Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Ostrov KORČULA

Autor PetrK 
avatar Ostrov KORČULA
31. 01. 2006 18:07
Zdravím winking smiley , čas nám nějak letí a tak se začínám vážně rozhodovat kam letos. Docela nás láka Korčula, má někdo prosím osobní zkušenosti které z tamních míst nejraději vybrat....

Vysloveně přelidněná místa nemusím, ale zase aby to nebyl úplný konec světa, nejaká ta hospůdka na posezení, krámek a tak. Apartmán ještě nevím jestli zariskuju a zajistím předem nebo až na místě, prioritou je aby nebyl někde u rušné silnice a bylo tam trochu normální parkování, poslední roky jsem měl smůlu že jsem parkoval vždycky přímo na ulici. No a taky pokud možno nějaká normální oblázková plážička.... Termín vypadá na začátek prázdnin, pravděpodobný odjezd tak cca už ve středu 28.6. než začne na silnicích blázinec a asi na dva týdny.

Něco jsem si tu na fóru už o Korčule přečetl ale není toho moc.. A nebo se mám dát do spolku přátel Pisaku, tam jsem taky ještě nebyl.. grinning smiley

** Petr **
Re: Ostrov KORČULA
31. 01. 2006 18:27
To PetrK:

Korčula není špatná,k ubytování bych oporučil apartmány v oblasti Lumbardy,je tam v okolí několik dokonce pískových pláží s pozvolným vstupem do vody,akorát nebrat tu,co je hned na náměstí,to není písek je to spíš bahno,je to totiž v blízkosti přístavu.Obchody,stánky,restauace a posezní s hudbou se najdou přímo v Lumbardě,výlet
do hlavního města ostrova stojí zato.Korčula je takový malý Dubrovník.Hradby,střílny,veže,kostely,nádherné úzké uličky,akorát se tolik nenachodíš
protože to je všehno menší,než onen zmiňovaný Dubrovník,ale to je možná právě hezčí a lepší,jak je komu libo.Dál na západ ostrova směrem k Vela Luka převládají malé vesničky ze kkterých se dá sejít k moři do hezkých malých zátok.Některé jsou obtížně
dosažitelné autem,protože se jede po makadamu a mezi křovím,ale stojí to za to.Hlavně
na jižním pobřeží ostrova jsou asi dvě nebo tři taková místa.Město Vela Luka mě v době naší náštěvy nikdy nenadchlo.Na ostrově jsme byli dvakrát,ale k srdci mi nepřirostla.Je tam továrna na zpracování ryb,jeden hotel,oblázková pláž.Pokud by se tam ale dal půjčit člun,bylo by to o něčem jiném.Pří výjezdu z přístavu Vela Luka je několik menších ostrůvků,ty by se daly objet a najít nějaká zastrčená rajská zákoutí,ale to jsem bohužel nezkusil,takže nevím.Jako celek ale Korčulu doporučuju,
rozhodně mnohem lepší než pobřeží,to ale platí v CRO o každém ostrově.Já jedu 16.6.
podruhé na ostrov Vis a už se nemůžu dočkat. PetrD
avatar Re: Ostrov KORČULA
31. 01. 2006 18:48
To PetrD:

