Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

mladý řidič

Autor jajina 
mladý řidič
01. 05. 2007 10:44
Dobrý den, kdysi zde na fóru proběhlo, že řidič nějakou dobu po získání řidičského průkazu musí jezdit nižší rychlostí v některých zemích. Platí to ještě a kde?
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 11:31
Platí to ve Francii a Lucembursku-mimo město 80km/h. Jinak skoro celá Evropa má pro mladé "řidičáky na zkoušku".my ne,a taky to tu tak vypadá...confused smiley
Anonymní návštěvník
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 12:56
To BRAD:souhlasím s tebou,a to je známo,že chorvati si s nějakými předpisy moc hlavu nelámou jako je přednost,rychlost atd takže jajino měj oči na stopkách.confused smiley

Ohodnoťte tento příspěvek:
avatar Re: mladý řidič
01. 05. 2007 13:29
Pokud vím s doslechu tak v Chorvatsku se jezdí po vystavení řidičáku 2 roky s dospělou osobou.eye rolling smiley
avatar Re: mladý řidič
01. 05. 2007 14:49
nevím, jak je ten dotaz myšlen (snad střídání za jízdy?), ale kdyby mi někdo řekl i po roce čersvejch papírů, že mám jet do HR, tak já bych byl posranej...smiling smiley
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 17:24
Dotaz je myšlen tak, že syn má necelý rok řidičský průkaz, jede s nám na dovču a doufá, že mu auto na cestě alespoň na chvíli půjčíme. Po Čechách jezdí a snad (alepoň za naší asistence) docela dobře. Ale samozřejmě nemá zkušenosti.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 17:25
Jo je to tak, že v HR musí ten kdo má čerstvé papíry vézt na místě spolujezdce, který má odjeto více než dva roky, a to po dobu 2 let.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 17:32
Tedy předpis celkem nanic. Stačí si udělat papíry a dva roky počkat, když nenajdeš sebevraha, který by tě krotil.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 17:47
já bych mu to v cizině teda nepůjčil, nejdříve příští rok. Sami uvidíte, objeví se krizovka na dálnici a je zle.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 18:05
V obcích:
všeobecně........50 km/h

Mimo obce:
Silnice
osobní auto, motocykl......90 km/h sv
s vlekem ..................80 km/h
autobus(kromě školního)............80 km/h
nákl.auto do 7500 kg..............80 km/h
do 7500 kg s vlekem.....70 km/h
přes 7500 kg .............70 km/h
dtto s vlekem .............70 km/h
přes 12000 kg .............70 km/h

Rychlostní silnice/Expressway
osobní auto,motocykl..............110 km/h
s vlekem .............. 80 km/h
autobus(kromě školního)........... 80 km/h
nákl.auto - stejné jako u silnic

Dálnice
osobní auto, motocykl ........... 130 km/h
s vlekem ........................ 80 km/h
autobus (kromě školního) ........... 80 km/h
autobus přes 10 000 kg ............. 100 km/h
nákl.auto do 7500 kg ........... 80 km/h
do 7500 kg s vlekem ...... 80 km/h
přes 7500 kg .............. 80 km/h
dtto s vlekem ................. 80 km/h
přes 12000 kg .............. 85 km/h

Speciální rychlostní limity :
školní autobus ....................... 70 km/h
bus s přívěsem pro osoby ............. 50 km/h
nákl.auto s nebezp.nákladem .......... 70 km/h
auta táhnoucí jiný vůz ............... 40 km/h

Noví řidiči do 2 let od data platnosti jejich ŘP musí dodržovat následující rychlosti :
silnice 80 km/h
rychl.silnice 100 km/h
dálnice 110 km/h


Převzato z Global assistance.Že by musel mít staršího spolujezdce nevím-taky na co,na brzdu stejně nedosáhne.
avatar Re: mladý řidič
01. 05. 2007 18:07
jajina napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dotaz je myšlen tak, že syn má necelý rok řidičský
> průkaz, jede s nám na dovču a doufá, že mu auto
> na cestě alespoň na chvíli půjčíme. Po Čechách
> jezdí a snad (alepoň za naší asistence) docela
> dobře. Ale samozřejmě nemá zkušenosti.

jájino, nic ve zlém, ale já na takové dálky, HR, třeba I, CH nebo jednou F bych za volant nikoho z rodiny nepustil, pro mne je to těžký stres sedět na sedadle spolujezdce....
obráceně je přísloví (pro mladého), kdo se bojí vody, tak se nenaučí plavat, zvaž to sama, kde může řídit...
Anonymní návštěvník
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 19:16
Jájino já souhlasím s jelimanem,ono je to dost vyčerpávájící sedět na místě spolujezdce to si neodpočineš,spíš toho řidiče hlídáš,neber to ve zlém,ale zvaž to je jiné jezdit v Česku kde to znáte,ale v zahraničí domácí řidiči rádi omezují cizí hlavně chorvati a pokud v chorvatsku se sněkým sťukneš tak jsou to problémy ,že nevíš kudy kam, ale opakuji že souhlasím s jelimanem a jeho poslední věta je jen na vás.....
sta
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 19:19
jeliman napsal(a):
-------------------------------------------------------
bych za volant nikoho z
> rodiny nepustil, pro mne je to těžký stres sedět
> na sedadle spolujezdce....
A vůbec to pro mne není odpočinek od řízení spíš naopak.Mladého bych nechal možná řídit v Rakousku nebo na Chorvatské dálnici,rozhodně však ne např.na Jadranské magistrále a podobných silnicích v HR.Je to na vás
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 20:41
Myslím, že to není jen o tom jak dlouho má kdo řidičák. Někdo se nenaučí jezdit za celý život. Je to určitě zcela individuální záležitost.
Anonymní návštěvník
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 20:43
romis napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Myslím, že to není jen o tom jak dlouho má kdo
> řidičák. Někdo se nenaučí jezdit za celý život. Je
> to určitě zcela individuální záležitost.


