Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Navigace

Autor pepuard 
avatar Re: Navigace
24. 04. 2009 20:43
to Gina:
Navigon je volba pochopitelně dobrá, vždyť jsem taky psal, že Navigon považuji za obecně nejlepší navigační soft, bohužel jeho využitelnost vzrůstá na západ od Rozvadova…..
Jinde jsem psal, že v podstatě téměř každý stát chce jiný soft. Takže TT mě u nás svým těžkopádným výpočtem trasy taky nevyhovuje, v té Itálii to je jiný kafe – ale to už jsem psal. Každopádně Navigon na delší jízdu, a hlavně v Itálii, chce trasu nejrychlejší, zkus tam ale použít TT, nejlépe verzi 7.9 s mapami 8.15…, perfektní.
K Navigonu v té Itálii - když jsem ztratil přes 2 hodiny jenom proto, že se Navigon usmyslel mě nahnat do městečka Salerno (hrozný průšvih, měl před sebou noční přejezd domů) jenom proto, abych ušetřil 2 km a nenavedl mě na dřívější nájezd na dálnici, kdy mě u Breneru hnal z dálnice jenom kvůli pár km (to jsem ho už neposlechnul), když jsem se v pohoří Gran Saso v podstatě ztratil a musel se na chvíli potupně vrátit k mapě papírové (a to jenom proto, že jsem zadal trasu krásnou) jsem tam s ním skončil (v Itálii je RDS/TMC stejně nepoužitelný, jako u nás) a od hranic přepínám na TT. Stejně, jako na jih a východ od Blavy by mě ani ve snu nenapadlo jet jinak, než na i-GO.
No a nakonec, je rozdíl jet někde, kde to člověk alespoň rámcově zná, nebo jet někde poprvé a třeba ještě v noci. Tam se už člověk na tu navigaci spolehnout musí..... a musí jí věřit víc, než vlastní manželce.....spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Navigace
24. 04. 2009 21:52
...pane profesore...když tak čtu Vaše zkušenosti...viz. níže...

...K Navigonu v té Itálii - když jsem ztratil přes 2 hodiny jenom proto, že se Navigon usmyslel mě nahnat do městečka Salerno (hrozný průšvih, měl před sebou noční přejezd domů) jenom proto, abych ušetřil 2 km a nenavedl mě na dřívější nájezd na dálnici, kdy mě u Breneru hnal z dálnice jenom kvůli pár km (to jsem ho už neposlechnul), když jsem se v pohoří Gran Saso v podstatě ztratil a musel se na chvíli potupně vrátit k mapě papírové (a to jenom proto, že jsem zadal trasu krásnou) jsem tam s ním skončil (v Itálii je RDS/TMC stejně nepoužitelný, jako u nás) ...

..tak si říkám, že za tu dobu, co Vám navigace tak dobře poradila...mám přes Maďarsko ...objeté Slovinsko...tam a zpět...grinning smiley
Re: Navigace
24. 04. 2009 22:01
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 18:01).
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 00:44
To JirkaD - plný súhlas. Mapa sa dá len zle prečítať, teda problém nie je v nej. Samozrejme, keď ju kupujem pozriem aká je aktuálna, ale to je už o inom. Od navigačného zariadenia chceme, aby myslelo za nás. Čo je samozrejme OK, ale softvér je softvér.
Minulý rok v auguste sme šli dvoma autami, cez BiH. Druhý vodič programoval a programoval a stále mu to nechcelo naplánovať cestu, ktorú som vybral. Cez Budapešť šiel za mnou, neskôr mi povedal, že som šiel presne podľa navigácie. V HR mu ten prístroj oznámil, že je mimo cesty a ignoruje ho. O BiH ani nehovorím.
jo
Re: Navigace
25. 04. 2009 09:43
Jak čtu, mnozí se přesvědčili, že navigace mají svůj "rozum" a často si nedají domluvit. Z toho lze vyvodit jediný závěr: důvěřuj ale prověřuj!
Pokud je čas a plánujeme doma, je třeba vždy projít a zkontrolovat vypočtenou trasu. Často bývá nutná ruční korekce podle požadavků cestovatele. Vůbec nejlepší je stanovit průjezdní body ručně. Nejhorší varianta je stanovit start a cíl, nasednout do vozu a GO!
Při cestách do úplně neznámých krajin (neznámých tomu kterému cestovateli) je výhodné konfrontovat trasu, kterou určila navigace s papírovou mapou i s mapami na webu. Mapy celé Evropy se dají najít v různých variantách na internetu. Je také výhodné si některé složitější úseky vytisknout na papír, opatřit poznámkami a vézt sebou.