Díky Petře winking smiley

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (31. 01. 2006 18:48).
Re: Ostrov KORČULA
31. 01. 2006 19:38
Korčula ako ostrov má kúzlo.Dokonca aj vo vnútri ostrova.Také Blato( kedysi jedno z najäčších miest Dalmácie) je krásne amfiteatrálne rozložené,má aj svoj večerný život aperfektne zachovanú spleť rurálnej architektúry ktorá žije.Mimochodom vidieť iný druh šabľového tanca ako známa Moreška " Kumpaniju"je zážitok aj pre ženy.(Údajne chlapi z Blata a ženy z Lumbardy sú najkrajší podľa akéhosi domáceho hlasovania ).Fakt je ,že ma pobavilo svadobné oznámenie dnes profesora na Univerzite kde pred titulmi sa uvádzalo že v roku tom a tom bol členom "Kumpanije " ako najvyššia hodnota. V mestaečku Smokvica z asi 4OO obyvateľmi majú 100 členný orchester. Túlaš sa po úzkych uličkách mestečka a počuješ ovce,kozy a cvičiaceho na fagote.Orchestru fandia všetci ako futbalu.
More na severnej strane ostrova Korčula, Prigradica, Kneža atď.je o nejaký ten
stupeň chaldnejšie než na juhu Lumbarda ,Brna , Prižba pre prúdenie a silný maestral.
Najromantickejšia sami javila oblasť Karbuni a drobných ostrovčekov oproti.
Podľa domácich je najkajšia Pupnatská Luka ,ale cesta vyzerá ako v komikse vyrezaná do strmej litece adolu len " magarči put" t.j. oslia cesta.
Najvýhodnejšie je ísť trajektom z Drveníku na Korčulu 2 3/4 hodiny krásnej plavby a ušetríš trmácanie sa cez Pelješac.Radíš sa v Drveníku do ľavej fronty,pravá ide na Hvar !
Šimako
Re: Ostrov KORČULA
01. 02. 2006 14:12
Ahoj Petře,jestli se rozhodneš pro Korčulu budeš určitě spokojenej.Byl jsem tam několikrát a je opravdu pěkná.Pro ubytování bych ti asi taky doporučil Lumbardu,je to menší letovisko,klidné.V termínu o kterém píšeš tam seženeš ubytování i bez rezervace.Těsně před Lumbardou je několik odboček z hlavní silnice doleva,tam bych hledal ubytování.Z okolí bych ti doporučil písečnou pláž Pržina kousek za Lumbardou a pokud máš možnost vem si sebou člun v okolí je několik ostrůvků,nejhezčí je asi Badíja kam jezdí i taxi čluny.My jsme loni na člunu dojeli až na Pelješac a pokud se vydáš kolem Korčuly najdeš na pobřeží několik bohem zapomenutejch míst.Myslím že Korčula určitě stojí za návštěvu.Ještě ti doporučuju podívat se na stránky:www.korculanet.hr.Ahoj Š
Petulka
Re: Ostrov KORČULA
01. 02. 2006 17:48
Korčula je super, byl jsem tam loni. Dvě skutečně rovnocenné písečné pláže s velmi pomalým poklesem dna. Obě jsou vlastně až za Lumbardou, od sebe asi cca
300 metrů (jsou proti sobě, ostrůvek je tady velmi úzký). Jediný problém je jak se k těm plážím dostat. Já jsem měl loni na blind kliku, bydlel jsem asi 50m od
jedné z pláží. Z centra městečka je to fakt flák cesty,jedině jezdit autem cesta je užší + části jsou jednosměrky.U obou pláží se dá parkovat, ale jezdit víckrát za den tam a zpátky by bylo asi dost na nervy.
Obchod doporučuji z ten market z centra směrem k plážím.
Zase bych tam jel, jenže když je to tak daleko...
avatar Re: Ostrov KORČULA
01. 02. 2006 18:11
Moc vám děkuji všem za hezké podrobné reakce, asi jste mě přesvědčili.. winking smiley

Pokud jde o vzdálenost na některé pláže, je samozřejmě milé když člověk vyběhne z apartmánu skoro hned do moře ale zase na druhou stranu větší vzdálenost mě nijak nevadí a hlavně neuškodí. Trochu zdravého pohybu potřebuji aspoň jednou za rok jako sůl grinning smiley .

S tím člunem a okolními ostrůvky, tak to mě skutečně lákáte, nebudu kvůli tomu ani moct spát smiling smiley. Majitelem člunu bohužel nejsem tak ještě uvidím co s tím provedu, jestli něco vymyslím. Ideální by pro mě bylo kdyby se tam dal zapůjčit, no uvidíme. Před 5 lety jsme totiž byli v září na Pelješaci v Žuljaně a tam jsme meli možnost si od majitele našeho apartmánu člun půjčit a tenkrát i za velmi solidní peníz na celý den, to je prostě ta nejskvělejší věc. Člověk objeví nádherná místa na která by se z pevniny nedostal, no zkrátka pohádka.... A okolí Korčuly jak to tak pročítám je k tomu úplně jako stvořené.

