Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku

Autor Bessy 
avatar Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
20. 08. 2007 19:42
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 21:10).
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
20. 08. 2007 21:51
No tak to si teda nemyslím, že češi jsou horší řidiči než místní chorvaté...ty jezdí s prominutím jak hovada!!! Neříkám že češi jezdí jen předpisově, ale na chorvaty opravdu nemají.

pozn. Proč zakládat toto nesmyslné téma? A ještě k tomu v dopravě confused smiley confused smiley confused smiley
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
20. 08. 2007 22:47
Je to vo ničemthumbs down
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
21. 08. 2007 18:57
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 21:09).
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
21. 08. 2007 19:31
Tady nejde o řidiče, to víme všichni.Chorvat, když přijede do Cech, jede určitě opatrněji než doma a naopak.Tady jde o to, jak se k sobě chováme my češi navzájem.Před 15ti, 20ti lety,jsme se pozdravili bliknutím, na parkovišti dali řeč a to jsme byli třeba jen na druhé straně republiky.Určitě se v dnešní "blbé" době každému z nás něco takového, co popisuje Bessy přihodilo.Nám určitě, a to jsem se za ty lidi český v cizině i styděla
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
21. 08. 2007 20:42
Kolegialita asi je.Ja som cestoval 20.7 a v Murskom Sredisti som zastavil na pumpe,že dotankujem,aj ked som mal pol nadrže.Pýtal som sa tam dakych od Trnavy ci to funguje alebo je zavreta(1:30 hod).Oni nie je zavreta a pýtal sa ci potrebujem benzín....Aj na dialnici,či po ceste Starigrad-Paklenica--Plitvicke jazera(po starej) žiadne vytrubovanie na mna že idem pomaly ked som to nepoznal,alebo sa preradoval z pruhu do pruhu.Možno nahoda,ale na apartmane boli podo mnou ubytovany občania Ciech a ked som sa im pozdravil tak len zažgulovali,čo chcem,pritom Slovinec aspon kývol hlavou.....



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ferojoj (21. 08. 2007 20:44).
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
21. 08. 2007 23:12
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 21:08).
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 07:43
Já mám pocit, že když se venku potkají Češi, tak se většinou nějak zarazí, nebo se stydí nějak projevit, jsou zamlklí, "připosražení", apod. Přitom když si myslí, že v okolí jim nikdo nerozumí, tak jsou přirození až moc (klidně to nazvu řvou, mámy neustále buzerují děti, ...). Dovolenou máme nejradši na místech, kde je co nejmíň Čechů, když se tam vyskytnou, dokáže to zkazit dovolenou. Ten správný výraz asi je, že se stydíme, že máme málo sebevědomí a hrdosti a zase naopak. Čerpám z názorů zde na fóru i z vlastních postřehů.
Poslední dobou se to ale dost zlepšilo!!! Snad se to časem upraví.

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 08:31
Čo sa týka kolegiality, ja mám takú peknú príhodu zo Splitu:
Pri parkovaní v centre mesta pri promenáde som ani za svet nevedel nájsť miesto na zaparkovanie. Keď už som išiel na parkovisko po druhýkrát a pomaly hľadal miesto, zrazu mi začali ukazovať nejakí ľudia, aby som počkal, že odchádzajú. Keď mi ukázali, kde parkujú, vidím auto s ŠPZ BA ..... Takže mi prepustili miesto na parkovanie - pritom sa mohli na mňa vykašľať - pekné od nich. thumbs up
Souhlasím s Hopkirkem, když dovolená, tak fakt asi kde je nejmíň Čechů. Jsme hluční, frajeři a jezdíme s tím, že nám se nemůže nic stát. Když jsem předloni jeli v neděli v poledne z Vodic na Šibenik opravdu krok co krok, snažil se tuto kolonu předjet nějaký pražák z pěknou audinkou. Všichni na něj mávali, blikali ale on si to hrdě hrnul středem a nutil ostatní sjíždět téměř do příkopy. Pak se ztratil z dohledu. Kolona se uvolnila a rozjela, potkali jsme ho opět znovu před Šibenikem, byl v příkopě a spodek auta měl rozpáráný od šutru. Smutně seděl za autem, čekal na odtahovku a pod autíčkem velká skrvna, dojel chlapec.
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 10:03
Hopkirk napsal(a):
-------------------------------------------------------
.....
> Ten správný výraz asi je, že se
> stydíme, že máme málo sebevědomí a hrdosti a zase
> naopak...

