Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR

Autor david 
Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
20. 04. 2008 22:10
Čtu a nevěřím vlastním očím co zase vymysleli za blbost. Dal jsem to do dopravy, když všichni převážně cestují autem. Pokud vezete děcka, která nejsou vaše (známých sestry) musí mít potvrzení rodičů. Je to sice ze slovenského webu ale platí to pro všechny z EU. Ovšem dost dobře si to nedovedu představit v praxi, když celník neumí česky. Ale kápnete na blbce nebudete mít papír a co pak. [www.mototuristika.sk] . Po slovinských známkách další perla.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 08:25
Ještě je vtipné, že potvrzení má mít i JEDEN rodič mlaďase do 18ti let od druhého rodiče, který necestuje(rozvedený, zemřelý, neznámý atd.). To bude mnohdy neřešitelný problém. (kromě toho papíru, musí mít mlaďas svůj cestovní doklad-pas nebo občanku)
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 11:06
Musi mit vlastni pas.
Dnes jdu s mamkou na overeni podpisu.
Plnou moc mam v HRJ a AJ a radeji i v CJ.
Staci pry v AJ. Odjizdim uz v cervnu a mamka mi holku priveze v cervenci.
Nikdy za celou dobu co v HR pobyvam jsem takovou blbost nepotrebovala, az letos.
V EU je to ale pry bezny ( napr. v Nemecku)
Na Velikonoce, jsem byla v HR, tak jsem se informovala.
Hranice mezi SLO a HR vopruz.
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 11:17
S prominutím at jdou do prdele.Já jedu s rodinou a dcera si bere sebou kamarádku 17let která má vlastní pas a chcete mi tedy říct že musí mít jěště potvrzení od rodičů?Co to je zase za buzeraci.Jestli ano stačí tedy aspon jakýsi dopis napsaný jejími rodiči?Něco jako že povolují pobyt nebo co to musí být za lejstro.Koukám že nám to tak slovinci otráví že budem radši jezdit na Berounku.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 11:47
Neobviňujte slofiku Slovince, toto jsou pro změnu Chorvati. A když pojede 19ti letý kluk se 17ti letou kámoškou na motorce, tak to bude muset mít taky:-)))), to je pak houby romantika...
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 11:55
Já v tomto neobvinuju Slovince,vím že za toto mohou Chorvati ale Slovinci to začali s tou známkou a ted Chorvati toto.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 11:55
Tak teď už jsem úplně zmatenej. Jedeme já + manaželka + naše 2 děti. Staršímu je 17, má vlastní pas, to je jasné. Mladšímu je 5, podle toho slovenského článku musí mít taky vlastní pas ?? A nebo stačí, když je zapsaný u nás v pase ?eye popping smiley
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 12:00
To by mělo stačit aby byl napsaný u někoho z vás v pase.
Citace ze stránek Ministerstva zahraničních věcí:
"Chorvatské zákony stanoví, že v případě dětí, kteří cestují na území Chorvatska spolu s rodičem a jsou zapsány v jeho cestovním pasu, je třeba, aby tento zápis dítěte v cestovním pasu byl rovněž opatřen fotografií dotyčného dítěte. Naše současná právní úprava takový postup neumožňuje a v minulosti byly zápisy dětí do cestovních pasů rodičů prováděny bez fotografie dítěte. Proto se doporučuje, aby dítě cestovalo na území Chorvatska na základě vlastního cestovního pasu."
Jaké s tím máte praktické zkušenosti, nevrátí mě z hranic domů?
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 13:37
Prakticke zkusenosti zadne.
Dcera mela jiz od 5let vzdy vlastni pas.
Pokud jde o tu romantiku, divka ve veku 17let potrebuje take plnou moc od rodicu.
Podle infomaci od meho chorv. pritele, musi byt v plne moci kdo dava plnou moc, komu a na koho se plna moc vztahuje.
Dale R.Č. a cisla pasu vsech zucastnenych. Vse uredne overene na matrice.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 13:47
Jeste pro informaci, nijak to nemam uredne overene.
Jen mi to bylo letos v breznu v HR recene a ja se podle toho zaridila.
Dnes jsem byla vse uredne overit.

