Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 04. 2019 13:29
On totiž není předepsaný formulář ani v češtině. Doporučený je v příloze 2 k vyhlášce 277/2004 Sb. a odvolává se na něj i čl. 10 vyhl. 271/2015 Sb., kterým se mění a doplňuje původní vyhláška, t.j. 277/2004 Sb.
Vyhláška požaduje údaje, které musí toto potvrzení obsahovat, nikoli však formát a tvar.
Protože v zahraničí nic takového s sebou řidiči nevozí, neexistuje ani vzor formuláře v cizím jazyce. Ostatně ani stupně hodnocení zdravotního stavu není mezi zeměmi EU, natož ostatními, kompatibilní, proto rozhodují harmonizační kódy uvedené v řidičáku, ty musí být jednotné.
Osobně jsem předvědčený o tom, že už jen skutečnost, že jsem držitelem českoevropského řidičáku, který jsem nemusel odevzdat nebo mi nebyl pro absenci klékařského potvrzení zadržený už na našem území, je dost na to, aby to potvrzení v zahraničí nikoho nezajímalo.
Nakonec - v seznamu dokladů vyžadovaných rakouskou policií také žádné lékařské potvrzení není, nejedná-li se o kartu zdravodně postiženého v označeném autě. Ovšem vzhledem k tomu, že většina výhod pro ZTP platí jen na našem území, nemusí ani karta ZTP v zahraničí být vyžadována.
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 04. 2019 13:32
Re: Dopravní předpisy
20. 04. 2019 13:39
Tonioantonio.....zbytečně se čílíš. Ber to tak, že "zaručených" informací je plný net. A odpověď na dotaz, že si nic dotyčný nepamatuje a papír od pokuty vyhodil, "zaručennost" informace jen potvrzuje. Pokud by takový glejt musel být, už by se to vědělo a na různých fórech rozebíralo. Doktor, který není jazykově vybaven, by razítko jen tak na cizojazyčné papíry určitě nedával. Pokud tak učiní, papír má hodnotu toaletního.
A psát, kdo se debaty může a kdo nemůže zúčastnit, to celé bourá na prach...
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 04. 2019 15:49
Citaci
Rosmarine napsal(a):
Existuje smiling smiley A tady si ho můžete stáhnout.

To sice můžete, ale použít nemusíte.
Maruško, to je pouze vzor, nikoli předepsaný formulář. Ani vyhl. 271/2015 na tom nic nezměnila.

Citaci

Podle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 277/2004 Sb. může být Posudek vydán i v jiném formátu a uspořádání, než je uvedeno v jeho vzoru. Při posuzování platnosti Posudku je tedy třeba vždy hodnotit, zda jsou v něm obsaženy náležitosti nezbytné ke zjištění, zda je dotčená osoba zdravotně způsobilá k řízení motorových vozidel. Za takové podstatné náležitosti je nutno považovat především:
- základní identifikační údaje o posuzované osobě,
- údaje o skupinách řidičských oprávnění, pro něž je zdravotní způsobilost posuzována
- výsledek posouzení zdravotní způsobilosti, tedy údaj o tom, zda je osoba zdravotně způsobilá, zdravotně způsobilá s podmínkou (a jakou) či zdravotně nezpůsobilá
- datum vydání posudku a datum skončení platnosti posudku
- identifikační údaje k osobě lékaře (popř. k lékařskému zařízení), který posudek vydal, včetně razítka a podpisu
Podle § 6 odst. 7 písm. d) zákona č. 361/2000 Sb. musí mít Posudek u sebe při řízení motorového vozidla řidič, který dosáhl věku 65 let. Musí se jednat vždy o originál posudku. Pokud posudek sice neodpovídá přesně vzoru uvedenému ve vyhlášce, avšak obsahuje všechny shora uvedené podstatné náležitosti, nelze jej podle názoru Ministerstva dopravy považovat za neplatný..

