Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Jak dlouho vám trvá cesta

Re: Jak dlouho vám trvá cesta
11. 05. 2022 21:37
Cca 1200 km +-12 hod. z toho 900 km diaľnica.
Vidieť výrazné spomalenie hlavne na diaľniciach , čo nešlo represiou urobila cena PHM..
U mňa pri 130 + spotreba cca 9 l pri svižnejšej jazde 12l . Pri 2500 tam a späť km je to 225 vs 300 l nafty, úspora
je na zamyslenie na druhej strane pri takej vzdialenosti na jeden ťah sa každá hodina počíta , je to dilema únava vs úspora ako sa poznám tak peniaze nestoja za to aby človek niekde zaspal.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
11. 05. 2022 21:38
No, předpoklad pro letošek stejný, jako minulé roky. Kolem 14 z BM tak, abychom chytli první trajekt na Hvar z Drveniku. Když ne první, tak druhý, třetí. Vcelku jedno. Opět SK, HU, HR. Snažím se dojet za světla pod Zagreb a pak oddech na odmorišti Dobra. nad ránem kávička někde za Zadarem. Prostě klasika.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
11. 05. 2022 22:44
Patřím taky mezi 70+, ale dávám to do Igrane na jeden zátah a to dokonce i s občasným panákem kořalky. Chce to jen se nebát (do toho autobusu nastoupit).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
11. 05. 2022 23:11
xhj
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 00:23
Já jezdím přes 20 let (věk 66) z Pardubicka většinou do Živogošce. Vyjíždíme v sobotu večer, příjezd v neděli odpoledne. Radši jezdím na noc, na jeden zátah,před cestou nemám problém 4 hodiny si zdřímnout.
avatar
mdr
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 05:56
My jezdíme na pohodu, ve čtvrtek ráno jak se nám podaří vstát, nocleh máme někde cestou na zajímavém místě (loni například ve Smiljanu), v pátek dopoledne návštěva zajímavého místa, pak pohodový dojezd do Omiše, cestou ještě třeba koupání na zajímavém místě, v sobotu ráno nástup na jachtu Silva. Další sobotu cestou zpět obvykle dojedeme k Balatonu, tam nocleh a koupání a v neděli pohodový dojezd domů.

Přes noc jsme jeli jednou, před čtrnácti lety, ale nebylo to ono. Ne že by hrozilo usnutí, ani na odmorišti jsem si nedokázal zchrupnout, ale den byl pak k ničemu z nevyspalosti.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 11:14
můj recept je velice jednoduchý. Hodně pít (za cestu dám 3 litry) = hodně čůracích zastávek, takže po cca 2 hodinách zastavit na WC, někdy je to i dříve, když musí posádka. Během zastavení cestou na WC se protáhnout a nic víc. Z PM do ZG mám jednu delší přestávku kde si dám sváču - většinou je to na A9 před Grazem spojenou s koupí SLO DZ (jezdím z PM, Německo, AT, ..). No a to nejdůležitější je 1-2 hodiny zastávky před ZG v Shopping parku WestGate. Zde se vždy skvěle levně najím, kávička, nákup potravin na první 2 dny pobytu (abych hned nemusel nikam jezdit na nákup), výběr místní měny z bankomatu a ve stejném rytmu fičím dále na Pelješac. Odjezd z PM okolo 4 ráno, jak to vyjde a příjezd na PLJ okolo 18:00.
Určitě rozumím tomu, že kdo to jezdí častěji tak na cestě má i své rituály kde zastavit, ... takže cesta plyne pocitově rychleji. A osobně odzkoušeno to závisí i na typu auta. Jinak to bude ve Fábii a jinak v něčem větším.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 13:45
Každej, kdo ví jak jet a dojede má respekt. Nejhorší jsou ti, co jsou v TV Nova, že většinou u Biogradu to poslali do škarpy. Pro mě jediné vysvětlení: jestli nejsem zvyklý řídit, tak prostě nejedu perimetr 1000km. Je to vidět i na polácích, co každou něděli migrujjí všichni oholení v půjčených dodávkách s BS na střeše z Vídně, pod vídeňskou značkou a jejich perimetr není v KM, ale v hodinách, aby dojeli do 2 do rána !někam! (rakousko různě, nebo dokonce německo i švýcarsko), aby V 6.00 byli v hokně na lešení. To je hrozný.

