Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Placení mýtného

Autor Marpar55 
Re: Placení mýtného
08. 06. 2019 11:01
FAST ENC načítá data z krabičky už kus před závorou, takže se projíždí bez zastavení - pokud tedy vše funguje. Na Demerje jsou FAST pruhy 2 - je lepší se držet v tom pravém, protože při problému s načtením dat přesměruje auto k běžným branám na Demerje, zatímco ten levý při problému pošle auto do fronty k Lučku
HP
Re: Placení mýtného
08. 06. 2019 11:04
Grizzly napsal(a):
-------------------------------------------------------
> HP - Ano, Fast je rychlý průjezd (alespon tomu
> tak rozumím) a je na mnoha mýtnicích. Zda se jedná
> o průjezd osobáků nebo jen osobáků bez rakve, to
> nedokážu říci.
>
> > Tady je to dobře vidět:
> [url=http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Otvor
> ena-dionica-autoceste-Vrgorac-cvor-Ploce-Karamatic
> i]výjezd Ploče[/url]

Možná máš pravdu, že to bude pro osobáky bez rakve. Ostatní včetně BUS a náklaďáků smějí pouze standardní ENC. Mně to taky tak při pohledu na Google maps podle vodorovného značení na cestě vychází. Díky za názor, v červenci uvidíme.
avatar Re: Placení mýtného
08. 06. 2019 19:41
raschi - to je super postřeh, díkythumbs up smiley
avatar Re: Placení mýtného
08. 06. 2019 23:00
Fast ENC je pouze na Denerje ( o další nevím) a průjezd ji povolen osobní autům, ale viděl jsem i projet i dodávky.

.
.

_________________________Jirka_________________________
avatar Re: Placení mýtného
08. 06. 2019 23:10
Jirka - mrkni na posledních min 10 příspěvků. FAST je na více místech, někde i omezen výškou (viz můj odkaz na Ploče)
Re: Placení mýtného
09. 06. 2019 00:56
Medvěde, pokud dobře koukám, tak FAST je jen pro osobky., proto to omezení výškou. S MPV autím a boxem jsem to normálně projel. Na Demerje za mnou projel přes FAST i kamion, zaplatil za mne mýto, takže tam omezení výšky není. Alespoň v tom úplně levém průjezdu.
avatar Re: Placení mýtného
09. 06. 2019 08:23
Takže konečný verdikt: FAST je pro osobní auta. Ti co mají rakev, musí navíc koukat, zda vybraný prujezd FAST ENC nemá omezení výšky, jak je tomu např. v Ploče (karamatici). ........ a na Demerje se držet v spíše v pravém Fast pruhu, pro případ závady na krabičce (využijí spíše ti, kdo ENC mají tak 5 let, kde už dochází baterie).thumbs up smiley
Re: Placení mýtného
10. 06. 2019 13:48
Zdravim, nemate niekto skusenosť, da sa pouziť ENC kat 1, aj autom kategorie 2, s tym aby to odpocitalo regulerne kat. 2 ?
Vdaka I. ,
Re: Placení mýtného
10. 06. 2019 13:59
U vjezdu si vezmeš lístek, u výjezdu dáš obsluze lístek a ENC krabičku a oni to strhnou z kreditu ve správné částce bez ohledu na to, na jakou kategorii je ENC registrované. Dělám to tak už několik let. A nebo můžeš projet rovnou na ENC, některé mýtnice si to samy zkorigují, někde si to můžou ještě ručně doúčtovat později (takže mít připravený kredit v dostatečné výši, tak aby odpovídal skutečné kategorii auta)
Re: Placení mýtného
10. 06. 2019 14:25
Variantu 2 nezkoušet, je to porušení pravidel pro použití ENC a může být krabka zablokována. Takže jen lístek a pak kasa s podáním krabky.
Re: Placení mýtného
10. 06. 2019 14:58
Teoreticky ano, pokud by to člověk dělal opakovaně. Směrem k moři jedu s lístky a s ručním odečtem z ENC (Varaždin-Sv.Helena a Lučko-Šibenik), žádná z výstupních mýtnic není tak frekventovaná, aby mě to časově trápilo. Zpět ale úsek Šibenik-Zagreb jedu čistě na ENC, abych mohl použít Demerje bezobslužně a nešaškoval tam s lístkem. Mýtnice to bere jako kat. I nebo II podle toho, jak se jí to zrovna povede (jezdím osobák s přívěsem a krabičku mám kat.I ještě z dřívější doby), pokud přijdou na to, že je to jinak, tak rozdíl normálně doúčtují dodatečně, žádný problém z toho dosud nebyl. Loni v červenci mi to na Demerje odečetlo za kat. I, rozdíl do kat. II si strhli až na konci října. Zdá se tedy, že po sezóně dělají dodatečné kontroly průjezdů, kde se jim něco nezdá (třeba odečty v různých kategoriích během jednoho dne), ale pokud jsou to jednotlivé případy a je dostatečný kredit na stržení správné částky, tak to dál neřeší.
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 08:21
OK, dik, tak to za tyden taky tak otestuji, dam vedet, I.
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 09:29
Ahoj, tak když to čtu, přemýšlím , jestli má vůbec smysl krabička ENC. Jednou za rok do chorvatska , to znamená 4 úseky po dálnici . S toho problém bývá většinou jen na Lučku . Registrace "celkem" složitá, doufat že se nevybije baterka, že to opravdu pípne, když tam zrovna dojedu jednou za rok, že tam bude kredit, potom kontrolovat , jestli správně odečetli peníze a co já vím ještěspinning smiley sticking its tongue out. A náhodou už tam příště nepojedu a nabitou krabičku si doma vystavímsmiling bouncing smiley
Vezmu lístek, na konci tam strčím kartu a fertig.
Jo, když tam někdo jezdí často , tak asi dobrý, ale jednou za rok , nevím smiling smiley
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 09:55
Pokud by krabka nebyla výhodná, nikdo by si ji nepořídil, ani ti, co jedou jen jednou za rok. Krabka se ti může zaplatit už během jedné jízdy. Druhou už šetříš. Pokud se ti krabka nelíbí, pořiď si SmartKarticu. Máš slevu, nehlídáš baterku, jen dobíjíš.
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 10:52
MISAKK
Registrace je snadná, ten formulář je jednoduchej, jen je v chorvatštině.
Baterka... no 5 let ti určitě vydrží a kdoví co bude potom. Za tu dobu, pokud tam hodláš jezdit každoročně, se ti určitě zaplatí. A pak taky ten ušetřenej čas...
Kredit si snadno zkontroluješ na internetu, stejně budeš každý rok před cestou dobíjet. Takže budeš vědět kolik tam máš.
Pokud tam hodláš jezdit nepravidelně, jdi do té Smart karty (já jí třeba mám).
Podle mě se bojíš procesu registrace a hledáš záminky, proč si to nepořizovat
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 11:18
Sám ENC mám, výhody to má - snadné dobíjení, je to transparentní, nikdo tě neodrbe. Ale prostě ta krabička je blbá, připadám si jak kamioňák smiling bouncing smiley

