Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Placení mýtného

Autor Marpar55 
avatar Re: Placení mýtného
06. 10. 2021 14:59
Změna je život, ale občas přináší jisté komplikace.....
Já osobně zastávám na chorvatských dálnicích klasiku, tzn. mýtné brány. Doby, kdy jsme stávali v koloně na Lučku jsou pryč. Není to tím, že by se rapidně zlepšily jejich služby, ale je to například cestováním v jiném čase (červen, září) a placením mýta kartou, hlavně na Demerje.

No a poslední chvíle? Například od 30.5, když člověk má odjíždět 1.6. Prostě aby nechyběla možnost "delší" přípravy.
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 11:32
A jaká je jiná možnost, než jet přes mýtnou bránu?

Vím, chtěl jsi říct, že nepoužíváš ENC. Ale i s ENC se jezdí přes mýtnou bránu.

A až zavedou nový systém, zase si nevybereš, protože mýtné brány budou zrušeny. To je účel toho nového systému. Ušetřit na branách a obsluze.
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 12:16
I u nového systému se bude jezdit branami, podobně jako v A před placenými tunely. Prostě bude muset být někde namontovány snímač RZ a čtečka ENC pro oba systémy. Při obojím bude nutné snížit rychlost průjezdu, V A je na čtení RZ 50km v hodině a i fast ENC vyžaduje nějakou max.rychlost průjezdu. Nebude to tak, že pofrčíš 130 a oni si s tím nějak poradí. Myslím si, že i v tomto případě dojde k tvoření kolon na Lučku a Demeje a ne malých.
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 16:01
A jak se řeší v Rakousku, když se nepřečte správně RZ? Pošle se auto k mýtné bráně s obsluhou? Toto budou muset řešit i Chorvati.
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 18:51
V A máš tunel dopředu zaplacený a jen ti to strhne. Pokud nemáš zaplaceno, přijde ti domů pozdrav s příplatkem. Pokud to RZ na průjezdu nepřečte, nestrhnou ti peníze. V HR máš též ENC předplacené. RZ si budeš muset dopředu zaregistrovat a opět naplnit měšec, abys mohl jet. Podobně, jako si platíš dálniční e-známku.
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 20:05
A jak je to v Čechách, Maďarsku, na Slovensku a v Rakousku s kamerovou kontrolou zaplaceného poplatku za dálnici? Musí se někde zpomalovat? Tam se sice nevybírá poplatek za ujeté kilometry, ale i tak určitě plošně kontrolují kdo má zaplaceno a kdo ne.
Re: Placení mýtného
11. 10. 2021 21:28
S přibývající rychlostí se zvyšuje chybovost. U mýta je nutná chybovost blízká nule. U časového poplatku ne, tam je to stavěno více na namátkové kontrole. A ani nejsou u nás všechny úseky dálnic pod kontrolou.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 06:32
A jaký tedy chtěji udělat system placení,kolikrat nevím jak v HR pojedu,někdy jedu po dálnici ,někdy mimo,tak jak můžu něco platit dopředu.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 08:41
Již bylo zde napsáno. Budou dva souběžné systémy, jeden se čtením RZ, bude nutné vozidlo předem zaregistrovat a nakrmit účet kuníkama. Druhý systém bude ENC nové generace, předplacená krabka, jako stávající, kterou je třeba také dopředu nakrmit.
Já také nevím, jak pojedu a přesto mám ENC s nějakou častkou nabitou. Letos jsem dobíjel třikrát, jednou z domova tak, abych na krabce toho měl jen tolik, kolik jsem měl v plánu vyjet, kvůli plánované změně systému, aby na krabce moc nezbylo a nebyly nějaké komplikace s převodem. Nakonec jsem po dálnici najel více a dvakrát jsem ještě dobíjel, pokaždé z mínusu.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 09:33
Jenom se mi nezdá nová generace ENC. Proč když to přečte SPZ a musí to být stejně předem zaplaceno. Zaregistruju se vložím kuny podle ceníku. Když se rozhodnu jet mimo dálnici tak tam zbydou a pokud by bylo na účtu málo tak pošle automat upomínku mejlem.
A můžou zrušit budky vždyť někde nejsou a jedou jen na ENC.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 10:11
Citaci
Zahajskej
Nebude to tak, že pofrčíš 130 a oni si s tím nějak poradí. Myslím si, že i v tomto případě dojde k tvoření kolon na Lučku a Demeje a ne malých.