Je to jen pro sichr.
Nerada nechavam vse na posledni chvili, co kdyby.
Muze se stat, ze to bude s vyjimkama.
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 15:00
Jako každý rok s blížícím se datumem dovolený v HR sedám denně k netu a čtu si tady ve foru.Manžel se mi směje-a říká-že si akorát zase přivodím depky a budu přemýšlet o věcech-které se nakonec ukážou jako naprosto nepodstatnétongue sticking out smiley
Nevím jak vy-ale čím víc se blíží léto tím víc mě při čtení napadá že:děti bych měla asi raděj nechat doma(pakliže namaj vlastní pasy a ověření od bývalého manžela že se mnou jedou),raděj nejezdit po starý aby mě nechytli policajti,nefotit,připravit se na to že v červnu c Chorvatsku zmrznu-pokud se tam vůbec dostanu-protože -v Male Kapele budu čekat aspon 5hodin.Hned potom mi seberou auto-protože bude půjčené od tchyně a nebudu mít plnou moc od ní že s ním jedu....Pokud to přežiju spálím se na troud a ještě mě nakousne nějakej ten had-pakliže mě neroztrhá cestou na procházku nášlapná mina ...
Pak přijde červen -uběhne dovolená a já si po návratu řeknu-sakra proč jsem se tak stresovala??(protože zatím vždycky to proběhlo víceméně bez problémů-a ty co byly se vyřešily na místě a v klidu )
Nakonec-v září si přečtem na foru-že opět jako každý rok byla dovolená super a chorvatsko se nám zase zadralo víc za kůži.
Ale vo tom to je-o čem bychom si tady povídali no ne??Akorát si začínám už 4tý rok říkat-že budu číst forum až po návratu-aspon některý vlákna-protože upřímně se většinou místo těšení akorát vystresuju.yawning smiley
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 15:00
Staci ak 2 rocne dieta bude zapisane v pase rodica ak cestuju obaja ? alebo musi mat vlastny pas? pekne to cele dokafrali eye popping smiley
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 18:50
katik:nechci být hnusná-ale je to fuuuurt dokola!!eye rolling smiley
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 19:32
Já tedy nevím,hovadin je vymyšlenejch mraky. Nikdy po nás Chorvati nechtěli ani pasy.Ale známe to narazíš na blbce a ten tě prostě na něco udělá !!!
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 20:22
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (19. 12. 2012 19:25).
Důvod těchto nařízení, která neplatí jen v Chorvatsku je velmi správný. Má aspoň omezit obchodování s dětmi a jejich únosy. Proto se vyžaduje fotka dítěte. Protože naše legislativa neumožňuje abychom měli v občance fotku našeho dítěte, proto musí mít pas. Jsou země ve kterých mají děti fotku třeba na průkazce zdravotního pojištění, ale u nás je to pouze občanka nebo pas.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
21. 04. 2008 22:40
ivetka, prepec thumbs downsom ja ale tlk..sa stresujem pre sprostosti..kurnik..len ma nedavno kamoska vystresovala, ze ked budem cestovat s malou 2roc. do krajin ktore niesu v EU tak musi mat mala pas, samozrejme tato info bola blba, tak pret som sa trosku vystresovala...
inak mne manzel razne povedal, ze ho nemam stresovat tymi vecami co sa menia kazdy den, aspon teraz..tak tyzden pred cestou si mam rozmysliet ktorou estou pojdeme ako a o ktorej pojdme ez domu spinning smiley sticking its tongue out tie pocity co si pisala sa zhodovali s mojimi, ale som rada, ze som nasla toto forum ..stale sa je co vzdelavat hot smiley
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
22. 04. 2008 06:34
katik:a to sem právě myslela(protože stejného manžela mám doma)
Ono je to fakt furt dokola. Kdyby si někdo dal tu práci a za poslední roky projel tohle
forum zpět-tak každej rok se to prostě opakuje.Spousta zaručených zpráv a změn-a nakonec to je furt um furt stejný.
A k tomu co je napsáno.Každý úřad a má své předpisy-zákony atd. co by se MĚLO.Že to tak pak není je jiná věc.
Mě když se lidi přijdou do práce zeptat na určitou informaci-taky jim odpovím ::jak je psáno::Ale dělá se to přitom úplně jinak..(ale to jim nebudu cpát že jo.prostě jim řeknu jak to je a co MÁ být)
Na téma pas a občanka je tady navíc celkem velké vlákno už otevřené.
Tam je to 50:50.
Píšou tam lidi co jim na pasovém řekli že děti pas mít musí(to je to co je psáno a těžko ti řekenou něco jiného)
A taky tam píšou lidi co volali přímo na Chorvatskou ambasádu-a tam jim řekli že u dětí pořád pro česko ze strany Chorvatů platí vyjímka a stačí
je mít v OP nebo pase.(Op musí být ale strojově čitelná-tudíž ta nová -zelená)
Na té ambasádě to řekli více lidem.Takže je to na uvážení každého.
Já 4letému dítěti s kterým jedu jednou za rok do Chorvatska nebudu dělat pas.
Ale nikomu neberu at ho nechá udělat svým dětem.Budi-mít problémy odkážu se na informace přímo od Chorvatů(předpokládám že vědí co říkaj o vstupu do své země)

