Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přes Maďarsko

Autor mikar 
Re: Přes Maďarsko
17. 09. 2009 19:04
RadimK: to nie je koli usetreniu za matricu - to je koli benzinu - rozdiel medzi trasou 86 a trasou M1+M7 je 180 km!
Re: Přes Maďarsko
18. 09. 2009 15:51
To je jasné, že trasa po dálnici je o dost delší, ale vybral jsem ji z několika důvodů a z příspěvků co jsou tady na fóru - jel jsem poprvé a sám a nechtěl jsem riskovat nějaký problém s autem a poškozeným podvozkem na okresní cestě, navíc přibývající zvěř - tu na dálnicích, kromě dravých ptáků, jsem nepotkal ani ve formě "placky" na silnici winking smiley Současně jsem příznivce plynulé jízdy po dálnici - rozbitých okresních cest tady na severu Moravy a Slovensku mám dost, navíc musím přiznat, že maďarská dálnice je opravdu rovná jako stůl a snad si ani nevzpomínám na nějaké záplaty na silnici (už se těším na naši D1...). Jedu přeci na dovolenou a nemůžu se dívat na každou ušetřenou korunu, přednost má bezpečnost. O peníze můžete přijít kdykoliv - viz. můj příspěvek v jiném fóru "o ztraceném lístku" z mýtnice a pokutě cca 800,- Kč. Zároveň jsem se v noci cítil na dálnici bezpečně, než někde na WC v kukuřici (to má ale svou výhodu: "kdekoliv a kdykoliv"...). Dále mně nějakých 170km navíc v jednu stranu nijak neděsí - v celkových cca 3000km najetých na dovolené to není nic strašného, hlavní byla pro mně trocha ušetřeného času a 3,5 hod. cestou zpět včetně 2 pauz na WC a malou svačinu je solidní, cesta tam trvala celkem 4:15 a to včetně 3 pauz + 1 velké, neboť nás nepustili na starém Goričanu a téměř půl hodiny jsem bloudil (+ tankoval). Rychlost na dálnici jsem se snažil držet okolo 120km/h. Co se týče spotřeby - můj po strop :-) naložený kombík s benzínovým motorem 1.8, se kterým jezdím průměr 8L, jsem zajel tam za 7,2L a zpět 7,3L (v tom je i započítáno trápení auta na 1. - 2. rychl. stupeň na vrchol Sveti Jure...).

Samozřejmě tuto trasu nikomu nenutím, vedlo se tady kolem tohoto spousta polemiky, ale já tuto trasu volil převážně proto, že jsem jel poprvé, sám a v noci. Ideální by byla místo 86-ky nějaká dálnice. Toho se ovšem v našich životech nedočkáme. Příště, bude-li nás více, možná pofrčím po 86-ce, ale pojedu-li sám, zřejmě si vychutnám a autíčku dopřeju krásně rovnou "M" dálnici...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil RadimK (18. 09. 2009 16:00).
Re: Přes Maďarsko
18. 09. 2009 21:27
takto to dopadne ked ludi strasite rozbitou cestou 86 co je cisty blud lebo na slovensku (a urcite aj v cechach) sa chodi po omnoho horsich cestach
cesta BA - HR na 100% urcite nie je casovo vyhodnejsia po dialnici ako po ceste 86, pri dodrzani maximalnych rychlosti je to cca. za rovno, a co sa tyka setrenia, tak jasne ze na dovolenke nebudem obracat kazdu korunu (resp. cent) ale ked mam tu moznost tak nepojdem o tolko dlhsiu trasu
z BA jednoznacne 86, stredne a vychodne slovensku urcite dialnica
ja pri volbe 205 km obycajnou cestou a nieco vyse 400 km dialncou jednoznacne volim obcajnu cestu
nech si vravi kto che co chce ale matematika nepusti
400 km 130 po dialnici = cca. 205 km priemernou rychlostou 66 km/h
a to urcite kazdy neblondaty sofer dosiahne vyssi priemer
ale osobne je mi to jedno, nech si ide kazdy ako chce, vsak jeho cas, jeho auto, jeho peniaze, jeho dovolenka smiling smiley
pekny vecer
Re: Přes Maďarsko
19. 09. 2009 16:42
Jen co se týče doby projetí Maďarskem dodám, že několik let jezdím s pomocí TomToma a jeho výpočty tras a času dojezdu do cíle byly vždy velmi přesné (vyzkoušel jsem mnoho navigací, výhoda PDA...) a v tomto případě vychází dálnice téměř o hodinu rychleji. Samozřejmě se dá profrčet 86-ka mnohem rychleji, ale bavím se tady o bezpečné jízdě na dovolenou podle pravidel (kolikrát překročíte rychlost na 86-ce a kolikrát na dálnici...). A naposled dodám, že je to jen můj osobní pohled na věc, nikomu nic nevnucuji. Většina bude jezdit po 86-ce, bylo to znát, na M dálnici bylo povětšinou vidět od Bratislavy dolů Poláky, zřejmě mají jiný pohled na věc.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil RadimK (19. 09. 2009 17:07).
