Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Sezóna 2022 - Cestovní omezení a souvislosti

Autor radekh 
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 11:26
Řešíte zbytečně brzo zatím neřešitelné a v mnohém zaměnitelné. Podle mě tahle debata patří o 14 dní později a dále k červnu. Uvidíte, jestli třeba letos budou media psát jako klasicky každý rok v červnu o cestě, alespoň ke Karlovacu a zpět.

Jinak čtu to tady už po zimě a covidu (britském) delší dobu. A pokud se starší moc bojí, doporučuji očkovat se, dopady na zdraví už budou minimální. (Můj otec je celkem dost špatně zdravotně včetně choroby onkologického charakteru. Pfizer má a aspoň se méně bojí chodit "ven"winking smiley.

Pro zbytek "populace tohoto fóra" bych chtěl třeba napsat, že možná někdy před rokem schovaného "popírače" v Jeseníkách, a prodělání první silné nálože C19 v únoru 2020, jsme si letos před 2 měsíci dovezli "zase z jeseníků" jak jinak celá rodia "brita". A tentokrát bych rád dodal, že rýmečka to nebyla.... o plících nemluvě (ženu pálí do teď), unava, atd, kondice a asi nejhorší - KLOUBY. Revnma je proti tomu procházka růžovou zahradou. I kvůli kloubům bych jel, ač nevím jak, kdy, systém a hlavně za co.

Nicméně zpět k tématu, takže budeme potřebovat potvrzení, platná funkční, registrace, QR kódy a decline o ubytování asi, že? O kempech se letech nemluví? počítám, že kemp bude mít horší restrikce než apartmány.

Šťastnou cestu, kdo jedete brzo. Koukám, že na FB už jsou někteří štastlivci tam.
Já letos červnový prázdný Dubrovník jako loni časově nedám sad smiley
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 17:45
No, nás tato situace ohledně nejistého cestování a manželky obava donutila zrušit plánovanou dovolenou v Chorvatsku.
V únoru jsme tou nemocí všichni prošli, ale ta nutnost testování tam a potom doma...
Zkrátka letos v červnu bude u moře o jednu rodinu méně. Pojedeme asi na Moravu - někde nad Brnem.
Manželce to vůbec nevadí, ale já to rozhodnutí vnímám přinejmenším smutně.
Přeji všem “odvážlivcům” a důchodcům hezkou dovolenou u moře.

___________________________
Baxoid
... vím, že nic nevím ... Platón o Sokratovi
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 19:15
to baxoid mám dojem že pokud jsi to prodělal v posledních 6 měsíců vstup do HR by neměl být problém, test mít nemusíš
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 19:34
Místopředseda chorvatské vlády včera oznámil předpokládané rozvolnění od 1. června. Současně sdělil, že v rámci EU otestovali svou národní digitalní aplikaci na covidpas ... "Agentura, která má na starosti vývoj technického řešení, úspěšně provedla testy s centrálním systémem. Všechny klíčové komponenty chorvatského systému jsou funkční a připravené začít vydávat certifikáty oznámené na začátek června. Systém úspěšně generuje QR kódy pro všechny tři typy certifikátů - o očkování, testování, a k obnově a výměně veřejných klíčů s jinými členskými státy."

Podmínky se loni nikterak mezi ubytovacími kapacitami nelišily. Byl jsem jak v Dalmácii, tak i závěrem v kempu na Istrii, v obou případech zcela v pohodě. Nicméně přesně popsané podmínky pro hotely, kempy, bary, restaurace, sport apod., které se mění s aktuálními opatřeními, lze nalézt zde: [www.safestayincroatia.hr]

