučuji pevnou obuv a hlavně pití. Já si sebou vzal jednu Jamnicu 1,5l a když jsem byl nahoře tak jsem ji dopil ale po cestě dolu to začalo pěkně prát. Takže kdybych šel znova tak si vemu tak 3l a půl záložní. Také je důležitý se držet cesty někde jsem četl že už tam někdo zůstal dokonce nějaká češka tak radši opatrně. Výhled ze zhora je nádhernej, je vydět celej Pelješac, Biokovo, Hvar, Korčula, Mljet a v dálce se rýsoval Vis. Na tu fotku jak sedim nahoře vedle cedulky 961m.n.m jsem fakt hrdej.
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 07:47
...s tou češkou je to skutečnost, nicméně dodnes ji nikdo nenašel...a protože už je to přes rok a jestli jsi viděl na Pelješaci šakaly...není co dodat...
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 08:33
Šakaly jsem neviděl, ale slyšel jsem že tam jsou. Každopádně opatrnost a to nejen na Ilijovy ale asi všude v horách v hrvatsku.
To mě napadá asi si sebou vzít telefon a kartičku pojištovny. Sygnál tamje všude. Ze zhora jsem posílal sms.
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 11:48
Díky stenly,ještě mě prozraď jak se nejlépe dostanu k tomu františkánskýmu klášteru.Nejaký záchytný bod abych to s autem našel.Jinak šakaly jsem tam naštěstí taky neviděl ale slyšel jsem je ( okolí Boraku). Nicméně narazit tam na nějaké ohlodané kosti bych opravdu nechtěl.
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 12:11
K tomu klášteru je odbočka do prava tušim u hotelu Orsan nebo Belevue. Je to až jako ke konci Orebiče. Je to dobře značený. Jinak Bessy byl v tom klášteře. Tak jestli on neví u kterého toho hotelu to bylo?
Tý cesty ke klášteru se nelekni je dost strmá a klikatá, pak projedeš přímo před tím klášterem a hned za ním na pravo je parking.
Fabia
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 13:16
Na Pelješaci jsme byli před dvěma roky v Trsteniku a já měl to " štěstí" a setkal jsem se se dvěma šakalama osobně. Šel jsem se projít směrem jak se odjíždí , je tam nějakej malinkatej kemp, a najednou stojíme z očí do očí proti sobě!! Oni byli dva a já pouze jeden. Chvíli jsme na sebe koukali a pak najednou zmizeli v tom jejich houští..... Jsou asi docela na lidi zvyklí.... B.
vetroplach
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 17:10
tak som si trochu švihol a dnes som dokončil report zo Sv. Ilja
vychutnajte si hlavne fotogalerku
www.vetroplachmagazin.sk
ináč šakalov sme videli aj my za bieleho dňa nám dva razy prebehli cez cestu
vyzerali byť dosť vyplašený priameho útoku by som sa nebál
o tej češke som sa dozvedel až tu, myslím že keď na vrchol sadne riadna
hmla dá sa tam zablúdiť a keď potom človek spadne niekde na druhú stranu
tak ho nenájdu...
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 21:08
...hoši...když vyjedete přímo od hotelu Bellevue ( cca 750 metrů z centra Orebiče )...přejedete hlavní silnici z Orebiče na Viganj...a hned nad ní je dobře značena...včetně hnědého ukazatele s vyznačením kláštera...užší vozovovka do ...zpočátku piniového lesa...bez omezení pro vjezd ...ale pozor při vyhýbání aut musí obvykle jeden stát......odhaduji z Bellevue 1 km ke klášteru...za ním zdarma parkoviště...klášter i muzeum přístupné...vstupné...cca 5 kuna / osoba...
...v muzeu námořní exponáty...v klášteru církevní vybavení...dovnitř potřeba dlouhý rukáv...( ne holá ramena )...stojí za to vidět...
...velké lodi při míjení kláštera cestou ke Korčule... vzdávají hold památce námořníků...klášter odpovídá zvoněním......už od Františkánského kláštera nádherný výhled na okolní ostrovy , Korčula...jak na dlani...
...Sv. Ilja...nádherná hora...ale vyjít včas...stenly.stenly...hlavní poznatky k cestě napsal jasně...smiling smiley


...ostrovy od kláštera...


