Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Smart karta - další varianta placení mýta

Autor Jiri.velmez 
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
12. 08. 2019 21:50
mdr
tohle není čtečka smart karty. Už jen z principu SMART KARTICA funguje jinak než ENC. SMART KARTICA je pouze bezdotykova kreditní karta, kterou si před použitím musíte nabít. Funguje úplně stejně jako běžná kreditní nebo debetní platební karta, např od KB nebo ČS, jakou máme skoro všichni tady v ČR a kde máte nějakou hotovost. Nebo jako předplacená karta u mobilního operátora. Jen je na ní ta sleva. Pokud máte SMART KARTICU, chovejte se jako byste měli naší platební kartu. To nemá s ENC nic společného. Pokud přijíždíte k mýtnému terminálu , např Demerje, nahoře nad branami máte obrázky a nápisy, kde s ní lze platit. SMART KARTICA = SMART CARD, obyč platební karta = BANK CARD, ENC = ENC. Co je na tom nesrozumitelného? Pokud si na vstupu nevyzvednete lístek, jak navrhuje mdr, na výstupu vás čekají problémy.
Podle jejich podmínek, pokud na výstupu nebudete mít lístek ze vstupu (z jakéhokoliv důvodu, můžete ho třeba ztratit), platíte dvojnásobek mýta za celou dálnici.
Já myslel , že tohle je všem jasné. Pokud ne, radši se znovu zeptejte



Upraveno 2krát. Naposledy upravil valeri (12. 08. 2019 22:00).
avatar
mdr
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 08:04
Tak se znovu zeptám: K čemu jsou ty čtečky v ENC pruhu označené jako SMART CARD, a to i na vstupu? [goo.gl]

Proč by z principu nebylo možné si na vstupu "pípnout" smart kartou vjezd na dálnici a na výstupu zase výjezd? Bylo by to v principu úplně stejné jako s ENC, jen na ENC je jiná čtečka - anténa nad branou.

Když už srovnáváš smart kartu s kreditní (platební) kartou, tak přesně takto se dá platit v MHD v Ostravě: při nástupu si "pípneš" začátek jízdy a při výstupu konec. Můžeš použít i tzv. ODISku, co je v principu to samé jako smart karta, o které tady diskutujeme: předplacená bezdotyková karta.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 21:09
Moc moc moc se omlouvám, ale pokud je MDR z "ovy", tak to vysvětluje mentalitu a postupy. Nijak zle, ale mám tuny přátel z ostravy, prahy, brna, čb, prostě z celé čr. A je fakt, že ostravák má "jinou logiku". Mě by to tedy až tak nenapadlo. Ale zase je dobře, že si to vyjasníte. Moc děkuji Valerimu za jeho přízpěvky a informace, mě to hodně dalo hned na poprvé, a když ne, tak jsem se zeptal.
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 22:04
mdr
Nevím k čemu ty čtečky z obrázku jsou. Ta fotka je ze září 2011, tedy 8 let stará. Možná to byly nějaké starší typy čteček... Možná jsou určeny pro jiné karty třeba u nákladní dopravy.
Na stránkách arz.hr píšou, že na výstupu je třeba podat SMART KARTÍCU společně s lístkem ze vstupu. Nic o načítání karty.
SMART KARTICA je pouze platební karta, proto je potřeba ten lístek. Obsluha načte lístek a z kartíci ztrhne částku. Podle mě nijak s mýtným systémem nekomunikuje jako ENC.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 22:08
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Na stránkách arz.hr píšou, že na výstupu je třeba
> podat SMART KARTÍCU společně s lístkem ze vstupu.

Můžeš dát prosím odkaz nebo upřesnit kde to je na stránkách ARZ uvedeno??
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 22:11
smart_kartica
Poslední odstavec před přílohama

"SMART karticom se plaća cestarina na naplatnoj postaji na izlazu s autoceste, uručenjem blagajniku SMART kartice zajedno s karticom dobivenom iz automata pri ulasku na autocestu"



Upraveno 1krát. Naposledy upravil valeri (13. 08. 2019 22:13).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
13. 08. 2019 22:35
Dík, já to hledal v těch přílohách ...
avatar
mdr
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
14. 08. 2019 08:55
OK, smart kartu nemám, takže mě to zajímá jen teoreticky. Mám ENC.