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (05. 02. 2006 21:42).
Re: Ostrov KORČULA
01. 02. 2006 20:57
Ak ideš už 28.6.tak je vhodné spomenúť, že prvý týždeň 7 mesiaca a posledný 8 sa robia voľne prístupné predstavenia a pochod mestom nielen " morešky " ale aj hostí z ostrova a cudziny .Farebný srievod po príchde od ACI v mestkej bráne
prisahá a má krátke zastavenia a ukážky na každom rohu starého mesta.Nakoniec na malom amfiteátri pod baštou "Barbarigo" sú vystúpenie.( Miesta však treba včas obsadiť,lebo domáci a hostia sa tešia ako malé deti). O konaní sa dozvieš pred vstupom do starého mesta na vývesnej tabuli pri CK ATLAS aj nomináciu za "červených" a "čiernych".
Ak si sa rozhodol pre Lumbardu tak upozornenie na cestu k plážam nie je márne.
V horúčave a piesku to nie je jednduché.V tomto termíne sa skús dostať k "južným " apartmánom mali by byť voľné v r. 2006 pre MS vo futbale.
mba_sk
Re: Ostrov KORČULA
02. 02. 2006 14:35
To Petulka:
Mohol by som Vas poprosit o nejaky kontakt na app. kde ste boli ?
Ak to nie je problem, tak na tento mail, prosim: mba_sk@yahoo.com.
Dakujem smiling smiley
avatar Re: Ostrov KORČULA
02. 02. 2006 17:10
No pokud jde o ubytování, strávil jsem včera šmejděním po netu skoro celý večer a při pohledu na ceny apartmánů na Korčule v sezoně mě nepatrně spadla brada winking smiley

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (02. 02. 2006 17:11).
Šimako
Re: Ostrov KORČULA
02. 02. 2006 20:19
Ahoj.Dobrej seznam apartmánú je na www.korcula.net v sekci "private accommodation".Já jsem si tam loni vybral a cenově to šlo.
Re: Ostrov KORČULA
02. 02. 2006 20:58
Šimako: ta adresa je perfektní, je tam hodně fotek, z některých se dají čerpat informace o místě - viz třeba tady ta panoráma [photos.korcula.net] . Díky.

