Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 11:26
Hm, tak to věřím, to musí Pražáky štvát, když v prostředním někdo jede 130 a oni ho nemůžou předjet, protože jedou podle předpisů.
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 11:33
On v tom prostředním jede třeba jen 90 km. A co štve Pražáky to fakt nevím, nejsem z Prahy.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 11:51
Tak ho předjedu,poklepu si na čelo, tak aby to viděl a pokračuji - nejspíš v prostředním pruhu - dále, protože v krajním pravém jedou taky kolem stovky. A navíc je to hrbolaté, jelikož nejsme na chorvatské dálnici. Nejhorší by bylo, kdyby mě z toho kleplo.
Samozřejmě že dopravní předpisy se mají dodržovat.
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 13:06
Navazuji na výše uvedené... nikoho "nevychovávám" po vzoru brzdičů a ukazovačů různých znamení na rukou smiling smiley
Pouze konstatuji, že pokud mám někoho předjet z pravého přes střední pruh využitím levého "rychlého", je to škoda dlouhé trajektorie a třeba pojistek na "blikání" měníčů směru spinning smiley sticking its tongue out
Jinak ať si každej jezdí jak chce, nebo lépe ať se jede podívat "ven" a pokud se vrátí, ať ty návyky "přetáhne" sem "domů".
smileys with beer

ps včetně ZIPU smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 13:30
Taky se k tomu připojím... Dálnicím se snažím vyhýbat, protože mě jezdění po nich unavuje, ale když už tam jedu, tak mě to jezdění v prostředním pruhu taky pěkně štve. Před Prahou to je to zjevně národní sport a před Ostravou to dělají hlavně poláci a auta s "A" nebo "S" na RZ (ale samozřejmě jsou i jiní). Před tou Ostravou je to o to křiklavější, že ta dálnice je vesměs prázdná, pravý pruh rovný, takže opravdu není důvod jezdit v prostředním.

A co se týká toho "předjíždění", tak pokud jedu v pravém pruhu který je volný a dojíždím pomalejší auto v prostředním, můžu klidně dál pokračovat ve svém jízdním pruhu - nejdená se o předjíždění zprava, neměním jízdní pruh.
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 13:50
Jízda v souběžném pruhu kdy jedno vozidlo se pohybuje větší rychlostí než druhé mimo obec, je považováno za předjíždění. A předjíždění mimo obec je povoleno pouze vlevo od pomaleji jedoucího vozidla.

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 13:59
Oni mají někteří řidiči asi strach, že by je mohl v tom pravém pruhu vidět soused a pomluvit je tak v celé ulicieye popping smiley
Když předjíždím levým pruhem, jedu si tachometrových 135 a dojede mě nějaký letec, který si vynucuje uhnutí blikáním, sundám nohu z plynu a opět se zařadím za předjížděné vozidlo. Rychleji mě nedonutí jet a pokud chce, abych mu uhnul, tak mu uhnu. To že si při mém manévru vykouše nehty do masa a už si není schopen vzpomenout na žádnou nadávku, protože je všechny vyčerpal, je problém jeho. Tyhle blikače "zbožňuji", protože kam mu mám uhnout, když jsem v půlce kamionu?
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 14:23
Peťas napsal(a):
-------------------------------------------------------
> .... a před Ostravou to dělají hlavně
> poláci a auta s "A" nebo "S" na RZ (ale samozřejmě
> jsou i jiní).

jj, ti s "A" na RZ většinou ani nejsou pražáci, ale místní s firemními vozy nebo "lízačky" od Škofinu apod. grinning smiley
I když na druhou stranu, kdo jsou pražáci? Osobně jsem těm "naplaveninám" udělal místo odchodem na Moravu smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 15:20
MotoMoto napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jízda v souběžném pruhu kdy jedno vozidlo se
> pohybuje větší rychlostí než druhé mimo obec, je
> považováno za předjíždění. A předjíždění mimo obec
> je povoleno pouze vlevo od pomaleji jedoucího
> vozidla.