Záleží na tom, jak umí doktor s počítačem a tiskárnou, případně koho na to má, aby uměl vydat potvrzení v jiném formátu, než A4. Klidně i na oboustranné kartičce 98x66 mm, která se dá zalaminovat, zvlášť, jestli řidič střídá několik služebních vozidel. Stejnopis pro založení u zaměstnavatele pak klidně může být na formátu A4, originál v soukromém autě tu á čtyřku taky snese. Když jsem nedávno byl pro kolegu, který měl nehodu, také s sebou vezl jen číslo posudku a dal kontakt na lékaře, pokutu nedostal.
Stejně bych se rád dožil toho, že všechna tato "česká specifika" dojdou zrušení a zapomenutí, a sjednotí se předpis s většinou evropských zemí, kde to funguje bez dalších potvrzení: máš řidičák? Máš, tak ti ho nesebrali pro neschopnost řídit. Nanejvýš se podíváme do registru řidičů, jestli tam není nějaké čerstvé hlášení od doktora, protože jen ses ještě na dopravku nedostavil, ale teď jsi něco vyvedl, tak nás to zajímá...

Edit: oprava překlepu



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (20. 04. 2019 16:08).
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 04. 2019 21:46
Stejně bych se rád dožil toho, že všechna tato "česká specifika" dojdou zrušení a zapomenutí, a sjednotí se předpis s většinou evropských zemí, kde to funguje bez dalších potvrzení: máš řidičák? Máš, tak ti ho nesebrali pro neschopnost řídit. Nanejvýš se podíváme do registru řidičů, jestli tam není nějaké čerstvé hlášení od doktora, protože jen ses ještě na dopravku nedostavil, ale teď jsi něco vyvedl, tak nás to zajímá... Hill

Naprosto výstižné!
Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 07:44
dobrý den, tak mi to nedalo, je pravda že mi ještě není 65, ale školím řidiče od roku 2002 a když čtu nějaký nepravdy, vždy reaguji jako minule, protože blbá zpráva se šíří rychle a kazí náladu nám všem. samozřejmě si pana Jonáka vážím, ale kuliferdou jsem ho nazval, protože mi připadlo jako hloupost jeho rčení o té pokutě za zdravotní potvrzení, nehledě, že jsme to řešili snad loni přes ministerstvo dopravy. takže jsem si pozorně poslechl z archivu jeho příspěvek v rádio čr brno a následně začal prozkoumávat rakouský silniční zákon a tam jsem našel pouze zmínku někde v komentářích, že pokud jede řidič s cizím vozidlem, musí mít potvrzení o zapůjčení napsané tak, aby bylo mezinárodně pochopitelné (pochopil jsem, že je to typ formuláře, o kterém zde již byla někdy zmínka) o zdravotním potvrzení ani náznak. požádal jsem tedy o vyjádření policisty z dopravní služby pčr v brně, protože jsem zjistil, že mají na drasenhofenu společné česko-rakouské policejní pracoviště, a přišla mi tato odpověď : Bylo v Rakousku ověřeno, že povinnost mít zdravotní potvrzení opravdu neexistuje, tím spíše ne v německém jazyce. Hezký den.
Takže tímto se odmlčuji a přeji vám bezpečnou cestu za námi všemi milovaným Jadranem
Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 08:54
avatar Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 12:15
mirek12: skvělé thumbs up
Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 13:08
avatar Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 15:14
Mirek12: máš plus.
avatar Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 19:40
Mě to potvrzení čeká za 2 roky. Mirek12, velké díky thumbs up

** Petr **
Re: Dopravní předpisy
28. 04. 2019 22:52
Tak to mi spadl kámen ze srdce. Ale už ho mám vypracované a potvrzené. Nu což, stálo mně to pouze 150 kč.
Re: Dopravní předpisy
06. 05. 2019 21:07
Opráším zase téma zádržných systémů pro děti. Dcera už překročila hmotnost 36kg, tak jsem sedačku prodal a při 145cm jezdí v pohodě už bez ní. Žádná použitelná sedačka na trhu ani není.
Teď jsem ale začal čmuchat jak je to ve státech cestou na jih. Dost mne vyděsili informace na stránkách UAMK. Tam tvrdí, že v rakousku musí být dítě v sedačce do 14 let a 150cm. Takového habána bych v té sedačce chtěl vidět smiling smiley Ještě že je to nesmysl jako většina informací na jejich webu.