OK, ARZ píše, že smart karta se dá používat jen s lístečkem.

Ale nesouhlasím, že by se technicky nedala smart karta používat tak, že by se na vstupu i na výstupu přiložila ke čtečce. Když jsem viděl na snímku ty čtečky s nápisem SMART CARD, logicky mě napadlo, že by mohly být na smart kartu.

Takže tím můžeme tuto debatu uzavřít.

PS: Nejsem z "ovy" grinning smiley

PS2: Stejně by mě zajímalo, k čemu tam ty čtečky jsou.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
14. 08. 2019 09:20
Ty čtečky mohou být z doby, kdy mělo Smart-karty také HAC, ovšem před pár lety je zrušili. Mohou to také být čtečky speciálních Smart-karet vydavaných jen pro invalidní chorvatské řidiče, kteří mají použití dálnic zdarma.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
25. 08. 2019 19:16
Ahoj vsem foristum v tomto vlakne
Diky vasi trpelivosti jsem se stal na lucku drzitelem smart karty na sestanovaci to.odecetlo 220 kuna
Jak se prosim dostanu na ucet..pro kontrolu
No a nasel jsem to na potreti...
Ale nasel..meli i enc v zajimavych baliccich...dobre ceny...
To pro zajimavost...
Jeste jednou diky
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
25. 08. 2019 21:27
Michaels napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Zahajskej napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Tak abych nebyl moc dlouho OT, zestručním. Je
> to
> > deset km mimo dálnici, před mýtnicí sjedeš
> vpravo,
> > podjedeš dálnici, první křižovatka rovně, druhá
> > vpravo. Po okresce jedeš 90, na dálnici máš dva
> > tunely s omezením na 80, takže jedeš po okresce
> > trochu rychleji, pár zatáček, průjezd tunýlky.
> > Pozor, cestou je minimálně jeden radar, už jsem
> si
> > vyzkoušel jeho bliknutí, bez ztráty kytičky.
>
> ahááá .... zajímavá trasa [mapy.cz]
> - ušetří to 21Kn na jednu jízdu
> Sice suma v celkové dovolené je to zanedbatelná,
> ale jako takový sport, jak ušetřit na trase
> Macelj-Zagreb skoro 50% za mýto, docela zajímavé
> smiling smiley


Ahoj,

letošní (2019) zkušenost ze srpna - prakticky po celé trase "objížďky" je rychlost omezena na 60 km/hod. Já jsem jel tam i zpět v noci, tak mi to až zas tak nevadilo, na radary mě upozorňovala autokamera (myslím, že jen cestou tam). Jde o objetí cca 10km dálnice po 13 km okrskách. Pokud jedete v noci, je to vítané zpestření a odreagování od nudné dálnice, menší pravděpodobnost mikrospánku. Celý úsek Lučko-Macejl má čistě po dálnici 66 km, objíždí se 10 km, což je cca 15 % (lépe z 69 km je mimo dálnici 13 km, tzn. 19%). Za celý úsek Lučko-Macejl se platí 48 kun, při využití objížďky se platí 27 kun, což je 56 %. Ve špičce může být zajímavá i úspora času při vyhnutí se mýtnici Macelj (tam i z5).

Shrnutí:
1) zpestření na trase (jízda v noci - únava - mikrospánek)
2) za 19% jízdy mimo dálnici ušetřím 44% mýtného
3) při frontách na mýtnicích se vyhnu mýtnici Macelj (záleží na situaci na malé mýtnici Durmanec).

A abych nebyl úplně OT:
Smart Karticu jsem měl od známé pořízenou s předstihem, potvrzuji správnost výpočtu od Valeri: Výpočet je: normální cena za dálnici x 0,7826 (to je ta sleva 21,74%) a krát 2 (za obě cesty).
Smart Karticu jsem pokaždé strčil i s vjezdovým lístkem do ruky obsluze, nepokoušel jsem se cokoliv načítat. Bez problémů.