Ve vyhledávači na stránce jde najít i aktuální seznam ubytovacích kapacit, které jsou zařazeny v tom jejich programu "Safe stay in Croatia".
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 20:12
Jachting bude zase jako minulý rok, asi.
thumbs up
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 21:20
Bessy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Gigi3 ... vzhledem k tomu, že Maďarsko bylo
> jednou ze zemí Evropy, která se přes sankce
> Evropské unie snažila ušetřit co nejvíce lidských
> životů, a proto dovezlo vakciny také z Ruska a
> Číny ... tak mám za to, že nebudou ochotni po tom
> všem, riskovat zrušení tranzitu ... jsem
> přesvědčen, že koridory přes Maďarsko v letní
> sezoně zůstanou ...
>
> smileys with beer

Pro pořádek by mne opět zajímalo, které sankce Evropské unie to jsou, omlouvám se, ale o žádných nevím. Já tedy nemám žádné politické zadání, jen se chci orientovat.
Jinak vzhledem k tomu, že Maďaři mají momentálně asi největší úmrtnost na počet obyvatel na světě, tak jsem rád, že se snaží ušetřit ty životy vším co je po ruce, přestože ta Unie je ušetřit asi nechce. Jestli jsem to pochopil. A vůbec nepochybuji o tom, že Chorvati ( pokud zvládnou vlastní nakažené ) hranice otevřou maximálně, protože chtějí přežít.
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
16. 05. 2021 12:53
Ttom napsal(a):
-------------------------------------------------------
> to baxoid mám dojem že pokud jsi to
> prodělal v posledních 6 měsíců vstup do HR by
> neměl být problém, test mít nemusíš

Ahoj, vím o tom, ale před cestou domů je nutný test (jeli bychom vlakem) a pak ještě doma karanténa + PCR testy. Pro očkované nutnost testování zrušili, ale nám je 35.

___________________________
Baxoid
... vím, že nic nevím ... Platón o Sokratovi
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
16. 05. 2021 16:53
Bohužel to testování cestou zpět je reálná nutnost. Lidi jsou nastartovaní jak umanutí odjet kamkoli, jakkoli a tohle je jediná možnost jak mít aspoň nějaká data o tom, zda jsme si sem "klasicky nedisciplinovaně jako národ čechu atd" nedovezli (přes prázdniny) nějakou novou "super verzi". O které, než se dozví "systém" bude dávno říjen a bude to jako loni.
Sám pokud pojedu, budu ochotný to podstoupit, pokud ovčem nebudu zvažovat očkování, o kterém zatím nejsem bytostně přesvědčený. Otázkou je ta karanténa. Nicméně tu měli i Švýcaři na 10 dní. Holt jak psal někde jinde Hill, ten vir si nevybírá a nemá politickou příslušnost atd... Bohužel.
avatar
mdr
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
16. 05. 2021 18:08
radekh: Systém úspěšně generuje QR kódy pro všechny tři typy certifikátů - o očkování, testování, a k obnově a výměně veřejných klíčů s jinými členskými státy.

Chybí mi tam certifikát o prodělání nemoci.
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
16. 05. 2021 18:56
Návrat možná bez karantény grinning smileythumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (16. 05. 2021 19:12).
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
16. 05. 2021 20:22
To mdr: Já jsem ho přesně citoval (tedy v rámci mých možností smiling smiley). V případě prodělání covidu mají potvrzení o této skutečnosti ve vstupních podmínkách (a je i v těch definovaných v rámci EU).

Jen si myslím, že pravděpodobně toto bude složité pro elektronické ověřování. Přes QR kódy a elektronické certifikáty se zajišťuje (bude zajišťovat) přenos z národních databází očkovaných. Tato bude "doplněna" o informaci o testech.

Jak se jim tam podaří dostat (a v jakém čase) i informace o prodělaném covidu, to se zatím moc neví. Odhaduji, že s prodělaným covidem to bude znamenat na kraji léta jet s papírem v ruce sad smiley
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 08:19
Jíra
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
15. 05. 2021 21:20
Pro pořádek by mne opět zajímalo, které sankce Evropské unie to jsou, omlouvám se, ale o žádných nevím. Já tedy nemám žádné politické zadání, jen se chci orientovat.