Re: Přes Maďarsko
19. 09. 2009 18:08
o bezpecnosti uz nediskutujem, je to kazdeho vec
ale 400 km 130km/h alebo 200 km 66km/h hovori samo za seba
s kadial vies ze zidaci isli prave do chorvatska?
co take bulharsko alebo grecko?
a po 86 ke vies kolko ide slovakov cechov aj poliakov? smiling smiley
Re: Přes Maďarsko
19. 09. 2009 19:55
Tady mi to nějak nesedí. Jel jsem přes Budapešť letos 4x. Záleží kdo to jak měří. Takže : přechod Rajka až po nájezd dálnice u přechodu Goričan po dálnici 382 km, čas 3 hod 5 min při dodržení všech rychlostních limitů.
Po 86 je to asi 240 km, myslím až po Goričan. A to rozhodně nikdo nedá při dodržování rychlosti. Ať tady nikdo nekecá o 200 km. Promiň Bedo. Mám najetý obě trasy, ale letos jsem zkusil dálnici a příští rok, jestli budu moct, tak volím maďarskou dálnici.
Re: Přes Maďarsko
19. 09. 2009 20:47
205 km je presne rajka - redics
to je slovinsky prechod
to mas presne aj patniky popri ceste
potom je par km cez slovinsko a napojis sa na dialnicu bud cakovec alebo varazdin
a aj tie km co pises ty je tam rozdiel 142 km
ja ti nic nekecam, pisem nech si ide kazdy ako chce, ale podla mna z BA sa trepad to budapesti je cisty nezmysel len preto ze pojdem po dialnici
ked niekto tak chce ist nech ide, mne je to sum a fuk
ja aj v chorvatsku radsej volim cestu cez plitvice
mam na to hlavne tri dovody
1. dialnica je monotonna a v noci je unavna
2. na dialnici nemozem kedykolvek zastat ked sa dieta zobudi a zacne plakat
3. pri ceste do biogradu usetrim 2x101 kun pri prepocte na slovensku menu to mam 20x toceno ocujsko v biograde a plazi
4. (nahlavnejsi dovod), ked sa niekto par minut predomnou nabura na obycajnesj ceste mam vzdy moznost otocit to a obist cez nejaku dedinku , (ak sa da) resp. minimalne ist do najblyzsej restiky a dat si nieco do zobaku, kdezto na dialnici mozem akurat tak cumiet pred seba, nadavat a cakat kym to odstrania... a na samy zaver este za to zaplatim
o cas mi nejde, radsej vyrazim hodinu skor
ale ako som uz pisal, kazdy nech si ide ako chce a myslim ze toto tu nie je o tom aby som vnutil moj nazor niekomu inemu ale o tom aby som sa podelil o svoje skusenosti
takze to kecanie si nechaj prosim pre seba

ked som isiel tento krat hatvan (M3) - letenye (M7) tak tiez som nesiel po obchavte budapesti lebo je to o 40 km dlhsie
ak by to aj bolo rychlejsie tak radsej tych par minut vyrazim skor ale nepojdem dlhsiu trasu len preto ze je to dialnica
Re: Přes Maďarsko
19. 09. 2009 21:45
Taky jsem jel cestou zpět přez Plitvice a těšil se, že se budu kochat přírodou, ale opak byl pravdou. Modlil jsem se, ať už jsem zpět na "klidné" dálnici. Jejich neustálé střídání rychlostních limitů 50 - 60 - 70 - 80 - 90 a začátky a konce obcí, které tyto limity snad ani neruší (nevím dodnes) v kombinaci s chorvatskými piráty silnic, kdy pro ně plná čára nic neznamená, nebyl zrovna příjemný zážitek. Když už člověk dodržel rychl. limit, tak