Za 2 roky snad uvedou lepší systém.

edit: mrkněte na turecký HGS: [www.youtube.com]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tony Stark (12. 06. 2019 11:33).
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 11:53
A co kdyby prostě kamery "četly" registrační značky, jako na Slovensku nebo v Maďarsku? Nebyly by potřeba žádné krabičky ani nálepky.
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 12:24
Do Chorvatska také jezdíme jen jednou za rok (z časových důvodů - pouze jednou se nám podařilo jet dvakrát ročně) a o ENC jsem také uvažovala. Bohužel jsem se nikdy netrefila do otevíracích hodin, abych zakoupila. Navíc jeden rok jezdíme jen osobákem, druhý rok jedeme s karavanem, a proto jsem usoudila, že Smart kartica je pro nás vhodnější. Zatím jsme na mýtnici nikdy moc dlouho nečekali, takže nám nevadí vzít si lístek (tedy kromě první cesty na dovolenou do Chorvatska, protože jsme jeli v nejhorší možný termin 15.7.). Jezdíme v týdnu, takže relativně pohoda. A sleva je pro nás docela zajímavá - jak s karavanem, tak když jedeme až dolů na jih (a navíc tři auta - rodina). Proto jsme letos naplánovali cestu tak, abychom mohli kartu na Lučku vyřídit.
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 12:56
Valeri- rozhodně nehledám záminku, proč jí nepořídit. Vždyť v dnešní době se člověk registruje každý denspinning smiley sticking its tongue out. A sleva je určitě zajímavá.
Jenom chci říct, že třeba na jednu dvě cesty mi nevadí vzít si lístek a na konci strčit kartu . A zatím jsem stál jednou na lučku asi 15min(:!P
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 13:53
my chodíme 1x ročne a oplatí sa, je tam zľava a často nám ušetrí čas kedy sú plné mýtnice, no ENC pruh je prázdny....dokonca nechodíme vždy na juh, máme ju od 2014 no a roky 2015 a 2018 sme boli na Krku, takže krabičku sme vtedy použili minimálne ale aj to sa oplatilo. Kúpil som ju za 10 minút 6/2014 a je pokoj, kredit si dobíjam tak povediac natesno, viem kade pôjdem a koľko to bude stáť, takže sa nemôže stať že krabička nabitá na 2.000 kuna bude stáť doma zbytočne....
HP
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 13:57
Smart karta (kartica) jak kdo chce se dá koupit jen na Lučku? Mám již 5 let ENC, zatím chodí, letos uvidím, už je doplněná o další kredit, ale asi kvůli té baterii přejdu na kartu. Trvá dlouho vyřízení nebo je to cca jako u ENC?
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 14:04
OIB na žádosti o smart kartu je číslo pasu nebo OP?hot smiley
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 14:23
kikinek: Stačí uvést jakýkoliv cestovní doklad OP/pas , nikdo to nekontroluje. Vyřízeno letos v květnu za 5 minut.
Účet je ještě potřeba aktivovat zde: [www.arz.hr]
avatar
mdr
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 14:53
Takže smart karta se dá použít až po aktivaci?
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 16:19
No s tou úsporou času je to taky problematické, protože zrovna vloni se mi stalo , že mi regulovčík těsně před nosem (asi 10 aut) začal honit do pruhu ENC všechny auta , ať platili obyč. kartou, nebo hotovostí ... dost mě teda v tu chvíli nasral ...

