Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přes Maďarsko

Autor mikar 
Re: Přes Maďarsko
25. 09. 2008 09:16
pokračování
Na této trase téměř žádný provoz, až na krátký úsek za Zalaegerszegem (max. 10 km) po odbočku na Bak, jsme za celý zbytek cesty přes Maďary, přibližně 140 km, potkali tak 20 aut. Naprostá pohoda a na pohodu, po rovině, až na pár výjimek velmi pěkná silnice, žádná pěšinka, vesnic není mnoho, dodržoval jsem v nich rychlost, mimo vsi max. 110, zkrátka výlet. Cestou v Hu vcelku dobré značení, pozor však na záměnu barev značek dálnice-I.tř., tj. zelená-modrá (bylo zde popsáno dříve) a značky (směrovky) pro vedlejší silnice (2. a 3. tř.?), které jsou oranžové, asi jako naše "objížďka".

Po vyzkoušení této varianty cesty musím uznat, že mi připadala lepší než dosud užívaná klasika přes Wien (5x). Klidnější než přes Ji - Zn, od KO u Vasegerszegu bez provozu. Kolony nebyly, ale to nejsou zpravidla mimo Pá, So nikdy. Přiznávám, že prvotním impulzem pro zněnu najeté klasiky byla předražená DZ ve Slo. Teď to hodnotím tak, že trasa přes Maďary je pohodovější, přitom na vzdálenost je rozdíl přibližně 30 km zanedbatelný. Ale vůbec nejdůležitější dojem z obou cest je, že již více ne cesta přes noc. Příště už jen na den, ráno si přivstat, v klidu a s rozhledem.
Abych srovnával srovnatelné, problenatický je úsek od hranic Sk/Hu přes Csornu po odbočku na Sárvár, resp. zřejmě celá E65 kvůli kamionům. Ty se už staly prokletím Evropy, je jich zkrátka moc. Ale to samé je na úseku Ji-Zn-Wien. Tak a včil babo raď!
Podle mého je to trasa vhodná spíše pro jízdu na den, pro "kochaly", nikoliv "chvátaly". Kvůli nic moc značení patrně pro zkušenější řidiče.
Obě cesty jsem měl zapnuté CB, ale cestou tam jen Poláci a Maďaři, zpět až od Csorny jsme pokecali s kamioňáky, Slováky. Ale mělo to výhodu, že si dávají zprávy, takže přes vsi se jelo stejně, jak mimo-furt 90.