se za ním tvořila kolona a nebyl čas se v klidu poohlédnout po apartmanu či koupit jejich domácí "sir". Přidala se policejní hlídka s radarem (zachránil mě čech hláškou v CB - díky!) a bonbónkem byl nějaký chlap, který zastavoval provoz kvůli sekání trávy. Jelikož jsem zastavil před ním asi 50m a ne 0,5km, jak si on představoval, tak mě přišel seřvat, ale všiml si značky CZ, tak si pak jenom mumlal pod nosem... Být to u nás, tak asi vylezu z auta a pár sprostých slov by určitě vyšlo. Moc bezpečí a klidu jsem tedy na této trase nepocítil. Ale to už jsem odbočil z tématu o Maďarsku...
Re: Přes Maďarsko
20. 09. 2009 10:15
radime, neprehanas trochu?
ked sa za tebou tvorila kolona tak asi boli na chybe vsetci za tebou, ze co si to dovolili, fuj, surovci
bud soferuj alebo kupuj syr, oboje naraz urcite nejde
a troku si odporujes
zachranil ta cech hlaskou a ty dodrzujes rychlosti? coho si sa prosim ta bal?
a ak si tu rychlost nedodrzoval tak potom aku si mal za sebou kolonu?
ked pojdes na rok a odhodlas sa ist na noc zistis ze cele plitvice nestretnes ani vtacika letacika
Re: Přes Maďarsko
20. 09. 2009 23:18
Bedo, já jezdívám po mnohá léta přes Maďarsko všemi možnými trasami. Na Lenti po 86 je to skutečně 205 km, na Goričan po 86 253 km a na Goričan po dálnici se zkratkou po 82 kolem Balatonu 313 km.Časově , pohodově a plynule je to ovšem nejlepší tou třetí variantou. Letos jsem ji poprvé použil, a musel jsem uznat, že po staré dobré 86 je to anachronismus. Provoz v srpnu v obou směrech (cesta tam i zpět sobota odpoledne) minimální, povrch silnice výborný, snad jen po zpáteční cestě bych měl trochu připomínky ke značení sjezdu z dálnice, ale pokud si nastudujete čísla silnic není co řešit.thumbs up
Re: Přes Maďarsko
21. 09. 2009 06:18
adis, ta varianta je ucite lepsia ako trepat sa k budapesti a nazad
ved uz len pri pohlade na mapu to je vacsine jasne
len navigacii nie smiling smiley
kazdopadne asi si chcel napisat skratku po cest 81 nie 82, teda z gyoru na szekesferhar
ja som tadial este nesiel (a uz zrejme ani nikdy nepojdem) no niekde sa to tu pisalo
Re: Přes Maďarsko
21. 09. 2009 08:59
Souhlasím, je to kolikrát obtížné, zvolit si "ideální" cestu. Proto má každý svůj názor. Já jsem si třeba oblíbil cestu přes Karlovac - Bihač (BiH) a zpět do HR - pochopitelně, pokud jedu ke Splitu a níž. Podle mě několik výhod proti klasické plitvické - výhodný nákup v BiH nejen benzínu, super ceny jídla v pěkných restauracích, za Bihačem překrásná krajina s kaňonem a řekou. Kilometrově minimální rozdíl proti Plitvicím a časově o pár minut rychlejší (pochopitelně, že se nesmí stát na jídlo). A k 86 - po dlouhých letech jsem znovu zvolil Maďarsku a naprostá pohoda. Hororové scénáře o provozu a jámách se nenaplnily. Navíc je podle mě výhoda, že se nemusí jet na Goričan, ale přes SLO do HR, což zase pár kilometrů z celkové cesty srazí. Ale je to fakt o názoru každého z nás...