Na tohle ale není jednotný výklad. Popsalo už se toho kolem toho plno a svého času se objevili i názory právníků. Jedna tvrdí že se to oravdu nesmí, druhá, že tím k porušování zákona nedochází - zjednodušeně: nikoho jsem ve svém jízdním pruhu nedojel, takže nemám koho bych předjel. Předjetí vpravo by to bylo, kdycho ho dojel v prostředním a potom přejel do pravého.
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 15:21
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Oni mají někteří řidiči asi strach, že by je mohl
> v tom pravém pruhu vidět soused a pomluvit je tak
> v celé ulicieye popping smiley
> Když předjíždím levým pruhem, jedu si
> tachometrových 135 a dojede mě nějaký letec, který
> si vynucuje uhnutí blikáním, sundám nohu z plynu a
> opět se zařadím za předjížděné vozidlo. Rychleji
> mě nedonutí jet a pokud chce, abych mu uhnul, tak
> mu uhnu. To že si při mém manévru vykouše nehty do
> masa a už si není schopen vzpomenout na žádnou
> nadávku, protože je všechny vyčerpal, je problém
> jeho. Tyhle blikače "zbožňuji", protože kam mu mám
> uhnout, když jsem v půlce kamionu?

Přesně tak, to máš pravdu on asi čeká že ten kamion nebo jiný předjížděný vozidlo člověk přeskočí grinning smiley
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 15:46
Peťas napsal(a):
-------------------------------------------------------
> MotoMoto napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jízda v souběžném pruhu kdy jedno vozidlo se
> > pohybuje větší rychlostí než druhé mimo obec,
> je
> > považováno za předjíždění. A předjíždění mimo
> obec
> > je povoleno pouze vlevo od pomaleji jedoucího
> > vozidla.
>
>
> Na tohle ale není jednotný výklad. Popsalo už se
> toho kolem toho plno a svého času se objevili i
> názory právníků. Jedna tvrdí že se to oravdu
> nesmí, druhá, že tím k porušování zákona nedochází
> - zjednodušeně: nikoho jsem ve svém jízdním pruhu
> nedojel, takže nemám koho bych předjel. Předjetí
> vpravo by to bylo, kdycho ho dojel v prostředním a
> potom přejel do pravého.


Trochu divný né. Když pojedu neustále v levém a nebudu se vracet do pravého a budu "předjíždět" auta jedoucí v pravém pruhu jedoucí pomaleji tak podle tebe nepředjíždím? A co tedy dělám?
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 15:56
kabinet302 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Hm, tak to věřím, to musí Pražáky štvát, když v
> prostředním někdo jede 130 a oni ho nemůžou
> předjet, protože jedou podle předpisů.


Neštve to jenom Pražáky ,ale každého kdo dodržuje předpisy. Levý pruh je určen k předjíždění a je jedno zda je to první nebo až druhý pruh od pravého. To znamená,že i prostřední je určen k předjíždění.
Ve škole děti taky nemají vyrušovat a je jedno ,že učitel je blb a vyrušování toleruje.
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 17:30
petr70 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Trochu divný né. Když pojedu neustále v levém a
> nebudu se vracet do pravého a budu "předjíždět"
> auta jedoucí v pravém pruhu jedoucí pomaleji tak
> podle tebe nepředjíždím? A co tedy dělám?

Divné to být může, ale v tomhle našem kocourkově je plno věcí pouze o slovíčkách a ev. i o pouhé interpetaci určítého textu. A ano to co jsi napsal by klidně mohlo být interpretováno tak, že nepředjíždíš, protože nepřejíždíš z pruhu do pruhu, ale jedeš trvale pouze v jednom z nich.