Při představování toho nového systému právěže uvádějí, že čtení bude v normální cestovní rychlosti bez zpomalování.
Ale taky mi není úplně jasné, proč chtějí kombinovat čtení RZ a nové transpondéry a budovat tak 2 systémy místo jednoho. Nejspíš kvůli možnosti přenositelnosti předplaceného kreditu mezi více auty v rámci firmy nebo třeba rodiny (krabičku si vezme ten, kdo zrovna potřebuje na dálnici)
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 12:42
Tak na to by stačila možnost změnit RZ. Dokonce by nebylo špatné mít jeden kredit pro více aut. I kdyby jely současně na dálnici, odečítalo by se z jednoho kreditu.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 13:36
Při použití nové krabky budou slevy, při čtení RZ nebudou
avatar Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 14:20
06. 10. 2021 11:38 Datum registrace: 15 roky (let) nazpět
Příspěvků: 4207
Je něco nového v placení mýta na chorvatské dálnici pro 2022?
Nebo změny budou na "poslední chvíli"?

06. 10. 2021 14:48 Datum registrace: 12 roky (let) nazpět
Příspěvků: 2955
Jde o to, o jaké poslední chvíli je řeč: zatím se na (přinejmenším státních) dálnicích nic nemění.

No vidíte.....A pak následuje až 12 příspěvků, jak placení bude zaručeně probíhat.
Tomu říkám, ....nic nového....thumbs up smiley
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 14:43
Mirusi to jako že výroba, prodej a registrace při prodeji povede ke slevám? A ještě se budou dělat kolny kvůli 40km/hod. při čtení? To by museli být úplný blbci. No však u nás je to taky Kocourkov mýtný brány čtou SPZ ale neumí poslat pokutu musejí tě chytit.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 19:21
Kabinete, ono se ví, jak bude placení probíhat už déle. Ale neví se, od kdy. Původně byl termín od 1.1.2022.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 19:25
Zastavování na mýtných branách a platba mýtného hotovostí či ENC bude minulostí. Na všech dálnicích bude od sezóny 2022 zavedena kombinace systému DSRC (Dedicated Short-Range Communications) s palubní jednotkou a systému pro automatické rozpoznávání a snímání SPZ (ALPR).

Řidiči osobních aut a motocyklů si budou moct vybrat, zda v autě budou mít palubní jednotku (transpondér), která bezdrátovou technologií zaznamená jejich nájezd a výjezd z dálnice, nebo zda budou mýtné platit prostřednictvím systému pro rozpoznávání a snímání SPZ. Řidiči ostatních kategorií budou moct používat pouze systém DSRC.

Zahraniční řidiči jistě uvítají možnost nekupovat povinně palubní jednotky před příjezdem do Chorvatska, protože mýtné budou moct zaplatit prostřednictvím aplikace a zaregistrovanou kreditní kartou. Uživatelé DSRC předplacený účet ve svém zařízení budou dobíjet kreditní kartou a po výjezdu s dálnice bude z účtu odečtena výše mýtného podle ujeté vzdálenosti. Uživatelům systému DSRC budou poskytovány slevy na mýtném.