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 12:02
Co se týká cen na Korčule opravdu hodně spadne brada. Co se týká ubytování, marně jsem hledal něco v normální ceně - jediné rozumné nakonec byly apatmány Lina objednané přímo přes německou cestovku TUI, kdy bydlední vyšlo loni první zářijový týden na 10 Eur na hlavu včetně pobytové taxy - v hezčích soukromých apartmánech v tomto termínu chtěli pro tři lidi tak 45 Eur na noc!!! (Tříčlenná rodina není příliš vítaná a tak zaplatíte témeř to samé co za 4). Od apartmánů Lina to bylo k písečným plážím cca 12 minut pěšky, byly po rekonstrukci, s klimatizací, jen světla v nich mohlo být o trochu víc - prostě takový základní standard.
Jídlo je kapitola sama pro sebe - točené pivo na pláži Pržina stálo 20 kun, v hospodách v Lumbardě 16-22 kun, běžné jídlo (pljeskavica, maso na žaru) s přílohou okolo 60-80 kun. Proto při výletu do Orebiče jsme si rázem připadali jako v cenovém ráji, i ceny v potravinách řetězců Studenac a Konzum byly v Orebiči citelně nižší. Velice zvláštní kapitolou bylo i chování domorodců - měl jsem veselý zážitek v konobě Žure v Lumbardě - přišli jsme tam s německými sousedy ale sedli si samostatně. Poté co personál zjistil že jsme češi klesla jejich ochota na minimum... Korčula a okolí je nádherná, stojí ji za to vidět jen domorodci si z toho udělali víc než dojnou krávu, i němci jsou pro ně přílišní skrblíci a čekají nejlépe na ještě movitější turisty. Bylo zde spoustu angličanů, francouzů a ...poláků, Češi byli v menšině
Co na Korčule určitě neminout je Blato ve vnitrozemí-žije si svým vlastním životem nezkaženo turisty, má živé fungující staré město, nádherný trh, ceny oproti městu Korčule až poloviční. Ve Smokvici se musí ochutnat vynikající místní Pošip. A Pupnatská Luka - pro mě jedna z nejhezčích pláží Chorvatska, cesta k ní je adrenalin zvládnutelný i s fabií (manželce ovšem bylo trochu nevolno). Velmi klidně a příjemně vypadá i jih Korčuly (Brna,Prižba) jen pláže jsou zde většinou skalnaté. Vela Luku jsem poznal pouze při čekání na trajekt - poměrně nezajímavé městečko v hlubokém zálivu s jediným hypermarketem na ostrově. Ale mám z ní jeden veselý zážitek - přijel jsem tam do přístavu k trajektu na Lastovo raději o hodinu dřív aby nebyl problém s místem a po hodinové čekání jsem se nalodil jako jediné autosmiling smiley))
Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 13:30
Souhlas s Čalfou
avatar Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 14:13
To Čalfa, Rohal:
Díky kluci, prošmějdil jsem na netu všechno možné i nemožné co se Korčuly týká a začínám mít čím dál větší pocit že zůstaneme někde na Pelješaci, obzvlášť po přečtení vašich příspěvků winking smiley. Korčulu bych si nechal jenom tak na jednodenní výlet po ostrově, protože určitě by byla škoda se tam nepodívat. Ještě nevím, zatím je čas přemýšlet.....

Když jsem na dovolené tak sice fakt nekoukám na malichernosti jako jestli dám někde o kačku za naftu víc nebo míň protože ve výsledku mě takové prkotiny rozhodně nezabijou, ale na druhou stranu taklhe přemrštěné ceny za všechno počínaje ubytováním a konče posezením v hospůdce nejsem ochoten dávat. Zase takový mamonář opravdu nejsem, dá mě hodně práce než na tu dovolenou vydělám. Ono vůbec jak to tak kolem Chorvatska pozoruju, je to rok od roku stále citelněji dražší, myslím že možná už napřezrok si tam dovolím jet skutečně pouze mimo hlavní sezónu. Za chvíli to bude jak to tak vypadá jedna z nejdražších destinací. Není pro mě problém naložit si plný kufr pití a jídla (včetně těch pověstných paštik grinning smiley ) ale na dovolené si chci taky občas někam na to pivko zajít, nechat se obsloužit a dopřát si nejakou tu místní specialitku.... ovšem za takové ceny to začíná být čím dál větší luxus...

** Petr **



Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (06. 02. 2006 14:27).
Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 17:13
Přesně tento závěr jsem si udělal já. Letos jsem chtěl proto 14 dní strávit na Pelješaci, jeden den si udělat výlet do večerní Korčuly (i když atmosférou mi trochu připomíná pražskou královskou cestu, stáda turistů za průvodcem s fáborkemsmiling smiley) a podruhé se nalodit i s autem a jet na Pupnatskou Luku a do Blata - po těchto místech se mi dost stýská. Korčula je nádherná, opravdu ji za to stojí vidět - jen mi na ni absolutně chyběla taková ta dovolenková pohoda. Jednoznačně souhlasím že Pelješac s výlety na Korčulu je docela dobrá možnost jak poznat její krásu. Při delším pobytu místo krásy začnete vnímat i její negativa která můžou časem zničit prvotní dojem...¨
P.S. a nakonec mě místo klidného Pelješace čeká turisty obléhaný Hvar a Rab, doufám že to před prázdninami ještě bude snesitelné a doplním si další dvě bílá místa na mapě Chorvatska)
Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 21:01
Omluva mba_sk : Lumbarda

Kontakt bohužel nemám, protože majitelka neměla mail a dávala mi jen telefon, který jsem bohužel ztratil resp. asi vyhodil, protože představa, že bych volal s majitelkou, mně trochu nahání husí kůži (neuměla anglicky, uměla jen italsky).