Našel jsem rakouský předpis a tam je 14 let a 135cm.
[www.jusline.at]

případně přeloženo
[translate.google.cz]

Pokusím se vypátrat předpisy i pro další státy.
Re: Dopravní předpisy
07. 05. 2019 10:55
Tohle jsem řešil již před pár lety. Moje dítko, v současné době desetileté, překročilo váhové a rozměrové údaje již dávno, nikoliv věk, který by ho ze sedačky úředně vyhnal. Výsledkem pátrání je, že sedačky/podsedáky se na vyšší hmotnost než 36 kg nevyrábějí, kromě speciálních, např.pro postižené. Posazení dítka s vyšší váhou do takové sedačky je dokonce nebezpečné. Takže normálně posadit bez podsedáku/sedačky do auta. Ale pozor, podmínkou je, že mu bezpečnostní pás nesmí vycházet přes krk!!! Pak je nutné vyřešit vhodnou podložkou pod zádel, např.polštářkem. Vyzkoušeno, kontrola v A i SLO bez problémů, věk jsem dokládal pasem. Zde v ČR si lajznu jízdu s mladým i vepředu, má již hodně přes 150 cm.
Re: Dopravní předpisy
07. 05. 2019 20:10
U nás je naštěstí v zákoně hmotnost. Proč mají rakušáci věk, to teda nechápu. V našem autě pás vychází holce krásně přes rameno. Hodil jsem ti předpis v němčině na papír ale myslím, že při její výšce ani policajty nenapadne něco takového řešit.
avatar Re: Dopravní předpisy
10. 05. 2019 11:16
Proč mají Rakušáci místo hmotnosti věk?
Protože ten se dá z data narození přesně určit a lineárně bez výkyvů roste.
To se o hmotnosti říci nedá, leda by ti ty děti při kontrole převážili, kolik že to aktuálně váží.
Re: Dopravní předpisy
12. 05. 2019 18:05
To je fajn, ale třináctiletý teenager může měřit 120-170cm a vážit 30-60kg. Sežeňte pak sedačku na padesátikilového cvalíka, nebo stošedesáticentimetrové bidlo.
avatar Re: Dopravní předpisy
12. 05. 2019 21:37
Tak si to projdeme:
Citaci
rakouský předpis uvádí:
Die Vorschriften zur Kindersicherung
Kinder bis 14 Jahre, die kleiner als 1,35 Meter sind, benötigen eine dem Gewicht und der Größe des Kindes entsprechende Rückhaltevorrichtung, die nur auf Fahrzeugsitzen, die mit einem passenden Sicherheitsgurt ausgestattet sind, verwendet werden darf.
Kinder ab 1,35 Meter können einen üblichen Sicherheitsgurt benützen (bei Beförderung auf Sitzen, die mit Sicherheitsgurten ausgerüstet sind).
Rechtsgrundlagen: § 106 KFG, § 1c KDV
Sonderfälle
Kindersitze und Airbag:
Die Verwendung von Reboardsitzen, bei denen das Kleinkind entgegen der Fahrtrichtung transportiert wird, ist auf dem Beifahrersitz ist nur mit deaktiviertem Airbag erlaubt. Achtung: Auch für größere Kinder kann ein Frontairbag gefährlich sein. Der sicherste Platz für Kinder ist auf der Rückbank!
Sicherung durch Beckengurt:
Für Kinder ab 18 kg genügt zur Sicherung dann ein Beckengurt, wenn alle anderen Sitzplätze im Fahrzeug besetzt sind.
Ab dem Alter von drei Jahren dürfen Kinder unabhängig vom Gewicht auch dann ohne Kindersitz, lediglich mit einem Beckengurt in der Mitte des Fahrzeugs gesichert befördert werden, wenn durch auf den äußeren Sitzen befestigte Kindersitze eine weitere Rückhalteeinrichtung keinen Platz mehr findet.

