Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

ENC krabičky pro placení mýta

Autor misan007 
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 11:52
na demerje platíš i kartou a taky bez fronty smiling bouncing smiley
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 12:06
tak to kámoše lituju, stačilo jet za tebou a platit vedle kartou, Demerje není jen ENCsmiling smiley

_______________________________________________________
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 13:24
JIRKA Z RI napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...podle HAC-u se všichni co ješte nejsou u nich
> registrovani, museji zaregistrovat nejpozdeji do
> 30.6., aby ENC mohli dale použivat...

HAC prodlouzil registraci az do konce zari asi uz konecne prisli na to, ze by fronty nezvladali. Protoze kluci za prepazkami me rikali uz v kvetnu ze si to v sezone nedovedou predstavit. Tedy prodlouzeno do 30.9.2013 nemusite se s tim vubec otravovat na dalnici vas to pusti a pak si ji muzete v klidu zaregistrovat na mytnicich kde neni takovy frmol. odklad registrace



Upraveno 1krát. Naposledy upravil david (04. 07. 2013 13:25).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 15:58
Dnes píšou o ENC v iDnes. Ten co to psal měl asi z matematiky 6. Jinak si ty slátaniny neumím vysvětlit. Rozdíl x krát opakovaný všude kde se píše o ENC je jen v ceně krabičky při první koupi a to 120, 110, 100 kun. Vždy v dražším paketu sleva 10 kun což je všem zde na fóru jasné. Výše slevy je vždy i při první koupi stejná. Jen novináři zase vypotili ptakárnu a jen tím článkem matou lidi.

[cestovani.idnes.cz]
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 17:05
Zdravím všechny, letos jsem úspěšně absolvoval trasu Ostrava - Orebič s ENC které jsem zakoupi na benzínové pumpě v Čakovci, jel sem po staré 86 přes Lendavu. ENC mám od ARZ cena 610 kun 500 kredit 110 uredaj + 10% kredit navíc a samozřejmně 21,74% sleva na mýtném.
Vše funguje bez problému.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 18:04
charman1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dnes píšou o ENC v iDnes. Ten co to psal měl asi z
> matematiky 6. Jinak si ty slátaniny neumím vysvětlit....

Tak nevím, matika mi vždycky docela šla a v článku žádnou chybu nevidím. Připadá mi napsaný velmi dobře (na rozdíl od většiny podobných cestovatelských návodů v mediích...).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 19:54
Pánové dnes v 1 ráno na goričanu obsluhu jsem nenašel, zastávka ve varaždínu a ENC již neměli- bude zítra, ochotně zavolali na další mýtnou bránu a měli na varaždinských toplicích, se smlouvou zastávka na 5 min. /platba kartou a jízda OK. Proto všem doporučuji.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 21:13
Jirka 76 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> jirkatoledo:
>
> ENC mám již třetí sezónu, když jsem si krabku
> kupoval, tak byla akce - krabka zdarma a platil se
> jen kredit + 10% kreditu navíc zdarma. Zvažoval
> jsem koupit/nekoupit, pro tu jednu max dvě cesty
> za rok. Nakonec jsem ji koupil na cestu zpět. Už
> od Jastrebarska se dělala kolona jelo se cca 80kou
> v obou pruzích. Pak vidím sjezd na ENC (Demerje),
> odbočím a o sto metrů dál vidím jak už auta mířící
> na Lučko stojí. Já jedu dál a při příjezdu na
> Demerje je předemnou pouze jedno auto.
> Se mnou jel ještě kámoš, ENC si nekoupil takže
> stál v koloně na Lučko a zůstal tam 3 hodiny.
> Takže ono se to vyplatí nejen finančně ale i
> časově - a jak se říká "čas jsou peníze"


Záleží ,který den taky jedeš....ale uvažuji o ENC
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 22:33
Dobrý večer.
Jsem poprvé v tomto fóru,přečetl jsem snad "pozorně"všech 38 stran ohledně ENC.Nikde jsem však nevyčetl jak je to s nákupem a registrací po 1.7.20013. Když nejsem vlastníkem ENC a budu jej kupovat poprvé až 11.7.2013 musím se ragistrovat jak je již několikrát zde popsáno a mohu již z domova použít vyplněnýn formulář?
Díky za odpovědi.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 23:07
Pro pedro 66 :

Napíšu zde rozbor ceny ENC.

