Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Placení mýtného

Autor Marpar55 
Re: Placení mýtného
20. 06. 2022 22:33
Dovla:
Máš odkaz na to že změna placení mýta bude od příštího roku?
Pokud si správně pamatuji, tak poslední info bylo, že se to odkládá od dva roky. Vzhledem k tomu, že se "krabička" vyplatí od jedné cesty tam a zpět, nevidím důvod si ji nekoupit i letos.
Re: Placení mýtného
21. 06. 2022 08:15
A měla by být s novým systémem kompatibilní...
Re: Placení mýtného
21. 06. 2022 22:03
Dejff: našiel som na nete nejaké člányk, ale už sa mi to nechce zasa hľadať. Je možné, že z dôvodu krízy to zasa odložia. Ale po chorvátsky nerozumiem a na slovenských českých , alebo anglicky píšucích portáloch na mi kvôli takejto prkotine nechce pátrať.
Ano krabička sa vyplatí, ak rátaš s dovolenkou každý rok. Však som ju použil asi 5 krát po sebe.. Zatial čo švagor trčal na cash bráne, ja som prefrčal cez ENC pruh - takže som získal cca 20- 30 min.náskok

Zahajskej: on ten nový systém má byť údajne na inom princípe - niečo ako: predplatné+ kamerové snímanie ŠPZ.
Preto by mali byť aj tie mýtnice , kde sa to všetko vždy zahusťuje a spomaluje , potom už asi minulosťou.
Takže krabička bude potom asi na prd.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Dovla (21. 06. 2022 22:12).
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 06:03
Systémy by měly být dva, tak jak píšeš předplatné se snímáním RZ, kdy si na svůj zaregistrovaný účet předplatíš a při průjezdu branou a skenu RZ ti mýto odečte z účtu. Druhým budou krabky, tak jako doposud. Jen novější generace, ale měla by být kompatibilní se stávající. Již dnes jsou snímače na některých ENC branách nové, reagují o hodně rychleji a na větší vzdálenost. Mám krabku letitou, od samého začátku si moc s branami nerozuměla, kolikrát jsem stál u závoty a mával, než se závota zvedla. Loni jsem měl pocit, jako bych měl krabku novou, protože reagovala bez problémů, prostě tak jak měla. Letos to bylo tak napůl, ale přisuzuji stále slabší baterii.
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 08:49
Já jsem jen zvědavý, jestli zůstane sleva pro krabkaře. Obávám se, že asi ne, protože krabkaři už pro HAC nebudou představovat výhodu v šetření nákladů na obsluhu.

Že krabka loni reagovala lépe, než předtím, můžu potvrdit. Ale když ENC brány reagují na větší vzdálenost, může se častěji stát, že ti závoru otevře nedočkavec za tebou, který nedodržel předepsaný odstup. Na výjezdu to nevadí, ale pokud ti ten za tebou otevře na vjezdu, budeš mít na výjezdu problém, protože nebudeš mít registrován vjezd a systém ti naúčtuje cenu, jako kdybys vjel na dálnici na jejím začátku.

Takže pozor na to, na vjezdu vždy kontrolovat, jestli sedí na displeji zobrazený stav konta.
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 09:34
Tak jsem se 10 minut hrabal ve zprávách o ENC systému v HR a zatím co v roce 2019 bylo všude plno zpráv jak od 2022 to bude bez závor, tak teď je těch zpráv minimum.
Vypadá to, že se teprve vede politická debata, kdo těch 500 milionů kun, co si představují že to bude stát, zaplatí, takže ani nemůže být jasné technické řešení. O vybraném dodavateli ani nemluvě.

Krabička stojí 122 kn
Sleva Goričan - až na jih a zpět je 120 kn smiling smiley
Další výhody: nemusím řešit placení kartou nebo hotovostí, jednoznačně rychlejší průjezd bránama . . . .

Prostě samé výhody a sociální jistoty smiling smiley
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 10:13
Snad by měli mít spočítané, za jakou dobu těch 500 milionů ušetří na mzdách pokladníků, případně dalšího personálu.

Na druhé straně pokud bude systém bez závor, musí počítat s mnohem větším únikem tržeb, než dnes. Už vidím, jak si vyčůránci přelepují registrační značky, aby se načetlo něco jiného (například trojka místo osmičky a pod.).
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 10:29
Řekl bych, že nejde o návratnost, ale kdo zaplatí prvotní investici. hac, to v na účtu asi nemá, takže to musí zaplatit nějaký úřad a pak to bude hac splácet, nebo do toho vstoupí nějaký investor, myslím že italský Telepass by to rád dělal a provozoval.
No zkrátka pokud jsou teprv v téhle fázi tanečků, přes koho ty peníze protečou, tak mám pochybnosti o rychlosti zřízení.
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 11:16
mdr jak asi by projel s SPZ co nemá kredit? Čtečka bude před výjezdem a pokud nebude mít SPZ kredit tak spadne závora nebo bude svítit červený semafor a pokud nezaplatí kartou tak pokuta bude x násobek mýta. A kamery a čtečky SPZ můžou být kdekoliv po dálnici.
avatar Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 12:43
Rakusaci za nezaplaceny prujezd tunelem uctuji pokutu 120 euro. Jen tak pro srovnani...
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 13:17
Karle, tak na to jsem zvědavý, jak spadne závora právě před neplatičem, když účelem nového systému je plynulý provoz a čtení RZ za pohybu, tedy otevřené závory. Nebo myslíš, že závora se bude otevírat před každým vozidlem a za ním zase zavírat? To by docela dost zdržovalo. Spíš bych sázel na to, že to bude kontrolovat policie a neplatiče zastavovat na vhodném místě, třeba na nejbližším odmorišti. Samozřejmě s pořádnou pokutou a v případě změněné RZ třeba i vězením.