Že tato "ruční" příprava popírá význam GPS navigací? To ať si každý vyřeší sám, sám také ponese následky.

Složitější je situace v případě, že je třeba improvizovat a plánovat na neznámém místě. Potom nezbývá než spoléhat na cestovatelský instinkt a navigaci brát jen jako pomocníka... V žádném případě navigace není vševěd.
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 10:54
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 22:03
vážení páni Bessy, JirkaD, Eifel,
beru na vědomí, že nemáte žádné osobní zkušenosti s navigacemi obecně, přesto máte nebývalou touhu se vyjadřovat ke všemu, dokonce i k tomu, o čem toho mnoho nevíte. Navíc postupujete jako pověstný vegetarián, který se rozhodl jít dělat svůj pořádek do místní masny…. (sorry, tento příměr jsem zde již jednou použil, asi před rokem, i tenkrát však byl na místě).
Vzhledem k tomu, že již v tomto vláknu bylo toho na dané téma napsáno opravdu hodně a já nemám ani ty nejmenší ambice vás přemlouvat (je to konec konců váš problém), se nebudu rozšiřovat o kladech (i když už jste si omylem přečetli dílčí problémy). Jenom bych byl rád, kdyby jste se zamysleli, nejlépe hlavou, a přestali na dané téma vytrhávat věci z kontextu a, v podstatě se nepletli do diskuzí těm, které to alespoň elementárně zajímá. Tím nechci říci – Qwertze na vás…., na to si vás neskonale vážím….
V hluboké úctě
váš Klaus

PS:
Jenom si neodpustím maličkou vsuvku, abyste alespoň částečně pochopili, o co v dané oblasti jde. Navigace z bodu A do bodu B pochopitelně, zvláště v úplně neznámém prostředí je opravdu dobrá, není však jediná důležitá. Pro mě je důležitější to, že přináší uživateli v neznámém prostředí informace až na úrovni „rodilého mluvčího“ a pak záleží na tom uživateli, využije-li, či nevyužije-li.
Jeden takový příklad. Mám kamaráda, kdo nemá, že? Na rozdíl ode mne, na navigace ještě donedávna měl stejný názor jako vy 3. Možná ještě hutnější – ale to mě možná šponoval…. Byl minulý rok na dovolence v Itálii, přišel tam o řidičák. Rychlost, bylo to nepříjemný z důvodu, že z přítomných byl jediný řidič a domů se nějak dopravit museli. V Itálii navíc platí nějaký zákon, že pokud člověk použije auto v době zákazu řízení, automaticky se toto zabavuje + nějaké to vězení. Auto bylo nové, v leasingu, prý by jim to nevadilo….. Nakonec se tedy vrátil s autem a bez řidičáku – dovolenka zkažená…. A proč to píšu, když mě říkal, kde to přesně bylo, bylo to na místě, které je v databázi radarů, tedy pokud by použil navigaci (či měl informace místního, že na daném místě se často měří), nejel by tak, jak jel a prožil by dovolenku v klidu. Pochopitelně měl nějaké ty řeči, jako že si na něj dosedli, jako na Čecha. Kolikrát jsem dtto četl i na tomto fóru, tedy jel jsem jako místní, mě si policajti vybrali, jim to prošlo….. Prošlo jim to z důvodu, že ti místní vědí, kde a kolik ještě můžou. No, a našinec pokud nemá informace……. No, a těchto, nakonec důležitější důvodů, než je navigace z bodu A do bodu B je ještě více… Ale to možná až někdy příště spinning smiley sticking its tongue out

PS2:
nějak si nemohu vzpomenou, který z vás i v místním, nebo skoro místním prostředí je sběratel bodů za rychlost a tím má papíry v ohrožení? smiling smiley

PS3:
já podle laskavé paní, u které bydlím, jezdím jako "čuňa" a i když najíždím pěkné porce km mám nulový stav konta. Proč to asi je?
Řešení: Mám CB a v prostředí, kde se nepohybuji každý den, + navigaci s pečlivě aktualizovanými radary... spinning smiley sticking its tongue out
Re: Navigace
25. 04. 2009 22:20
...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 18:01).
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 22:51
...vážený pane profesore Klausi...opět musím vytrhnout věci z kontextu...a nedá mi to ...neopsat 2 části věty z Vašeho příspěvku,
odst. PS 3 ...po němž nemůže být pochyb o tom, že Vámi citované trio do Chorvatska bez navigace ...holt po vlastní ose nemůže...