Nikdy problémy nebyly-a pokud budou(nejen s tímhle) tak jsem celkem zvyklá to řešit ale až to přijde.A problémy můžou být i z jiných důvodů-ne jen kvůli pasu-ale taky nemusí.Tak proč stahovat kalhoty když je brod ještě daleko.
Jenže o čem bychom jinak plkali na foru ne?
A už končím s jdu hledat pozitivnější vlákna-třeba co pijete a jíte na dovolený.kde bylo hezky atd.yawning smiley
Souhlas druhého zákonného zástupce musí obsahovat:
- osobní údaje zákonného zástupce
- osobní údaje osoby se kterou dítě cestuje
- vyjádření souhlasu
- účel cesty a délku pobytu dítěte v RH pro který platí souhlas
- podpis zákonného zástupce ověřený u notáře.
- Přeloženo do chorvatského jazyka soudním tlumočníkem (eventuelně do anglického)

Konzulární oddělení





> Předmět: RE: Souhlas zákonného zástupce s vycestováním
> Datum: 22.4.2008 13:58:11
> ----------------------------------------
> Dobrý den,
>
> děti byly svěřeny do péče matce. Existuje nějaký vzor souhlasu s vycestováním ?
>
>
> Děkuji
> >
>
> -----Original Message-----
> From: [mailto:velrhprag.ko@seznam.cz]
> Sent: Tuesday, April 22, 2008 1:39 PM
> > Subject: Souhlas zákonného zástupce s vycestováním
>
> Pokud ste rozvedeni s Vaší manželkou a Vaše společné děti byly
> svěřeny do vaší péče, není zapotřebí souhlas druhého rodiče k
> vycestování společných dětí do RH.
>
> Děti do věku 14 let pokud jsou zapsáni v pase u jednoho z rodičů mohou
> vycestovat na pas od svých rodičů.
>
> Konzulární oddělení
>
>
>
Tak takové info Vám podají velvyslanecví, Budu dál sledovat jak se to vyvine, je to děs, ten soudní překlad. Jinak to i docela chápu, chtějí tím zabránit únosu dětí. Ivana
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
22. 04. 2008 17:30
Ivanka:dík-myslím že to podpořilo mé rozhodnutí nedělat dětem pas..yawning smiley
A jinak všem hezký den-ačkoli tady v Polabí teda hnusně prší!!angry smiley
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
22. 04. 2008 17:37
Tak dle úředních informací z oddělení pasů a cestovních víz NENÍ NIC CO JE V PRVNÍM PŘÍSPĚVKU UVEDENO POTŘEBA !!!!!!!!!! Pro vstup do HR stačí platný OP nový typ (se strojově čitelnou zónou) doporučuje se cestovní pas !! Děti stačí zapsané v platném cestovním pase rodičů !!!!
Zdravím,
úplně náhodou jsem zabrousila na toto vlákno a docela koukám ,můj manžel je chorvat k rodičům jezdíme jednou za dva měsíce spolu s našimi třemi dětmi a to co tady čtu slyším poprvé-.Děti svůj pas nemají máme je v pase my a dokonce mimo sezonu bez problémů projedeme i na OP.
Tom
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
22. 04. 2008 20:10
Souhlas druhého zákonného zástupce musí obsahovat:
- osobní údaje zákonného zástupce
- osobní údaje osoby se kterou dítě cestuje
- vyjádření souhlasu
- účel cesty a délku pobytu dítěte v RH pro který platí souhlas
- podpis zákonného zástupce ověřený u notáře.
- Přeloženo do chorvatského jazyka soudním tlumočníkem (eventuelně do anglického) - toto není pravda, stačí to v ČJ bo jsme členy EU.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
30. 04. 2008 11:44
zdravím všechny ,
na základě všech dohadů a zaručených informací zde na foru jsem napsal dotaz přímo na konzulát HR v Praze : croemb.praha@mvp.hr <croemb.praha@mvp.hr>

