Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 21:32
Díky za odpovědi.
Vím, že třeba v Maďarsku musí s denním svícením svítit i zadní světla - neboli klasické denní svícení se tam použít nedá, ale to Slovinsko jsem nevěděl.
Re: Dopravní předpisy
16. 07. 2018 21:47
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ja neresim co kde chteji a svitim potkavackama
> celou cestu. A to mam nakodovany pri dennim
> sviceni i zadni svetla aby svitily


A to se u nás nesmí. Tady jsou pouze dvě možnosti:
1. Světla pro denní svícení
2. Obrysová a potkávací světla.
Re: Dopravní předpisy
17. 07. 2018 00:23
To je takový problém rozsvítit na cestu potkávačky, než se někde cestou dohadovat s pomahači?
avatar
mdr
Re: Dopravní předpisy
17. 07. 2018 08:20
PetrB1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Díky za odpovědi.
> Vím, že třeba v Maďarsku musí s denním svícením
> svítit i zadní světla - neboli klasické denní
> svícení se tam použít nedá, ale to Slovinsko jsem
> nevěděl.


Tak proto mě při vjezdu do Maďarska navigace upozornila, že si mám rozsvítit... ale mně se nerozsvítilo a jel jsem dál s denními. eye rolling smiley
Re: Dopravní předpisy
17. 07. 2018 20:05
Není to problém, ale proč sakra takovou banalitu nesjednotili?
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 06:20
Světla na denní svícení je jen ojeb od výrobců vozidel vůči eko normám. Svítící auto má vyšší spotřebu, tím i emise. Ledky vpředu toho moc nesežerou, auto svítí, vlk se nažral, koza je vcelku. Výrobci ale zapoměli na ten nejslabší článek ve vozidle, řidiče.
A proč sjednocovat, když se křičí vůči jednotným normám v EU, protože jednotlivé státy tím ztrácí svou jedinečnost?
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 08:14
U dopravních předpisů jsou výkřiky o národní jedinečnosti nesmysl.
Naopak, v řadě zemí mají předpisy mnohem jednoduší a jasnější, takže se podle nich dá jezdit, tó my tu nemamo. U nás je na totéž tučná složka více či méně navzájem navazujících předpisů, z nichž žijí hlavně právníci, protože normální řidič nemá šanci to celé postihnout a v dané situaci použít.
Ze zkušenosti se však obávám, že při sjednocování předpisů by nevzala EK z národních předpisů to rozumné a osvědčené, ale že by jako první vybrala odevšad ty extrémy, ktré neslouží provozu, ale vydělávání na něm. Většina dosavadních nařízení EK nám přece přináší povinnost platit a platit a platit vždy za něco navíc, co jsme dosud nepotřebovali, ale teď to musíme chtít...
Možná zrovna u toho denního svícení by se zeleným podařilo prosadit zrušení této povinnosti v létě pro celou Evropu (v Německu si spočítali úsporu paliv a nezavedli to vůbec, v Rakousku spočítali tuny emisí, které vzniknou zbytečným svícením navíc, tak tu povinnost na léto zrušili). Kolem dokola se musí svítit v zemích, kde si řidiči večer zapomněli přepnout na normální světla, a občas se do nich zezadu někdo trefil, protože je neviděl, nebo příliš pozdě... ale to by průměrně inteligentní automatika zvládla. Vždyť už teď potkávám auta viditelně inteligentnější, než jsou jejich řidiči. A přibývá jich.
avatar
mdr
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 08:34
Když jsem koupil před 7 lety auto, tak jsem s překvapením zjistil, že po přepnutí do polohy na denní svícení nesvítí nic. Tak jsem to reklamoval a prodejce mi ukázal, kde v menu se to nastavuje a nastavil mi to. Automatika mi přepínání na normální světla zvládá v pohodě, jen když je mlha, nebo sněží, tak si je zapínám ručně. Dokonce i v dešti se normální světla zapnou, domnívám se, že to má na svědomí dešťový senzor.
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 08:38
Ja blikám zadným červeným svetlom aj cez deň na bicykli a osvedčilo sa mi to. Kamionisti ma rešpektujú dokonale a osobáky si dávajú tiež väčší pozor.
Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 16:48
Hlavne na tom som sa Hill smial. Keď v Rakúsku zistili koľko emisií sa v lete vyprodukuje svietením cez deň. No a vysvetloval mi to Rakúšan že to by si neveril ale je to tak. No a potom ma odviezol v aute klíma na 19 stupňov tak sa ho pýtam a to ti tak prekáža znečistenie životného prostredia. Myslel som to na srandu. Vyskočil že oni majú rozum. Tak som mu povedal O.K. len mi je divné že klíma ti neprekáža a smial som sa. Ono ja verím číslam len sa smejem svietiť nie ale klíma na plné v pohode :-)
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 17:34
Nojo, ale představ si to znečištění, kdyby k té klimě ještě povinně svítil, to by v Rakousku už nebylo vidět ani na značky IG-L...
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 07. 2018 18:57
PetrB1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Vím, že třeba v Maďarsku musí s denním svícením svítit i zadní světla - neboli klasické denní svícení se tam použít nedá, ale to Slovinsko jsem nevěděl.