Ovládání účtu, dobíjení, přehled projetých úseků najdete na adrese:
[www.arz.hr]
Před prvním přihlášením je potřeba registrace pomocí čísla Smart Kartice a e-mailu (odkaz Don't have an account?).


amper.



Upraveno 3krát. Naposledy upravil amper (25. 08. 2019 21:53).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
26. 08. 2019 14:27
Zkusim to a diky..
Taky ze sportu objizdim dalnici na durmanec
Usetrim projedu se hezkou krajinou a procistim so hlavu od dalnice...a hlavne vzdyt je to same omezeni a jeden pruh...)))
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
01. 09. 2019 14:12
Čau borci,taky jsem delší dobu snil o smart kartě, ale jelikož jezdím do HR. v noci tak jsem byl bez šance. Tak jsem letos vymyslel že si ji pořídím při zpáteční cestě, auto jsem na Lučku zaparkoval na zebře mezi první a druhou mítnicí zleva abych to měl nejblíž do kanclu.Jen manželka byla celkem v šoku když jsem opouštěl auto, tak jsem ji uklidnil že za chvíli příjdu. V budově u mítnic byl totálně otrávený ouřada který mě vyhnal do hlavní budovy ARZ tam už vše proběhlo v pohodě a za 15min. jsem byl držitelem smart kartice. Při otázce k úředníkovi že jedu od moře jestli sní můžu zaplatit odpověděl že není problém. Tak jsem se sebral a mazal k autu s myšlenkou na svou ženu jak to tam zvládá. Když jsem se vrátil žena byla v dobrém rozmaru a hned mě hlásí že jí už 4krát strkali peníze asi si mysleli že nemáme na mýto. Při průjezdu mýtnice nastal problém karta byla prázdná a byl jsem poučem že to trvá několik hodin takže mě ouřada pěkně kecal. Po průjezdu sv. Helenou jsem ji zaregistroval a prachy už tam byly ale při výjezdu ve Varaždinu pořád nefungovala. Na druhý den mě odjížděl tchán do Vodic tak jsem mu ji vnutil ať to prubne a ejhle už to funguje. Jen jsem si všiml že po zaplacení kartou se platba v internetové aplikaci objevila až cca 2hod.No prostě rychlost blesku... thumbs up smiley
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
01. 09. 2019 14:31
Me fungovala po 4 hodinach od koupe
Lucko dugopolje...
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
01. 09. 2019 14:48
Nevím, jak to je s placením dvě minuty (odhad časové prodlevy na přesun z budovy ARZ na mytnici) po koupi karty. Já ji kupoval cestou k moři a uplatnil na výjezdu Donja Zdenčina, sjížděli jsme na oběd, nějakých 10 minut po nabytí a nabití. Spolu s lístkem jsem to podal do budky. Dotyčný něco zamumlal, snad že karta není aktivovaná, jestli jsem dobře porozuměl cizí řeči, tak už jsem pomalu lovil drobáky, když se najednou na displeji ukázal zůstatek na kartě a otevřela se závora.
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
01. 09. 2019 15:47
ptace 10 min. po aktivaci je pro mě super čas. Mě nešla po cca 1.5hod když jsem opouštěl dálnici ve Varaždinu tak jsem byl trošku vykulenej kór když jsem tam nasypal 600 kun... angry smiley
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
03. 09. 2019 11:33
Tak jsem v sobotu na Lučku v 5,30hod. natěšeně naklusal do budovy vlevo od ENC brány s vyplněným formulářem
- a neuspěl jsem......
Vedoucí směny pravil,že v 7,00hod. otvírají vedle ARZ,ať si dojdu tam, on že žádné karty neprodává (ani ENC krabičky).
Takže tak.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
04. 09. 2019 06:01
Já tam byl před měsícem taky v tuhle dobu a řekli mi, že tam prodávají jen ENC, tak jsem vzal aspoň ENC.Bral jsem ten balíček za 610Kn.Ale byli v pohodě. Ptali se mi jestli máme v Ćechách taky dálnice a jak tam ty dálnice platíme smiling smiley
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
06. 09. 2019 09:20
Karta koupena v patek odpoledne
Pozor jsou tam dvoje dvere
Jedny enc
Druhe smart karta
Koupě v pohode.
I se da rici ochota
Krasne se tam da parkovat.
A usetri....
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
06. 09. 2019 10:38
Mucik napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pozor jsou tam dvoje dvere, jedny enc Druhe smart karta....