Sice nevím o co Ti jde a tady se to stejně nevyřeší, protože základní problém je v těch co se nevracejí do pravého pruhu, ale třeba se k něčemu nakonec dobereme. ;-)
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 17:47
Petře, máš nějaký problém s pedagogickým sborem tvých dětí v jejich škole?
A o vyrušování. Když po polední přestávce přijde polovina žáků z venku zhulených, popřípadě vůbec nepřijdou, tak se může i tvrdý pedagog typu Petr 70 stavět na hlavu a odrážet se ušima a nic s nima nesvede.
Naštěstí jsem rád, že už mezi tu sebranku nemusím, jelikož díky i tvým daním (doufám, že platíš jak máš) beru důchod a se školou nemám už nic společného. Tak si to někam zapiš.
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 18:02
kabinet302 - nemám problém s pedagogi protože dítě už není školou povinné. Souhlasím s tebou o té sebrance a kdybych mohl tak bych ze svých daní ( ano platím a ne málo ) chtěl větší pravomoc pro učitele a možnost tzv. výchovných . Za mě když jsem chodil na školu bylo také nemožné děti mlátit ,ale rodiče to tolerovali a co já jích ve škole dostal. A doma znovu. Obdivuji každého učitele a vážím si jejich práce. Za to co dostávají za plat a ještě je urážejí parchanti klobouk dolů já bych po týdnu byl zavřenej protože bych nějakýho parchanta zabil a pak ty rodiče když by mě tvrdili jaký je to jejich stvoření hodné dítko. Takže to byl pouze přiklad ,že policie na to kašle a toleruje.
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2014 18:15
Peťas napsal(a):
-
> Sice nevím o co Ti jde a tady se to stejně
> nevyřeší, protože základní problém je v těch co se
> nevracejí do pravého pruhu, ale třeba se k něčemu
> nakonec dobereme. ;-)


Jde mě o to ,že jízda v prostředním nebo levém pruhu slouží k předjíždění pomaleji jedoucího vozu nebo k objíždění stojícího auta nebo překážky. Podjíždění auta vpravo je nebezpečné ,protože řidič jedoucí po dálnici nepředpokládá,že bude předjížděn pravým pruhem a bez kouknutí do pravého zrdcátka klidně přejede do pravého pruhu. Souhlasím s tebou ,že problém je v těch co se nevrací,ale i v policii ,že na to s.rou a nikdo to nepokutuje.
Chápu jízdu v pravém na tankodromu D1 a tam bych to toleroval. Ale před Prahou a na D5 bych to tvrdě trestal.
A argument já jedu 130 tak můžu být vlevo je stejný jako když někdo napíše, že projel tu červenou protože ten před ním ji projel taky a ještě nesvítil.
Re: Dopravní předpisy
19. 07. 2014 10:06
Učitele bych neřešil do té doby - než "mladé děcka" půjdou studovat pajdák z přesvědčení, nikoli z nouze o titul. Druhak by se jim mělo přidat.

Chci zareagovat na výše uvedenou přestřelku (kterou jsem začal). Potvrzuji, že na prázdné dálnici směr Ostrava je to přinejmenším komické (trčet v prostředním pruhu). Ale předjíždění pravým pruhem bych si netroufl, také ze zavedené zvyklosti o tom, že čeští (tady řekněme tato skupina) řidiči se nedívají do zrcátka tak často, jak by mohli, natož do pravého.
Nemyslím si, že by se zde dalo komfortně "předjíždět / podjížděť" pravým pruhem - to si můžeme dovolit někde ve Vídni, kde se to bere jako souběžná jízda v obci.
Moc bych se k tomuto názoru z bezpečnostních důvodů nepřikláněl.
Anonymní uživatel
Re: Dopravní předpisy
12. 08. 2014 20:17
Zdravím, mám jeden dotaz pro znalce: Jak je to s jízdou v jízdních pruzích na více proudé komunikaci ve městě? Jedná se mi konkrétně o rakouské předpisy. A pokud nepodléhá zvláštnímu režimu/třeba- nevím/ jízda v levém pruhu ve Vídni. Může rakouská policie udělit takto pokutu za jízdu v levém pruhu?
Děkuji za reakce.
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 08. 2014 21:12
Neumím posoudit konkrétní situaci...ale od 1.1.2012 jsou v Rakousku poměrně přísné regule v některých situacích. Při větším množství autimobilů je vždy nutno vytvořit prostor pro vozidlo policie, sanitku, hasiče apod. A nesmí se čekat, až vyloženě třeba sanitka houká, nebo až je vidět na horizontu... Jsou za nedodržení dost vysoké pokuty v řádech stovek Eur. Neutvoření přejezdu: do 726 Eur, komplikování přejezdu aut záchránných služeb - až 2180 Eur