Znám z Krku spoustu aut (AUT, IT, SLO), co si jeli "zastavit" do Bunčuluky do kempu a jedou třeba na Pelješac.
Na Pelješaci a v Bristu taky vídám strašně moc Ostraváků, kteří to mají "nejdál" a to mi do dneška nikdo nevysvětlil....

Já jsem si loni stanovil cíl, že si dám snídani a kafe na odmorišti Krka ráno kolem 4.50. Nějak jsem to odpočítal a s pár brutálníma bouřkama a chvíli 2h jízdy na dálnici sám bez nikoho, se mi to vyplnilo. To ráno bylo super. Stavili jsme se pak ještě v Trogiru, který máme rádi. A pak to vrčeli po dalmatině "dolů" pod Makarskou ještě 80km. smiling smiley

Ale 2-3 je katastrofa. Nepomůže nic, než si zastavit.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (12. 05. 2022 18:34).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 17:12
Pokud je kde zastavit. Stalo se mi cestou tam že ještě na Lučku dobrej ale po pár kilometrech krize jako svině, jednou rukou jsem si držel otevřený oko a druhou držel volant. Zastavit nebylo kde, protože jestli pamatujete že před 20 roky bylo snad jen jedno odpočívadlo do Karlovace. Dopadlo to dobře ale dnes bych na noc nejel.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 17:26
Mě udivuje, že mnozí mají "svá" odpočívadla, na kterých pravidelně staví. Já stavím tam, kde momentálně chci či potřebuju. Chtít to dotáhnout na konkrétní odpočívadlo je právě ta vstupenka do zpráv některých komerčních televizí. Už jsem stavěl v odstavným pruhu, protože to na mě přišlo a potřeboval jsem obejít aspoň jednou auto, abych to dotáhl na odpočívadlo. A světe div se, za bílého dne!
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 17:37
Jo a proto po dálnici jen do Karlovace.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 18:35
Uz som zazil na vrchole sezony z Pia na So, ze bola o 2.00 kriza a 3 odmorista po sebe total plne.. tak stiahnute okno a autofacky, bolo to huste... posledne roky uz radsej cez den a vecer o 18-19 este stiham prve plavanie a zapad slnka nad Sucurajom
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 18:37
Tak jsou řidiči "z povolánáí", kterým je to "jedno".
Jsou řidiči, co jezdí moc a mají "návyk a plán".
Jsou řidiči, co si myslí, že jezdí hodně.

Pak je mnoho různých skupin, kteří si třeba myslí, že umí řidit. (Zde mne napadá slova Luďka Munzara, který řekl, cituji:" pokud si myslíš, že už to umíš, tak radši otevři dveře a vyskoč. Namlátiš si míň, než co by nastalo...)

A pak jsou už starší, zkušení i usedlejší řidiči, kteří znají svoji biologii, rytmus, mají návyka a nebo obecně dobře se už sami ani auto nepřeceňují.

Přece jen tam chceme všichni dojet. Že jo smiling smiley
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
12. 05. 2022 21:35
Dnes jsem zalechl v rádiu, že cestovní kanceláře hlásí 3x větší zájem oproti loňsku (to jsme měli ještě omezení), a taky že ten zájem je větší než dosud v rekordním roce 2019 (neslyšel jsem už o kolik větší). Už předtím jsem si říkal, že asi letos pojede do Chorvatska hodně lidí, protože se mně ptalo X lidí (jako odborníka na HR :-) ) abych jim poradil kam to do toho Chorvatska mají jít.
Takže je možné, že se nám všem cesta do našeho oblíbeného Chorvatsko trochu protáhne, vzhledem k tomu velkému zájmu. Tak uvidíme co to bude, snad nebude na cestách masakr. A možná ceny paliva do té doby vystoupají do takových výšek, že si radši všichni doma napustíme bazény. Snad ne, teda.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 06:04
Neboj to bude dobré. Těch obvyklých 800 tis. Čechů, kteří míří každoročně dolů se v té 4-měsíční sezóně a na tak dlouhém pobřeží a ostrovech nějak poskládá. Naftu či benzin zaplatíš tak či tak pokud chceš jet, tak pojedeš a bazén ti kvůli suchu obec asi zakáže napustit. Je pravdou že sezóna 2020, byla co do počtu lidí u moře a provozu na cestách parádní. Byl jsem v srpnu v Bašce Vodě a klid, kteří mnozí z Vás zažívají asi v září a pod.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 06:40
PatriHR, ano to jsou ty přetrhané řetězce - obchodní, výrobní atd. a i tak lidi chtějí (nebo musí na dovolenou) a jelikož je chorvatsko zaslíbené a oblíbené, tak tak všichni milovníci modrého moře budou chtít jet utratit poslední kuny asi smiling smiley Těžko soudit, jak se ta "socio-eko vlnka" zhoupne ještě. Může to být také tak, že CK "marketingově straší", právě ještě aby přilákali na naplnily.