správně napsáno, ale trochu doplňuji: jeden z důvodů, co to ovlivňuje je ten, že jsme prostě a jednoduše chudší a obecně si nemůžeme dovolit to, co ostatní... začalo to za totáče, kdy vymodlený devizový příslib stačil akorát tak na benzin...teď je to samozřejmě lepší, ale každý asi zvažuje i dnes, kolikrát si má dát celé menu v hospodě pro rodinu v relaci kolem 1000 Kč což vedle u stolů vidí běžně...třeba italský pokladač parket, co bydlel vedle mne přijel Hunterem a za ním návěs s lodí, se tak stravoval běžně...

upravuji přísloví:
chudoba cti netratí, ale v HR na sebevědomí nepřidáyawning smiley
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 10:34
Světlano - jsme hluční,frajeři a jezdíme,že se nám nemůže nic stát.
Asi tak jako všechny ostatní národy.Neznamená,že když si viděla nějakého pražáka,co jel jako blb,že tak jezdíme všichni,že se chováme všichni jako frajeři,že jsme všichni hluční,není pravda.
Jsme každý jiné povahy,někdo chce být středem pozornosti a podle toho se chová a všichni o něm vědí a někdo je v klidu a nevýstřední.
Co takový němci,poláci,rusové,italové,jsou lepší než my?
Pochybuji o tom,že jsou češi hlučnější než tyto národy.Spíš je to o tom,že když slyšíš třeba nadávat mámu na děti,tak se na to zaměříš,protože tomu rozumíš.
Ale úplně stejně se chovají ostatní,nejen v Chorvatsku,ale i v jiných destinacích.
Nikoho se tady nezastávám,protože jsem povaha taková,že když mě bude někdo znepříjemňovat dovolenou svým chováním,tak to s dotyčným budu řešit,ať je to čech,slovák,němec a kdokoliv jiný.Čusspinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 11:24
súhlasím s jaredom. Nemyslím si, že Češi sú príliš hlučný a pod. My sme boli v Ruskamene a tam bolo 90 % Čechov v hoteli aj na pláži, ale že by boli hluční-to určite nie. Čo sa týka šoférov na cestách, nemal zlé skúsenosti s českými šoférmi, skôr domáci jazdili dosť divoko. A nehody na cestách a dovolenkách- keďže na Jadran mieri každoročne zhruba milión českých turistov, je to pochopiteľné, že sa bohužiaľ pri takom počte turistov z jednej krajiny občas niečo stane.
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 11:34
roman92 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... Nemyslím si, že Češi sú príliš
> hlučný a pod. My sme boli v Ruskamene a tam bolo
> 90 % Čechov v hoteli aj na pláži, ale že by boli
> hluční-to určite nie...

To jen potvrzuje, co jsem napsal - že když je tam víc lidí, co nám rozumí (zde dokonce 90%), tak jsme zakřiknutí. eye rolling smiley

jeliman napsal(a):
-------------------------------------------------------
> důvodů, co to ovlivňuje je ten, že jsme prostě a
> jednoduše chudší a obecně si nemůžeme dovolit to,
> co ostatní...

To pochybuju, přece se chudý nebude stydět před chudým, že je chudý !!! (eye popping smiley - to je motanice, ale asi to dává smymsl)

Světlana napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... byl v příkopě a spodek auta měl
> rozpáráný od šutru. Smutně seděl za autem, čekal
> na odtahovku a pod autíčkem velká skrvna, dojel
> chlapec.