Re: Přes Maďarsko
21. 09. 2009 09:39
ja som cez bosnu isiel jediny raz ale slusom dole od banjaluka az na makarsku
no este som nestihol prekrocit ani hranicu a hned som mal pokutu
a o par km dalsiu
potom som sa zavesil za nejaky YU kamoin a ked ten zastavili policajti ja som siel dalej a potom som ho pre istotu pockal a zase som sa schoval zan smiling smiley
to boli zatial moje jedine dve pokuty v zivote, bolo to po 2 x 10 mariek (po 5 euro) ale aj tak vobec nechapem za co boli
policajt ukazal radar a to bolo vsetko
co uz sad smiley
takze radsej tadial uz nechodim
v chorvatsku som bol uz asi 7 krat vzdy cez madarsko a este ma policajt nezastavil ani v madarsku ani v chorvatsku
ale vzdy idem cez noc
v bosne nespia smiling smiley
Re: Přes Maďarsko
22. 09. 2009 22:06
My sme chceli teraz v septembri na predlžený víkend do HR,išiel som prvý krát po dialnici cez Magyar./Predtým som vždy chodil po 86-ke z Bratislavy na Csornu,Szombathely a Redicz/. Chcel som si to skrátiť s Gyoru na Szekesfehervár k Balatonu, aby som nemusel k Budapešti a potom ísť ďalej po dialnici.V polovici cesty medzi Gyorom a Szekesfehervárom som v noci mimo obce nabehol na neoznačenú dieru v ceste/žiadny uthybak apod.../, oproti išlo auto so zle nastavenými svetlami, hneď dvojnásobný bočný prieraz pneu . A tak nasadiť dojazdovku/ skoro ma pri tom zožrali komáre/ a otočka o polnoci domov,ešte že som neprerazil obe kolá. Samozrejme pneu neopravitelné, poškodený disk, takže nasledovala kúpa nových a bolo po peknom víkende.Inak cesta tadial horšia ako po 86-ke, ak nerátam pár kilometrov nového asfaltu hneď za Gyorom. Takže odteraz len osvedčená klasika po 86-ke, ktorá sa dá urobiť za 3 hodiny za dodrzania predpisaných rýchlostí, ale samozrejme bez pauzy.
avatar Re: Přes Maďarsko
23. 09. 2009 21:02
Ahojte. Tak tentokrát nebudem Maďarsko jen projíždět, ale jedem v pátek k Balatonu - asi se nechat poďobat komáry.
Jedeme do Badacsony, objednala jsem to už v dubnu v nějaké akci/super cena/ od cestovky, co tu někdo na fóru se o ní zmínil / Tímto mu děkuji/. Tak vidíte, k čemu všemu je to fórum dobré. Cestovka má stejné jméno, jako jeden market s potravinami. Takže mě čekají asi gulášky, a nevím,..... co ještě. Uvidíme. Raději dám SMS zprávu, ať mě tu pak Bessy na fotu nevystaví....To by mi tak ještě scházelo. Snad to počasí ještě trochu vydrží. Zdraví R.
Re: Přes Maďarsko
23. 09. 2009 21:52
Jéjda Badacsony- vinice - víno.....tiše závidím a přeju, tak to Rero pak napiš jak tam bylo a šťastnou cestu a ať vyjde počasí. Maďarsko je moje "láska" thumbs up , když to tak vezmu, tak láska je to vlastně se vším všudy (manžel je Maďar) thumbs up smiley .
Jinak pokud se budete chtít ohřát v teplé vodě, tak doporučuju termály, v okolí Balatonu je jich dost. Krásné a kousek (asi 30 km) je termální jezero v Hevizu, tam si krásně zrelaxuješ a zaplaveš mezi lekníny thumbs up .....paráda.
avatar Re: Přes Maďarsko
24. 09. 2009 21:23
Levandulko, děkuji. Zítra ráno jedem. Škoda, mohla jsi mě naučit maďarsky pár frází, jako třeba:
- ještě si prosím deci vína
- ten guláš je ještě stále málo ostrý
- máte něco na komáry?