Státní provozovatel dálniční sítě HAC se bude snažit získat pro realizaci tohoto projektu spolufinancování z Fondů EU. Chorvaté očekávají, že po zavedení nového systému už nebude docházet k zastavování plynulosti dopravy z důvodu placení mýta.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.
Zdroj: Jutarnji.hr

Vzhledem k problémům s Coviden, začne platit pravděpodobně až v roce 2023.
avatar Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 21:23
Vždyť jsem to už psal: nic nového.
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 22:09
Mirus: Ve tvém příspěvku jsem se nedočetl, jestli bude muset být kvůli tomu na vjezdu / výjezdu snížená rychlost a na kolik.
Re: Placení mýtného
12. 10. 2021 22:30
Mirusi tak to jó. Palubní jednotky jako byly u nás a čtení SPZ.
mdr: mýtné bráně je jedno jak rychle jedeš. Copak dřív kamiony s palubní jednotkou pod mýtnou bránou zpomalovaly jen jim to píplo. A dnes na dálnici to SPZ čte při plný rychlosti.
Re: Placení mýtného
17. 10. 2021 21:09
Tak až v roce 2025:
[www.jutarnji.hr]
avatar Re: Placení mýtného
17. 10. 2021 22:20
Vždyť jsem to už dvakrát psal: nic nového.
Re: Placení mýtného
21. 11. 2021 12:42
podla odpovede zmenu zatial nechystaju ....

From: info-naplata <info-naplata@hac.hr>
Dear Mr.

As of now, there will be no change of the toll payment system.
Best regards,
Croatian Motorways Ltd.


From:
Sent: Wednesday, September 15, 2021 9:17 AM
To: info-naplata <info-naplata@hac.hr>
Subject: RE: please check these payments

Thank you for your answer.

If I may ask a question .... after changing the toll payment system will there be a possibility of a discount, as now with ENC?

2016 Poreč, 2017 Rijeka / Krk, 2019 Nin , 2020 Krk , 2021 Živogošče-Porat , 2022 Omiš-Nemira . 2023 - Vodice-Srima



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mario74 (21. 11. 2021 12:49).
avatar Re: Placení mýtného
29. 01. 2022 09:52
Dobrá sprána na začiatok roka: Toto léto se nezvyšuje sezónní mýtné o 10% + Poplatek za most na ostrov Krk zrušen

zdroj: HRVATSKE AUTOCESTE d.o.o.

7x Tučepi (2007-2008-2010-2011-2012-2013-2014), Primošten Bilo(2009),Brač - Supetar (2015-2016-2017-2018), Pašman, Druce (2019), Brač - Postira (2020 - 2021 - 2022 - 2023)
Re: Placení mýtného
09. 02. 2022 13:02
To platilo minuly rok...plati to aj toho roku ?

2016 Poreč, 2017 Rijeka / Krk, 2019 Nin , 2020 Krk , 2021 Živogošče-Porat , 2022 Omiš-Nemira . 2023 - Vodice-Srima
avatar Re: Placení mýtného
09. 02. 2022 20:28
Smazaná zbytečná citace přímo předcházejícího příspěvku.

Ano



Upraveno 1krát. Naposledy upravil filhou (09. 02. 2022 22:07).
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
18. 04. 2022 11:06
Tak tomuto článku nerozumím.

Nepřečtu ho sice celý (nemám zaplaceno), ale už v nadpise a úvodu je informace odporující všemu, o čem byla doposud řeč o jednodenních dálničních známkách.
Re: Placení mýtného
18. 04. 2022 11:37
Mě spíše připadá, že pisálka zradil google překladač a místo "jednodenni známka" mu vypadlo "jedna známka" při překladu zahraničního textu. Pokud tam mají stejné pisálky jako u nás, nepřekvapilo by to.
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
18. 04. 2022 13:32
Zajímavé ale je, že v linku na článek je "jednodnova". A link se tvoří redakčním systémem podle nadpisu při vytváření článku. Takže alespoň v nadpise to asi původně tak bylo.
avatar Re: Placení mýtného
18. 04. 2022 13:39
Letos placení jak Rakousko dálnič poplatek tak 2 tunely již druhý rok . A poprvé Slov známka . Super Jen na Istrii jsem platil kuníkama ,mohl jsem zkusit aktivovat ENC byla otevřená budka u Puly ,ale pro těch pár kun to nemá cenu .

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 95
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.