Petr.olomouc má pravdu s těmi bazény. Já to chápu tak, že není důvod aby každý měl doma bazén. Vzhledem k kvantum vody je to společensky hodně neohleduplné právě k té vodě. Dříve se chodilo na bazén nebo jinak. Ba co víc, chodilo se pěšo nebo na kole. A to nejsem zase tak starej.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 07:24
My mame doma bazen leda tak nafukovaci, mame male dite takze to je jediny duvod toho bazenu, jinak bych nic takoveho nechtel. Ne ze by bazen nepotesil, ale kvuli tem par tydnum, my to neprijde jako moc rozumna investice a to uz nemluvim o jeho udrzbe.

Jeste k tomu zvysenemu zajmu: jmenuje se to "odlozena poptavka". Osobne si myslim, ze letos bude fakt natresk. Lidi se uz tolik neboji, da se rict, ze covid je pryc (v porovnani s rokem 2020 a 2021), na druhe strane trochu v pameti jeste je, takze podle mne, hodne lidi co v roce 2020 a 2021 nebylo, ted vyrazi + mozna si nekde jeste netroufne nekam letecky, ale to HR je relativne blizko... No a k tem 800t cechum musis pripocitam i jine narody :-).

No ale uvidime, nechci strasit, nas zvyseny zajem nijak neodradi, to jen tak tady pisu, jakoze se bavime o trvani cesty a slysel jsem tuto informaci v radiu. Kazdemu preji stastnou cestou, at si jede zpusobem ktery mu vyhovuje, hlavne at dojede do cile zdravy a nikoho dalsiho neohrozi.

Btw: zkousel nekdo jizdu tzv "economy run"? Normalne v prumeru jezdim za 6.2l/100km nafty, to mi tak vychazi, kdyz si nijak nedavam pozor, jezdim mirne nad limitem. No a pri tech cenam mi to nedalo, rikam se ze zkusim jezdit s lehkou nohou, a hele celkem lehce jsem to zrazil na 5.6. Pak jsem zkusil jednou ultra economy run, a dostal jsem i pod 5l, vcetne dalnice. Ale byl jsem trochu brzda provozu, muzim uznat. moc by se mi nelibilo, kdybychom jsme takto jezdili vsichni :-). Takto jezdit nebudu, to byl jen takovej test.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 08:16
No tak teď fakt jako nevím, máme doma bazén (a taky dvě děti), bazén má 11m3 vody, na zimu upustím o cca 2m3 (pod skimmer) a na jaře dopustím dešťovkou, kterou zalévám zahradu. Tak jaképak plýtvání vodou? Do bazénu příjde 1 tableta (5 v jednom) 1x za 21 dnů, což je za celou sezónu náklad asi tak 500kč včetně elektriky za čerpadlo. (200W) Tak nějak nerozumím tomu plýtvání vodou a náklady?
Na podzim vodou z bazénu zaleju stromy na zahradě (těmi 2m3 co musím upustit na zimu) Tak kde je to plýtvání? Ani 1 litr vody jsem nikomu nesebral :-)

Edit: ten bazén máme již 13 let, takže investice určitě dobrá :-) smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil santy (13. 05. 2022 08:30).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 08:25
OK bazény už neřešme, je to téma délky cesty k Jadranu. Letos opět přes BL-Szombathely-Goričan-Šestanovac a očekávám pohodovou jízdu i s odpočinkem cca 13 hodin.
Souhlasím s patrikHR, že bude hlad po dvou "nepovedených" sezónách, ač jsem obě využil k cestě dolů. Těch 800 tis. je zanedbatelných oproti těm davům z PL, které potkáte všude. Tak pevné nervy a dostatek piva na zlepšení nálady smileys with beer
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 10:42
Hoši, místo bude!
Chci tomu věřit, neboť chci přikoupit na místě podle předpovědi počasí v hotelu ještě pár dní navíc.Rusům dopravu do EU zatrhli, leda že by přestupovali třeba v Dubaji.
A teď k tomu, jak dlouho mi trvá cesta. (Doufám, že příspěvek nikoho neurazí, to bych nerad)
Musím napsat jak kdy. Většinou co jsem v důchodu tak je to takto:
Popis cesty do Chorvatska
My vyrážíme +- v 16.30 hodin od baráku na trase Přímětice, Vídeň, Graz a dále přes Slovinsko a Chorvatsko.
Rakouskou dálniční známku kupuji na benzinové pumpě ve vesnici Guntersdorf ,25 km od Znojma (na výjezdu z vesnice po levé straně.) Je otevřená jen do 22.00.Možná do 23.00. Vloni jsem koupil dvě desetidenní elektronicky, bez problémů.