Taky kus pravdy.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 20:55
to máš pravdu, že se to někdo nenaučí za celý život, ale některé věci za volantem prostě za rok nezískáš a krizovky všech možných druhů se dějí třeba i deset let. Ale navyknutí na auto, ovládání, jízda na dálnici, ve vyšších rychlostech, jízda na mokru(třeba přímo mýdlo v chorvatsku) atd. to je prostě o ujetých km na všech možných površích,nehledě na to, že jedeš v cizině. Já když jel poprvé autem do ciziny, měl jsem papíry asi 5let a ročně jsem najel 40-60tis.km a přiznám, že zrovna jistý jsem si nebyl. A to nejsem před každou delší cestou ani teď.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 21:06
Michalx napsal(a):
-------------------------------------------------------
> to máš pravdu, že se to někdo nenaučí za celý
> život, ale některé věci za volantem prostě za rok
> nezískáš a krizovky všech možných druhů se dějí
> třeba i deset let. Ale navyknutí na auto,
> ovládání, jízda na dálnici, ve vyšších
> rychlostech, jízda na mokru(třeba přímo mýdlo v
> chorvatsku) atd. to je prostě o ujetých km na
> všech možných površích,nehledě na to, že jedeš v
> cizině. Já když jel poprvé autem do ciziny, měl
> jsem papíry asi 5let a ročně jsem najel
> 40-60tis.km a přiznám, že zrovna jistý jsem si
> nebyl. A to nejsem před každou delší cestou ani
> teď.


To znamená, že spousta lidí se do ciziny nepodívá. Myslím, že je tu mnoho lidí co 200.000 km nenajedou za celý život (5 let 40-60.000 km ročně). Osobně mám najeto asi 750.000 km a jezdím cca 20 let. Nesouhlasím však s tvrzením, že je to jen o ujetých kilometrech, ale i o myšlení za volantem. A to se naučit nedá. To člověk buď má nebo ne.
Anonymní návštěvník
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 21:09
To romis: O.K.
Re: mladý řidič
01. 05. 2007 21:23
Může se stát, že ten kdo ma řidičák rok, je lepší řidič, než ten, který ho má 20 let. Si myslim
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 04:42
romis, 10radek10: jj, presne tak. thumbs up

Mám vodičák 14 rokov, nabehané ca. 250.000 km, Chorvatsko a Čierna Hora vždy bez akýchkoľvek problémov, treba predvídať a nehnať sa. Ale za volant nepustím absolútne nikoho - bol by to pre mňa väčší stres ako keby som sám šoféroval... To sa radšej prechrápem a pokračujem ďalej sám.