valeri, ale to musejí toho neplatiče zastavit policisté, protože kdyby měl změněnou RZ, tak by ho buď nedohledali, nebo by poslali pokutu někomu jinému. Stejně by mě zajímalo, jestli to někdo už nezkusil. Vždyť v modrých zónách v Praze to zkoušejí běžně, jak jsem se dočetl. Ale je možné, že před rakouskou policií mají vychcánkové přece jen větší respekt, než před pražskými měšťáky.
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 14:45
Kvôli tým kolónam a úspore na platoch to predsa idú prerábať. Rampy žiadne nebudú.
Tak ako v Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku aj na Slovensku Ťa jednoducho cvakne foťák na tých železných bránach nad diaľnicou a TIRákov aj na cestách 1.triedy a pošlú Ti domov drahú fotku. Vybavené spinning smiley sticking its tongue out
Krabky sa asi budú musieť upgradovať - aktualizovať - prihlásením sa do účtu (ako keď si overuješ zostatok) a dopíše sa len ŠPZ. Ako keď kupuješ elektronickú vinjetu, tiež platí iba na jednu ŠPZ.
A určite sa budú vykonávať aj námatkové kontroly, tak ako kontrolovali mňa a všetkých okolo na odpočívadle v Maďarsku.
Vpredu chlapík v civile, v ruke čítaciu pištoľ a za ním krokom policajné auto.
smileys with beer
Vodice za 25. Už aby mi trčali palce z vodýýý hot smiley
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 16:26
Zahajskej:
ja si myslím že krabky jednoducho nebudú. Na čo by bola dvojitá platba mýta? Chorváti potrebujú ušetriť personál na mýtniciach a zrýcliť cestovanie.
Maximálne tak ponechajú založené účty a tam sa bude dať robiť online platba a predplatné.A krabičky sa teraz dajú "zneužívať" - kupi si jeden a požičiava ďalším x- ľuďom. Predplatné bude na ŠPZ a šmitec. Na bránach budú fotiť každú ŠPZ . Síce sa to trocha spomalý, ale viacmenej bude prejazd rýchlejší než teraz. Systém všetko vyhodnotí a pošle neplatičovi pozdrav s mastnou pokutou. Ojebávač si možno na chvílu polepší, a ten koho oje..l , tomu dosť zavarí a ten bude musieť doma na polícii vysvetlovať, že to nebol on. A samozrejme že sa to zistí. Pochybujem , že by práve auto originálnou ŠPZ bolo presne rovnaký typ ako to pozmenené. Horšie ak tú pozmenenú ŠPZ nebudú mať v evidencii. To je ale dosť lotéria pre toho ojebávača. A verím že aj to sa dá časom dopátrať , podľa značky a typu auta.

Však stačí aby raz zistili neplatiča a prípadne že má niekto pozmenenú ŠPZ na aute a už sa to rozbehne - zadržanie vodiča do CPZ kým nezaplatí kauciu + pokuta za nezaplatené mýto, nahlásenie do domvskej krajiny , kde vyfasuje ďalší flaster - trestný čin nedovoleného pozmeňovania ŠPZ ...atď. To mu potom spolucestujúci poďakujú za takú hovadinu. Rozmáznu to do médií a dovolenkari si rozmyslia, či im to stojí za to - ušetriť tých pár Kč alebo euráčov. A verím tomu, že kontroly či už náhodné na dialnici, alebo foto kontroly budú riadne. Predsa len tých dialnic majú viacej a každé euro budú potrebovať na splácanie investície.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Dovla (22. 06. 2022 17:22).
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
22. 06. 2022 17:39
Požičiavanie krabičiek nie je žiadne zneužívanie, je úplne legálne.
Re: Placení mýtného
23. 06. 2022 17:32
Do Chorvatska jezdím již několik let. A vždy platím kartou, nikdy jsem neměl větší zpoždění jak 2auta. Co k tomu dodat. Kdo chce vědět jak na to buď pan Googl nebo napiště
Re: Placení mýtného
13. 07. 2022 23:59
Pre mňa aktuálna novinka:
Kamarát mi pred hodinou poslal sms aj foto računu z naplatnice Sv.Helena a Zadar1.
Platil hotovosťou - 50 eurovkou a chlapík sa ho z okienka pýta či chce vydať v € alebo kunách. Tak sa opýtal, v akom kurze to prepočítavajú a on že 7,40! Na račune je to presne tak aj napísané. 50€ x 7,4HRK = 370HRK - 65HRK(karavan do 3,5t) = 305HRK povrat. Tak isto aj na Zadar1, len iné sumy.
No lepšie nezameníš v žiadnej menjačnici ani pri výbere z bankomatu smiling smiley
Vyskúšam tiež za cca 75-80 hodín.
Vodice smileys with beer
Pozn: len neviem ako dopadnú tie požiare nad Vodicami. Michalll nevieš ako to tam vyzerá? Horí to okolo Zatonu a Raslina, dym je vidieť aj z vesmíru [www.youtube.com] [www.google.com]
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]
eye popping smiley
Re: Placení mýtného
14. 07. 2022 11:44
Od září už mají v HR všichni obchodníci povinnost vést dvojí ceny (v HRK a EUR) a přijímat i EUR, tak jsou na to zjevně někteří připraveni už teď. Stanovený pevný kurz pro přechod na euro je 7,53450 HRK/1 EUR.
https://euro.hr/faq/sto-je-fiksni-tecaj-konverzije-i-kako-se-odreduje/