1. ENC 380,61 Kn - platíte - a teď 380,61 - 120 (cena ENC) - 260,61 (kredit) + 72,39 (bonus) = 333,- KN - neboli 333 x sleva 21,74 % = 72,39

2. ENC 544,34 Kn - platíte a teď 544,34 - 110 (cena ENC ) - 434,34 (kredit) + 120,66 (bonus) = 555,- KN - neboli 555 x sleva 21,74 = 120,66

3. ENC 882,60 Kn - platíte a teď 882,60 - 100 (cena ENC) - 782,60 (kredit) + 217,40 (bonus) = 1000,- KN - neboli 1000 x sleva 21,74 = 217,40


Zakoupením ENC s vyšším kreditem ušetříte vždy jen 10 nebo 20 kun na ceně samotné krabičky. Ta je v té dražší sadě vždy levnější o 10 kun.

1. 120 kn - 380,61 celková počáteční cena
2. 110 kn - 544,34
3. 100 kn - 882,60

tady máte odkaz

[www.hac.hr]

Při dobíjení se Vám vždy přičte ten bonus jak je uvedeno výše. Viz např. dobijete 100 kn + 27,8 kn (bonus) - 127,80 - máte nabito

neboli 127,80 x 21,74 % (sleva) = 27,80 KN - 127,80 - 27,80 = 100 KN - co jste zaplatili.


A toto napsal ten debilní redaktor - (takže celková sleva při prvním nabití není 21,74 procenta) - ten článek je matoucí - jediné v čem je rozdíl je ušetřených 10 nebo 20 kun na krabičce. Nic jiného. A dále napsal toto - (sleva mýta přes ENC je ve všech variantách stejných 21,74 %, platí až při dalším dobíjení) - opět nesmysl. Slevu 21,74 už máte v kterémkoliv paketu při nákupu.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
04. 07. 2013 23:48
Já tomu rozumím, ale ten redaktor nic jiného nebo nepravdivého nepíše. Tohle je myslím jasné a srozumitelné:

"V ceně předplaceného balíčku zaplatíte i elektronický přístroj (100 až 120 kun), takže celková sleva při prvním nabití není 21,74 procenta, ale méně. Například ve druhé variantě dáte 544 kun a dostanete 555 kun, protože platíte 110 kun za přístroj. Sleva je tedy pouhých 11 kun. Při jakémkoli dalším nabití už však máte mýto o plných téměř 22 procent levnější..."