Jinak apartmán mi dohodili v agentuře v centru. Stojí relativně o samotě, u příjezdové cesty k jedné z písečných pláží. Dole jsou 2 nové apartmány pro 4 osoby a nahoře měli domácí teprve rozestavěno (zvenku to vypadalo nevábně, ale vevnitř super).
Všude kolem jsou vinice, bohužel do centra trošku flák cesty.

Cena vyšla sice 62 EUR/den, ale při tý poloze se to vyplatilo (klima, 2xsatelit, 2ložnice). Lokalita je asi opravdu dražší, ale taky je pravda, že o Čechy nezavadíte.

Pokud někdo chcete poslat fotky obou písečných pláží + apartmánu, ozvěte se nebo dejte mail.


Re: Ostrov KORČULA
06. 02. 2006 22:39
Na Korčuli sombol spolu 4x.Naposledy žiaľ viac než pred 4 rokmi.Osobne, ak sú všetci plavci Lumbardu ktorá je tradične drahšia by som nevolil.Naposledy somBol v Prižbe ,ale zvolil by som blízke Karbuni.Je to jeden z naromantickejších kútov na ostrovoch . Oproti Karbuni archipelág zarastených malých ostrovčekov, len asi 2O domov ,6 km do Blata a toľko aj Vela Luka.Ceny sa mi zdali adekvátne aj teraz pre mnou sledované A2,A 2+1,a A 2+2 od 30 do 40 Eur pri vzdalenosti do 2O m od mora sú adekvátne polohe.
Podvečer je Karbuni ešte krajšie než Pupnatská Luka so západom slnka a naviac bez adrenalínu "magarčeva puta " t.j.oslej prístupovej cesty.

Fakt je , že samotné mestečko Korčula ma udivovalo tým, že dve vedľa seba položené rovnako atraktívne reštaurácie mali podstatne rozdielne ceny a naviac v tej lacnejšej bolo jedlo lepšie.Domáci mi vyvetlili , že lacnejšia je otvorená celororočne.
PS
Mesto Korčula , podobne ako mesto Hvar, či Dubrovník ( ak nie je špica sezóny ) je treba "zažiť" v noci ináč nespoznáš väčšinu ich kúzla.
avatar Re: Ostrov KORČULA
23. 04. 2007 19:15
[www.korculainfo.com]

jen tak, když už to najdu tak to sem dám.
avatar Re: Ostrov KORČULA
29. 05. 2007 23:04
Znáte někdo tohle místo (Rasohatica) ? Popřípadě máte někdo kontakt na apartmán v této oblasti ?