Na závěr upozornění na 2-3 místa na trase, kde se dá "kufrovat" nebo si zbytečně zajet. Tak tedy, první "vychytávka" je hned Sárvár a nadvakrát. Je lepší využít obchvatu, tzn. nedat se před Sárvárem zlákat značením k odbočení na centrum, ale jet stále rovno->Balaton. Sárvár se mine zleva, přejedou se dva mosty ( řeka Raba a dráha), pak se vjede do lesa, kde je křižovatka-odbočit vpravo směr Sótoni, Kám - dosti nenápadné značení, směr Kám není značen vůbec!
V centru Letenye druhé místo, tentokrát "bludný kořen". O ten jsem zakopl cestou tam. Na "návsi-náměstíčku" je třeba dát se vlevo i když značka "Clo/douane" ukazuje rovno. Až za vsí je k ní přidán cíl "Redicz" -.jel jsem tedy na hr.přechod Hu/Slo, což jsem nechtěl. Tak otočit zpátky a směr Goričan. Před ním se nadjezdem přejíždí M7.
V Kámu je třetí, taky "bludný kořen", kde jsem kufroval při cestě zpět. Odbočka na Sárvár (doleva) je značena jako směr Szombathely- č.87, ale po odbočení z E66 se musí hned odbočit vpravo. Směrovka na Sárvár je až za tím prvním odbočením (vlevo) a je to právě takový malý oranžový ukazatel a ještě ke všemu ani ne metr nad zemí, takže jej lze snadno přehlédnout. To se mi také podařilo, takže jsem jel špatným směrem po č. 87 a dojel až do vesnice RUM (sic!). Odtud by se sice dalo jet také do Sárváru, ale protože se mi zkratka přes Sótoni líbila, z cvičných důvodů jsem se vrátil do Kámu, našel směrovku a fičel do Sárváru. Bratru kufr za 10 km. No nekupte to! Detail si udělejte např. na satelitní mapě [www.a-hungary.com], kde je ta klička pěkně vidět. Na závěr má omluva za délku příspěvku, ale jelikož jsem zachovat alespoň trochu podrobný popis cesty, vyšlo mi to i přes snahu o stručnost takhle.
P.S. Prosím nekamenovat za zpoždění. Souhrou mých chyb při registraci, technických potíží s vybavením a připojení mám lehký skluz. Zkrátka platí: Když se daří, tak se daří.
Tož tak. Díky Lada.
A stejně je to moc dluhé.
avatar Re: Přes Maďarsko
30. 09. 2008 22:32
Teď jsem přijel z lázní Zalakaros. Projel jsem cestu Zalakaros, Hévíz, Sárvár, Mosonmagyaróvár, Bratislava, Brno, Praha. Pro cestu do HR je samozřejmě zajímavej úsek od Sárváru. Na této cestě jsem potkal spoustu kamionu v obou směrech. Celou tuto cestu jsme zvládl se dvěma zastávkama za šest hodin. Nejezdíme na čas ale proto že cesta nás baví. Letos jsme jeli do HR bessyho cestu(tada jen ten začátek, od Zagrebu jsme pokračovali přes BiH) ale příští rok jsme odhodlaní jet přes HU. Po cestě spousta restaurací, možnost se vykoupat v termálech a hlavně pro nás neobjevenej kraj.
avatar Re: Přes Maďarsko
01. 10. 2008 12:23
Jel jsem letos v srpnu Bessyho trasou. Jako objížďka Slovinska je dobrá. Cesta od rakouské dálnice po Goričan tvala 2 hodiny. Ale neskutečně se mě to vleklo. Jak jste na tom vy?
avatar Re: Přes Maďarsko
01. 10. 2008 15:11
...kabinet 302...upřímně řečeno taky se mi to vleklo...nicméně bylo to o max. 1 hod delší než Slovinskem ale taky už jsem jel Slovinskem 3 hodiny...
...ale přes HU...bez šacování a o 900 levnější od 01.07.08...
to je můj názor jako jeden z mnoha, a ty nechci nikomu brát...každý má své plus i minus...takže já můžu poradit o trase ...o které píšeš...hezký den...smiling smiley
Re: Přes Maďarsko
21. 10. 2008 22:51
Tak, ode dneška jedou Madari z Budapešti až do Rijeky (496 km) po dalnici...(však jich je každym vikendem v Opatii čim dal vic) ...od včerejška je take po 38. (!) letech dokončena dalnice Rijeka-Zahreb na všech usecich...mytne je 60 kun oproti 56...www.arz.hr....Podle dnešniho "Novi list" Rijeka-Zahreb:147 km, 10,3 km tunelu, 10,1 km viaduktu, 1,7 km mostu...svetovy silnični unikat je dalnice v jeskyni...obrovska jeskyne stara 10.000 let, skrz kterou, pres postaveny most na kterem je umely tunel, vedou dva pruhy dalnice smerem na Zahreb... a co Brno-Viden a Praha-Budejice...tak za rok, za dva...Praha-Rijeka po dalnici...
avatar Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 08:24
JIRKA Z RI napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak, ode dneška jedou Madari z Budapešti až do
> Rijeky (496 km) po dalnici...(však jich je každym
> vikendem v Opatii čim dal vic) ...od včerejška je
> take po 38. (!) letech dokončena dalnice
> Rijeka-Zahreb na všech usecich...mytne je 60 kun
> oproti 56...www.arz.hr....Podle dnešniho "Novi
> list" Rijeka-Zahreb:147 km, 10,3 km tunelu, 10,1
> km viaduktu, 1,7 km mostu...svetovy silnični
> unikat je dalnice v jeskyni...obrovska jeskyne
> stara 10.000 let, skrz kterou, pres postaveny most
> na kterem je umely tunel, vedou dva pruhy dalnice
> smerem na Zahreb... a co Brno-Viden a
> Praha-Budejice...tak za rok, za dva...Praha-Rijeka
> po dalnici...