...mám nulový stav konta...proč to asi je...?
...já podle laskavé paní, u které bydlím, jezdím jako " čuňa "


...Vy tedy budete asi čtvrtý, kdo se bude muset nechat na Jadran dovézt...nulový stav konta Vašich bodů Vás totiž neopravňuje sednout za volant ani tehdy, kdyby jste Policii ČR tvrdil , že jste na to zapoměl pod vlivem alkoholu...yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (25. 04. 2009 22:53).
Re: Navigace
25. 04. 2009 23:00
Pánové Bessy, JirkaD, Eifel, mám vás rád a věřím že máte svou pravdu, ale musím souhlasit s profesorem. Vysvětlím na sobě - nemám jachtu (loď), tudíž nelezu do fóra "Jachting ...", nejezdím kempovat, tudíž nelezu do fóra "Kempy", nekoupu se nahatej, tudíž nelezu do fóra "Naturizmus" - asi přijdu o hodně zajímavých informací, ale nepletu se jim do toho. Jaké poučení by jste si z toho měli vzít? grinning smiley

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 23:03
...Hopkirku, Ty to jistě chápeš...je jasný , že tomu tak...aspoň já nerozumím...to je jen škádlení ve smyslu...že se dá všude dojet i podle mapy, zvláště pokud je aktuelnější, než navigace...smiling smiley
P.S. v poslední době jsem několikrát využil mapy v Nokia N 95 8 GB vč. satelitu, ale bez hlasové navigace...jen pro kontrolu trasy...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (25. 04. 2009 23:06).
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 23:05
A je to tady zase!!!
Asi tady zase bude veselo!!
Nastává další měření p.r.
Tak jsem zvědav...............
TAK JEDEME!!!!!!!!!!!!!!!
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 23:09
...Milane...nic nebude....pan profesor to má vychytaný...toho nenachytáme...ale sranda musí byt...smiling smiley
avatar Re: Navigace
25. 04. 2009 23:21
Hopkirk napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pánové Bessy, JirkaD, Eifel, mám vás rád a věřím že máte svou pravdu, ale musím souhlasit s profesorem. Vysvětlím na sobě - nemám jachtu
> (loď), tudíž nelezu do fóra "Jachting ...", nejezdím kempovat, tudíž nelezu do fóra "Kempy", nekoupu se nahatej, tudíž nelezu do fóra
> "Naturizmus" - asi přijdu o hodně zajímavých informací, ale nepletu se jim do toho. Jaké poučení by jste si z toho měli vzít? grinning smiley
---------------------------------------------------------
ano Hopkirku, přesně toto jsem chtěl sdělit. Jenom bych to trochu poupravil, když už lezu do fóra „Jachting“, tiše čtu a nasávám informace a nesnažím se je duchaplnými připomínkami o „Létajících holanďanech“ (či jak se to jmenuje) naštvat, zrovna tak ve fóru ke kempování je nepřesvědčuji o výhodách „áčka“, když jediné áčko, které tak trochu znám je stará Tatrovka atd. A jedině z důvodu, že si jich taky cením jsem volil danou cestu a neposlal je rovnou do….. jiných fór spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Navigace
26. 04. 2009 01:23
JirkaD napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pro Klause:
> 1: Já jsem se pozastavil nad tím, že jsi se musel potupně vrátit k mapě.
> 2. Pokud obhajuješ navigaci proti mapě hlavně radarama, tak pak stačí jezdit podle vyhlášky.
> 3. O moje papíry se starat nemusíš, to zvládnu sám
> 4. Pokud Ti Tvá laskavá paní říká že jezdíš jako čuňa, tak asi ví, proč Ti to říká.
--------------------------------------------------------
taky zdravím:
ad1
ano, navigace ve všech svých funkcích přináší proti klasickým mapám takové výhody, že jsem se vyjádřil více než pregnantně. Chápu však, že mohou existovat i jedinci, kteří mají názor jiný. Např. má tchýně, budiž jí země lehká, tvrdila, že internet je nástroj ďábla….. smoking smiley
ad2
pokud to tak vyznělo, sorry, stačí však přečíst znova, důkladněji a popřemýšlet…. Třeba i hlavou... smiling smiley
ad3
tvé papíry mě nezajímají, taky to nebylo myšleno na tebe. Nebo že by pověstná husa….? yawning smiley
ad4
má laskavá paní je jenom ženská, která neuřídí ani koloběžku, tedy neví o čem mluví smiling smiley
sorry všem, kteří by v tom chtěli hledat něco zlého a neuctivého k ženám. Jsem s ní více jak 30 let a myslím, že jsme oba spokojení (alespoň já určitě) smileys with beer
jenom pro upřesnění, mám najeto cca 1,5 mil. jenom s 2 nevýznamnými „ťukanci“, navíc bez vlastní viny. Alespoň podle vyjádření vyš. orgánů. Uvádím to tak z důvodu (a opět se těším na polopravdy....), že až na výjimky neuznávám z „šoférského hlediska“ jednostrannou vinu, tedy z valné většiny za karambol mohou strany obě. I tak tomu bylo v mém případě. Ale to je trochu jiná strana mince, tedy i jiné fórum….
jo
Re: Navigace
26. 04. 2009 09:14
Díky anonymitě lidí na internetu se šíří jako infekce nemoc všech internetových fór: přestane se mluvit (psát) o něčem a začne se mluvit (psát) o někom...
Zdá se, že tato nemoc je neléčitelná díky ješitnosti účastníků debaty. Také mnozí nedokážou interpretovat psaný text a vidí v každé větě útok na své ego.
Howgh
avatar Re: Navigace
26. 04. 2009 11:11
...pane profesore, pokud jde o mou osobu....tímto prohlašuji, že se na přechodnou dobu vzdaluji z tohoto tématu...vlákna, do doby, než se o tom něco naučím, doufám, že z mé strany neberete názory za osobní útok, nýbrž za sobotněvečerní...popichování...yawning smiley
...pokud se tedy v budoucnu na Vás obrátím s odborným dotazem, doufám že mi tak jako dříve...poradíte...
P.S. ale stejně si myslím, že největší znalosti v navigaci má protagonistka níže uvedeného klipu...smiling smiley