Re: Ostrov KORČULA
30. 05. 2007 13:22
To Luděk :
Kontakt nemám , ale môžem dať len radu. Hľadaj ho aj v nete v obci Žrnovo.Uvala Rosohatica patrí totiž do katastra tejto vnútroostrovnej obce, zrejme v časti Postrana, odkiaľ je aj prístup autom, k tým pár domkom v zálive. Ináč pozor iné pôvodne rybárske prístaviská Žrnova sú na druhej strane ostrova.
Re: Ostrov KORČULA
19. 05. 2008 10:18
Vážený pane,
Váš první príspěvek jsem vzal s rezervou, ale tento mě už nenechal v klidu.
Souhlasím s Vámi, že na Korčule je nádherně a Pupnatská Luka byla kdysi perlou ostrova. Vím co říkám, protože tam jezdím pravidelně od roku 1994 když chodili po městě Korčula pouze domácí a pár turistů. Do Pupnatské Luky jezdím i 2x za sezonu.
Cestu do zátoky znám jako svoje boty a vím o každém kameni, který mi probil gumu. A bylo jich za ty roky dost.
jestli Vaše manželka omdlévá při sjezdu dolů , tak Vám doporučuji tam nejezdit a opravdu zústat v Orebiči.
Proč Vám to vlastně říkám. Protože Vás takových co nechcete dát něco navíc a jedete na jeden výlet a ještě s pověstnou paštikou Májka, vodou Korunní, plechovkou s Gambáčem do Luky je mraky. Vzhledem k tomu, že se považuji za domácího v Pupnatský Luce Vám říkám nemáme Vás jednodenní turisti rádi. Platíme si tám za klid a přírodu, kterou nám tam jenom ničíte.
Je mi trapno po Vás uklízet odpad po svačince, ze které se ráno povalují zbytky na pláži. Znám velmi dobře problém Luky,
Mimo pomorského práva jsou pozemky soukromé a dokonce i ta cesta k pláži je privátní. Nikdo z místních si nepřeje, aby se pláž stala veřejným tábořištěm. Máte- li zájem a jste-li opravdový milovník Pupnatské Luky ubytujte se tady. Rád Vám dám kontakt na majitelé domů. Cena je cca 30 až 50 euro za osobu. Není tu teplá voda ani elektrika ani market, ale je tu nádherně a ještě když všichni zústanou tam kde si zaplatili tak je tady i Boží klid.
Toto píšu nikoliv pouze Vám, ale všem co se chystají na jeden den do Luky. Zakázat Vám to nikdo nemůže, proto až budete na pláži chovejte se tu JAKO DOMA.
Re: Ostrov KORČULA
19. 05. 2008 11:11
Stando z CRO,hodně bych brzdil.Nemyslím,že by všichni turisté vozili žrádlo z domu a nechávali po sobě bordel na pláži.Co si ale myslím určitě,je to,že si chorvati dokáží bezohledně zašpinit svoji zemi odpadky i bez pomoci turistů.Když vidím hory vajglů po nich na pláži,když vidím
co všechno jsou schopni vyhodit do svého krásného moře,tak je mi fakt na blití.No nevím,jak dalece jsi "místní",pokud by tam domácí nikoho nechtěli,tak nebudou pronajímat každou cimru a flek.Turismus je totiž pro tuto zemi ekonomická jistota...
Re: Ostrov KORČULA
19. 05. 2008 18:40
f



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Fido (19. 12. 2012 19:17).
avatar Re: Ostrov KORČULA
06. 10. 2008 15:06
Mohl by mi někdo dát bližší info o Lumbardě. Nějak jsem ji vynechal z cest po Korčule. Je to dobré místo na dovolenou koncem července?
Re: Ostrov KORČULA
07. 10. 2008 08:31
Jardo jen tak ve zkratce.
Je to vesnička kousek od hlavního města Korčuly. Jede tam dokonce i autobus asi místní spojení. Za vesničkou je taková kaplička kde buď půjdeš vlevo kde se nacházejí kamenné a oblázkové pláže které jsou vzadu i FKK. Nebo se dáš vpravo a tam je pro změnu písčitá pozvolná pláž vhodná pro děti. Je tam i stánek s občerstvením.Doporučuji.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rohal (08. 10. 2008 09:22).
Re: Ostrov KORČULA
10. 10. 2008 14:24
Kamenné a oblázkové pláže v lesíku jsou super, ale ta písečná, údajně pro děti, je dost hnusná. Ani bych to nenazval pískem, ale spíš zvířeným bahnem. Nedoporučuju ani omylem!
Re: Ostrov KORČULA
28. 10. 2008 10:16
Byl jsem tam dva roky po sobě (1994,95), přímo v Lumbardě u katica.sestanovic@du.t-com.hr. Do 16 hodin jsme si užívali nedaleké kamenné pláže na východní straně a když se pak sluníčko schovalo za skálu nad námi,šupky do auta a 2 km na západní stranu, kde jsme mohli být až do západu sluníčka. Tenkrát to byla písečná pláž s pozvolným spádem do moře, pro děti OK - nevím jak dneska !! A to občerstvení tam opravdu bylo !! Taky bych se tam ještě chtěl podívat !!! Možná se tam potkáme na vyhlášené zmrzlině ve městě Korčula.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 207
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.