... výše uvedená proklamace svědčí o tom, že bychom se s naší další diskuzí měli přenést do sféry soukromých zpráv, protože nebudeme vážené čtenáře tohoto Fora mást tím, že předmět Covid19 není vysoce politická záležitost ...
... ve svém příspěvku o tom, proč si myslím, že koridory pro v Maďarsku zůstanou v platnosti i v této sezóně jsem důvod uvedl ...
pokud pan Jíra neví ... jaké sankce členskému státu EU a odpovědnost jeho vedoucím představitelům v době od prosince 2020 do začátku jara 2021 hrozily ze strany Evropské komise, pokud by v rozporu s usnesením jejího Zdravotního výboru v případě použití tzv. neprověřených a nepovolených vakcin došlo k závažným následkům ... tak o tom dále po SZ ...

... pokud Maďarsko pro tuto sezónu zruší koridory a povolí cestování stylem "lážo plážo" ... budu rád i za ty, kdo tamtudy jezdí svými trasami ...

smileys with beer
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 08:35
Zvláštní, psát zde o tom, co mají Maďaři udělat. Zrovna tak i jiné státy na trase a dokonce jak se mají zachovat v cílové destinaci, tj.v HR.
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 08:37
Bude "lážo plážo" grinning smiley

Již nyní mají očkovaní (s certifikátem) volný pohyb po celém HU, stejně jako ti 6 měsíců po covidu a další vyjímky smoking smiley
Osobně to vidím tak, že HU bude průběžně kopírovat nastavení EU...

Kdo nesplní, tak pouze tranzit = tranzitní trasy, vybrané HP, maximální čas tranzitu...
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 09:18
... Michale ... pokud reaguješ na mě, tak se z mé strany původně jednalo o odpověď na Gigiho dotaz
"zda budou v letošní turistické sezoně zrušeny maďarské koridory"
... po té následoval Jírův příspěvek s otázkou ...

smileys with beer
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 10:05
Pokud budou na hranicích každé osobě v autě skenovat QR kód z mobilu, tak si nedokážu představit ty kolony. To bude při vstupu ucpaný až do Grazu...confused smiley
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 13:08
Bessy, nereagoval. Reagoval jsem na jiné příspěvky, kdy se zde psalo, že HU to zase otevřou a Hrvati nebudou dělat pakárnu při vstupu, jako by dotyční mèli křišťálové koule, či spíše těmto státům vládli. Přitom je to jinak, nikdo pořádně neví, co bude za týden, natož v sezóně.
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 21:00
Jen pro doplnění, ruská vakcína je oslabený virus covidu a Brazilci jej odmítli pro schopnost tohoto oslabeného viru se u příjemce replikovat.
Nám jej k testování ani nedali, dobře vědí jak kvalitní máme některé laboratoře a lidi v nich. Vždyť naši nejlepší vojenští epidemiologové šli po škole ihned pokračovat ve studiu v Rusku, dobře nás tedy znají.
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
17. 05. 2021 22:11
Marabu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jen pro doplnění, ruská vakcína je oslabený virus
> covidu

Bože když něco chceš napsat přečti si jak fungují vektorové vakcíny ,virus adenovirus ,hodinky holinky všechno jedno .Je potřeba alespoň trochu rozumět danému textu .
adenovirus
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
18. 05. 2021 12:27
Hele, kolegové z fóra, za ty roky, co to tady čtu .., velmi si vážím Vás všech a jsem vděčný za Vaše zkušenosti, postřehy a nápady, které přispěly k pohodové cestě mnohých k našim chorvatským přátelům. I k mým cestám.

Musím přiznat, že mně činí problém něco napsat po návratu o cestě thumbs down, neb jsem rád, že dám dohromady pracovní problémy po dovolené, a pak už je pozdě .... A beru to jako svou chybu. O to víc díky Vám všem, že na to najdete čas.

Snažím se čas najít alespoň teď i loni touto dobou. Všichni sledujeme podmínky, které se skoro každým dnem mění. Nestahujeme kalhoty před brodem, protože všichni víme, že za měsíc to může být a bude jinak.