O tom Maďarsku jsem tohle nevěděl (jel jsem tam jen na přední LEDky).
Mohl by, prosím, někdo sepsat jak to je ve které zemi se svícením, že by to pak Jirka Velmez dal jako shrnutí do FAQ? Díky.
Re: Dopravní předpisy
20. 07. 2018 23:46
Nepište zde prosím takové nesmysly !!! Viz text dole .

Již v roce 2012 EU vydala nařízení, že nové modely vozidel ( nikoliv nově vyrobená auta) uvedené na trh od roku 2012 musí mít povinně z výroby ve standardní výbavě světla pro denní svícení, která budou muset na těchto modelech ve dne vždy svítít = nelze je legálně deaktivovat i když to jde programově vypnout. ( něco jako systém stop/start) .Světla pro denní svícení jsou pouze ta co svítí vpředu = buď led nebo halogen.
Díky této směrnici se jednotlivé země EU rozhodly, že nemá smysl upravovat zákonem povinnost svícení ve dne, že po postupné obnově vozového parku budou světla pro denní svícení používat všechna vozidla. Toto platí i maďarsku i slovinsku. = žádná povinnost svícení zadních světel při denním svícení není v žádné zemi EU !!!!

PetrB1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Díky za odpovědi.
> Vím, že třeba v Maďarsku musí s denním svícením
> svítit i zadní světla - neboli klasické denní
> svícení se tam použít nedá, ale to Slovinsko jsem
> nevěděl.
Re: Dopravní předpisy
25. 07. 2018 03:03
No, on to tak docela nesmysl není, jen to platí pro dodatečně montované denní svícení. Dal jsem si nakonec tu práci a našel zdroj - článek z webu UAMK z minulého roku:
Maďarsko
U dodělávaných světel pro denní svícení musí svítit zadní obrysová světla.
Svícení je povinné mimo města a všechny žárovky musí být provozuschopné.
Chodec, cyklista nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu (vesty jsou tedy povinné pro každého ve vozidle).
Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 135 cm.
Děti od 3 let do 135 cm nesmí být přepravovány na předním sedadle ani v zádržném systému.


