Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

elektromobil

Autor m-i- 
avatar Re: elektromobil
29. 03. 2021 14:24
kabinet302: ten článek psal někdo, kdo opravdu velmi hodně zarytý fanoušek spalováků thumbs up smiley
skutečnost je ale jiná.

Co se týče zimního provozu - tak ten je problém, hlavně pro BEV od MB a PSA, protože mají prohřívání baterie, MB to ale oproti PSA má vypínatelné dle potřeby řidiče. Prohřátá baterie se podstatně rychleji nabíjí než studená, jenomže to může rozhodnout o tom, zda dojedu, nebo nedojedu.
Ale třeba na vytápění kabiny jsou ve vozech BEV k dispozici tepelná čerpadla - cena u Enyaq tuším 20000 Kč. Ve shodné technoligii ID.3 se ukazuje, že tepelné čerpadlo je více než 3 x úspornější než odporové topení, ale rozdíl ve spotřebě je stejně tak malý, že investice do tepelného čerpadla nedává smysl pro rodinné použití. To čerpadlo se nezaplatí ušetřenou energií. Spotřeba se u vozidla bez T.Č. pohybovala o 2 kW/100 km vyšší než s T.Č.
Navíc jsou v ČR BEV vozidla s nájezdem vyšším než 200000 km a stáří 10 let. Samozřejmě, že dojezd je u těchto vozidel mizerný, ale to byl už tehdy před 10-ti lety. Navíc ty akumulátory nebyli tak chráněné vůči opotřebení tak jako dnes.

Ale k našemu tématu - cestování do Chorvatska - osobně si myslím, že nikdy nedojde k tomu, že budeme moci pohodlně cestovat do Chorvatska bateriovým elektrovozem. To je utopie. Vždy ta cesta bude problém, nebo to vozidlo nesmyslně drahé. BEV patří do měst a příměstského provozu - to je maximálně jeho budoucnost.

___________________________
Baxoid
... vím, že nic nevím ... Platón o Sokratovi
Re: elektromobil
29. 03. 2021 15:10
Ohřívání akumulátoru je hlavně kvůli zvýšení kapacity a možnosti odběru vyšších proudů, stejně jako v létě jeho ochlazování.
avatar Re: elektromobil
29. 03. 2021 22:00
Zahajskej: však jo, jde o nabíjení, ale chlazení má navíc vliv na životnost

___________________________
Baxoid
... vím, že nic nevím ... Platón o Sokratovi
Re: elektromobil
30. 03. 2021 09:02
Včera jsem shlédl dokument o elektro formulích. Úsměvné bylo, jak pár kol od konce začala auta odpadávat...sucho v bateriích. Buď úplně stop, nebo výrazně snížit rychlost, aby ta legrace vůbec projela cílem.
avatar Re: elektromobil
31. 03. 2021 18:57
Také jsem na to letem - světem koukal. Smutná realita thumbs down

___________________________
Baxoid
... vím, že nic nevím ... Platón o Sokratovi
avatar Re: elektromobil
30. 04. 2021 10:20
No dlouho jsem tu nebyl, a koukám docela se to tu nezměnilo :-)

Dám Vám sem naši pracovní cestu do Puly, je to odkaz na plánovač pro EL. auta.
Můžete si sami vyzkoušet, kam se jakým elektromobilem dá dostat a za jak dlouho.
Odkaz zde - Plánovač - Brno-Pula

Já jel s kolegou Teslou M3 (LongRange), sama Tesla (jako navigace v autě) naplánovala zastávky trošku jinak, ale ve výsledku byl čas potřebný pro nabíjení nižší asi jen o 5 minut. Tesla nakonec dala 3 zastávky, 8minut, 18minut a poslední 16 minut.
Nicméně - stejně jsme na každé té zastávce strávili více času, než bylo nutné pro dobíjení, prostě proto, že za 8 minut se v reálu nestihnete ani vymočit :-)
Nikomu to netlačím, jen abyste (třeba?) nežili v nějakém klamu z Autofóra nebo podobných srač.k.
avatar Re: elektromobil
30. 04. 2021 11:43
Noo ....... schválně jsem zkusil dát z Vysočiny do Bristu ... a spoléhat se , že mi auto pojede i při 10 % energie ... to bych musel být padlej na hlavu ... těch 30% bych ještě bral, ale 10 % ???? A abych jel bez klimy , to by mě mohlo z vysoka ...