Požár kolem Zatonu a Rasliny už je podle dnešních zpráv pod kontrolou.
Re: Placení mýtného
29. 07. 2022 11:21
Víte, že AZM upravil cenu mýta, takže Durmanec - Zaprešič stojí 31 kuna? Přidali 4 kuníky, asi se jim nelíbilo, že tady turisté šetří.
avatar Re: Placení mýtného
29. 07. 2022 12:38
Na A2/AZM ty ceny byly vždycky přizpůsobené tomu, v jakém úseku jezdí víc místních, rozhodně neodpovídaly délkám úseků. Kudy jezdí víc turistů, přitvrdili. Asi se poměry změnily.
Aktuální ceník AZM zde.
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 11:23
Letos jedeme i s mladými Vianem. Jedu s tím poprve, předtím vždy s osobákem. Podle mne jsem v kategorii jako s osobákem, jelikož je výška podle TP 185 cm. Známí mi tvrddí, že je to sedmimístné a Chorvati mi započítají poplatek o kategorii výš. Podle mne je to blbost, nikde se o počtu cestujících v kategoriích nepíše. Máte s tím někdo zkušenost?
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 13:27
Na 99% zaplatíš o kategorii výš než osobák. Znamej jel na moje ENC podobným autem pro 7 osob a strhlo mu to vyšší cenu.
avatar Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 13:36
Podle ceníku HAC si to ještě zkontroluj. A, jestli ti napočítají vyšší kategorii, zkus to reklamovat. Zatím jsem tu nečetl o případu, že by neoprávněně účtovaný nebo stržený rozdíl nevrátili.
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 13:40
Pokud je to vozidlo nižší než 1,9m do 3,5 tuny bez přívěsu, tak kategorie I.
Kategorie.
P.S. Jarda byl rychlejší...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Zahajskej (31. 07. 2022 13:41).
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 13:48
No pávě, v techničáku je výška 185 cm. Měl bych se tedy pohybovat v kategorii pro osobáky. Přívěs nemám.
Kategorie I Motorová vozidla se dvěma nápravami, výška do 1,90 m.
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 13:52
Jo a dík. Potvrdili jste mi co jsem zjistil i já. Musím si to pohlídat.
avatar Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 15:17
V HR to asi klapne, pokud pojedeš pře SLO, tak tam asi půjdeš výš (1,3m nad přední nápravou?), pokud přes HU, tak do 7 míst OK, pokud to není v TP (jako dodávka) N1.
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 18:14
Jedu přes HU, a to s tím N1 taky nemužu nikde najít. Vím, že to tam bylo, ale všude je jen 7 osob a nic o N1
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 18:19
Asi to bude D2 -,,Kategorie poplatku D2

Zde mohou být zahrnuta všechna motorová vozidla, která nepatří do jiných kategorií poplatku a nesplňují podmínky pro výběr mýtného. Další informace: Pokud osvědčení o registraci vozidla obsahuje zařazení N1 v poli J, je toto vozidlo – bez ohledu na počtu přepravovaných osob – v kategorii kategorie poplatku D2.
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 20:39
Na kategorii N1 bacha i v A, prostě NEJSI osobní automobil!V Rakousku takhle podojili známého s Berlingem.

Karel



Upraveno 1krát. Naposledy upravil KarelS (31. 07. 2022 22:12).
Re: Placení mýtného
31. 07. 2022 22:27
V Rakousku se za N1 platí jinak než za kategorii M?
Vím že N1 v dehtu musí mít emisní plaketu. Po tom rakusaci fest šli, protože se ta auta dají poměrně snadno poznat.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 58
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.