..Korčula...od kláštera...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (10. 07. 2008 21:24).
mm
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 21:14
Letos se na Ilju chystám tak až se vrátím tak dám vědět i s fotodokumentací jak sme dopadli. Všem dík za info
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 21:25
Dík za doplnění. Bessy je profík. Stručně, jasně a přehledně. Zejtra se naučim dávat foto a také se podělim o zážitky. Dnes jsem zpracoval poslední karlovačko co jsem si dovezl jako suvenýr a už jsi du raději lehnout.
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
10. 07. 2008 22:17
Vetroplachu díky za skvělý fotky.Už se těším.
Case
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 01:12
Na Sv. Ilju se dá jít taky delší, ale snazší cestou víceméně po hřebeni z vyhlídky před Nakovanje (cesta z Orebiče do Loviste). Šli jsme tudy vloni cestou tam, zpátky jsme to vzali "druhou stranou" po tuším červené značce přímo do Orebiče a byla to docela drsná cesta, kterou bych nahoru jít opravdu nechtěl - ale výhled z ní byl nezřídka nádherný, mnohem lepší než z té hřebenové.



Kde a na kterou z nich se napojuje ta cesta od kláštera netuším... Každopádně cestu na Ilju vřele doporučuji, i když je to dle mého názoru docela slušné sousto i po té snazší cestě.
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 07:32
Case máš nádherný fotky. Fakt super!
mm
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 09:07
to Case: teď sem doprohlídnul tvoji galerii fotek a fakt nádherathumbs up
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 09:57
...Case, krásné fotky...čím fotíš...?...díky....smiling smiley
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 10:08
Case perfektní fota, a ještě k tomu vpravo dole ten průvodce mapou doprovodný k foto....Nemá to chybu. Skoro si říkám, jestli se se tam mám ¨někde dnes večer trmácet, když je to tak pohodlné tady z toho křesílka u počítače, - to koukání.....
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 10:29
To Case - fotky paráda,thumbs up jen, jestli si to fotil tyspinning smiley sticking its tongue out a nevyloupilthumbs up smiley někoho na internetu - tj. srandasmileys with beer
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 10:58
Ty fotky jsou fakt pěkný. Když to porovnám s těma mejma tak si budu muset dát asi nějakej kurz a koupit lepší foták.
Case thumbs up klobouk dolu
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 13:42
Díky. Když je co fotit, padají z foťáku slušné fotky (=takovéhle "kýčovky" ) skoro samy. A na Iljovi a v Chorvatsku obecně rozhodně co fotit JE. Foceno Canonem 350D, ale zrovna u takovýchhle krajinek je stejně skoro jedno, čím se fotí.
Pedro
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
11. 07. 2008 23:28
CASE:

pobavils mě tou poznámkou u jedné fotky "omluvte kvalitu" smiling smiley Takový já dělám normálně a ještě to všem ukazuji grinning smiley

Zaujala mne ta možnost alba "Nahlásit nevhodný obsah" Asi Tě udám!! Kdo se má tohle vydržet... ještě za 40 dní.... tongue sticking out smiley