Vzdálenosti a doba jízdy (Přímětice – Tučepi) - bez zastávek k protažení a koupě známky (podle mapy Google)

Odkud: Kam: Km: Doba jízdy: Čas průjezdu místem:

Přímětice – Vídeň 95 km, 1 hod 21 minut, tj. v 17.52
Přímětice – Graz 293 km, 3 hod 16 minut, tj. v 19.46
Přímětice – přechod Spielfeld 329 km, 3 hod 36 minut (přechod A – SLO), tj. v 20.06
Přímětice – přechod Macejl 389 km, 4 hod 13 minut (přechod SLO – HR), tj. v 20.43
Přímětice – mýtnice Lučko 455 km , 4 hod 58 minut, tj. v 21.28 (výdej kartičky)
Přímětice – odmo Gorne Dubrave 535 km, 5 hod 43 minut, tj. v 22.13
Přímětice – odmorišče Janjče 616 km, 6 hod 24 minut, tj. v 22.54
Přímětice – odmorišče Zir (Macola) 671 km, 6 hod 41 minut, tj. 23.11
Přímětice – odmorišče Jasenice 705 km, 7 hodin 14 minut, tj. v .23.44
Přímětice – Tučepi 906 km, 9 hod 2 minuty, tj. v 01.32
Uvedené časy jsou uvedeny bez přestávek na protažení, večeře na parkovišti a tak. Lehkou večeři sníme na nějakém rakouském parkovišti (na těch menšíchm bez ČS) ještě před setměním, tak kolem 19.hodiny, aby na „ni“ bylo vidět.
Před Vídní na parkovišti za Holabrunnem navštívím WC. Aby se Vídeň projela bez "stresu". Vídeň se projede směrem na Graz.
Jedu v druhém pruhu zprava, dá se říct, že pořád rovně, tak po 10 km jízdy přes Vídeň, doprava, odbočka až na Graz. Dobře značeno směrovými značkami (jede se tudy i na vídeňské letiště). Pak zhruba 180 km směrem Graz.
U Grazu je třeba „dát pozor“ při odbočování směrem Slovinsko. Na dálnici je několik pruhů, je nutné se správně zařadit do pruhu směr Slowenien, ten vede po celou „dobu“ při odbočování ( nejdříve se odbočuje mírně doprava a pak přechází odbočování směrem doleva a najíždí de na dálnici od Grazu). Myslím, že je to druhý pruh z pravé strany. Levý jízdní je do Itálie, prostřední do Slovinska a pravý pruh do Německa. Při včasném nezařazení do pruhu hrozí přejetí odbočky. V tom případě je nutné se na dalším sjezdu z dálnice vrátit na směr Vídeň a sjet z dálnice na Maribor (Slovinsko) z druhé strany. Bývá tam poměrně silný provoz a také už tma, takže nutno koukat do zrcátek a dávat pozor! Rychlost je tam snížena na 80 km/hod. Stalo se mi v dřívějších letech (to už je ale hodně dávno, značení se značně zlepšilo), že jsem jednou odbočku přejel úplně a podruhé skoro přejel (asi o 10m, musel jsem couvat samozřejmě se couvat nesmí, dobře to dopadlo). Dříve odbočení bylo hůře značené. Chybělo značení na silnici.
Dále pokračovat směrem na slovinské hranice (zhruba 45 km). Dojede se na přechod Spielfeld ,slovinsky Šentilj, kde hned po přejezdu hranice kupuji slovinskou dálniční známku u stánku označeného značkou. Platím hotově 15 Euro. Kousek popojedu na vhodné místo a nalepím. Letos známku pořídím pro cestu tam elektronicky. Bude to jednodušší a doufám že bez zastávky na hranicích.
Projede se Slovinskem na chorvatský přechod Macejl a dále směr na Zagreb (pořád rovně). Za hranicí na vjezdu na dálnici se vyzvedne kartička na zaplacení mýtného, které se platí na „cestarine “ před Zagrebem, zhruba 50 kun. Vloni jsem nějaké kuny ušetřil, sjel jsem směrem na Durmanec a na dálnici najel po pár kilometrech. Celkem těch pár kilometrů cesty mimo dálnici osvěží.
Před Záhřebem se sjíždí z dálnice směrem na Lučko (Split, Karlovac, Rijeka) jet raději pomaleji, sledovat značení (směrovky), popřípadě jedním okem „konzultovat“ s navigací. Na vjezdu na další kus dálnice se vybere z automatu kartička na mýto. Uschová se, aby se až se bude sjíždět z dálnice při placení mýta našla.
Z mýtnice Lučko pokračujeme směrem na Karlovac. První místo kde se jsme se rozhodli, že bude dobré k nocování je na druhém odmorišti za Karlovacem s čerpací stanicí : odmorišče u ČS Tifon Gorne Dubrave.