Předpisy pro dětské zádržné systémy
Děti do 14 let a tělesné výšky pod 135 cm musí mít hmotnosti a vzrůstu dítěte odpovídající zádržné zařízení, které se smí umístit pouze na sedadla vybavená vhodným bezpečnostním pásem.
Děti vyšší, než 135 cm, smí používat běžné bezpečnostní pásy (na sedadlech bezpečnostními pásy vybavených)
Právní podklad: § 106 KFG, § 1c KDV
Zvláštní případy
Dětská sedačka a airbag:
Užití sedačky určené pro malé děti a umístěné mezi přední sedadlo spolujezdce a palubní desku proti směru jízdy je přípustné pouze s deaktivovaným airbagem spolujezdce. Pozor: také pro větší děti může být přední airbag nebezpečný. Nejbezpečnější místo pro dítě je na zadním sedadle!
Jištění pouze pánevním pásem:
Pro děti nad 18 kg hmotnosti pak stačí pouze pánevní pás, jsou-li všechna ostatní místa ve vozidle obsazená
Od věku tří let dítěte je dovoleno je převážet i bez sedačky, ale připoutané alespoň pánevním pásem, a to bez ohledu na jeho hmotnost, pouze v případě, že krajní sedadla jsou už zabraná dvěma sedačkami, a třetí sedačka se prostě už nevešla.
Re: Dopravní předpisy
12. 05. 2019 22:46
To je předpis co jsem hodil pár příspěvků výše
Tak nějak neřeší dítě nad 36 kg, pro které není na trhu sedačka. Děti do 14 let věku, výškou pod 135 cm a hmotnosti nad 36 kg bude docela dost.
Moje dcera má naštěstí nad 135 cm, tak už jsme z toho venku.
Jak jsem slíbil, teď zkusím najít ještě spolehlivě info o Slovinsku a Chorvatsku.
avatar Re: Dopravní předpisy
13. 05. 2019 11:32
O dětech těžších, než 36 kg existuje jen vyjádření Spolkového Ministerstva pro dopravu, inovace a technologie citované například částečně citované zde (předposlední FAQ):

Citaci

Wenn Ihr Kind mit seiner Größe (Breite, Höhe) noch im System Platz hat, sollten Sie dieses Sitzkissen auch weiterhin verwenden. Das Prüfgewicht von 36 kg kann nach unserer Einschätzung (und auch gemäß offizieller Meinung der meisten Markenhersteller) problemlos überschritten werden. Das Sitzkissen selbst hat schließlich keine Rückhaltefunktion, sondern dient lediglich der Größenanpassung an den Erwachsenengurt.
Die Gewichtsgrenzen der Norm wurden in den 60er Jahren festgelegt. Mittlerweile ist die Bevölkerung tendenziell größer und damit auch schwerer geworden. Nicht mehr geeignet wäre das Sitzkissen dann, wenn Ihr Kind absolut keinen Platz mehr darin findet.
Bei Unklarheiten können Sie auch beim Hersteller des von Ihnen verwendeten Rückhaltesystems nachfragen.
Citaci
totéž česky:
Jestli se Vaše dítě svou velikostí (šířkou, výškou) do zádržného systému ještě vejde, měl by tento systém být nadále používán. Zkušební hmotnost 36 kg podle mínění MVIT (i podle oficiálního mínění některých značkových výrobců) lze bez problémů překročit. Konečně podsedák neplní žádnou ochrannou funkci, pouze přizpůsobuje výšku k bezpečnostímu pásu pro dospělé.
Meze hmotnosti byly stanovené v šedesátých letech. Mezitím populace povyrostla a ztěžkla. Podsedák proto nebude vhodný tam, kde se do něj dítě už absolutně nevejde (doslova: v něm dítě nenajde už žádné místo).
Při nejasnostech se můžete obrátit s dotazy na výrobce zádržného systému, který používáte.

Ten obrat o povyrostlé a ztěžklé populaci se mi líbí, jak často jsme ochotní si to přiznat?...
K tomu dodávám, že většina dopravního zákona v Rakousku skutečně platí od roku 1960, většina znění zákona o vozidlech a zákona o autoškolách platí od roku 1967, pozdější novely sledují v podstatě technologický rozvoj (z těch hlavních: zavedení bezpečnostních pásů, následovaly pravidelné STK, později dětské sedačky, zákaz antiradarů, zavedení videomýta, zavedení známek IG-L...). Z toho se mi nejvíc líbí, že měsíc propadlá technická není hrdelní zločin, jako u nás, ale jen důvod upozornění při silniční kontrole, že je nejvyšší čas. A že technická udělaná o dva měsíce před termínem neposune o ty dva měsíce konec platnosti.
Alr to už jsem vysloveně OT, tak pardon a zpět k tématu:

Chorvatsko: to vydalo přímo leták s obrázky, ke kterým netřeba ani překladu, podobně, jako k této prezentaci.
avatar Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 09:36
... řídím osobní vozidlo, jehož hmotnost ( uvedena v "technickém průkazu" ) F1 i F2 je 2500 kg, celková povolená hmotnost soupravy F3 je 5100 kg. ... povolený přívěs (viz. TP) nebrzděný je 750 kg, brzděný je 2500 kg ... ... byť jsem si v pátek udělal ŘP sk. B+E ...