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: elektromobil
30. 04. 2021 13:02
Existuje nějaká komunikace / koordinace mezi Teslami, kdo ke které nabíječce na jakou dobu míří?

Tak jsem to namodeloval, abych dojížděl k další nabíječce s minimálně 25% (rezerva, kdyby bylo něco cestou) a v Pule měl něco na popojíždění a cestu zpět, respektive to, co na startu a nikoli pouze 11%... Tím přibylo třetí dobíjení v Kozině.
Jelikož v cíli v Pule nelze mít 90% (jako výchozích na původním startu) a při dodržení minimálně 25% při příjezdu k další nabíječce a dále snaze minimalizovat (pomalejší) nabíjení nad 80%, tak jsem zvolil cílových 70% (po dobití v Kozině, bez snižování rychlosti / spotřeby), adekvátně jsem snížil energii i na startu v Brně na těch cílových 70%.
Ve výsledku je tudíž opravdu vyvážená cesta, bez "přebytku" či "dluhu" na startu, na cestě zpět, či v cíli... a reálné náklady a časy...
"Bulharské konstanty a koeficienty" výpočtu jsou samozřejmě plně v rukou autora webu smoking smiley


Dobíjecí stanice:
Wiener Neustadt, 12 Superchargers, available 24/7, up to 150kW
Maribor, 6 superchargers, available 24/7, up to 150kW
Kozina, 4 Superchargers, up to 150 kW available 24/7

Jak moc se změní to "up to 150 kW" v závislosti na obsazenosti nabíječek?
Nějaká reálná zkušenost, když je obsazena polovina nabíječek a více?

Sumasumárum 446mi / 714km za cca 8h 30min (cca 7h jízdy) a tři zastávky - po necelých 2 hodinách jízdy, každá cca okolo 30 minut.
Jako, OK, to by celkem šlo... byť osobně bych to jel (s dětmi) na noc na jednu zastávku, přes den asi na dvě či tři... po 20min.
Se spotřebou cca 135kWh za cca 43€ (1100CZK) smoking smiley

Hmm, náklady (pouze spotřeby) na km: 1100 / 714 = 1,54 CZK !!!... to vypadá hůř než LPG a velmi blízko dieselu thumbs up smiley

Jako jo, vypadá to už použitelně, ALE pořád mě to nemá čím oslovit či benefitovat, ba naopak.
smileys with beer
avatar Re: elektromobil
30. 04. 2021 13:16
Tesla má tu výhodu, že právě pokud si naplánujete zastávku na SC, tak víte, že když tam dojedete bude tam volno. Je to online, včetně případného předehřevu baterie pro rychlejší nabíjení, atd.
A proč mít v destinaci 70%, nejeli jsme tam na otočku. V hotelu jsme dobili do plna z obyčejné zásuvky (byl tam ale i wallbox) za ty 2 dny v pohodě. Jeli jsme tam pracovat, auto stálo na parkovišti dva dny. Musíte jen myslet jinak, ale to nikdo nechce, že...

Jinak náklady na cestu tam, byly na "ukrutně drahém superchargeru" 27,69€ (nevim, cca 750Kč?)

Ještě EDIT:
Jinak, v reálu to vypadá tak, že sednete do auta, zadáte adresu hotelu a o nic víc se nestaráte, auto naplánuje trasu včetně zastávek na dobíjení samo, není třeba nic plánovat. A pokud po cestě něco změníte (třeba jedete lehčí nohou než auto plánovalo, zase to přeplánuje) My jsme nakonec do cíle dojeli s 18%, ale plán byl původně 11% v cíli.Upraveno 1krát. Naposledy upravil santy (30. 04. 2021 13:24).
Re: elektromobil
30. 04. 2021 14:12
Možná to funguje takhle teď. Aut bude přibývat rychleji, než nabíječek. V sezóně v "blbý" termín asi jen tak k volné nabíječce nedojedu, postavím se do fronty.
Nejsem ovlivněn nějakýma kecálkama na webu, ale svým vlastním rozumem. Stále je to technologie, co je v plenkách. Není ekologická a ještě dlouho nebude, pokud vůbec někdy bude. Je závislá na tom, co vytěží třetí svět na akumulátory, protože Evropa suroviny na výrobu akku nemá. Recyklace akku v podstatě neexistuje. Je nákladná a také moc eko není.
El.vozíčkářům se také jinak myslet nechce, musí si obhájit, že si koupili shit. Do nákladů na km si započítej jestě vyšší náklady na pořízení auta, cenu nového akku po jeho dožití. Dojdeš k tomu, že si jel ekonomikou ruského Zilu, nákladního.
avatar Re: elektromobil
30. 04. 2021 15:34
santy napsal(a):

