Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

MLJET

Autor Stenly-KE 
avatar Re: MLJET
05. 08. 2019 21:04
TOTTI - já tam jel myslím 1. trajektem a vracel se posledním. Stejně jsem nestihl vše. Je ale pravda, že jsem to celé absolvoval pěšky a krokoměr mě ukázal přes 18 km. Dost jsem se zdržel na perfektním koupání u mostu zde: koupáníčko - skočíš do vody na jedné straně a příliv tě odnese na druhou. thumbs up smiley
Pozor, vyjížděl jsem z Gradacu a na těch necelých 80 km cesty mě tak, tak vystačila 1:30. Chytl jsem 15 min na hranicích Bosny a u Stonu i nákladák. Pozor také na rychlosti v Bosně, mají tam vše o 10 km/h méně !!!!! 50 - vesnice, 80 - silnice a 120 dálnice.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Grizzly (05. 08. 2019 21:07).
Re: MLJET
06. 08. 2019 07:28
Grizzly : vynikající info, moc díky!!!!!
avatar Re: MLJET
07. 08. 2019 14:05
Pod mostem se vyplatí i šnorchlovat. Proudící voda mezi mořem a jezery přináší velké množství potravy a jsou zde hejna poměrně velkých ryb, jaká jinde v moři neuvidíte.

Michal
Re: MLJET
15. 12. 2019 20:07
Zdravim vespolek. Poslednych par prispevkov sa riesila najme navsteva ostrova a NP Mljet. Ja uz par rokov chodim na Peljesac a vzdy na tento ostrov pokukujem. Buduci rok by som sem chcel ist na dovolenku na nejakych cca 10 dni. V ktorej casti ostrova by ste poradili sa ubytovat ? Budeme dvaja dospeli a ide nam hlavne o snorchlovanie, mozno nejaka fajn restika pobliz ubytka a hlavne klud... Samozrejme doprava autom. Podla google maps sme si nejak tak vytipovali dedinku Pomena, no akekolvek napady na fajn lokalitu, ubytko a dobre miesta na kupanie
resp. snorchlovanie uvitam, kedze som tu nikdy nebol. Vopred dakujem smiling smiley .
Re: MLJET
16. 12. 2019 16:22
My sme boli na Mlejet-e 2 x Saplunara apartman Posta Môžem povedať že super. No je to vec názoru my sme boli vždy spokojní. Majiteľom na nedalekej pláži patrí aj bufet na takže kavičkovanie alebo pivko som nemusel nikdy nosiť zo sebou peniaze Vyrovnali sme sa vždy až večer a aj to bolo veľa odpustené. K diszpozícii davaju aj menší čln. proste pohodička. A šnorchlovanie si myslím je na celom Mljet-e perfektné Nedaleko sú aj malé reštaurácie čisto domáckeho typu.
avatar
mdr
Re: MLJET
01. 01. 2020 11:53
Tiež sa nám v Saplunare páčilo. Je to fajn miesto pre toho, kto má rád kľud. Len s nákupmi v miestnom obchodíku bol trocha problém, pečivo sa muselo objednávať a bolo tam dosť draho, takže na väčší nákup sme išli radšej do supermarketu.
avatar Re: MLJET
07. 01. 2020 15:19
V Saplunaře se šnorchlovat dá, ale je tam písčité dno. Na dně lze vidět kyjovky, které jsou přísně chráněné. Při levém okraji zátoky blízko malé pláže s bufetem jsou plži značných rozměrů, jaké jsem v Chorvatsku jinde neviděl. O jaký druh se jednalo, nevím. Ryb je možné nalézt v této části ostrova asi nejvíce u zátoky Blaca, ale musí se vyplavat k útesu, který ji obklopuje. Sama zátoka má průměrnou hloubku pod jeden metr.
Na šnorchlování mně také přišla dobrá uvala Garma pod vesnicí Ropa. Větší množství různých hvězdic jsem jinde neviděl. Dno je zde rozeklané.
Ubytování v Pomeně bych se spíše vyhnul. Je to živé středisko, ale hlavně pro jednodenní návštěvníky, bez lepší možnosti ke koupání. Pokud tedy nepočítám nedaleká jezera v parku. Saplunara mi přijde prima a je to asi jediná kvalitní, písečná, nepřeplněná pláž v Chorvatsku.