... ptám se, pokud bych měl ŘP sk. B:

... mohl bych při okamžité celkové hmotnosti auta (po zvážení) 2300 kg ... táhnout přívěs s technicky povolenou celkovou hmotností 2500 kg ... ve chvíli, kdy má tento přívěs celkovou okamžitou hmotnost (hmotnost přívěsu a nákladu po zvážení): 1199 kg ... ? (auto a přívěs má v tu chvíli 3499 kg)

... děkuji ...

(opravoval jsem velká písmena)
smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (19. 05. 2019 09:54).
avatar Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 17:40
S řidičákem skupiny B smíš za autem s nejvyšší povolenou hmotností 3500 kg táhnout jen přívěs s povolenou hmotností nižší, než 750 kg [§80a písm. f) odst. 1].
Pokud má auto nižší povolenou maximální hmotnost, než 3500 kg, smíš táhnout i přívěs s vyšší povolenou hmotností, než 750 kg, jestli celková povolená hmotnost soupravy nepřevyšuje 3500 kg [§80a písm. f), odst.2].
Na soupravu sestávající z vozidla s povolenou maximální hmotností 3500 kg s vlekem do povolené hmotnosti 750 kg, tedy na maximální povolenou hmotnost soupravy 3501 až 4250 kg, potřebuješ řidičák s rozšířeným oprávněním - do řidičáku musíš mít zapsaný harmonizační kód 96 [§80a písm. f) odst. 3].
Se skupinou B+E pak můžeš autem do 3500 kg tahat i přívěs těžší, než 750 kg, ale nesmí mít vyšší povolenou hmotnost, než 3500 kg.
Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 18:03
A pozor na jednu věc, okamžitá hmotnost platí snad už jen u nás v ČR. V zahraničí se bere celková. Takže můžeš u nás táhnout jen s béčkem třeba prázdnou lafetu s celkovou 2,5t, ale prázdná bude mít 749kg. Venku musíš mít už B+E.
avatar Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 18:44
... když jsem měl ŘP sk. B ... znamenalo to u povolené hmotnosti soupravy, t,j, auto a přívěs ... maximálně 3.500 kg a ani o kilo víc ...
... tzn., že jsem mohl mít auto včetné náplní, osob a výbavy ... a dále přívěs o celkové, okamžité, zvážené hmotnosti 750 kg, případně i víc (je myšlena hmotnost vozíku plus nákladu) ale nesmělo to dohromady překročit ... 3.500 kg ...

... problém vznikl, že jsem se dostal do sporu (viz. výše) o tom, jestli mohu s ŘP sk. B ... řídit soupravu s okamžitou hmotností:
auto ....... 2300 kg
přívěs .... 1199 kg (konstruovaný a atestovaný je na celkovou povolenou hmotnost 2500 kg)
... druhá strana tvrdila, že takový přívěs táhnout s ŘP sk. B nemohu ... já tvrdím, že při uvedené celkové, okamžité hmotnosti 3499 kg mohu,
podotýkám, že v tech. průkazu auta mám max. povolenou hmotnost auta 2500 kg a celkovou povolenou hmotnost soupravy 5100 kg ...

... s dnešním ŘP sk. B+E už nemám problém ani s ... v techničáku uváděnou povolenou maximálkou pro soupravu ve výši 5100 kg ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (19. 05. 2019 20:01).
avatar Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 20:13
... Michale ... v zahraničí se bere maximální povolená nosnost a nikoliv skutečná okamžitá hmotnost ? ... byť by přívěs, který táhnu měl skutečně celkem, po zvážení (přeženu ... jen 200 kg ... k tomu auto (příklad 1500 kg), celkem 1700 kg a už bych byl odstaven jen za to, že přívěs má povolenou hmotnost 2500 Kg ? ...