Super fotky, jseš šikovnej thumbs up thumbs up smileys with beer
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
14. 07. 2008 13:22
Ahoj na Ilju nádherná cesta! Loni jsme vylezli cestou přes Klášter, ale jelikož jsme bydleli v kempu na začátku Orebiče, tak na zpáteční cestě jít ještě 4 km celým Orebičem - to byla síla. No letos se vydáme jinou cestou, prý je dobrý taky od obchodu uplně na kraji, Konzum, za ním vede cesta také. Jinak cesty jsou super značený, výstup určitě stojí za to !!!yawning smiley
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
22. 07. 2008 10:22
Ahojte teraz v piatok sa chystám z manželom do Orrebiču,chcela by som vedieť vaše skúsenosti a poznatky.Ako sa dostať do kláštora čo najkratšie a tak podobne dík
themink
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
22. 07. 2008 11:28
Ahojte!Aj ja by som potreboval pár rád ohľadom výstupu na Sv.Ilju.,stretli ste niekde na ceste hore na kopec nejakého hada?alebo iné plazy ktoré vyzerali nebezpečne?čítal som,že je to tam premnožené zmijami-samozrejme,nechcem strašiť(len tak pre info sa pýtam).No a ešte ohľadne porovnania kde je podľa Vás krajšie a príjemnejšie v Baške Vode alebo v Orebiči?
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
27. 07. 2008 19:11
Na Sv.Ilju jsme s manželkou vylezli v roce 1996. Cesta značená nebyla, takže na první římsu jsme se prodírali přímo kolmo z Orebiče přes nějakou usedlost. Cestou tam ani zpět jsme nepotkali ani živáčka, ani žádný hady, prostě nic. Na vrchol jsme se dostali opět kolmým výstupem suťovitým svahem - cesta celkem nic moc. Cestou zpět jsme prošli nějakým lesíkem, kde bylo takový ticho, který jsem snad ještě nikdy v otevřený přírodě nezažil, docela mě lepilo a čekal jsem co na nás kde vyběhne. V každým případě výstup na Ilju doporučuji, zvláště pokud je dobrá viditelnost. Pohled na ostrovy, Makarskou a na táhnoucí se Pelješac je opravdu nezapomenutelný.
avatar Re: Orebič - hora Sv.Ilja
27. 07. 2008 19:32
Tím lesíkem nebo jemu podobným jsme také procházeli a ta vůně a klid. Já myslel že jsem v ráji. Když jsem se vrátil dolů tak jsem si říkal že už nikdy, ale s odstupem času bych tam vylezl nahoru klidně teď hned.
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
07. 05. 2011 19:50
Zdravím všechny a chci se zeptat, nějaké čerstvé zkušenosti s výstupem na horu? Tip na ideální cestu, či čerstvé poznatky? Díky za odpovědi :-)
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
18. 05. 2011 20:09
Nikdo nic? Odjezd už za týden, tak uvítám vaše rady :-)
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
19. 05. 2011 17:25
Cesta je vyznačena najlepšie ist od klaštora, nie je to až tak strme. Najmenej strme je to z Nakovany. Treba mat dobru obuv, palicu a nie ist v horučave. Vybrat sa skoro rano a vratit sa pred obedom. Samozrejme aby vas bolo najmenej 2, mali vodu a mobitel so sebou.
Re: Orebič - hora Sv.Ilja
22. 06. 2011 12:38
Koho baví turistika či koloturistika tak se dá na peljašci i na kole zdolat ten kopeček nad kunou co je radar/taková ta koule viditelná z mnoha míst poloostrova/ V lonském roce jsme si to dali se syny na kolech a dá dostat až skoro k radaru. Ze začátku jsou tam cedule o vojenském prostoru se zákazem vstupu a před vrcholem se prochází bývalou strážní jednotkou která je ještě obehnaná ostnatým drátem avšak mluvily jsme tam se správcem objektu a není problém ho projet na druhou stranu až kousek pod radar a je odtud krásný výhled na pevninu a údolí řeky neretvy . Vojenská jednotka tam již není jen to co po nich zbylo /železná opona/smiling smiley
PS: cesta nahoru nejlepe z jedné té zatáčky přímo v obci KUNA -ve třetí 180 stupnové zatáčce od obchodu nahoru se dáte rovně po cestě
Je to nějakých 683 m.n.mthumbs up
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 227
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.