avatar Re: Navigace
26. 04. 2009 14:20
Ahoj panstvo. Sporadicky používam, nie som znalec. Užívateľ. Nie vo všetkých pojmoch, kt. tu čítam som doma. Pravda je, že keby tu nebola polemika navi vs mapa, nepísal by som.
Rovnako pristupujem s úctou, s Hopkirkom sa sme sa stretli a podľa mňa je to správny chlap, podľa prísp. pána Profesora úcta patrí aj jemu.
Nepredpokladal som takú reakciu. Myslím, že navi je super pomoc v úplne neznámom teréne, keď si vopred nestihnem alebo nemám možnosť naštudovať mapu. Len pozor, lebo on ten prístroj ma aj tam poslal do zlej ulice a pod.
Re: Navigace
26. 04. 2009 15:11
mám dotaz pro PROFESORA KLAUSE:

Není to uplně k tématu Chorvatsko ( někdo se mi ozve přes SZ), ale jedu za 14 dní do Norska, moje stará navigace Thomson nezná skoro nic v této lokalitě, poradil by jste mi, jakou navigaci koupit, aby znala dobře severské státy .
Děkuji
avatar Re: Navigace
26. 04. 2009 20:30
to leiter:
dobrá otázka, taková nenápadná, ale už na mnoha fórech zabývajícími se navigacemi způsobila dlouhodobé diskuze typu, co je dřív, vejce nebo slepice…
Tedy já upřednostňuji navigaci v PDA, mít tam více softů a tyto používat podle momentálních podmínek, ale i nálady… Tuším však, že to nebude Tvůj případ. Problém jest, že jezdím na všechny světové strany, jenom na sever ne. Tedy nemohu sloužit, jako např. s Itálií, Chorvatskem apod. a ukázat, toto je tam jednoznačně nejlepší. Obecně, každý soft má určité klady, ale i zápory a já bych volil mezi následujícími variantami:
Navigon
[obchod.sunnysoft.cz]
obecně, podle mne, nejlepší navigační soft s tím, že jsou země, kde může mít i dílčí problémy (jako např. v té uváděné Itálii). Doporučoval bych verzi 7210. Problémem jest to, že upozorňování na radary nelze uživatelsky řídit z hlediska databáze bodů.
TomTom
[obchod.sunnysoft.cz]
v evropském měřítku nejprodávanější navigace. Sice jí nějak moc nemusím, ale že je dobrá, ba co víc, použitelnost jí upřít nemůžu
Navon s i-GO 8
[www.entershop.cz]
nejlevnější varianta, avšak plně konkurenceschopná. i-GO 8 má nejlépe propracovanou fázi přípravy trasy, poměrně dobře se skinuje (různé uživatelské úpravy) atd.