Parkoviště stojí 42 km za Karlovacem, doba jízdy 28 minut od Karlovace. Od Přímětic je vzdáleno 535 km, 5 hodin 35 minut podle Googlu (bez započítaní prostojů cestou) Za Karlovacem směrem na jih už není moc hustý provoz. Obzvlášť v září.
V roce 2019 jsme jeli až na odmorišče Janjče, čerpací stanice Crodux, což je vzdáleno 623 km od Přímětic a doba jízdy 6 hodin sedmnáct minut. Bez započítání zastávek.
Odmorišče Janjče je 127 km za Karlovacem, hodina a půl jízdy. To znamená, že na parkovišti jsme kolem půlnoci. Výhodou tohoto parkoviště je, že je menší, tudíž méně frekventované.
V dalších letech budu nejspíš využívat tuto druhou variantu. Bude záležet na zdržení na hraničním přechodu Macejl a únavě.
V roce 2018 a předtím jsme jeli Přímětice – ČS Tifon Gorne Dubrave. Je to 539 km a doba jízdy je 5 hodin 41 minut, takže když to dobře jde, tak s přestávkami jsme tam za 6 a půl hodiny, samozřejmě po dálnici ve Slovinsku i v Chorvatsku. To znamená, že na tom odpočívadle jsme tak kolem jedenácté v noci.
Při jízdě v září je tak od Gratzu už tma, takže pouze 300km z „večerní“ cesty máme ještě „za světla“. Zhruba tak polovina první fáze cesty.
Jízda na vzdálenější parkoviště s přespáním má tu výhodu, že druhý den dopoledne nemusíme dojíždět tolik kilometrů do místa pobytu, které je většinou na Makarské rivieře (Tučepi, Makarska, Gradac apod.)
Rychlost na dálnici za Karlovacem je skoro pořád 130 km/hod (potmě ale člověk jede podvědomě o něco méně)
Nocování v autě.
Po dojezdu na ČS nachystáme spaní v autě. Sklopená zadní sedadla už máme z domů. I když po získání nových informací budu sedadla sklápět až na místě k přespání. Kvůli Policii, prý má nerada nezajištěné kufry.
Matraci z dvojgauče, deky, polštářky pod hlavu už jsou taky připravené. Tak že se pak jen přesunou kufry zezadu na sedadlo spolujezdce a místo na spaní pro je připraveno. Ještě uchytím do okna ručník, nebo kus stínítka (tomu musím ještě prakticky vychytat mouchy, aby do očí nesvítila světla z parkoviště a z projíždějících aut. Snažím se ale zaparkovat tak, abych svícení světel do auta předešel. Spíme tak do šesti, sedmi hodin. Záleží na „ranním“ klidu v okolí auta a kolik toho člověk vypil (myslím nealko aby se nemuselo spěchat na WC).
Kávu většinou cestou do místa nocování nepiju. Dám si ještě doma.
Doporučuji v autě mít kus „utěrky“ na orosená okna po ránu. Bez otření oken se nedá vyjet.
Na letošní rok chystám inovaci. Prý keramické stelivo pro kočky saje vlhkost. Nasype se do ponožky, konec se zaváže a položí na palubní desku. V autě se pak nemlží okna. Materiál lze opět vysušit a znovu používat. Tak uvidíme.
Záchody na obou parkovištích jsou otevřené celou noc (vzdálené tak 100 metrů), vloni tekla i teplá voda, parkoviště byla celkem klidná, kamiony parkují kousek dál. Jsou tam stolky na posezení (jen na tom prvním parkovišti) např. na snídani a tak. Na ČS je i občerstvení, je non stop. Ale my snídani a i předchozí "večeři" s pitím ( kafe na snídani - když je v termosce, bývá ještě vlažné) vezeme z domova. Po snídani a hygieně (včetně čištění zubů) sedneme do auta a jedeme dál.
V roce 2019 jsem po probuzení a hygieně sedl za volant, a popojel ještě zhruba 2 hodiny jízdy přes (pod) tunel Sveti Rok, kde neřidič teprve vstával. Parkoviště se jmenuje Jasenice, je však hodně frekventované, staví tam skoro všichni. Záchody mimo ČS jsou placené. Většinou s frontou. Má tu výhodu, že je tam podstatně tepleji, než před tunelem. V tomto roce byl rozdíl mezi nad tunelem a pod tunelem11 stupňů. Spolujezdec přesedl, a popojeli jsme ještě několik desítek km dále za Zadar, kde na parkovišti bez čerpací stanice jsme se nasnídali, převlékli do „letního“ a pokračovali dál.