To potěší, viď? To pak člověk věří i v Boží mlýny. thumbs up

Všechny úvahy jsou všeobecné a čest výjimkám !!! thumbs up smiley

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Potěšit ani ne, spíš mi bylo líto, toho malýho kluka, před kterým se asi chtěl tatínek vytáhnout, že jeho kolony nemůžou ohrozit. Přesto si stojím za svým. Jsme katastrofálně hlučný a frajerský národ. Statistiky mluví sami za sebe. Neumíme dodržovat předpisy ani doma natož v zahraničí. Buď to kalíme co auto dá anebo druhý trend, jezdíme 40 i když je povolená 60, taky dost častý jev. chorvati fakt jezdí děsně, ale asi ví kde si to mohou dovolit,nám už tenhle odhad chybí. vím o čem mluvím, občas musím mírnit manžela za volantem, že vím kolik to na dálnici udělá ale pokud se chce zabít tak beze mne.
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 12:32
Světlano, nemyslím si, že jsme tak jak to píšeš "katastofálně hlučbý a frajerský národ" Samo že se v každé zemi najdou vyjímky a to i u nás, ale tak katasrofální to určo není. A co se týče jízdy v zahraničí, tak je jasné že se pár frajírků, kteří si to po dálnici valí 200 najde, ale je to zanedbatelné v tom houfu, co nás tam jezdí. A tyto frajírky bych teda potkat nechtěla, když se chtějí vymlátit, tak ať se vymlátí ale ať neublíží úplně slučným a neviným lidem, kteří dodržují předpisy! Ikdyž většinou na ně doplatí ti, kteří jezdí ohleduplně! Ale pořád si stojím za tím, že chorvati jezdí příšerně. Kolikrát mám na magistrále v těch zatáčkách strach...když se vám do protisměru přes plnou čáru vyřítí místní chorvat...uhnout není kam...no leda tak šup do moře...kdo to nezažil, nikdy nepochopí

Tím si myslím, že kdy jede někdo na dálnici 200 km/h, tak pořád je to bezpečnější než nějaký blázen na magistrále kde není opravdu kam uhnout



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Evulina (22. 08. 2007 13:00).
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 13:22
Světlano mě připadá, že jsi buď hodně na někoho naštvaná a nebo Ti možná vadí společnost, ale přidám se k zastáncům našeho národa. Neříkám, že neexistují nabuřelý a protivný snobové,ale nemyslím, že by jich bylo tolik a že bych podle toho hodnotila celý národ a turisty. Řakla bych, že toto forum je zrovna opak toho co Ty tvrdíš. Tady se schází lidičky, kteří si sdělují informace a chtějí si pomáhat, dokonce se chtějí i na dovolené potkat. Tvoje zkušenosti jsou asi hodně špatné a nebo je chyba možná úplně někde jinde.
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 13:30
Jo a ještě k té pomoci čechů čechům...loni jak jsme jeli do Hr 2 ženský, tak co se nám nestalo, přestalo svítit světlo...pro chlapy no problem, ale pro nás velký. Výměnu jsme ani jedna nikdy neprováděli, tak v rakousku na parkovišti jsme oslovili čechy-starší manželé s prosbou či nám pomůžou. Muž byl velmi ochotný, světílko za 5 min. vyměněné a ještě jsme si spolu dali kafčo smiling smiley
Máš pravdu, asi jsem hodně naštvaná. Moc se dívám kolem sebe a musím opravdu uznat, že mě štve, když slyším řvát maminky na děti kvůli prkotinám. když je od samého rána pláž plná prázdných dek a lehátek bez osazenstva a to, když se v 11 dopoledne dostaví tak se rozčiluje, že jim někdo posunul jejich dekou. vadí mě když v restauraci slyším jak se nadává, že je to všechno drahý a jaký jsou chorvati vyscaný, že chtějí jenom rýžovat a vadí mi když stojím s dcerou ve frontě na zmrzlinu a slyším,..no dej tam toho pořádně, stojí to 5Kn a chtěj nás okrádat... A úplně mě doráží, když osazenstvo vedle nás na pláži dopije minerálky z plastových lahví, naplní je mořskou vodou a odhodí do moře. Vyloví kraba, hvězdici nebo i ty ježky, kterých je opravdu plno a pak to nechá pomalu umírat na skalách. Kdyby to dělal úplně každý, tak fakticky v tom moři už nic není. Jo, buď jsem se dřív na tyhlety prkotiny nedívala nebo my jsme se tak změninly. Tady na fóru je skutečně cítit jakés/takés přátelství, ale běda jak má někdo jiný názor. To je roznesen na kopytech. Ale omlouvám se, tohle do dopravy opravdu nepatří.
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 14:51
Světlana,
pekne si to napísala thumbs up ja s tebou súhlasím yawning smiley
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 14:52
Máš v některých věcech pravdu a člověk by neměl strkat hlavu do písku, protože ničení přírody a věcí kolem nás určitě není vpořádku, ale nemysli si, že to je jenom česká vlastnost. Myslím, že všichni máme určité zkušenosti s evropany a co dokáží francouzi a italové zrovna není ukázkové. To že mámy řvou je někdy těžko posuzovatelné, protože s naším čtyřletým hyperaktivou to bohužel taky někdy nejde jinak než se zvýšeným hlasem.Možná jenom, že tu češtinu víc vnímáš něž ostatní jazyky. Ale já bych Ti poradila, když Tě to tak zlobí tak si vybírej místa, která nejsou turisty přecpaná a jezdi v době mimo hlavní sezonu. My jsme například vloni bydleli uplně sami, moře 30 metrů od balkonu a v celém malém letovisku klid a pohoda. Být Tebou bych přehodnotila výběr dovolené. To ve Tvém vlastním zájmu, aby jsi si dovolenou opravdu užila.