> Jinak náklady na cestu tam, byly na "ukrutně
> drahém superchargeru" 27,69€ (nevim, cca 750Kč?)
>
> ... My jsme nakonec do
> cíle dojeli s 18%, ale plán byl původně 11% v
> cíli.


OK, opět trochu účelová líbivá "politika" eye rolling smiley

Osobně si moc nedovedu představit jezdit takto "na hraně" (10% rezervy) s dětmi v sezóně v cizí zemi. Vypadne jedna pumpa / nabíječka ... a ??? Děkuji, takto opravdu NE!
Ani s ropákem nepojedu (cíleně) na rezervu... a to mám tu výhodu, že s klidem dojedu na letecký petrolej, slunečnicový či řepkový olej... možná i rozpuštěné sádlo grinning smiley

Zpět k té cestě s EV... za dva dny v klidu dobít na hotelu...
... možná OK (?).

Nicméně z 90% na startu je 11%, respektive 18% v cíli za těch cca 28€ / 720 CZK, tzn. prosím připočíst ještě dobití těch spotřebovaných 72% smoking smiley
Možná je teď ZATÍM benefit dobití na hotelu zdarma (?), ale jinak dobití 20% na SC je za cca 5€... 72% dobití odpovídá cca 18€... (vše počítáno cca z hlavy - velmi zaokrouhleně)
Tudíž "tankovaných" 28€ + "deficit 72%" za 18€ je výsledných 46€, což je cca těch mnou výše uváděných 43€ = 1100 CZK na 714 km... "Sorry jako!", je to těch 1,54 CZK / km

I pokud to vezmu s dobitím na hotelu zdarma, tak je to pořád cca 1 CZK / km (28€ = 720 CZK na 714km)...
Hmm, cca adekvátně LPG či CNG...

... při jiné pořizovací ceně, jiném úbytku ceny auta v čase atd.
... s výfukem (převážně) v uhelné elektrárně thumbs up smiley

ANO, různé dotační a bonifikační programy možná úspěšně a neoprávněně (při současném energetickém mixu, výrobě atd.) ohýbají trh, ALE... ta preferovaná (jakože) ekologie je tím stále reálně v ( I ) smoking smiley
Uživatelsky to také stále omezuje, tak kde jsou ty plusy, proč volit EV? (pokud si nechci masírovat podnikatelské "Green Eco Ego" )

Mimochodem, kolik je kde úspora na dálničních poplatcích, co platí či neplatí pro zahraniční EV na poplatcích, parkování atd.?
Re: elektromobil
30. 04. 2021 16:26
Je hezké, že si auto plánuje samo cestu, ale já jsem stará škola, odrostlá na papírových mapách a cestu si raději plánuji sám. Dovolená začíná vstupem do moře, takže sjíždění z dálnice a hledání" spadlých drátů vysoké napětí mne neláká". Proto ani nehledám levnější pumpy kolem dálnice, těch ušetřených 150 Kč. mi za to nestojí. 11% kapacity ? Hm. Lithiová baterie ? Kolikpak stojí nová sada na Teslu? Dovolená ve dvou? My jsem jezdívali v 5, teď ve 3 nebo ve 4, člun, motor, krabice na střeše, natankoval jsem v Karviné a podle zátěže další tankování za Bosilevem,
nebo za Zagrebem, auto mám trochu žíznivé a s boxem na střeše si při 130 svoje vezme. Zastávky dělám krátké, 30 min je moc, ta 10-15 min. do 20 min. pokud nejedu v noci a musím řídit sám, za Vídní, na Slovinské hranici - nalepení vinjety, někdy za Bosilevem. Pokud se střídáme, tak se mění jen řidiči a zastávky jsou obvykle 2. Zpět ještě méně, to jsem odpočatý a vyspaný. Další drobný zádrhel - co bude Tesla dělat, až jí bude používat více řidičů, jak naplánuje pohodlné nabíjení? Santy promiň, ale ta cesta byla v sezóně? Přidej do kufru 6 starých pytlů s cementem ( pro nepamětníky 50 kg jeden), zkus to v červenci, či srpnu, nebo alespoň v červnu, na střechu dej box, může být i prázdný a napiš dojmy z cesty. Nemá smysl opakovat účinnost spalovacího motoru s účinností tepelné elektrárny, náklady na výrobu sol. panelu, či větrné turbíny a uhlíková stopa jejich výroby, případně problémy s jaderným odpadem (Rusové ho svého času odhazovali do moře). Cesta ve dvou s kufříkem s lejstry a zubním kartáčkem opravdu pro hromadu zde přítomných lidí výpovědní a nedá se srovnávat jak jezdíme na dovolenou my ostatní. Jednou mi dokonce v Sučuraji vybouchl pneumatický tlumič, jak bylo auto naložené a bylo by zajímavé jak budou mizet Tesla kW v zásobníku při tomto nákladu někde na dálnici do kopce. Nikdo tady elektromobily nedehonestuje, ale holt pro mnoho z nás jsou prostě krajně nepraktické. Problematika batetrií je ale na samostatnou debatu. Mít ale garáž se zásuvkou, kolem bydliště bych o elektru uvažoval, to je pravda, zvláště při dotyawning smileyačním programu.
Re: elektromobil
02. 05. 2021 14:27
Satisfied life with electromobility :