Jasně, že sleva na mýtném 21,74% je už i v základním paketu, ale část té slevy spolkne cena přístroje, ten se jaksi sám nezaplatí...
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 11:01
Tak jsem již 3 hodiny doma a jak jsem slíbil, napíši pár postřehů z cesty co se týče krabiček ENC a objížďky dálnice v Mariboru. Doufám že se nebude nikdo čertit, když to nerozepíši do jednotlivých sekcí kam co patří, ale nakopčím to celé.
Objížďka slovinské dálnice: Dříve (2011) jsem zkusil Mureck – Lenart – Ptuj, nyní, 20.6. tam a 5.7. zpět, jsem jel klasicky z Vídně na Graz. Před Grazem sjel z dálnice na č.66 přes Ilz, Riegersburg (před Halbernainem najedeš na 69) až do Slovinské Gorna Radgona. Dále Ljutomer – Ozmož – Varaždín. Ve Varaždínu znova na dálnici a směr Záhřeb ……. Atd.
Výhody:
1.) Ušetříte za Slovinskou dálnici a také za Chorvatskou. Varaždín – Záhřeb je levnější jak Macejl – Záhřeb
2.) Na úseku Varaždín – Záhřeb platí krabičky ENC, Macejl – Záhřeb ne.
3.) Vyhnete se nejen koňské cestě Ptuj – Macejl, ale i omezením na dálnici Graz – Šentij. Práce zde potvají prý až do srpna.
4.) Krásná krajina v Rakousku a nádherný hrad Riegersburg
Nevýhody:
Z Ilzu do Varaždínu trvá cesta 2 hodiny. Přes Rakousko pohoda. 100km/h a většina vesnic má povoleno 80km/h, přes Slovinsko cesty o něco horší, avšak podstatná část 50km/h. Nevím proč, ale po 20hodině ve Slovinsku cesty i chodníky prázdné. Vypadá to, že chodí v pracovní dny spát se slepicemi. Cestou jsem potkával na hlavní auto snad až v každé 3.vesnici + 2x policajty za městem u křižovatek. Ze Slovinsko-Chorvatských hranic je to do Varaždínu (který ojedete) 20 minut na dálnici, ale tam to ve vesnicích naopak žije. POZOR VEČER NA NEOSVĚTLENÉ CYKLISTY, VŠUDE VE VNITROZEMÍ V CHORVATSKU!!!
Pozor při jízdě podle navigace. Někdy má tendenci protáhnout vás po podivných místních silnicích. Třeba jen 5km, ale zvláště večer by jste nadávali. Překontrolujte si tu trasu podle čísla silnice. Takhle mě ta mrcha na pár km odklonila - zkrátila cestu - mimo Ljutomer ve Slovinsku a já čekal, kdy vjedu do kravína. Jinak ale brnkačka.
ENC:
Super krabičku jsem si pořídil takto: Přijel jsem do Varaždínu a zaparkoval před mýtnicí. Podotýkám že byla půlnoc. Na mýtnici měli místnost pro prodej ENC zavřenou, tak jsem šel do přímo do budovy u závor. Řekl jsem jen „ENC“ a obsluha mě ihned vzala do kanclu, podali mě židli, vytáhli papíry (smlouvu), vše sami vypsali a dali mě vybrat ze tří možností cen. Protože je ENC přenosné a pojede i můj syn, řekl jsem že jedu až do Vrgoracu a to letos 2x. Týpek v uniformě se podíval do papírů, vše spočítal a dal mě krabičku za kterou jsem kompletně zaplatil 882,60 kun. Platil jsem kartou MasterCard přímo ve zmíněné kanceláři. Obsluha šla se mnou ještě ven, ukázala mi kam mám krabičku nalepit (nejlépe nahoru za zpětné zrcátko) a jakým způsobem projíždět mýtnicí. Projíždět pouze závorami označenými ENC, min. 10 – 20 m odstup od předchozího vozidla (aby autu před váma nenačetli váš kredit), rychlostí 20 km/h. Nad závorou je bílý kvádr ( podobný televizi) tak 30 cm velký, který vše elektronicky snímá. Celá akce ENC od přijetí k mýtnici, zakoupení krabičky, sepsání smlouvy a průjezdem mýtnicí již s ENC trvala asi 15 minut!!! Při prvním průjezdu mě krabička pípla a okamžitě naskočilo, že mám nabito na 1000 kun! Pak již mýtnice jen projíždíte a slyšíte jen pípnutí v krabičce a na displeji vlevo od závory se vám ukáže kolik máte nabito a při výjezdu i kolik vám strhli za daný úsek. Pozor. Stav však není aktuální. Ve Vrgoracu jsem měl 777, v Záhřebu odečetli 220 a zůstatek ukázal 557, ale za necelou hodinu za Záhřebem mě to při vjezdu ukázalo znova 777. Takže nějakou dobu trvá, než se vše aktualizuje. Podle čísla to lze zjistit doma na webu. Krabička, pokud koupíte jeden ze tří balíčků, je zdarma. Lze ji používat po dobu funkčnosti baterie (asi 5 let) a během této doby ji můžete libovolně dobíjet u obsluhy mýtnice min.částkou 100 kun. Zůstane-li vám v krabičce nevyjetý kredit a baterie dojde, dají vám novou včetně převedení bodů ze staré, kterou musíte odevzdat. Jezdím až do Gradacu, takže sleva 20% platby s ENC je dosti znatelná.
Jen pro úplnost dodám, že krabička má 2 části. 1. plastový rámeček, který nalepíš na okno za zrdcátko a 2. samotnou krabičku, která je odnímatelná, můžeš schovat třeba do tašky.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Grizzly (05. 07. 2013 19:30).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 11:36
Grizzly..super info. aspoň pro měthumbs up.Taky se zájímám jak a kde pořídit enc na A4.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 20:52
co znamená Fast ENC--napsané na asfaltu





Upraveno 1krát. Naposledy upravil vasnivykolista (05. 07. 2013 20:52).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 22:23
Kolisto,
a kde se tato mýtnice nachází???
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 22:33
Zkusím odhadnout Demerje , ale to Fast - ENC by mě taky zajímalo .
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 22:51
jj moje nejoblíbenější..demerje
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 22:51
ivos napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kolisto,
> a kde se tato mýtnice nachází???