A tady na foru pár rejpalu a provokatérů neber vážně. To patří k internetu.
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 15:43
Světlana,
možno máš zlú skúsenosť a možno sa aj za svojich krajanov hanbíš. Ale takéto chovanie ozaj nie je len česká špecialita, to by som Vám krivdil. Ja naopak som mal s chovaním českých turistov v Ruskamene len tú najlepšiu skúsenosť. Ráno na celej pláži zopár diek (žiadne obsadzovanie si miest pred raňajkami), s čím som počítal, sa nekonalo. V reštaurácii nikto nefrflal a nechoval sa povýšenecky k čašníkom. A na pláži, áno cez deň bolo rušnejšie, ale väčšinou len deti šantili vo vode a robili krik (čo je samozrejme normálne). Naopak, najhoršie sa na pláži chovali domáci, kričali a raz tiež pristála prázdna fľaša minerálky do mora. Takže neposudzuj všetkých turistov od Vás podľa jednej zlej skúsenosti. Vždy sa nájdu aj takí, čo sa chovajú tak, ako keby im tam všetko patrilo a po nich môže byť kľudne aj potopa. Ale keď ti v tvojej blízkosti vadia tvoji krajania, tak choď na nejaké miesto, kam vo väčšom počte nejazdia alebo choď niekam, kde budete úplne sami.
hot smileyno dyť jo, příští rok maják, šnorchl, foťák, víno a relax
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 16:15
Každý sme nejaký, či Čech, Slovák, Nemec či Maďar - na národnosti nezáleží.
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 18:06
Co třeba Jamajka,Tahiti,Seycheli,Maledivy - tam jezdí málo čechů.thumbs up smiley
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 18:25
...přátelé...já myslel, že jsem tady uvedl téma " z Marsu" a že mě ještě někdo vynadá...Díky, že jste všichni vstřícní tomu, že jsme nejen na silnicích rozumní a že si dokážeme v rámci možností i pomoci. To co mne potkalo, viz. str.1 nahoře svědčí o tom, že JSME TADY...
avatar Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 21:58
Přidám se i já s loňskou zkušeností.
Jeli jsme zpátky dom po staré a u Peručko jezera jsme narazili asi na 2km kolonu, jedoucí 55km rychlostí. Všichni se snažili v těch serpentinách předjet, ale já, protože jsem krajekonce nedohlédl, držel jsem se asi 20km celkem zpátky a zůstával v klidu. Po asi dalších 20km se kolona netenčila, spíš narůstala, ale já jsem byl "už" na půl kiláku před původcem problému, páč ostatní přede mnou již dokázali předjet, tak jsem hrdinně vyrazil k předjíždění i já. Mám silný vůz a předjíždění není problém a navíc i moje paní už toho popojíždění 55km/h měla taky dost - dostala se do té vzácné fáze, kdy nekřičela strachy, ale naopak povzbuzovala.smiling bouncing smiley
To už bylo vidět čelo kolony- 2 bílé Felicie s pražskou SPZ. Do toho víceproudého houpáku za Kninem jsme je konečně jako malinu předjeli a já měl s manželkou užuž stažená okýnka, že si ty dobráky z Prahy vychutnáme patřičným pokřikem "Fuck You very much", když jsme si všimli, že obě Felicie měli na předním skle samolepku Tělesně postižený . . . Sklaplo nám v tu ránu, okýnka zavřeny a mlčky jsme pokračovali dál . . . OK, ulevilo se nám, že je to za námi a v klidu můžeme pokračovat normální rychlostí, když po dalších deseti km náš tehdy 3letý synátor nekompromisně zahlásil: Čurat !thumbs up smiley
Co myslíte ? Nejen, že nás předjeli ti dva tělesně postižení včetně tentokrát už cca 4km kolony, navíc jsme se zapojili do štrůdlu, kde už snad nebylo jediného řidiče, který by z té pětapadesátky nebyl na prášky - a až do Karlovacu . . .angry smiley