- je tu poblíž čárda?
Stolová hora nad Badacsony....obrostlá vínem. Zdraví R.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (25. 09. 2009 06:49).
avatar Re: Přes Maďarsko
24. 09. 2009 21:36
...Rero...šťastnou cestu...budete doufám do 24.10.09 zpět...grinning smiley
avatar Re: Přes Maďarsko
25. 09. 2009 08:11
Tak papa...Tartsa jól itt. R
[cestovani.idnes.cz]
avatar Re: Přes Maďarsko
29. 09. 2009 10:32
Ahojte. Pár postřehů z našeho výletu - "úletu" -, vše ok, včetně počasí, i celodenní super stravy a pití, a to vše za cenu 3 900,- Kč za 3 osoby/ jeli jsme s vnukem/ na 4 noci - zakoupeno v akci cestovky už v květnu 2009: Badacsony
Ranní východ slunce nad Balatonem, a stále funkční bazén u něj a našeho ubytka/měl být již od 15.9. uzavřen/, počasí nádherné.. Labutě a kačenky..u tohoto fota se bohužel manžel zranil, uklouzl na kamenech....tudíž návrat o den dříve...
Hevíz a Keszthely.... dále dopolední závod plachetnic..... Pohled na Balaton z hory nad Badacsony...dále moc pěkný Szigliget...
A jak jinak...připíjím na zdraví a šťastnou cestu všem fórákům na rok 2010...zdraví R.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (01. 10. 2009 05:43).
avatar Re: Přes Maďarsko
29. 09. 2009 20:12
...Rero... no jestli je všechno Tokaj...tak já tam chci taky...grinning smiley



Upraveno 4krát. Naposledy upravil Bessy (01. 10. 2009 13:39).
avatar Re: Přes Maďarsko
29. 09. 2009 22:10
"Pravdy" raději našeptejte vrbám, ty tu všechnu pravdu snad udrží, já bych nemusela to břímě na mě hozené pak unést. Ale jeden fakt je, že právě okolo Balatonu bylo hodně vrb. Docela mě to udivilo.

A taky jsem si říkala, jak velkou roli sehrává psychika - teda u mě. Říkala jsem si - že si k Balatonu jen tak zlehka "odskočíme". Ale cesta se děsně táhla, tam i zpátky, až pak jsem si uvědomila, že pro nás ze severu projet vždy k Bratislavě, a pak Maďarsko pod Balaton - je pokaždé nejhorší úsek z celé cesty do Chorvatska. A taky, jak říkal Rohal, bylo hrozně moc kamiónů na cestách. Už nevím, jakou trasu vymyslet, aby to byla aspoň trochu pohoda. Už jsme vyzkoušeli snad všechny varianty, a každá varianta má do ideálu dost daleko.Možná, kdyby Maďaři spojili dálničně Gyor - přímo - s dálnicí podél Balatonu - bez objížďky na Budapest. Zdraví R.
Re: Přes Maďarsko
10. 10. 2009 21:21
hoši..my taky jeli letos po dálnici..a fakt je to lepší..nežsi ničit auto po obyčejné cestě..když tam je pěkná dálnice..