To je mytnice Demerje. Jsou to dva pruhy POUZE pro ENC. Jak uz bylo pred nekolika dny tady psano, snimace jsou uz temer na zacatku techto pruhu (na obrazku asi nekde za pricnymi bilymi carami u zlutych sloupku). Pokud cteni probehne v poradku jedes rovne dal. Pokud ENC neprecte zavorou u rozdvojeni tech pruhu te to presmeruje - z leveho pruhu zpet na dalnici a dal na LUCKO a z praveho pruhu do tretiho pruhu zleva k normalnimu prujezdu s moznsti platit kartou nebo ENC. To se stalo pred ctrnacti dny me, jak jsem tady uz nedavno psal. Asi jsem nemel pri prijezdu ENC jeste polozenou za oknem (cekal jsem snimac az u budovy mytnice a nevedel jsem, ze je v techto pruzich uz tak vpredu).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 22:53
vasnivykolista napsal(a):
-------------------------------------------------------
> jj moje nejoblíbenější..demerje

z jakeho zdroje je ta pekna fotka?
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 23:11
vasnivykolista napsal(a):
-------------------------------------------------------
> co znamená Fast ENC--napsané na asfaltu

FAST ENC = "brzi" ENC => pruh v ktorom sa da ist "trocha" rychlejsie (myslim do 30 alebo 40 km/h), ostatne su "obycajne" = plazenim vpred, inak to system nestihme zaregistrovat...
Re: ENC krabičky pro placení mýta
05. 07. 2013 23:15
Uz som to nasiel, je to ako som pisal:


frANZi50
22.06.2009., 12:06
Može mi tko objasniti taj izraz "fast" ENC?

kaj to znači fast ENC? ( Imam ENC, znam sve o njemu već par god. koristim, al ovo fast :ne znasmiling smiley

Brzi ENC - prolaziš bez stajanja brzinom od 40-ak km/h. Navodno.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 08:07
rohoco napsal(a):
-------------------------------------------------------
> vasnivykolista napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > jj moje nejoblíbenější..demerje
>
> z jakeho zdroje je ta pekna fotka?


nejspíš ze zdroje HAC..mám ju v PC už asi 3 roky
Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 10:09
HAC se moc omlouva za SVOU chybu, penize vraci a doufa, že neztrati duveru... (e-mail pro Alfa60)
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 10:40
Doplním, že FAST ENC je pouze pro skupinu vozidel 1 kategorie. Pokyny k ENC : ARZ (dolní část stránek).

___________________________________________________
Baška, Drvenik, 3*Plat, Seget Vranjica, 6*Podaca, Brist, Makarská.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 11:36
@Mahony: asi ano yawning smiley
Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 12:03
Ako dobit kredit na EMC (HAC) kreditnou kartou cez internet?
Skusal som tento postup:
1.) Prihlasil som sa do HAC systemu (prodaja.hac.hr) ako registrovany uzivatel (EMC mam uz 3 roky), minuly mesiac uspesna registracia postou

2.) Add Funds -> Credit Card Payment -> ked doplnim GROSS AMOUNT napr. 130Kn (musi byt suma medzi 100 a 2500Kn) -> prepocita mi system, kolko mi bude realne strhnuta suma z karty (101Kn) -> system pyta velmi vela udajov nielen o kreditke - cislo karty, platnost, CV kod, meno; ale aj adresu, PSC, email, ... a vsetko je to oznacene hviezdickou ako povinne udaje.

Kto uz platobnou kartou dobijal on line - naozaj tam treba vyplnit vsetky tieto udaje?

EMC skatulu chcem teraz pozicat sestre (dufam, ze nie je problem, ked je registrovana na moje meno!)

Dakujem za pomoc!

pmajco

vrto napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Kredit sa u HAC-u dá dobiť niekoľkýmu spôsobmi
> - kúpiš si tzv. BON
> BONOM sa dá navýšiť kredit aj cez internet - vo
> vlastnom užívateľskom profile po prihlásení
> vojsť do časti NADOPLATA -potom NADOPLATA BONOM a
> tam sa ti zjaví miesto na zadanie kódu, po zadaní
> a odoslaní sa kredit navýši,
>
> - ďalšia možnosť je platba kartou cez internet,
> opäť v ponuke NADOPLATA vojdi do NADOPLATA
> KARTICOM, potom ťa vyzve na zadanie požadovanej
> výšky navýšenia kreditu, následne bude chcieť
> údaje o užívateľovi a o karte, kartu nemusíš mať
> nikde u nich registrovanú.
>



Upraveno 1krát. Naposledy upravil pmajco (06. 07. 2013 13:07).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 19:59
Tak další informace o mém příběhu s ENC ( [forum.ihvar.cz] )
Protože stále nepřicházela žádná reakce na můj reklamační e-mail, který jsem posílal 22.6. na info-naplata@hac.hr, poslal jsem předevčírem dotaz na info@hac.hr, eticka.linija@hac.hr a info-naplata@hac.hr dotaz, jestli HAC reaguje na dotazy zákazníků. Včera mi přišla odpověď z info-naplata@hac.hr:

Poštovani g. XY,
prije svega se ispričavamo što ste morali čekati na rješenje svoje reklamacije.
Provjerom u sustavu za naplatu cestarine utvrdili smo da ste dana 20.06.2013. ušli na naplatnoj postaji Zagreb te izašli na naplatnoj postaji Dugopolje.