[www.youtube.com]


hot smileyhot smileyhot smiley

Pustit od začátku, skutečný zážitek, po kterém ale netoužím.Upraveno 1krát. Naposledy upravil tonioantonio (02. 05. 2021 14:29).
avatar Re: elektromobil
06. 05. 2021 09:05
... Tondo ... docela silný kafe, ale to je život sám ...
ani nechci domyslet jet v tom někam v zimě a topit si v autě, stát v koloně na dálnici, natož táhnout ještě něco za autem ...

smileys with beer
Re: elektromobil
07. 05. 2021 11:26
Hezky...ja natankuji v hatich a dojedu az do mimice
avatar Re: elektromobil
07. 05. 2021 11:35
Hatě - Mimice 882 km.
No a s elektromobilem bys to jel s troškou přehánění "3 dny".

Těm posrancům EU, co vymýšlejí a schvalují ty ptákovinová nařízení je to jedno. Ti lítají aeroplánama a zadarmo. Copak jim to asi chybí v hlavě? Že by "selský" rozum?
Re: elektromobil
07. 05. 2021 11:35
Mucik
Hezky...ja natankuji v hatich a dojedu az do mimiceTo je ale špatně ,když pojede několik tisíc turistů elektromobilem a pak se jich pár stovek potká ve frontě na nabíjení tak za těch pár dní fronty u nabíječek získáš mnoho nových kamarádů ,a třeba se za těch pár dnů naučíš i nějakému novému jazyku ,tedy hlavně nadávkám ve všech řečích thumbs up smileyUpraveno 1krát. Naposledy upravil fmodel (07. 05. 2021 11:37).
Re: elektromobil
07. 05. 2021 12:29
Dovolená strávená u nabíjecí stanice - hudba budoucnosti?
avatar Re: elektromobil
07. 05. 2021 12:35
Neboj, vypustí časem zase nějakého "vira", svedou to na Čínu a nebude se jezdit vůbec nikam. Maximálně do práce, pak přes obchod domů a šmytec. A běda, kdo to poruší.
Re: elektromobil
07. 05. 2021 12:53
A to se vyplatí! Béda Trávníček tí prodá bazén za polovic ,a sůl si necháš poslat z Polska ,tý mají dost thumbs up smiley
Re: elektromobil
07. 05. 2021 12:58
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Dovolená strávená u nabíjecí stanice - hudba
> budoucnosti?

Takhle to začíná elektro
Re: elektromobil
07. 05. 2021 13:27
Jo jo Béda Trávníček ti prodá bazén a sůl si necháš poslat z PL. Konec pohádky!
Za jak dlouho zakážou kvůli nedostatku vody napouštět bazény? AHA!!! Úřad si pořídí dron přeletí nad zahradama a lidi budou solit ale nee tou PL solí.
avatar Re: elektromobil
07. 05. 2021 13:46
Je to sice OT, ale co máte s tou solí?