Když nás jelo v roce 2017 víc ( 3 v autě), spal jsem vedle auta. Na zem dám nepromokavou plachtu 2x3 m. Na to menší nafukovací matraci z vojenského spacáku, vlezu v teplácích a mikině do toho spacáku, na hlavě mám „zimní „ čepici. A celý se snažím přikrýt ještě i tou plachtou. Ranní rosa pak nemá šanci . Je to trochu hlučnější než v autě, ale taky si člověk odpočine, ale nesmí hned vedle zastavit kamion s dupajícími krávami, jak se nám taky jednou stalo. Naštěstí za 2 hodiny odjely.
ČS Tifon v Gorne Dubravě jsme využívali proto, že je zde ještě o poznání tepleji než o pár desítek kilometrů dál v horách, rozdíl dělá někdy podle ukazatelů nad dálnicí i sedm stupňů. A to je potom hlavně při spaní venku dost cítit.
Taky tam přenocováváme proto, že další parkoviště jsou menší, a řekl bych, že nejsou tak „dobře vybavené“. Ale to je nejspíše jenom zdání.
Co se týče teploty, nejlepší by bylo dojet až na zmiňované parkoviště pod tunel Sveti Rok, tam bývá teplota i o 10 stupňů vyšší než nahoře nad tunelem. Karlovac - odmorišče Jasenica pod tunelem Sveti Rok je od Karlovace ještě 213 km, což je další 2 a čtvrt hodiny jízdy. To by vycházelo tak zalehnout ve dvě v noci. To si ale myslím, že je zbytečné, jet tak dlouho po tmě. A navíc tam není podle mne klid, parkoviště je velmi frekventované.
I když by se „to“ dalo vydržet. Jako i cesta na jeden zátah, ale proč by se měl člověk v noci přepínat. Kdyby se jelo ve dne, šlo by to, neboť zpátky ve dne jedeme na jeden zátah a celkem bez problémů.
„První benzin jsem bral teď po dva roky na slovinské dálnici na druhé čerpací stanici od rakousko – slovinských hranic. Na slovinské dálnici jsou dvě čerpací stanice. Platil jsem kartou. Bez problémů.
Potom doplnit nádrž před zpáteční cestou. Lepší mimo dálnici, cena je o pár „lip“ nižší. Zase to má nevýhodu, že většinou bývají u mimodálničních ČS menší fronty.


.POZOR - poznámka
Teď jsem si vzpomněl na jednu radu pro řidiče NA CESTU DO CHORVATSKA ! Někteří řidiči to však nemají rádi.
Je dobré, aspoň mě se to několikrát osvědčilo (a to i u nás v ČR) nastříkat na přední okno TEKUTÉ STĚRAČE.
Většinou cestou na 75% někde prší.
Má to tu výhodu, že když náhodou prší, tak při 60 km/hod nemusíš mít stěrače vůbec zapnuty a kapky odtékají sami a sklo je normálně průhledné.
No a na dálnici je to podle mne opravdu k nezaplacení.
Je to nějaký rozpuštěný vosk po kterém ty kapky kloužou lépe než po skle....
A ještě, mít v autě aspoň jednu PET láhev s čistou vodou......na ruce, a kdoví, na co ji budeš potřebovat! Auto ji uveze, já vozím dvě.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Když dojedeme k hotelu, jdeme zkusit, jestli nás už neubytují, někdy ano (vloni), někdy ne (většinou). Když neubytují, máme v autě bokem v batůžku ručníky, karimatky, plavky .... jdeme k vodě zkusit moře. Je to příjemně osvěžující.
Většinou ve dvě už jsou pokoje volné, tak přenosíme kufry a jdeme se těšit k vodě na večeři, v Tučepích samozřejmě skočíme na kafe, zmrzku, koktejlek, Kruškovac, nově Pelinkovac a tak, protože po ubytování ve 14 hodin budeme mít pásku all inclusive na ruce.
Už aby to bylo.