Více tady - i s ukázkou videa: [www.oeamtc.at]

A když jsme jeli přes Vídeň, tak se do toho levého pruhu v tříproudovce nikdo z místních nepouštěl...asi je určena taky pro takové účely...ale to nevím určitě. smiling smileyR.

avatar Re: Dopravní předpisy
12. 08. 2014 23:18
Citaci
tonasumik napsal(a):
...Jak je to s jízdou v jízdních pruzích na víceproudé komunikaci ve městě? Jedná se mi konkrétně o rakouské předpisy. A pokud nepodléhá zvláštnímu režimu/třeba- nevím/ jízda v levém pruhu ve Vídni.
Může rakouská policie udělit takto pokutu za jízdu v levém pruhu?

Ano, může, pokud to zjevně omezuje ostatní účastníky provozu na téže komunikaci. Posouzení, kdy už o omezování jde a kdy ještě ne, je na policistovi (podle výkladu ÖAMTC může být i jízda stotřicítkou, resp. osmdesátkou v městě, v levém pruhu pokutována jako omezující, snaží-li se za takovým vozidlem jet někdo rychleji - platí povinnost mu uvolnit cestu, když už policista viděl tohle, má určitě na záznamu toho rychlejšího a obvykle se za ním nehoní, nechá mu to spočítat později). Ten to bude posuzovat ale jen v případě, že v pravém pruhu měl řidič dost místa k zařazení. V hustém provozu se jízda levým pruhem toleruje, jak je uvedené dále.

Všeobecně jsou levé pruhy na rakouských dálnicích, rychlostních silnicích a na víceproudých komunikacích určené k předjíždění, při hustším provozu je však přípustná souběžná jízda, jestli v pravém pruhu je kolona (za kolonu se pokládají podle téhož zákona nejméně 3 vozidla těsně za sebou), ale v levém pruhu nelze jet rychleji buď kvůli jiným vozidlům vpředu nebo kvůli rychlostnímu omezení.
Dále je dovoleno zůstat v levém pruhu i po předjetí vozidla v případě, že předjíždějící hodlá předjet další vozidlo či vozidla jedoucí za sebou v rozestupu, který nelze pokládat za kolonu ve smyslu zákona, ale stálé zařazování a předjíždění by bylo neúčelné či dokonce nebezpečné, a dále v případě, že lze podle značení směrů předpokládat, že pravý pruh či více pruhů jsou odbočovací a zařazení vpravo by brzy vyžadovalo opět přejetí do levého pruhu.

Vpravo předjíždět není dovoleno ani ve městě, při hustém provozu se však za předjíždění nepokládá, jede-li při souběžné jízdě pravá kolona rychleji, než levá. Trestá se pouze manévr předjíždění zprava, t.j. přejetí do pravého pruhu, předjetí a opětné zařazení před předjížděné vozidlo. Pokud vozidlo přejelo do pravého pruhu a pokračuje tímto pruhem, může jet i rychleji, než vozidla v levém, dovoluje-li to situace.
Souběžná jízda s tramvají a její předjíždění zprava se řídí stejnými pravidly, jako u nás.
Anonymní uživatel
Re: Dopravní předpisy
13. 08. 2014 06:52
Děkuji za reakce.
Re: Dopravní předpisy
20. 08. 2014 08:44
zaujímavé jazdenie nielen u nás, proste všade sa nájde nezodpovedný vodič.
Re: Dopravní předpisy
20. 08. 2014 10:43
To jsou nadrogování hajzlíci.
Trestat a trestat.
thumbs down
avatar Re: Dopravní předpisy
21. 08. 2014 19:34
Tak jsem teď sledoval slovenskou TV joj a jejich tv noviny. Slovenští policajti pokutovali jízdu v středním pruhu. Zastavená paní vůbec nevěděla,že by měla jezdit v pravém jízdním pruhu a po rozhovoru s ní a po udělení pokuty prohlásila,že bude jezdit nadále ve středním pruhu jak je naučená. Rád bych jenom věděl kdo ty řidiče toto učí.