a pokud jde o těch pár km? časově je to stejné..pohodlnější a bezpečnější hlavně.. potom co jsme zažili před nájezdem na dálnici tak bychom tak jeli aj tak..(vletěl nám pes do cesty,nelze ho vidět,byl černý,ale naštětstí byl vysoký podvozek tedy Mercedes ML 400 takže jsme tam na štěstí nezůstali,jinak pes o velikosti zlatý retrívr a víc)
avatar Re: Přes Maďarsko
15. 01. 2010 15:03
Bessy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...chorvatsko milan......zajímavé s tou
> zvěří...jakpak by asi dopadlo setkání s metrákovým
> kouskem...tenhle je ze včerejška... ( jelení zvěř
> )

Teda Bessy , docela riskuješ - jednak ty potvory chodí dost často ve dvou - ve třech za sebou, takže pokud mi něco takto přechází přes cestu , tak prakticky zastavuji . A za další už se mi stalo , že mi 2 srnky přeběhly cca 150 m přede mnou zleva doprava přes cestu , a když jsem se přiblížil těsně k nim , zak si to mrchy rozmyslely a foukly mě před nosem zpět ...angry smiley .. takže opatrně s tou rychlostí , abys neměl jelena jako spolujezdce na sedačce , což jsem kdysi viděl v televizi thumbs up smiley

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: Přes Maďarsko
18. 01. 2010 12:54
Isekone... někdy mi přejde jeden... ale někdy taky padesát kusů jelení zvěře...smiling smiley


avatar Re: Přes Maďarsko
19. 01. 2010 14:31
No .. čtyři voči mám , ale žádný parohy tam nevidím yawning smiley drinking smiley .. ani Smolíčka pacholíčka smiling bouncing smiley

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: Přes Maďarsko
19. 01. 2010 16:05
...Isekon...nicméně, je to jelení...smiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (20. 01. 2010 12:03).
Re: Přes Maďarsko
22. 01. 2010 20:04
Milí přátelé, jelikož jsem včera objednala ubytování na dovolenou v červnu na Hvaru, chytá mne cestovní horečka a začali jsme cestovat prstem po mapě.......a zahráváme si s myšlenkou, vyzkoušet jinou cestu Maďarskem než naši klasiku po 86. Pročítala jsem toto vlákno a narazila na str. 29 na příspěvek z března loňského roku:
Ak sa chcete vyhnut povestnym 30km tabuliam chodte po dialnici. Tato trasa je od Szekesfehervaru(pripadne od Budapesti) az po Split po dialnici.
Trasa po okresnych cestach meria 233 km po chorvatske hranice
[maps.google.com]
Trasa po dialnici + cast po okresnej 325 km
[maps.google.com]
Existuje aj moznost ist po dialnici takmer cely cas ale ta ma az 390 km
[maps.google.com]
Po tej strednej variante som siel dva krat. Po klasickych okreskach predtym 4x. Kvalita je neporovnatelna.

Když vyloučím variantu celou dobu po dálnici (která se mi zdá zbytečně dlouhá), uvažujeme o střední variantě a k té mám pár dotazů.
1. exit u Gyoru je na směr Sekesfehervár?
2. jaká je kvalita té spojky 81 mimo dálnici, stejná jako 86?
3. před nájezdem zpět na dálnici je nutno projet městem Sekesfehervár - je průjezd městem a následné napojení zpět na dálnici dobře označeno? Z ničeho nemám takové obavy jako z bloudění v HU, kde se člověk absolutně nedomluví.
Budu vděčná za jakékoliv informace o této variantě trasy, 86-tku máme zmáknutou perfektně.
Díky, Jana
avatar Re: Přes Maďarsko
23. 01. 2010 11:30
...Janko... i my pojedeme přes Maďary... a v červnu ...a na Hvar...smiling smiley ...ale jedeme ...Vyškov...Brno...Mikulov...Vídeň...138km A2...Kórmend...Zalabaksa...Lenti...Tornyiszentmiklos...Goričan...a holaj duša...A4, A1......Split...Hvar...
...tedy...dá li Pán Bůh...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (23. 01. 2010 12:10).
Re: Přes Maďarsko
23. 01. 2010 11:43
Janka
1. Na toto odpoveď neviem, chodíme z Komárna
2. 81 je 90-100 km/h úplne v pohode
3. Székesvehervár má obchvat, na časti je 110 km/h, pri napojení na kruháči si treba dať pozor na značenie,aj nám sa stalo že sme odbočili skôr, ale nevadí, dá sa otočiť. V HU treba sledovať hlavne číslo cesty,značenie je dobré asi práve preto, že im nikto nerozumie. Dialnica je OK.
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 292
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.