smileys with beer
avatar Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 21:49
Ano, to platí. V zahraničí už dlouho.
U nás pro držitele řidičáků skupiny B platila přechodná ustanoven ze zákonů č. 297/2011 Sb., dále č. 230/2014 Sb. a č. 48/2016 Sb. Ta dávala čas držitelům řidičáků, v případě, že se nevejdou do platného rozsahu oprávnění, rozšířít si je tak, aby vyhověla evropskému rozdělení vozidel do skupin.
Na úřadě při žádosti o nový řidičák (se znakem EU) v únoru 2015 se mě už ptali, jestli jezdím s vlekem i do zahraničí, a upozornili na to, že v ČR se mi skupina B rozšiřuje i o B1 automaticky, pak upozornili na paradraf, který má platit ještě do konce roku tuším 2016 na našem území, ale do zahraničí ať si zkontroluji omezení hmostnosti přívěsu. Přesto, že jsem jsem ze zahraničí nic tak malého, aby se to vešlo na přívěsný vozík, už 20 let nevezl, jsem si to raději vyslechl. Od té doby netahám ani služební karavan, nechávám to na mladším kolegovi, který má B+E, protože maximální dovolená hmotnost soupravy je 3525 kg...
Re: Dopravní předpisy
19. 05. 2019 22:59
Petře, se skupinou B se může vlek jen max 750kg.
V Dojči jinde v Evropě se po zavedení celkové váhy začali lidičkové zbavovat houfně karavanů. Pokud měli na kouli max např.1200kg a jejich obytňák měl okamžitou o pár kilo méně, v papírech měli celkovou třeba 1250kg, tak byli v pohodě. Teď to tahat nemůžou. U nás, až to zavedou, dost lidí se z toho opupínkuje. I když v některých případech se celková u nás počítá, např.ve vztahu k poplatkům za dálnici, kdy je třeba mýti krabku a tachograf, i když okamžitá váha soupravy nepřekročí 3,5t
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 05. 2019 07:19
Ahoj, sleduji tohleto vlakno, protoze mne dopravni predpisy zajimaji.

nevim, mozna mi to po ranu hlava jeste nebere, ale nejsou tyhlety dve vety (co do podminek platnosti) od Hilla stejne:

a.) "S řidičákem skupiny B smíš za autem s nejvyšší povolenou hmotností 3500 kg táhnout jen přívěs s povolenou hmotností nižší, než 750 kg [§80a písm. f) odst. 1].

b) "Na soupravu sestávající z vozidla s povolenou maximální hmotností 3500 kg s vlekem do povolené hmotnosti 750 kg, tedy na maximální povolenou hmotnost soupravy 3501 až 4250 kg, potřebuješ řidičák s rozšířeným oprávněním - do řidičáku musíš mít zapsaný harmonizační kód 96 [§80a písm. f) odst. 3].

Kde ale ve vete a) se rika ze mi staci ridicak B ale ve vete b) (za stejnych podminek) uz musim mit ridicak B+E.
Nebude ve vete cool smiley preklep, tj nemelo by to byt vyznamove 3500kg + prives NAD 750kg?

Jinak diky Hille, za perfektni vysvetlovani nasich ruznych dotazu.

P.






Hill napsal(a):
-------------------------------------------------------
> S řidičákem skupiny B smíš za autem s nejvyšší
> povolenou hmotností 3500 kg táhnout jen přívěs s
> povolenou hmotností nižší, než 750 kg [§80a
> písm. f) odst. 1].
> Pokud má auto nižší povolenou maximální hmotnost,
> než 3500 kg, smíš táhnout i přívěs s vyšší
> povolenou hmotností, než 750 kg, jestli celková
> povolená hmotnost soupravy nepřevyšuje 3500
> kg [§80a písm. f), odst.2].
> Na soupravu sestávající z vozidla s
> povolenou maximální hmotností 3500 kg s
> vlekem do povolené hmotnosti 750 kg, tedy
> na maximální povolenou hmotnost soupravy
> 3501 až 4250 kg, potřebuješ řidičák s rozšířeným
> oprávněním - do řidičáku musíš mít zapsaný
> harmonizační kód 96 [§80a písm. f) odst.
> 3].
> Se skupinou B+E pak můžeš autem do 3500 kg tahat i
> přívěs těžší, než 750 kg, ale nesmí mít vyšší
> povolenou hmotnost, než 3500 kg.
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 05. 2019 09:44
To se přece nevylučuje, jen ten zákon není psaný pro lidi, ale pro právníky. Jak je u nás obvyklé.
Čím nepřehlednější zákon, tím snadnější je vymáhat sankce za jeho nedodržování z neznalosti, která neomlouvá.