Taky důležité: (jen pro zajímavost pro odjezd odpoledne – 16.30)
Tak jsem koukal, v kolik hodin zapadá slunce 11.9., až pojedeme do Chorvatska. Vyjíždíme do 16.30.
ZÁPAD SLUNCE 19:13
Občanský soumrak 19:13 - 19:45 31 min.....tzn. že ještě 31 minut pro západu Slunce je ještě vidět .
Tak zkopíruji, co píšou o Občanském soumraku: ...... Občanský soumrak je doba po západu Slunce, kdy Slunce ještě není víc než 6 stupňů pod obzorem. V této době je ještě možné venku vykonávat většinu běžných činností bez umělého osvětlení.
Tma je tedy od třičtvrti na osm večer ....
Takže to jedeme "za světla zhruba 2h 45 min hodiny teoreticky ujedeme 263 kilomatrů, tj. někam před Graz, do zastávky na "našem" spacím parkovišti (v Chorvatsku) je to ještě 3 a čtvrt (až 4,5 hodiny) hodiny jízdy za tmy.....
No a počítáno je to bez zastávek .... a minimálně dvě na protažení by se měly udělat.... stačí mi 10 minut.

K zamyšlení
V Rakousku doporučuji k částečnému odpočinku odpočívadlo P 225 (dřívější značení,vloni tam myslím žádná značka nebyla, nebo jsem si ji nevšiml) za Grazem, kousek (max 5 km) před hranicemi se Slovinskem. Je tam klid (mezi dálnicí a odpočivadlem je porost), voda, WC v nerezu, sprcha, stolečky. v noci osvětlení…
Teď už ale po dva roky jsem tam nezabočil, protože jsme se protáhli při braní benzinu ve Slovinsku.
Benzin tam tedy není….ale to mi nevadí.
Benzin jsem bral teď po dva roky na slovinské dálnici na druhé čerpací stanici od rakousko – slovinských hranic. Na slovinské dálnici jsou směrem na Chorvatsko už 4 čerpací stanice. Platil jsem kartou. Bez problémů. Bez čekání.

V roce 2021 jsme "nocovali" až na odmorišti ZIR. Mělo to tu výhodu, že bylo blíže do cílového místa. Navíc jsme nespali tak dlouho, neboť v 6 hodin tam přijel jeden přiblblý Polák, vytáhl z auta přenosné radio a pustil ho na plné "koule". Tak jsme si vynadali do debilů, sedl jsem do auta a o půl desáté jsem zastavil na parkovišti před hotelem a začali jsme si užívat .....
Takže závěr: Cesta nám trvala i s nocováním 17 a půl hodiny.
Zpáteční cestu jedeme přes den, trvala vloni 12,5 hodiny.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 10:45
Jen malá vzpomínka na léto 2020. Jak nás v kempu bylo málo a lidi se zdravili a usmívali se na sebe. smiling smiley Jen se bojím letošní cesty protože kvůli školákům jedu 1.7. thumbs down
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 11:10
Obdivujem ludi co maju cesty takto dobre zmapovane, ja to davam viac na nahodu smiling smiley

Chodim Bratislava -> Brela.
Bez deti sme vyrazali rano okolo 5:00 cez Rakusko a Slovinsko. Okolo 14:00-15:00 na mieste. Vyhodou je ze chodime k domacemu ktory nefunguje na "turnusy" takze cesta vzdy v pracovne dni. Dialnicne znamky mam kupene uz pred cestou, takze zastavky riesime vyslovene podla potrieb ludskeho tela (unava, vyprazdnovanie...). Ked zastavim, snazim sa vzdy aj natankovat, kludne aj len za 30eur. S plnou mam lepsi pocit, a viem ze nebudem musiet neskor zastavovat len koli palivu.