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 16:35
mdr: Jak jsem tak studovala smart kartu (tady i na stránkách ARZ), tak si myslím, že platí hned, jak jí zakoupíte a nabijete přímo v kanceláři (platba hotově nebo kartou - bankovníspinning smiley sticking its tongue out). Registrace je podle mě nutná jen kvůli dobití další částky a kvůli kontrole průjezdů apod. Jinak jsem pochopila, že platí hned, jak zakoupím a dobiju. A pokud ne, tak jí cestou klidně zaktivuju, aby na konci na mýtnici při placení opravdu fungovala.
avatar Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 17:08
Martina B.
Přesně tak, platí hned. Žádná aktivace není nutná. Registrace ... jak jsi psala. Kartica stojí 30 kn, doporučuju si dopředu spočítat kolik budu potřebovat a nabít jí hned při koupi. Nebudete se tak na dovolený starat o nějakou registraci a dobíjení, uděláte to až po návratu.
Výpočet je: normální cena za dálnici x 0,7826 (to je ta sleva 21,74%) a krát 2 (za obě cesty). Nenabíjejte na přesnou částku, může se stát, že vlivem zaokrouhlení vám bude 1kn chybět, do 15 dní to budete muset uhradit, ale minimální částka dobití je 100 kn. Ty by vám pak zbytečně ležely na účtu do další jízdy. Takže třeba plus 10kn navíc
A ještě detail. Myslím, že čtečka na tu SMART karticu je pouze na Demerje. Načtení chvilinku trvá, do 5 vteřin, tak vydržte. Mě to poprvé překvapilo vhledem k tomu, jak rychle vyjíždí normální platební karta z automatu. Já sjíždím z dálnice v Šestanovaci a tam čtečka není, lístek s karticou podáte obsluze. Naposledy to tak loni bylo, třeba letos čtečky rozmístili i na další mýtnice, nevím



Upraveno 2krát. Naposledy upravil valeri (12. 06. 2019 17:21).
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 18:54
No tak bezva. Škoda, že nejde kartu obdržet poštou. Nebo že by jo? To je blbost né???hot smiley
Re: Placení mýtného
12. 06. 2019 20:13
Léta jsem jezdil na lístečky a platil bankovní kartou. ENC jsem si pořidil ze dvou důvodů:
1. Úspora peněz. Již za první dovolenou se to vrátí a pak už se dá něco ušetřit.
2. Hlavně ale při cestování po Chorvatsku nemusím hromadit účtenky a doma kontrolovat co a jak strhli z účtu při platbě kartou. Při zalogování na stránkách ARZ přehledně vidím kde jsem najel/vyjel a kolik to stálo. Když bych jezdil jenom cestu k moři a pak zpět, tak to snadno uhlídám. Při větším počtu nájezdů a výjezdů už to začíná být trochu nepřehledné.

Obecně k ENC:
Úspora času je zanedbatelná. Když je větší kolona, tak se k ENC bráně stejně nedostanete, protože to stojí už kus předtím v celé šiři vozovky (klasika na Lučku směrem k moři). Když už se docukáte do místa rozšíření před bránou, tak Vás těch deset-dvacet aut nevytrhne, nebo přes ENC brány posílají i auta bez ENC, protože i tam je možné uzmout karticu.
Registrace je snadná. Formuláře jsou ke stažení na webu a pak je to pět minut s minimem komunikace s obsluhou.
avatar Re: Placení mýtného
13. 06. 2019 16:20
Já jdu tedy do smartkarty👍😀😀. Když už objedu dálnici ve slo, tak budu šetřit i dál😉
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 73
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.