Víte, jsem tvor celkem chápající a asertivita mi rozhodně nechybí, nicméně tahle vzpomínka ve mě zanechala jeden poznatek a vyvolala řadu otázek.
Ten poznatek - nalepte si na okno auta tuhle samolepku a můžete vše, nikdo vám neublíží, nikdo na vás nemůže.
Teď ty otázky :
1.Byl dotyčný tělesně postižený zároveň i slepý, že neviděl za sebou dvě stovky aut, jejichž řidiče dohnal během 200km jízdy 55km/h na pokraj úkladné vraždy ?
2.Jestliže řidič skutečně byl slepý, jakto, že řídil ?
3.V případě, že slepý nebyl, proč semotamo, jako každý normální člověk nezastavil a nepustil ostatní, kteří evidentně jeho "převratnou rychlost" nechtěli sdílet ?
4.Nemohl, nebo nechtěl ostatní pustit, páč honil čas ?thumbs up smiley

Myslím, že tenhle příběh sem patří, protože je hodně o tomhle tématu, toleranci, pochopení a i o sdíleném nebo nesdíleném soucitu s bližními ! A jestli to dotyční řidiči obou Felicií, jedoucích 1.7.2006 po staré směrem k domovu čtou, přeji si jediné - aby i oni občas projevili pochopení a ohleduplnost, stejnou, kterou očekávají vylepením dotyčné samolepky od druhých.smiling smiley
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
22. 08. 2007 23:06
Mě se stalo ještě na staré, že jsem jel za IV Golfem se svým starým II Golfem, v zatáčkách jel od 40 do 50 i když tam šlo v pohodě 90 a jak přišla rovinka tak 100 až 120 km /h a já ho nemohl předjet, připadalo mě to jako když se tím baví. V jedné vsi jsem to už nevydržel a předjel jsem ho a to tak v 80 a ten Golf řídila dívka okolo 20 let a sedačku napranou až k volantu a upřenej pohled do předu. Myslím, že o té koloně co jela za ní ani nevěděla.
Ano, toto je typická ukázka tolerance.... Pan Modena přesně ví co všechno Ti invalidé měli a neměli udělat a neumí pochopit že všichni nejsou tak suveréní jako on, nemají to silné auto a nejsou tak skvělí řidiči jako on aby někoho v houpáku jako malinu předjeli. Pokud chcete toleranci od nich, kde je ta Vaše k tomu, že jsou to třeba starší, nevyježdění lidé s jen Felicií a 1000km do Chorvatska je pro ně událost na kterou se doma připravovali nad mapami týden? Pokud Vás 200km ujet rychlostí 55km/h přivádí do stavu úkladné vraždy, asi něco nebude někde v pořádku...
Za normální bych považoval, nerozčilovat se, neřešit, neřvat z okénka Fucking na invalidy i neinvalidy a tam kde to jde v klidu předjet.

Ps. nejsem invalida a mám 174ps... abych nebyl nařčen... :-))
Re: Vzájemné chování našich občanů v Chorvatsku
23. 08. 2007 08:08
to je jedno: thumbs up absolutní souhlas
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 172
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.