Michal
Re: MLJET
07. 01. 2020 15:43
Tento chlap mi proste hovorí z duše smileys with beer
Re: MLJET
09. 01. 2020 08:48
V Saplunaře, tam jak je tam malá písečná pláž, tak tam jsem při šnorchlování viděl platýzy, chobotničky, ale taky starý pneumatiky a zbytky po stavební činnosti.
Re: MLJET
12. 01. 2020 20:10
Admin, fakt vycerpavajuci prispevok a mozno zaklad mojho itineraru :-) . Uvidim, ako na tom budem pred letom a mozno po siestich rokoch zamenim Peljesac za Mljet. Ako som pisal vyssie, nemam rad davy, nepotrebujem nejaky extremne rusny nocny zivot. Staci mi nejaka prijemna konoba na veceru a pekne miesta na kupanie a snorchlovanie.
avatar Re: MLJET
01. 09. 2021 07:20
Zdravím.smiling smileyR.

Pár slov o Mljetu 2021.

Po 10 dnech v Žuljaně - kdy jsme lodí ze Žuljany navštívíli i NP Mljet už 2x...jsme připraveni odplout trajektem z Prapratny na Mljet na 6 nocí.

Ještě pár vzpomínek na Žuljanu.

Žuljana v roce 2017 - ještě tam byly ty krásné palmy:
[www.youtube.com]

Žuljana letos: [www.youtube.com]

Nádherný pohled letos z terasy:

Kousek dál...




Odplouváme. Koukáme ještě na Prapratnu na Pelješaci - a stavbu nových cest k novému mostu. Tento pohled nás bude provázet z dálky i na Mljetu.


Trajekt byl obsazen tak ze 2/3 - a to začátkem srpna - tedy v plnou sezónu. Pohoda. Komín na trajektu začal hrozně dýmitsmiling smiley - a my vyplouváme.

Plavba: [www.youtube.com]

A už je vidět Sobra na Mljetu.



Navštívíme pouze 3 místa na Mljetu - a to Prožurskou Luku, Okuklje - kde budeme bydlet - a Saplunaru /někteří z fóra tam byli, tak mohou zavzpomínatsmiling smiley/.

[www.google.com]
avatar
mdr
Re: MLJET
01. 09. 2021 11:46
Na Saplunaru rádi vzpomínáme. Byli jsme tam před deseti lety začátkem září. Chodili jsme do zátoky Blace až dozadu na skály.

Ten trajekt je opravdu zbytečně veliký, před těmi 10 lety byl zaplněný snad z jedné čtvrtiny.
Re: MLJET
02. 09. 2021 07:57
Pláž Limuni je lepší. V 07/2020 jme tam byli naprosto sami

[goo.gl]
avatar Re: MLJET
02. 09. 2021 14:28
Tak jo, tak tedy dám jako první tu Saplunaru.
Mdr - já jsem byla ráda, že ten trajekt byl takový celkem volný - po trajektech na Hvar, Brač atd. - příjemná změna. smiling smiley
Paul - tak to máš celkem "čerstvé" zážitky...smiling smiley

Saplunara.
Měli jsme písku celkem dost ze Žuljany - ale zase to bylo trošku jiné. Byli jsme tam v Saplunaře 3x - vždycky dopoledne, tak od 9 do 12 -13 hod. Cestou z Okuklje /6 - 7 km - ale přes hory/ jsme se v Saplunaře stavili do obchodu pro čerstvou snídani - a pojedli pak u baru u malé písčité pláže na lehátkách. Ještě tam byly i lehátka volná a příjemný stín - a s jemnou tlumenou hudbou od baru to bylo fakt fajn. Skoro celou dobu jsme si vařili, tak o nějakých restauracích vám info nedám. Fotky jsou nic moc - není to jak v cestovce, kde dají nádherná fota - a realita je občas trochu jiná. U mě je to naopak - v reálu mnohem krásnější, a když je stále sluníčko - tak to fakt nemá chybu. Malá pláž je poblíž apartmánu Posta - a tam už taky - myslím - někdo z fóra bydlel. Tak koukněte na film a fota:

Saplunara:
[www.youtube.com]




avatar Re: MLJET
04. 09. 2021 11:23
Naši první zastávkou na Mljetu byla Prožurska Luka. Byli jsme totiž hodně brzo na Mljetu - díky bezproblémovému trajektu na Mljet - že jsme ještě měli čas na ubytování v Okuklje. Výjimečně jsme si dali pozdní snídani v místní restauraci a okoupali se na malé plážičce.

Malá zátoka a vesnice Prožurska Luka (také nazývaná Prožurski Porat ) se nachází na severním pobřeží ostrova Mljet. Zátoka se nachází hned pod kopcem od vesnice / vesničky Prožura . Místní námořníci a rybáři z vesnice používají tuto zátoku jako svůj přístav a kotevní bod. Díky své chráněné a odlehlé poloze je záliv také oblíbeným mezipřistáním pro plachetnice na cestě do Dubrovníku . Malá oblázková pláž v zálivu je oblíbená u rodin. Jen několik kroků od moře najdete několik místních konob s výhledem na záliv.

Velmi příjemné místo, ve kterém jakoby se zastavil čas...

Ale několik dnů po našem odjezdu se při sjezdu autem zde utopil 80 letý místní obyvatel. Bývalý kapitán velké lodě Aurora, která se potopila v roce 1992 v době války.
[www.24sata.hr]



Prožurska Luka: [www.youtube.com]



avatar Re: MLJET
20. 09. 2021 09:39
Zdravím smiling smileyR.

A poslední místo, kde jsme bydleli na Mljetu - je Okuklje. Místa jsem vybírala s ohledem na vnuka / Žuljana /kajak a basket/ , Okuklje pak taky kvůli bezpečnosti na kajaku. Ale taky jsem dopředu měla takový zvláštní pocit - že se v Okuklje budu cítit fajn. A taky ano. Je to takový skrytý klenot. Vládne zde klid a pohoda. Ale klasické pláže zde nehledejte. Není to tedy místo pro malé děti, které ještě neumí plavat. Je tam asi 5 restaurací - kde navečer připlouvají jachty - a osazenstvo se nechává obsluhovat přimo na jachtě. Často jsou to i hodně bohaté jachty. Velké lodě ovšem musí kotvit mimo zátoku. Jeden malý obchůdek pro jen nejnutnější věci, například chleba se musí objednat den dopředu. Bylo tam super.

Okuklje:
[www.youtube.com]




Tady kotví větší lodě:

Tady se platí za vplutí do zátoky:


Pohled na otevřené moře směrem na Itálii - při cestě ze Saplunary:


Zde se přejíždí přes vysokou horu z Maranoviči do Okulje - a tak můžete během jedné minuty vidět otevřené moře - a posléze hned moře s pohledem na Pelješac:

Re: MLJET
21. 09. 2021 19:11
Rero díky za fotky.
Mljet byl letos v plánu, ale nejdříve se jevila jen kratší dovča . Tak, že by nás delší cesta připravila o radovánky. A když měli volno naši domácí na Vise tak zvítězil Vis. Jinak v Okuklje se mi líbilo ,ale nestihli jsme dojít k zelenému majáku při vjezdu do zátoky a tak to je v plánu na příště. Jinak v plánu je tam hodně věcí, tak snad to někdy brzy vyjde.
avatar Re: MLJET
03. 07. 2023 09:40
Zdravím. smiling smileyR.
Vrgado - zdravím. Jak je na Mljetu? Kde bydlíš? Pocity? Taky jsem na letošek zvažovala kombinaci Mljet a Pelješac - nakonec je to Pelješac a Hvar. Taky 2 noci na Bačinských jezerech. Už se těším. Jen jsem dokoupila takové ty jednorázové pláštěnky - jak to tak čtu...o tom počasí spinning smiley sticking its tongue out
Re: MLJET
03. 08. 2023 00:09
Dnes zrychleně Mljet, trajektem z Prapratna v 10:15, raději jsme přijeli s velkým náskokem, cca 50 minut a byli jsme asi 15. v řadě, následně čekání a naložení na trajekt. Kupodivu se vešla všechna auta i ta, co přijela těsně před vyplutím v 10:15 a myslím si, že ještě 4 vozidla by se vešla. Na Mljetu jsme měli jasno, že národní park letos nezvládneme, málo času, děti, tak jsme se vydali rovnou do Saplunary. Cesta dobrá, občas krásné výhledy. Přímo v Saplunaře pidi Studenac, ale co jsme potřebovali, takže bylo. Následně parkování, naštěstí bylo volno kousek za Studenacem pod stromy a poté již pěšky směr pláž Blace. Pěšky asi 10-15 minut. Po příchodu na pláž mírné zklamání, lidi málo, snad 10 na celou pláž, ale těch věcí vyvržených z moře, no hnus..... Obešli jsme celou pláž skoro až na konec a zde jsme se cca 20 metrů od moře utábořili pod stromy, protože bylo pravé poledne a nebylo se kam schovat. Následně šnorchlování Atd., nic extra jsme neviděli, zátoka je malý Balaton, téměř všude se dospělý člověk postaví nohama na dno. Ale díky malé hloubce bylo moře krásně teplé!!!!! Po 2,5 hodinách odchod s pískem kde všude. Následně přejezd přes celý ostrov na druhou stranu do Polače, tam naštěstí pekárna a nějaké kusy pečiva. Do NP už jsme nejeli, cestou do Sobry jsme si projeli vesnice dole u moře a Cca 2 hodin před odjezdem posledního trajektu v 19:30 jsme byli pro jistotu v řadě na trajekt v Sobře. Byla středa, nečekali jsme dopravní zácpy, ale kdo je připraven, není překvapen. Auta se nakonec vešla všechna a to by se jich tam ještě 10-15 vešlo. Závěr, bylo málo času, něco jsme viděli a NP nás ještě v budoucnu čeká. Bylo to fajn. Byli jsme 2+2+auto a jedním směrem cca 40 euro. Kdo by chtěl jet bez auta, hned v Sobře u trajektu a mola je půjčovna vozidel, téměř vše kabriolety, staré Landy a VW, cena na jeden den dle vozu 80-100 euro + benzín.
Re: MLJET
03. 08. 2023 10:33
Pláž Blace... Nemáš na mysli Limuni?
Re: MLJET
03. 08. 2023 13:29
dj_Paul : dle mapy.cz uvala Blaca, z centra Saplunary cca 10 minut chůze, směr otevřené moře.
avatar
mdr
Re: MLJET
03. 08. 2023 20:14
My jsme chodili až na konec zátoky Blaca na ty skaliska, tam se nám to líbilo víc.
Re: MLJET
03. 08. 2023 22:18
mdr: ano, byli jsme kousek od tohoto místa! Nicméně cestou sem poměrně hodně drobného plastu a kdo ví čeho, co přineslo moře. Hloubka moře skoro nulová, nějaké rybky jsem viděl poprvé, ale jinak podmořský život žádná hitparáda. Ono celkově nám Saplunara připomínala Molunat, nebo dnes již známé místo u Rogoznice tzv. Punta Planka.
Re: MLJET
03. 08. 2023 22:30
TOTTI napsal(a):
-------------------------------------------------------
> dj_Paul : dle mapy.cz uvala Blaca, z centra
> Saplunary cca 10 minut chůze, směr otevřené moře.


Aha, no my byli naprosto sami na Limuni, v prvním roce kovidu. Ty dva roky omezení byly stejně nejlepší.
Jinak na Mljetu jsme byli v obci Ropa. Kousek od krásného zálivu, prostě nádhera, když člověk přehlédl tu horu naplaveného bordelu.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 109
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.