Obzirom da nije Vaša greška što niste imali evidentiran ulazni podatak sa naplatne postaje Zagreb, naplatit ćemo korištenu relaciju Zagreb – Dugopolje u iznosu od 181,00 kn, a razliku sredstava u iznosu od 236,39 kn (185,00 kn uvećano za 21,74 % popusta koju ostvarujete prilikom nadoplate ENC uređaja) ćemo vratiti na pretplatni račun 000000000000 (ENC 020000000000).

Iskreno se nadamo da ćemo u budućnosti opravdati Vaše povjerenje te da ćete postati zadovoljni korisnik naših usluga.

S poštovanjem,

Hrvatske autoceste održavanje i naplata cestarine d.o.o.


From: Jxxx xxxxxx [mailto:jxxxxxxx@gmail.com]
Sent: Saturday, June 22, 2013 3:17 PM
To: info-naplata
Subject: Re: Objašnjenje HAc

Prilažem račun uz prethodni i-mail....Molim, pojašnjenje u ime češkog turiste od prije nekoliko dana...

...čovjek je na putu prema moru, prije ulaska na autocestu, u objektu na Lučkom (šalter za Split...) kupio ENC za 544 kune...Hvala. M.

Dana 22. lipnja 2013. 14:55 Jxxxxxxxx <jxxxxxxx@gmail.com> je napisao/la:
Molim, pojašnjenje u ime češkog turiste od prije nekoliko dana...
...čovjek je na putu prema moru, prije ulaska na autocestu, u objektu na Lučkom (šalter za Split...) kupio ENC za 544 kune....krenuo na traku ENC-a i rampa se je PODIGLA...nastavio je vožnju sve do Dugopolja...krenuo na traku ENC-a...ali rampa se NIJE podigla...Pisalo je: ULAZ NEPOZNAT...opsluga: gdje je tiket?...turist: nemam tiket, ušao sam na ENC...opsluga: NEMOGUĆE!!!....dajte da vidim ENC...zapisao broj ENC-a i ispostavio račun na čak 366 kn...malo preskupo za Lučko-Dugopolje...prema času kupnje ENC-a bi turist morao voziti preko 300 km na sat da bi tada stigao do Dugopolja...MOLIM pojašnjenje za ovaj slučaj....(račun mogu poslati također...) Hvala. M.


Na účet ENC mi tedy vrátili 236,39 kn, takže jsem na celém případu ještě vydělal... smiling smiley

EDIT:
Přes SZ jsem dostal informaci, že tu zprávu z 22.6., která vyvolala reakci HAC, poslal JIRKA Z RI. Tímto mu děkuji za ochotu a pomoc.



Upraveno 3krát. Naposledy upravil Alf60 (07. 07. 2013 07:22).
Re: ENC krabičky pro placení mýta
06. 07. 2013 21:14
Tak vidis..... jeste Ti neco zbyde yawning smiley
Re: ENC krabičky pro placení mýta
07. 07. 2013 15:34
burina napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dobrý večer.
> Jsem poprvé v tomto fóru,přečetl jsem snad
> "pozorně"všech 38 stran ohledně ENC.Nikde jsem
> však nevyčetl jak je to s nákupem a registrací po
> 1.7.20013. Když nejsem vlastníkem ENC a budu jej
> kupovat poprvé až 11.7.2013 musím se ragistrovat
> jak je již několikrát zde popsáno a mohu již z
> domova použít vyplněnýn formulář?
> Díky za odpovědi.


Registrace probehne primo na miste kde to kupujes.kupoval jsem 20.6 a vracel se včera v pohodě fungovala.
Re: ENC krabičky pro placení mýta
07. 07. 2013 15:38
vasnivykolista napsal(a):
-------------------------------------------------------
> co znamená Fast ENC--napsané na asfaltu
>
> [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/196/oqy0
> .jpg/][IMG=http://img196.imageshack.us/img196/4681
> /oqy0.jpg][/IMG][/URL]

Včera jsem jel na Demerje cca kolem 15,00 no a byl jsem hodně rád za ENC. Na Uštřil jsem odhadem 2 hodinky času. Jinak jsem skoušel najet na FAST ENC a poslali me do dalsiho pruhu. A co jsem tak sledoval pousteli tam jenom chorvatske SPZ (autobus i osobní auta) poskakovalo tam par clovicku asi aby nekdo nenajel kam nema.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 94
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.