Není to naprosto zbytečný marketingový nesmysl? Stejně ten bazén udržujete na chlorové bázi (elektrolýzou toho solného roztoku). Navíc to nesedí ani kdekterému nerezu atd.
To je jako, když vykládali cosi o naprosto čisté údržbě na bázi kyslíku... litím peroxidu vodíku thumbs up smiley

Mimochodem, tu slanou vodu z bazénu oficiálně nesmíte vypustit do kanalizace... nebo jí naředit v takovém poměru, že se vám zamotá vodoměr grinning smiley


Abych to vrátil pěkně k té (údajně) ekologické elektromobilitě... trochu oklikou...
Řešil jsem, jak splnit "energetické požadavky" na nových RD
Koeficient plynového kotle = 1, elektrokotel = 3...
Hmm, takže stejná elektřina (ze stejného energetického mixu) na vytápění je neekologická a pro EV je to naprosto ekologické, dotované, bonifikované (daně, dálniční známka, parkování...).

To se nám to mocipáni pěkně usvědčili ze lži smoking smiley
Re: elektromobil
07. 05. 2021 13:48
Tak musíš do ilegality ,bazén si nechat namontovat do garáže thumbs up smiley
Re: elektromobil
07. 05. 2021 13:49
Elektromobil na denní jízdy stovky kilometrů není nyní ideální. Ale vývoj jde kupředu, za pár let to může být zcela jinak. Elektromobil na občasné jízdy po bližším okolí, když si ho můžu nabíjet přes noc doma dává smysl již nyní. Jinak současná diskuze zda jsou lepší spalovací nebo elektrické pohony nebo vodík mi připomíná diskuze z přelomu 19. a 20. století zda je lepší stejnosměrný nebo střídavý proud. Za pár desitek let bude možná naše bazírování na zastaralých spalovacích motorech k smíchu. Elektrické pohony předpovídal již Jules Verne. A z hlediska účinnosti je určitě perspektivnější elektrický pohon v případě, kdy i elektřinu vyrobím s nějakou rozumnou účinností.
Re: elektromobil
07. 05. 2021 13:57
No elektromobil by pro mě nebyl problém pokud ba se měnili celé baterie a platila by se jenom odebraná energie ,jinak to bude slepá cesta s taháním peněz z kapes majitelů protože starší elektromobil nemá ten dojezd a ani ho s polochcíplou baterií neprodáš .Prostě unifikované akumulátory o které se stará síť nabíjecích pracovišť.
Re: elektromobil
07. 05. 2021 15:44
Ale tady stále nikdo neřeší, kde elektřinu budou brát. ČR...stop pro uhlí 2035, nový blok JE bude funkční až někdy 2040. Těch pět let se bude svítit čím? Mezitím by zde mělo přibýt hafo el.autí. Čím je budou živit? Nedostatek elektřiny zvedne její cenu. DE a mnozí jiní ustupují od JE, čím to nahradí? Větrníkama a solárem? Vtipné. Hrozících blackoutů bylo v EU za loňský rok více, jak dnů v roce. Bude asi elektřina na příděl. Pepa bude svítit od desíti, Vašek od čtyřech?
Re: elektromobil
07. 05. 2021 16:47
To je jedno kde má elektrohrůza vejfuk hlavně že není vidět čmoudík za autem thumbs up smiley no a když nebude elektrika tak jí přitáhnem jako plyn z Ruska nebo všechno odstatní z Číny thumbs up smiley thumbs up smiley To my Evropané umíme ,a když něco smrdí nebo je jedovatý tak to pro nás udělaj Indové a my se budem tvářit jako ekothumbs up smiley
avatar Re: elektromobil
07. 05. 2021 20:02
MartinR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Elektromobil na občasné
> jízdy po bližším okolí, když si ho můžu nabíjet
> přes noc doma dává smysl již nyní.

To nedává, protože rozdíl v pořizovací ceně elektros**ů proti stejnému autu se spalovacím motorem se, u auta jezdícího kolem komína, nikdy ani nedorovná.
Re: elektromobil
07. 05. 2021 20:16
Kdosi kdesi spočítal, že rozdíl v pořizovací ceně u malého auta při nějakém spešl tarifu na elektřinu doma v zásuvce se oproti spalováku srovná někdy okolo čtvrt mega kilometrů. Ale často se nabíjí za vyšší cenu, takže se srovná až od půl mega kilometrů výše. A to se vyplatí!!!
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 26
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.