Všechny 3 mají, resp. můžou mít dopravní informace RDS-TMC, případně TT může mít tkz. IQ trasy. Pravda, u nás TMC zatím nic moc a když se podívám na tu naši politickou garnituru, zlepšení nevidím, ale např. v takovém Německu…… prvotřídní…
Uživatelsky spravovatelné body POI, tedy i radary mají jenom TomTom a i-GO. Podle některých jedinců stačí jezdit podle předpisů. No nevím, vím jenom, že takové ziskuchtivé kreatury jako např. v Moravských Budějovicích jsou všade na světe, nejen u nás. A štěstí přeje informovaným a připraveným.
Každopádně, pokud si vybereš mezi daným, neprohloupíš. Pro úplnost je možno ještě uvést Garmin, ale tuto navigaci nemám rád.
Přeji pěknou cestu.
avatar Re: Navigace
26. 04. 2009 20:31
to Bessy:
pohoda, od prvopočátku jsem to viděl na odvetu za špičky na téma prognóza vztahu české korunky k okolním měnám

to Eifel:
taky jsem přeci psal cituji: „na to si vás neskonale vážím….“

smileys with beer
Re: Navigace
26. 04. 2009 21:44
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 18:00).
Re: Navigace
28. 04. 2009 20:56
Já přiznávám, že navigaci používám. Používám vestavěnou navigaci do Škody Octavie COLUMBUS, momentálně s nejnovější mapou V4 Východní Evropa. Minulí rok poprvé s touto navigací do Chorvatska a naprostá spokojenost, jen TMC jsem před Jihlavou vypnul, zatím to nefunguje, tak jak má. Cestu si vždy připravím doma, určím si průjezdné body ( smiling smiley Murek, Ptuj), zvolím nejrychlejší trasu a několikrát trasu překontroluji. Podle času dojezdu plánuji i přestávky.
avatar Re: Navigace
29. 04. 2009 00:34
To : leiter. Kup si Garmina (přes internet) a když budeš malinko hledat, tak mapy (mimo mapy Měsíce) najdeš na netu.....drinking smiley
Re: Navigace
30. 04. 2009 06:32
Já osobně bych do garmina mapy někde nestahoval, znám pár případů, kdy se ta potvůrka\ sekla a byl problém ji znovu oživit. Naštěstí se to nestalo mně. Mám nuvi 765, na www.ycnega.cz ji měli o asi 1100,- Kč levněji než kdekoliv jinde.
avatar Re: Navigace
30. 04. 2009 06:36
Tak včera jsem si domu přinesl Garmina nuvi 205EE. Zatím jsem ještě neměl moc času ho pořádně prozkoumat. Nemůžu přijít jak zadat průjezdní body.
Re: Navigace
03. 05. 2009 09:52
stenly.stenly napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak včera jsem si domu přinesl Garmina nuvi 205EE.
> Zatím jsem ještě neměl moc času ho pořádně
> prozkoumat. Nemůžu přijít jak zadat průjezdní
> body.

U minulého i nového Garmina se zadávali průjezdní body stejně jako cíl. Tedy vést kam a poté se zadalo jeslti nahradit cílové místo nebo zadat jako průjezd. U 660T šlo zadat jen jeden průjezdní bod, u 765T jsem jich zadal zatím 10, víc jsem nezkoušel. Navíc si to ta potvůrka poskládala tak, aby to bylo ekonomické bez ohledu na to, v jakém pořadí jsem si tam ty body zadal já.
Re: Navigace
05. 05. 2009 16:00
potrebujem finálnu radu !!!
Prvý krát som sa tento rok rozhodol vydať do HR cez Maďare, tak by som potreboval či by mi niekto neporadil nejaké spolahlivé GPS, ktoré by ma dostalo spolahlivo cez Maďarsko aj cez najmenšie uličky a obchádzky ak to bude mozné.
Podotýkam len, že som pred týmto letom vrazil kopec peňazí do renovácie môjho auta tak, by som bol rád keby to GPS nebolo z kategorie najdrachších, prípadne ak niekto pozná nejakú stránku s predajom používaných GPS bol by som vďačný.
avatar Re: Navigace
05. 05. 2009 16:20
avatar Re: Navigace
06. 05. 2009 07:56
Vzhledem k tomu,že iGO8 dělají Maďarští tvůrci,tak bude pravděpodobně asi nejvhodnější.Používám jej již nějaký ten pátek a jsem s ním naprosto spokojen.

MirekŠi
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 156
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.