Jirko, s tou jeskyní je to paráda...měl od vás někdo jet do Čech na školení "ekologických aktivistů" a různých "ochránců přírody"... to byste valili oči, jak by vám ty dálnice odsýpaly...
a když se ptáš na budoucí? dálnici Brno- Vídeň, tak ti hoši co do všeho kecají a za nic nedpovídají už zase zjistili, že na plánované trase se nachází nějaké slanisko (velikosti většího rybníka). Takže zase všechno špatně a prý se hledá! nová trasa.
Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 09:02
Od zítřka (23.10.2008 - státní svátek v Maďarsku) podle předpokladu od 8:00 bude slavnostně zahájen provoz na novém hraničním přechodu mezí Letenye - Goričan, jinak řečeno bude předán spojovací kus mezí M7 a A4 přes nový dálniční most Zrinyi. S tím mezi Budapest a chorvatské pobřeží (Split nebo Rijeka) budou nejen maďaři cestovat na dálnici. Tento úsek bude označen jako M7, ale od křižovatky s M70 bude bezplatný až k hranici. Od 23.10 starý přechod bude fungovat jen pro vozidla, která nesmi na dálnice + nákladní doprava. Vzhledem k tomu, že M70 je nadále bez poplatků pro osobní dopravu, lze úsek M70+M7 od Letenye k hranici používat bezplatně. - zdroj MTI (maďarská tisková agentura)



Upraveno 1krát. Naposledy upravil István (27. 10. 2008 07:13).
Anonymní uživatel
Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 14:23
Tak to dobrá, ba přímo sqělá zpráva, Istváne. Dík za ni.
avatar Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 14:38
Chlapy,když pojedu z Kladna vyplatíme se mi jed přes madˇary?A pokud ano popište někdo města na které se mám držet abych se vyhnul těm slovincum.Jedu na Makarskou.Díky
Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 15:00
Šlofíku, nedávej si šlofíka a prolistuj pár stránek zpět! Tam to máš černé na bílém i s mapkama !!! Hezkou dovču a nezmrzni !!!
Kilometry si musíš spočítat a zvážit !!! Zda přes Maďary či Rakousko !!!
avatar Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 15:14
Díky za radu,jsi ochotný,kdybych věděl kudy jed tak se nebudu ptát ale píše se tady že otvírají nový kus dálnice v madarsku a to jsem chtěl vědět,fakt díky za ochotu.
avatar Re: Přes Maďarsko
22. 10. 2008 20:03
...Istváne...jako vždy přesná...a zároveň potěšující informace...smiling smiley
Anonymní uživatel
Re: Přes Maďarsko
23. 10. 2008 17:19
-



Upraveno 1krát. Naposledy upravil prochy (08. 06. 2010 13:09).
avatar Re: Přes Maďarsko
20. 01. 2009 21:01
Chlapi,tak jsem otevřel v loni tak hojně navštěvované téma.
Slovinská známka se tu už probírá a co na nás letos vymyslí Maďaři?......confused smiley
Máte někdo nějaké nové info?thumbs up
Re: Přes Maďarsko
20. 01. 2009 21:05
.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rohal (05. 02. 2009 14:57).
avatar Re: Přes Maďarsko
20. 01. 2009 21:09
...Rohale...ale ozimy jsou venku od loňska...ono toho sněhu moc nebylo....smiling smiley
avatar Re: Přes Maďarsko
20. 01. 2009 21:17
No co jako?.......
Vloni se začalo až v březnu a někteří ještě v říjnu nevěděli kudykam......drinking smiley
Re: Přes Maďarsko
21. 01. 2009 14:27
Ja v tom mám jasno z BA rovno dole cez HU smiling smiley