Posledne dva roky sme sli aj s malou dcerou. To sme sli cez noc aby cestu prespala. Vyrazali sme medzi 20:00 a 21:00. Taktika jazdy ostala rovnaka, len sa pridala aj prestavka na hodinove zdriemnutie medzi 3:00 a 4:00.

Tento rok uz je vacsia, takze planujeme znova cez den a pre zmenu cez Madarsko.

I ked tu na fore dost ludi nato nadava, doteraz som vsetky cesty absolvoval podla trasy ktoru naplanoval Waze a zatial vsetko vporiadku, aj s obchadzkovou trasou zapchatej Viedne.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 15:03
Tak ako to treba aby sme bezpečne došli do ciela
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 15:10
kabinet302 ... je vidět že to máš najeté řádně thumbs up. To spaní za tunelem v teplíčku taky preferuji od jedné "promrzlé" noci u Malé Kapely. To parkovistě Jasenice už taky přejíždím, je tam plno a hluk, kdy si stejně neodpočineš. Kousek dál je parking bez pumpy a stromy ke stínu od lamp. Karimatka a spacák na 3 hoďky srovnat záda a zavřìt oko mi vždy prospěje. A pak na Makarskou a okolí je to fakt kousek.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 15:52
2 kabinet302 - Keď som prečítal tvoju krásnu slohovú prácu a komplet návod ako sa má jazdiť na dlhšiu cestu, tak mňa prešla chuť opisovať moju "dlhú" cestu na Istriu. Keby mi to čítala moja polovička behom jazdy, tak už by sme tam (skoro) boli ... thumbs up smiley Celé tie roky, čo tam jazdím, tak jedine cez noc. Príčina - "kto spí, tak ... " - vnúčatá sa menili a vždy sme viezli nejakého nedočkavca (kédy tám úž kónečné búdémé ???) eye rolling smiley. Fakt je ten, že títo prčci ťa nenechajú len tak zaspať za volantom. Preto jazdíme na Istriu, aby ráno už boli všetci na mieste.
Skalica - Břeclav - Grosskrut - Wiedeň - Graz - Maribor - Ljubljana - Koper (cez tunel Markovec) 111, Sečovlje - obchvat (Pula) smer Premantura - Banjole. Toť vše, fakticky je to len na skok. (Za 59 sme tam)
avatar
mdr
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 16:12
Dedo, to máš dobré, že ťa prčci nenechajú zaspať. Ja keď niekoho veziem, tak bez ohľadu na vek všetci spia, či je to cez deň alebo v noci.

Len mne sa nepodarilo za volantom zaspať hot smiley
A verím, že sa ani v budúcnosti nepodarí. Aj tak jazdíme cez deň a s nocľahom niekde cestou.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 16:59
Ja keď mám pocit, že by sa mi chcelo zaspať, tak vyženiem posádku na WC a je to. Verím aj ja, že tých ešte "pár výprav", prejde bez nejakých prekvapení.
Oni tiež zaspia, ale ako hovorím, keď už sme na mieste ... preto tá Istria (proti Vám je to celkom blízko). Už nás pomaly chytá cestovná horúčka ... hot smiley
avatar
mdr
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 17:40
Vlani sme boli okrem Silvy (Omiš) aj v Baške na Krku, to sme v pohode išli cez deň od rána do večera bez naháňania. Ako som už písal, cez noc som to skúsil raz pred 14 rokmi, nemal som s tým problém, ale pri čakaní na trajekt v Zadare som už zaspával a potom som bol celý deň mimo. Takže radšej ten deň strávim na ceste.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
13. 05. 2022 20:03
Dvakrát jsem po cestě přes noc byl druhý den (první po dojezdu) taky na odpis. To bylo s dvěma přestávkami na spaní, každá 30-40 minut. Víc to nešlo. Až napotřetí jsem to vychytal: ve Slunji někdy ve 2-3 ráno mě napadlo, že tam po rozednění rodině ukážu vodopády. Tak jsem se donutil po každém probuzení zase usnout, až do světla. Moc mě to nebavilo, ale pak jsem byl přes den v pohodě. Odteď už jedině takto.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
15. 05. 2022 10:58
Jak tady popisujete zastávky na WC, tak letos poprvé asi budou potřebné v HR drobné peníze. Minulý rok dělali turnikety na průchod, tak počítám letos začnou vybírat. Má někdo přesnější info?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 64
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.