Ač jsem příznivec očkování, ač nemohu upřít kterékoliv zemi (i po trase), aby si stanovila své podmínky vstupu, přeci jen dle mého názoru nemá smyslu do této diskuse vkládat otázku typu vakcíny, neb je to každého volba, jeho svobodné právo věřit mRNA nebo adenovirovým vakcínám.

Nevyřešíme tady boj těch různých argumentů. Znám lidi, co chtějí jen Sputnik V a jejich argumenty, a znám lidi, co chtějí jen Pfizer a jejich argumenty, a je to v podstatě jedno. Bude to jejich tělo, eventuálně jejich 5G čip spinning smiley sticking its tongue out.

Velmi pravděpodobně máme také různé názory na svět a politiku, ať již domácí nebo EU apod. Nuž, také to nevyřešíme na tomto fóru, dokonce ani v SZ. Možná na pivu, i když i tam se hodí spíš ty veselé nebo méně veselé zkušenosti z cest.

A jen tak obecně na okraj. Inflace, největší za poslední tři roky, zasáhla i Chorvatsko [slobodnadalmacija.hr], na konci článku je několik vybraných komodit - mléko, sýry apod., což nám ten pobyt trošinku prodražuje.

Ministr dopravy na dnešní konferenci k cestovnímu ruchu uvedl, že stále je cílem spustit nejpozději od 1.1.2023 (původní plán byl červenec 2022) nový systém výběru mýtného (systém čtení SPZ jako v Maďarsku se stejným systémem registrace a nového typu ENC). Ztratíme kolorit mýtnic a front spinning smiley sticking its tongue out.

No a protože stále platí, že mají v plánu od 1.1.2023 vstoupit do eurozóny, tak se nám to cestování za dva roky změní více i v jiných parametrech, než jen ve vstupních formulářích na téma covid spinning smiley sticking its tongue out.
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
18. 05. 2021 13:36
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
18. 05. 2021 21:14
No to je jednoduchý kdo chce psa bít hůl si vždycky najde ,to že se EK a podobní se se.ou do Maďarů za všechno možný i nemožný je už pár let vidět. EK a další. prohlašovali že kdo bude očkovat vakcínama které neschválila EMA tak se to očkování nebude počítat tak že nebudou moci vyjed na dovolené a že by se jim měli krátit příděly vakcín atd. podobné zastrašování tu už bylo.
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 08:35
Tak Maďaři už to dali jasně najevo, pro volný pohyb:
- postcovid do 6 měsíců (to platí hóóódně dlouho)
- s Certifikátem o očkovaní (to je platné pár dnů)
- halda vyjímek (to platí hóóódně dlouho)

Při nesplnění ničeho - tranzitní podmínky.

Dále zcela jasně deklarovali, že podmínky budou sjednocovat s EU smoking smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Slavkov (19. 05. 2021 18:37).
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 08:38
Promazáno co sem opravdu již nepatřilo.
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 10:26
Už je to tady...
Nenašemu vrchnímu kordinátorovi zjevně PR poradil, že se halda produktivních občanů naočkovat do dovolených nestihne smoking smiley
Koblihu? Maturitu?
Testy na a z dovolené zdarma?
... nepsal tady někdo něco o agitkcééé, ANO, néé? thumbs up smiley
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 12:04
Velvyslanectví České republiky v Budapešti upozorňuje na aktuální informace o opatřeních v souvislosti se šířením koronaviru (COVID-19)
Aktualizováno: 18.05.2021,14:47

... v Maďarské republice nadále platí ...
zákaz vycházení v době od 24:00 do 05:00 (s výjimkou výkonu práce, cest do práce a z práce a dalších mimořádných důvodů)
zákaz jakýchkoli shromáždění
obchody jsou otevřené s omezeným provozem
terasy restaurací jsou otevřené, uvnitř může být obsloužen pouze host s průkazem imunity
hotely smí přijímat jen hosty, kteří jsou na služební cestě, ne turisty, a osoby, které mají průkaz imunity
všeobecný zákaz pořádání akcí
sportovní akce bez diváků
muzeum, divadlo, kino, posilovnu, zoologické zahrady smí navštívit pouze osoby s průkazem imunity, děti do 18 let průkaz nepotřebují