Dobrý den ,

měl bych prosím dotaz ke změně chorvatských zákonů ohledně cestování dětí do Chorvatska . Mám osmiletou dceru a plánujeme dovolenou v Chorvatsku . Dceru máme s manželkou zapsanou v cestovních pasech a nyní nevím jestli musí mít dcera svůj vlastní pas , nebo jestli stačí zápis v našich ?

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem




a zde je odpověď :

Pokud jsou děti zapsané aspoň u jednoho z rodiču v cestovním pase, mohou děti cestovat do RH na pas od rodičů.

Konzulární oddělení


Takže z toho vyplývá , že je vše při starém.

Příjemnou dovolenou Všem
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
30. 04. 2008 12:47
To Rossta:

Především se jedná o vycestování dětí, kteří necestují se zákonným zástupcem.
Např. s prarodiči, s rodiči kamarádek, či mladí lidé, kde jeden nedosáhl 18.let.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
30. 04. 2008 13:31
To Rossta:
Dotaz na konzulát se netýkal problému, o kterém se tu převážně diskutuje.
Problém nastává v okamžiku, kdy s dětmi cestuje pouze jeden z rodičů nebo zákonný zástupce, případně v situaci, kdy s neplnoletým nejede nikdo z rodičů nebo zákonných zástupců.
Nejdená se tedy o zápis v pasu rodičů nebo vlastní pas dítěte, ale o souhlas rodiče nebo zákonného zástupce s vycestováním dětí bez rodiče/rodičů/zákonného zástupce.
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
30. 04. 2008 14:05
To Vám samozřejmě neberu , ale mne zajímalo zda musí být u zápisu dítěte v pasu i jeho fotka , což v naší legislativě není možné a nebo zda teda nemusí mít vlastní pas.Můj dotaz byl zodpovězen a na to co zajímá Vás se klidně můžete na ambasádě zeptat sami.V předchozím příspěvku je jejich e-mail.Určitě to bude stoprocentní odpověď než Vaše dohady zde na foru.
Hezký den Všem
Rossta
Tom
Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
01. 05. 2008 12:12
Sakra, mícháte tady jabka a hrušky. MichalK má pravdu, problém je jinde. viz Nejdená se tedy o zápis v pasu rodičů nebo vlastní pas dítěte, ale o souhlas rodiče nebo zákonného zástupce s vycestováním dětí bez rodiče/rodičů/zákonného zástupce. Jinak Rossta je malinko ješitnej....
avatar Re: Změna pro vstup neplnoletých občanů EU do HR
01. 05. 2008 13:00
Pls nechá se k mému přispěvku přiložit i příloha abych vám dal přečíst jak to vlastně je s tím cestováním?Jestli ano tak jak.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 300
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.