Nepřekvapilo mě ,že řidiči dělají přestupky ,ale byl jsem překvapenej ,že paní vůbec nevěděla ,že se tak jezdit nemá a ještě se ptá policistů,"že to se jako nemůže?" Nemohl bych být policista. Vzal bych řidičák jí i tomu kdo jí to naučil.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil petr70 (21. 08. 2014 19:42).
Re: Dopravní předpisy
21. 08. 2014 21:26
petr70 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak jsem teď sledoval slovenskou TV joj a jejich
> tv noviny. Slovenští policajti pokutovali jízdu v
> středním pruhu. Zastavená paní vůbec nevěděla,že
> by měla jezdit v pravém jízdním pruhu a po
> rozhovoru s ní a po udělení pokuty prohlásila,že
> bude jezdit nadále ve středním pruhu jak je
> naučená. Rád bych jenom věděl kdo ty řidiče
> toto učí.
>
> Nepřekvapilo mě ,že řidiči dělají přestupky ,ale
> byl jsem překvapenej ,že paní vůbec nevěděla ,že
> se tak jezdit nemá a ještě se ptá policistů,"že to
> se jako nemůže?" Nemohl bych být policista. Vzal
> bych řidičák jí i tomu kdo jí to naučil.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Asi tři roky zpět bylo na pražském magistrátu obviněno 17 zkušebních komisařů autoškoly z 19, že se podíleli na prodávání řidičáků.Tak jestli to na slovensku funguje jako tady, tak pak nevíte jakýho řidiče potkáte.
avatar Re: Dopravní předpisy
21. 08. 2014 23:03
Jel jsem v sobotu vecer pres Rakousko (z Klagenfurtu do Mikulova) a kdyz byly na dalnici tri pruhy, v pravem nejel skoro nikdo, drtiva vetsina prostredni a levy. A nebyli to jenom cesi.
Re: Dopravní předpisy
09. 11. 2014 21:27
Chorvati sa s tým tiež nemaznajú .......

dnevnik.hr

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
Re: Dopravní předpisy
10. 11. 2014 16:41
pavel72 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jel jsem v sobotu vecer pres Rakousko (z
> Klagenfurtu do Mikulova) a kdyz byly na dalnici
> tri pruhy, v pravem nejel skoro nikdo, drtiva
> vetsina prostredni a levy. A nebyli to jenom cesi.

taky mám z tohoto roku i let minulých stejnou zkušenost.Navíc si tam nikdo lelámal hlavu s omezením rychlosti.ve Vídní jsem jel předpisově 70 a připadal sem si jako tydýt co brzdí provoz
avatar Re: Dopravní předpisy
10. 11. 2014 18:38
Tak já mám naopak s průjezdem Vídní trošku jiné pro mne právě překvapivé zkušenosti.
A vlastně už druhý rok po sobě.
Překvapilo nás, že rakouští řidiči dodržovali letos v červnu a září ve čtvrtek kolem 18 hodiny stanovenou rychlost přes Vídeň 80 km/hod .
Samozřejmě se sem tam našel někdo, kdo kolem profičel větší rychlostí než osmdesátkou, ale moc jich nebylo.Říkali jsme si, jestli např. "nezavedli bodový system", nebo nenasadili více kamer na sledování rychlostí.
Opravdu nás to překvapilo.
A ještě, značku 70 km/hod jsme přes Vídeň nikde neviděli. 60 a 80 ty ano
U nás je to horší. Například 90 km/h od Rajhradu na Brno dodržuje jen pár řidičů a to stejné platí na začátku Brna, kde je stanovena několik kilometrů 80. A minimálně polovina aut jede rychleji, i když jedu tachometrových 85. Musím podotknout, že v prostředním pruhu.
Re: Dopravní předpisy
10. 11. 2014 19:46
No já jsem letos v záři při cestě domuv nedeli ve Vidni nekde v oblasti první odbocky na Prahu na obchvat, viděl před půlnoci obdobu našich stíhacích Pasatu, jak tak tam brali nějakého domorodce. Zamazli ho v prostředním pruhu, a tam taky probíhala kontrola, žádný odjezd ke kraji. takze asi tak k tomu dodržování rychlosti třeba ve Vídni.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 164
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.