P.S. Příště prosím aspoň 6 vykřičníků, ty 4 jsou málo vidět. :-)
avatar Re: Dopravní předpisy
29. 07. 2018 23:22
Mám ti najít sto nesmyslů na webu UAMK? O HU je jich tam dost... grinning smiley
Re: Dopravní předpisy
31. 07. 2018 23:24
Jak jsem psal, nešiřte zde podobné nesmysly. Níže uvedený článek byl skutečně na webu UAMK, ale již v roce 2016.
Jak píše Slavkov, tak na webu UAMK je dost podobných nesmyslů. Pár těch "debilů " z UAMK znám osobně, včetně jejich "debilního šéfa" Vaníčka. Je to banda lumpů co přes ministerstvo dopravy pumpují dotace na svoje projekty, ze kterých musí hlavně kápnout nejvíce vedení UAMK.
Opravdu nic podobného v madarsku neplatí = zákon nerozlišuje žádné dodatečně montované denní svícení v žádném státě EU. Pouze to, že dodatečně namontovat denní světla lze svépomocí, ale musí to odpovídat technickým předpisům .Jinak pro zajímavost: směrnice EU stanoví, že pokud by došlo k rozporu mezi zákonem EU se zákonem členského státu, tak se nevyvozuje žádná sankce = v překladu řečeno, že pokud by skutečně maďarsko mělo uzákoněný nesmysl ohledně denního svícení společně se zadníma obrysovkama, ale zákon EU to nevyžadoval, tak mne za to nemůžou dát maďaři pokutu.

PetrB1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> No, on to tak docela nesmysl není, jen to platí
> pro dodatečně montované denní svícení. Dal jsem si
> nakonec tu práci a našel zdroj - článek z webu
> UAMK z minulého roku:
> Maďarsko
> U dodělávaných světel pro denní svícení musí
> svítit zadní obrysová světla.

> Svícení je povinné mimo města a všechny žárovky
> musí být provozuschopné.
> Chodec, cyklista nebo člen osádky vozidla
> pohybující se po komunikaci za snížené
> viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní
> vestu (vesty jsou tedy povinné pro každého ve
> vozidle).
> Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském
> zádržném systému do 135 cm.
> Děti od 3 let do 135 cm nesmí být přepravovány na
> předním sedadle ani v zádržném systému.
>
>
> P.S. Příště prosím aspoň 6 vykřičníků, ty 4 jsou
> málo vidět. :-)
Re: Dopravní předpisy
10. 08. 2018 20:04
Napadání si nechte jinam, děkuji.
Re: Dopravní předpisy
14. 08. 2018 20:38
Myslím, že nejde o napadání, ale reálné konstatování. Teď jsem viděl kampaň na FB od UAMK a musím říct, že každý 5tý občan této banánové ČR by to natočil a nebo nechal někým ním vybraným natočit lépe. Ostuda. A takhle je to skoro se vším. ..sad smiley
Re: Dopravní předpisy
14. 08. 2018 22:05
Jezdím s normálním svícení.Myslím tím automatiku.
Míjel jsem letos 6x Madarosz policii a nezastavili mne.
Tak to proboha už nerešte.
Jo a pojedu ještě do 10 měsíce 4x.
Napíšu co a jak
Zdravím
thumbs up
avatar Re: Dopravní předpisy
15. 08. 2018 08:15
A zastavili už naši nebo mezinárodní pomahači někoho a řešili s ním svícení?
Je pravda, že některá amatérsky namontovaná světla jsou absolutně nevyhovující a být "pomahač", tak mám stopplácačku v pohotovosti a posílám auto na STK. Když tam někomu svítí na každé straně 4 LED diodky, tak to přece nemůže nahrazovat normální svícení.
Na STK dělají pupínky, fotí auto ze všech stran, posílají to kdoví kam, živí se tím fůra lidí, kontrolují datum na nerozbalené lékárničce (doufám, že to padne), ale jedna ze zásadních věcí z pohledu viditelnosti vozidla je nejspíš moc nezajímá.
avatar
mdr
Re: Dopravní předpisy
15. 08. 2018 10:08
Naše pomahače svícení nezajímá. Jak jinak by mohlo jezdit tolik aut s jedním svítícím reflektorem?