Jen doplním o foto vstupu do budovy ARZ, vlevo pro ENC (HAC), vpravo Smart karta a ENC (ARZ).





Upraveno 1krát. Naposledy upravil Petr (09. 09. 2019 10:02).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
07. 09. 2019 14:10
Je to trošku jinak, dveře vpravo je prodejní místo ARZ - SMART a ENC. Vlevo má prodejní místo HAC, odkud mne poslali s vyplněným formulářem ARZ do těch vpravo.
P.S. po dlouhém zvažování nákupu SMART karty jsem se rozhodl pro ENC. S tou jsme již nějakou zkušenost měli a výhoda FAST ENC rozhodla. I když včera byla na Demerje fronta min. 500 metrů 🤔



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Pepino2018 (07. 09. 2019 14:24).
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
08. 09. 2019 23:54
Tak už jsem taky majitelem SMART karty,zakoupena na Lučku u ARZ v sobotu 31.8. v asi 7.20h. Měl jsem předvyplněnou žádost a vyřízení trvalo asi 5 min. Po asi 1,5h sjezd na Žute Lokvě a už bez problémů fungovala,použita na 2 auta.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
04. 01. 2020 14:39
Je dobití SMART karty z domu ještě nějak zpoplatněno? Myslím on-line platbu VISA kartou. Předpokládám,že ne, ale nemohu se to na stránkách ARZ dočíst. Píšou pouze, že v případě platbou formou převodu na účet ARZ je platba zpoplatněna extra částkou 40kn. Díky za info
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
04. 01. 2020 14:53
Platíš kartou jako cokoliv jiného, tj.je ti stržena jen výše dobíjeného kreditu.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
04. 01. 2020 16:31
OK, díky za info
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
07. 01. 2020 23:20
Petr z Olomouce mi připoměl, že musím dobít kredit na kartě. Dělám to vždycky začátkem ledna, nevím proč, ale nějak se z toho stala tradice. Zůstatek byl 29kn, potřebuju 352kn, takže dobito 350kn, 26kn a nějaký drobný zůstanou po dovolený na příště.
Zatím co jsem to tu psal mi už nový zůstatek naskočil, takže paráda, zase jsem o krůček blíž. Kurz celkem příznivej, u KB za 3,48,-
avatar Re: Smart karta - další varianta placení mýta
18. 06. 2020 12:02
Zdar chlapi,


nekoupil by mi někdo SMATR KARTU v ARZ na Lučku,
jedeme na noc v srpnu,tak nemám šanci.

Vyplněný formulář bych poslal Emailem a peníz na účet předem.

DÍKY.......thumbs up
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
18. 06. 2020 12:15
Zdarec, odkud jsi? můžu Ti pak půjčit moji, proti nabití. Ale asi Ti nemůžu slíbit nákup. Jedu na noc. Už minule jsem to kvůli tomu celé všechno měnil.
Re: Smart karta - další varianta placení mýta
18. 06. 2020 15:33
Na koupi Smart jsem obětoval jednu jízdu dolů přes den, tak abych na Lučku koupil v provozní hodiny. Už tak znovu nikdy nepojedu, jedině v noci a to je office na Lučku zavřený. Je možné, jak je psáno někde v jiném vlákně, že po sloučení HAC a ARZ ( HAC kupuje ARZ nebo jak) bude možnost koupit Smart karticu i na obvyklých místech, kde se dala koupit ENC krabička jako např Varaždin do 20,00. Uvidíme co kluci vymyslí.
avatar Re: ENC krabičky pro placení mýta
18. 06. 2020 11:59
A jak to funguje se Smart kartičkou?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 60
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.