Volný vstup na území Maďarska pro tyto občany České republiky
Občan České republiky na základě dvoustranné dohody mezi Maďarskem a Českou republikou počínaje dnem 15. května 2021 může volně vstoupit na území Maďarska, pokud se prokáže Certifikátem o provedeném očkování nebo Potvrzeni o provedeném očkování [cdn.kormany.hu] nebo [www.mzv.cz]

Tranzit přes území Maďarska zůstává zachován
Cizinec v tranzitu (i Čech) přes Maďarsko musí mít platné doklady pro vstup do schengenského prostoru (Čech platný OP nebo pas), prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země a musí být možný průjezd ostatními zeměmi na trase. Při vstupu do Maďarska může být provedena zdravotní kontrola a v případě příznaků nákazy nebude cestující na maďarské území vpuštěn. Při tranzitu je nutno dodržet určité podmínky – rychlý průjezd (opustit Maďarsko do 24 hodin), vyhrazené hraniční přechody, trasy a odpočívadla (viz mapa na stránkách maďarské policie) a v určené časové intervaly.
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 12:42
Petře, "citace" pěkná (zdroj), ALE NEKOMPLETNÍ, jedna podstatná varianta pro volný vstup na území Maďarska (navíc velmi dlouho platná) tam chybí - osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu Covid19 (mimochodem je to vše pohromadě o 4 příspěvky výše...)

Neboť stále platí obecný zákaz vstupu cizích občanů na území HU, s tou výše uvedenou vyjímkou na základě dvoustranné dohody mezi Maďarskem a Českou republikou. To jsou ti očkovaní...
Nicméně ten obecný zákaz má již dlouho vyjímky...
Zákaz se nevztahuje na:
nákladní dopravu;
osoby s diplomatickým a služebním pasem;
osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu Covid19;
vedení a zaměstnance sdružené (společné) firmy na služební cestě - jde např. o dceřiné či
...

Pěkné shrnutí platných omezení, obchodu, služeb atd. v HU od 1.5.2021 v češtině
VÝKLAD ZÁKONA PRO ZNOVUNASTARTOVÁNÍ CESTOVNÍHO RUCHU

Stále zůstává viset velký neřešený cestovatelský otazník = děti smoking smiley
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 13:06
Pavle ... já myslel, že TIRáky do turismu nemusíme zmiňovat ... ale dobrá ...máš to tam ... grinning smiley

smileys with beer
Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 16:54
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Už je to tady...
> Nenašemu vrchnímu kordinátorovi zjevně PR poradil,
> že se halda produktivních občanů naočkovat do
> dovolených nestihne smoking smiley
> Koblihu? Maturitu?
> [url=https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-nech
> ce-platit-tolik-testu-s-jednou-vyjimkou-ktera-ma-p
> rinest-body-155205#seq_no=2&source=hp&dop_id=15520
> 5&dop_ab_variant=0&dop_req_id=CiuwHse6xLU-20210519
> 0816&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_cam
> paign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.c
> z]Testy na a z dovolené zdarma?[/url]
> ... nepsal tady někdo něco o agitkcééé, ANO, néé?
> thumbs up smiley

Ale ty testy zdarma to je myslim nutnost aby nedocházelo k ješte viditelnější diskriminaci těch co ještě nejsou "na pořadu dne" s očkováním, aneb očkování je hrazeno státem test musí být taky hrazen státem (zdravotní pojišťovnou)thumbs up
avatar Re: Sezóna 2021 - Cestovní omezení a souvislosti
19. 05. 2021 19:53
Za jak dlouho po druhé vakcíně dostanu ten slavný certifikát o očkování?
Chci jet do Maďarska na pár dní do termálů a v době odjezdu budu mít cca týden po druhé vakcíně. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Předem díky za užitečné rady smoking smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 61
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.