Ale jo, mě jednou zastavili, když jsem jel se služebním autem, že mi nesvítí pravý reflektor, abych si to spravil.
Ale viděl jsem i případ, že hlídka zastavila řidiče kvůli rychlosti, nesvítil mu levý reflektor a po zaplacení pokuty za rychlost ho nechali jet dál.
Re: Dopravní předpisy
25. 11. 2018 06:58
Zdravím. Jeden skromný dotaz. V kterem roce se museli v CR používat pásy na prednich sedačkách v obci?
Re: Dopravní předpisy
25. 11. 2018 07:50
.... od 1. ledna 1990 (vyhláška č. 99/1989 Sb.) musí být pásy používány i v obcích...
Re: Dopravní předpisy
25. 11. 2018 09:49
Děkuji.
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 08:26
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 09:52
No něco s tím dělat museli.....Píší, že na úsekové měření budou upozorňovat značky. Už je někdo viděl?
A asi ještě nikdo netuší, jakou průměrnou rychlost v úsecích budou uznávat? Nebo snad ano? 130 to určitě nebude.
Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 12:08
Bude to konec nízkým průletům. Pro jiné příplatek za vyšší rychlostní průměr k mýtu. Spíše budou mnozí koukat, že jim auto žere o litr méně, když dodržují rychlost.
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 15:00
Pokud to budou krátké úseky, tak se nic moc nezmění...
Pokud to budou dlouhé úseky s odpočívadlem v úseku, tak se také nic moc nezmění... obdobně jako to bylo v Praze, 80 se letí 120, pak kafe na pumpě a 120 dál grinning smiley Totéž, kdyby to chtěli odečítat z mýtnic...
Tak, kde to reálně mohou dát? Tunely? Nějaká další rychlostní omezení? V úsecích, kde se kombinují rychlosti jsem to ještě nikde neviděl... a v maximálkách to také nebývá...

Navíc, je 21. století... Waze, Radarhunter a spol. to jistí thumbs up smiley Samozřejmě i dodržování maximálních povolených rychlostí thumbs up
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 15:44
Pochopil jsem to tak, že to bude italský systém Tutor, kdyby to byly cedule jak v IT, tak OK. Mě se tam jezdí po dálnici na ho*no, jak se tam setkávají různí "národové", tak je saigon.
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 12. 2018 22:00
Citaci
Slavkov napsal(a):
...Pokud to budou dlouhé úseky s odpočívadlem v úseku, tak se také nic moc nezmění...

Obávám se, že se změní: převezmou-li italský systém SAFETY TUTOR, tak ten hlídá prakticky celou dálnici (už loni přesáhla délka nepřetržitě dozorovaných dálnic v Itálii 1200 km). Tam, kde je zakázáno zastavení a stání bez příčiny, jsou úseková měření, to jsou úseky například mezi odpočívadlem a výjezdem. Jestli ne úplně všechny, tak moc jich nechybí. Na úrovni odpočívadel a pak nepravidelně i v průběhu úsekových měření na mostech mají radary s kamerami pro kontrolu okamžité rychlosti. Vše se zaznamenává a hlídky na výjezdech už na hříšníky čekají. Často. Ten, kdo právě platí mýto, má už přečtenou registračku a v systému se vyhledává, jestli někde o 100 km dřív nepřekročil rychlost. Když překročil, tak si ho stáhnou stranou a rovnou na místě zpoplatní svým tarifem. Zbudou ti, kdo platili mýto na výjezdech, kde policie nečekala, ti to dostanou poštou téměř kdekoli v EU. Velký Bratr ve velkém.
Výsledek je takový, že dvě hodiny jedu přesně 129 mezi stále stejnými vozidly, nikdo si nedovolí jet 131 km/h, překročení rychlosti je dovolené jen zásahovým vozidlům, pokud mají povolení "jet na majáky". Ale uličku jim udělat už umí.
Jen se obávám, že v Chorvatsku budou měřit rychlost nejčastěji za proměnlivými značkami, které budou "zapomínat" zrušit omezení i za příznivého počasí...
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

mdr
Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.