No jo, len jeden môže byť najlepší (šofér)... thumbs up smiley smoking smiley
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 07:18
to Jeliman:
Mám tomu rozumět tak, že pokud jedeš delší trasu tak nepustíš za volant ani manželku, která denně sedí za volantem a vozí běžně Tvoje děti v hustém denním provozu?
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 09:35
Pridám jeden postreh. Ako asi trojročná skoro sviatočná vodička som dostala od muža úsek .....ten najhorší po starej ceste tie zákruty s priepasťou pri Obrovaci....Keďže sme išli po tej ceste prvý krát a netušili sme, že je až také veľké.....Zo srdca sa ospravedlňujem všetkým, čo vtedy, asi pred 8 rokmi išli za mnou v kolóne. Nebolo tam veľmi miesto na vystriedanie sa, ale poviem vám, pre mňa to bola jazda smrti ...ale som na to do dnes hrdá. Ale v živote by som si tam už viac nesadla za volant. Našťastie nepršalo....Takže mladý šofér áno, ale radšej diaľnica a pravý pruh , sledovať dodržiavanie bezpečnej zdialenosti od predchádzajúceho vozidla a mladý sa poteší, vy si neoddýchnete a kolóny sa tvoriť nebudú!!! thumbs up smiley Inak od tej "akcie" už si volant v Chorvátsku nepýtam a manžel mi ho ani nenúka :-))).Šťastnú cestu všetkým vodičom!!!
avatar Re: mladý řidič
02. 05. 2007 10:35
to miskav
hezká příhoda, dolů to ještě jde, jede se při skále, ale nahoru z Obrovacu do průsmyku Prezid, čili z nuly do 766 m nad mořem jsem míval také bobky. Teď jezdím po dálnici.
A volant do HR ženě nepůjčím a nepůjčím, bastayawning smiley
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 11:17
to Jeliman:
tak pokud to odjedeš sám v pohodě tak proč se dělit, že jospinning smiley sticking its tongue out
U nás to funguje, tak že se prostě zhruba po dvou hodinkách vyměníme a manžel si to pochvaluje.Dříve jezdil celou cestu sám, ale sám říká, že tohle je pro něj pohodlnější varianta. A klidně si při mém řízení i zdřímne. Dokonce ani na
Jadranské magistrále nemá v očích děs a nohy v pozoru. Ale každému podle jeho gustasmoking smiley
A jinak k tomu mladému řidiči bych snad řekla jenom tolik, že je to opravdu hodně individuální. Záleží na tom jak moc jezdí, jaké má zkušenosti a hlavně jak moc je zodpovědný. Ale myslím, že kus dálnice nikomu neuškodí.
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 12:18
Plně souhlasím. Kategoricky říkat po kolika letech řízení nebo po kolika kilometrech odjetých je nesmysl. Já poprvé řídil do, tehdy ještě Jugoslávie v 19 a měl jsem řidičák cca rok. Jel jsem tenkrát s rodiči a nikdo si nestěžoval. Od té doby uplynula spousta let a kilometrů a nemyslím si, že by to tenkrát bylo něco hrozného. Jak psala lála je to i o té odpovědnosti a nebo jak říkala moje babička:"Kdo se bojí sere v síni".
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 15:10
Náš syn má řidičák od letošního roku. Kdybychom mu neslíbili, že o dovolené bude chvíli řídit, tak s námi do Chorvatska ani nepojede. Ale já ho za volant samozřejmě rád pustím. Na sedadle spolujezdce to sice bude pro mě náročnější než za volantem, ale kdy a kde by měl získávat zkušenosti než na tak dlouhé cestě ? Já když jsem měl řidičák rok (v roce 1980), tak jsem jel s rodiči do Švýcarska přes Rakousko. S otcem jsme se pravidelně střídali a škola, kterou jsem dostal v Alpách, když zde v srpnu napadlo 20 cm sněhu nebo ve Švýcarsku na dálnicích v okolí velkých měst v dopravní špičce, byla k nezaplacení. Samozřejmě musíte vědět koho za volant pouštíte a jak se za ním chová - pokud pojede riskantně, tak ho zase od volantu rychle poženu pryč. Samozřejmě ho nenechám jet např. dlouho v noci nebo na kluzké silnici, ale po Jadranské magistrále klidně. eye rolling smiley
A ještě o těch zkušenostech. Jeden náš vzdálený příbuzný má řidičák přes 40 let, najel určitě přes milión km, je zkušený a jezdí asi dobře, ale jeho styl jízdy ( brzda - plyn) mi vůbec nevyhovuje a jako spolujezdec se cítím bezpečněji vedle svého syna. thumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tomik3 (02. 05. 2007 15:16).
sta
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 16:59
Jezdím bezmála 30let k milionu km mi moc nechybí,za volantem poslední roky denně.Měl jsem v rukách motocykly,os. auta,nákladáky, vojenskou techniku.Nejezdím vůbec pomalu spíš naopak,bez jediného škrábance.Když mě otec učil jezdit stále připomínal PŘEDVÍDEJ A POZOR NA BLBCE ZE VŠECH STRAN držím se toho a vo tom to je.
Re: mladý řidič
02. 05. 2007 19:53
Já osobně si myslím, že i mladý řidič se může odhodlat k cestě do Chorvatska. Je to jen můj názor a já si myslím, že cesty, silnice i dálnice jsou všude stejné. V Chorvatsku, Rakousku,Slovensku, Slovinsku jsou cesty stejné, jako u nás.Chce to fakt jen opatrnost. Já když jsem jel poprvé měl jsem řidičák dva roky. Domlouval jsem se na cestě s pár známými, ale nikomu se to tenkrát nehodilo a tak jsem se držel právě toho, že cesty jsou všude stejné. Jel jsem tenkrát na Čiovo a dojel jsem bez nejmenší chyby až před náš apartmán. Po návratu za mnou chodili ti známí a tahali za mně rady na cestu do Chorvatska. Zapomněl jsem napsat, že ti známí mněli všichni řidičáky o 10 - 15 let déle, než já.
avatar
XXX
Re: mladý řidič
03. 05. 2007 06:09
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 06:33).
avatar Re: mladý řidič
03. 05. 2007 09:39
manželka je vedle šoféra do HR velmi dobrá věc, já ji třeba naučil upozorňovat mne před tunelem, že si mám sundat brýle proti slunci, nebo před mýtnicemi připravit peníze, na odmorištích připravit lehké občerstvení apod.
Pro mé dobro jsou i její upozornění typu : uber, už jedeš zase jako blázen, nebo : žádné kouření v autě, až na odpočívadle...když má papíry, tak to je jistě plus (třeba když je člověk pod vlivem), ale v HR nee... děvčata, prosím, nečervenit...smiling smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 229
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.