Vtip totiž je v definici vozidla do maximální povolené hmotnosti 3500 kg, které snad žádné osobní auto nedosahuje.
Aby to na silnici nemuseli vážit, platí maximální hmotnost skutečně uvedená na zadní straně malého techničáku (a v řádku F1/F2 velkého techničáku, nebo řádku 36, byl-li VTP vydaný před rokem cca 2010).

Jestli součet povolených maximálních hmotností konkrétního vozidla podle jeho ORV resp. VTP a přívěsu do 750 kg (opět podle ORV resp. VTP) dovolené max. hmotnosti nepřekročí 3500 kg, stačí Béčko.
Třeba takový Crafter má maximální dovolenou hmotnost 3000 kg, k tomu vozík s maximální dovolenou hmotností 750 kg, souprava se do 3500 kg nevejde, holé Béčko nestačí.
Ale s vozíkem o dovolené maximální hmotnosti 470 kg už se vejde a béčko stačí.

Stále
rozhoduje součet techničákových údajů a limit 750 kg pro přívěs.

Jinak řečeno: jestli součet techničákových hmotností nepřesáhne 3500 kg, ale přívěs má nad 750 kg dovolené hmotnosti, holé Béčko nestačí, tentokrát ne kvůli celkové maximální hmotnosti soupravy, ale kvůli přívěsu.
.

U osobáků jsou ty povolené hmotnosti podstatně nižší, třeba u trojkové Oktávky kombíka je 1998 kg, u mého Swiště mám povolenou maximální hmotnost 1480 kg a povolenou hmotnost bržděného přívěsu do 1000 kg (O.1), nebržděného do 400 kg (O.2). Celkovou maximální povolenou hmotnost soupravy 2480 kg (ř.18/F3) prostě nemůžu překročit, jinak bych porušil technické podmínky pro provoz vozidla, a to bez ohledu na to, zda mám oprávnění základní, nebo rozšířené.
V důsledku to znamená, že s řidičákem skupiny B u tohoto konkrétního vozu nesmím překročit papírovou maximální hmotnost soupravy 1480 + 400 kg = 1880 kg.
Přesněji řečeno: můžu až do 2480 kg hmotnosti podle papírů, ale to už znamená tahat bržděný přívěs nad 750 kg, a na to už je nutné rozšířené oprávnění.
V základním oprávnění skupiny B mi tedy zůstává nevyužitá rezerva dost přes jednu a půl tuny (s těžšíím autem by to bylo o řekněme o půl tuny méně, ale i tak je to dost), v papírech od vozidla ne.
Doufám, že jsem to těmi příklady nezamlžil ještě víc...
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 05. 2019 09:51
Michale, mýlíš se … toto je Tvoje znění:
Zahajskej
Re: Dopravní předpisy nový
19. 05. 2019 22:59
Petře, se skupinou B se může vlek jen max 750kg.


… a toto je skutečnost pro řidičské oprávnění sk.B:
… tj. pro motorová vozidla, která nespadají do žádné ze skupin AM, A1, A2, A a B1, jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti:
a) nepřevyšující 750 kg.
b) převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg.

Jardo, zamlžil jsi asi jen pro mě, když jsem se ptal:
jestli se bere maximální povolená nosnost a nikoliv skutečná okamžitá hmotnost ? ... byť by přívěs, který táhnu, měl skutečně celkem, po zvážení, přeženu jen teoreticky, jako rám pro loď plus kola s brzdou a ojí 200 kg ... k tomu auto (příklad 2500 kg které může dle TP táhnout dalších 2500 kg brzděných, v případě sk. B však už jen 1000 kg) … tedy souprava celkem 2700 kg a už bych byl odstaven jen proto, že přívěs má povolenou hmotnost 2500 Kg (myšlen ŘP sk. B ) … ? ... já bych měl, opakuji skutečnou hmotnost, okamžitou a zváženou 2700 Kg …

opraveno pro srozumitelnost … smiling smiley

smileys with beer



Upraveno 4krát. Naposledy upravil Bessy (20. 05. 2019 10:17).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 62
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.