Len či cez Lendavu, alebo rovno na Goričan ? veď uvidíme, aké budú nové informácie.
avatar Re: Přes Maďarsko
21. 01. 2009 15:39
Sám za sebe doporučuji cestu přes Kormend a dál na Letenye na hr.př.Goričan,loni jsem to jel v turnusu a nebyl nijaký problém,mohu říci,že se dá spolehnout na navigaci.Cesta přes HU cca 2.5 hod.Mluvím tu ale jen ze své zkušennosti a nic víc.Mám letos veliké dilema jet či nejed?
Radomír
Re: Přes Maďarsko
21. 01. 2009 15:53
.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rohal (05. 02. 2009 14:56).
avatar Re: Přes Maďarsko
21. 01. 2009 19:38
...já bych stejně jako Rohal volil Goričan...grinning smiley...a když je za...i Radomír...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (21. 01. 2009 19:39).
Re: Přes Maďarsko
01. 02. 2009 10:02
Nebylo by výhodné letos do Chorvatska jet po dálnici z Bratislavy do Budapešti a pak kolem Balatonu až na Goričan?
avatar Re: Přes Maďarsko
01. 02. 2009 12:59
To rudla.....nevím jestli by to pro někoho mohlo být výhodné.
Cesta z Bratislavy na Goričan přes Budapest asi 470 km.
Z Bratislavy přes Szombathely asi 280 km.
Rozdíl 200 km je už hodně aby se to oplatilo plus dalniční známka.
A časově by jsi si taky určitě nepolepšil,ale třeba někdo upřednostní pohodlí
dálnice před ušetřením nějaké kačky.
Re: Přes Maďarsko
02. 02. 2009 12:35
mne to vychadza rozdiel asi 120-130km tak to asi skusim po dialnici, uvidime este je to daleko spinning smiley sticking its tongue out
Re: Přes Maďarsko
02. 02. 2009 21:01
No ja chodim zo zapadneho slovenska prechodom cez Komarno, dalej po 13 ceste a odtial po 81 az po Szekesfehervar kde nabehnem na madarsku dialnicu a potom po dialnici az do Splitu. V 9/2008 otvorili v madarsku aj posledny usek okolo Balatonu a odvtedy je to parada. Hlavne sa nemusim bat ze mi kvoli rychlosti zoberu aj rodny list smiling smiley
Re: Přes Maďarsko
03. 02. 2009 17:46
marosmm,
aká je cesta, tá 81, až po Szekesfehervár? My sme minulý rok tiež išli po prvýkrát cez maďarskú diaľnicu, ostatné roky sme išli cez ich dedinky, ale aj môjmu mužovi aj mne sa to cez diaľnicu pozdávalo.My sme ale išli rovno cez Komárom, asi po 13 km sme odbočili doľava a napojili sme sa na diaľnicu. Bola to istotne dlhšia trasa ako tvoja, ale manžel sa bál aká bude tá 81-ka. Zato sme ale zle odbočili pred Budapešťou, až sme zrazu boli v nej a chvíľu nám lepilo, ako z nej von. Ale celkovo si myslím, že to bola fajn trasa.
Tento rok vyrážame v ten najnevhodnejší termín, z 11. na 12.7. a máme dvoch nováčikoch v dlhých trasách a v ceste do Chorvátska vôbec, tak dúfam, že všetko dobre dopadne.
Ešte chcem upozorniť, že v Maďarsku je najlepšie za diaľnicu platiť kartou, alebo teda forintami, ak ich máte, lebo ja som pri platbe kartou podľa výpisu z účtu platila 202 Sk ( kdeže loňské snehy jsou) teda 6,71€ a od kamaráta si vypýtal 9 €. Známka bola 4-dňová, lebo sme išli na 10 dní.
Cestou späť kartu nebrali, bola to len taká búdka, tak tam zobrala baba 7 €.
Miriam
Re: Přes Maďarsko
03. 02. 2009 17:58
Maďarskou známku lze zaplatit i předem, samozřejmě kartou na:

madarsko

Potrvrzující e-mail se pak vytiskne pro případnou kontrolu.
Re: Přes Maďarsko
03. 02. 2009 18:01
My jsme jeli kolem Balatonu, nevím, jestli už to byla dálnice, asi před deseti lety. To byla taková hnusná betonka, že z toho drkotání nám cvakaly zuby a manžel pak musel kontrolovat motor a dotahoval jakési šroubky. Tenkrát jsme jeli Tipem. Jaká je kvalita jejich dálnic nyní?
Re: Přes Maďarsko
03. 02. 2009 19:41
Pred 2 rokmi sme išli cestou, ktorú popisuje marosmm. Skutočne žiadny problém, a to sme išli prvýkrát. Nedostatok bolo (2x) prerušenie diaľnice, nakoľko bola ešte vo výstavbe. Ak je to tak, že už je kompletná, je to vynikajúca správa, pretože sa chystáme do ČH aj tento rok a to by znamenalo, že od Szekesfehervaru by sme mohli ísť diaľnicou až po Ravču, čo by bola ohromná úspora času. Už sa teším.
avatar Re: Přes Maďarsko
03. 02. 2009 21:35
My pokud putujeme do Chorvatska přes Maďarsko, tak využíváme hraniční přechod Letenye. Důvod je, že se vždy stavujeme u Balatonu. K výše uvedenému hraničnímu přechodu přijíždíme mimo dálnici. Viz. foto 3.7.08



Kde je vidět několikakilometrová fronta netrpělivých turistů sjíždějících po dálnici k hraničnímu přechodu. Výhoda jízdy mimo dálnici je, že cca 1 kilometr před hraničním přechodem je kruháč (zase ty kruháče...) kde se sbíhají obě cesty. Tak lehce předjedete celou kolonu motoristů.
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 104
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.