Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

auto

Autor kenad 
auto
17. 03. 2006 20:59
Chystám se do Chorvatska Favoritem,mám ho v celkem slušném stavu,ale přesto mám strach z nějaké poruchy.Může mě někdo poradit kdo tam tímhle autem jezdí co si sebou bere za ND,na co si dát před cestou pozor,co hlavně zkontrolovat?Znám od nás jednoho člověka,který do Favorita(dost rezavého)sedne a jede do Chorvatska bez obav,jako kdyby jel pár km na nákupy a vím,že auto nijak nepřipravuje.No,ale kdo je připraven,není ohrožensmiling smileyIkdyž ono to taky nemusí platit,že!smoking smiley
Re: auto
18. 03. 2006 00:05
Sice nemám Favorita,ale má jej otec. Ze zkušeností jeho a jiných známých, bych si vzal sebou mimo běžných dílů i těsnění pod hlavu,protože Favority na to docela trpí.Jinak asi nemá cenu dělat z toho vědu.Nech zkontrolovat řízení,geometrii,brzdy a seřídit motor.Aby jsi eliminoval prasknutí těsnění pod hlavou,tak zkontroluj čidlo na spínání ventilátoru,protože když budeš popojíždět ve frontě ve vedru,tak by jsi mohl začít vařit.Pneu s dostatečně hlubokým dezénem beru jako samozřejmost.Dobře dojeď a užij si dovolenou.thumbs up
pytlák
Re: auto
18. 03. 2006 00:08

Jezdím do Chorvatska každoročně s Formanem a mohu říct, že nědělám žádnou vyjímečnou přípravu. Před sezónou nechávám pravidelně motor vyladit a před cestou zkontroluji stav kapalin, přifouknu pneu včetně rezervi a jedeme. Myslím si, že auto je spolehlivé, nikdy nás nenechalo ve štychu. Myslím, že nemusíš dělat žádné extra přípravy auta, koneckonců Favoritů směrem na jih jezdí ještě stále dost.
brad
Re: auto
18. 03. 2006 02:20
safra,safra,když to tak sleduji,jezdil jsem s Jettou,kvalitně,teď TD Vento,mám se tam vydat?Vydrží ta popelnice 1200 tam a to samé zpátky?
brad
Re: auto
18. 03. 2006 02:26
omlouvám se všem,nikdy člověk neví,kdy si auto postaví hlavu.
Re: auto
18. 03. 2006 08:23
Přesně tak, celkově auto zkontroluj (náplně a jejich únik, brzdy, gumové díly, baterku, dobíjení, pneumatiky, výfuk) nech seřídit motor a až bude teplo tak nech auto nastartované na místě, aby se ohřálo a spustil větrák na chladiči (nejlepší kontrola jeho funkčnosti)
Ještě není od věci, pokud normálně nejezdíš po dálnici, auto někde na rovném úseku rozjed na cca 140km/h, aby tě pak na dlouhé cestě po dálnici neobtěžovaly nějaké vibrace do volantu a pod.
Re: auto
18. 03. 2006 09:20
Myslím že 3000km bez poruchy by mohl zvládnout ne? winking smiley
brad
Re: auto
18. 03. 2006 09:36
no jasně,já to myslel trošku ze srandy,byla by to hrůza -jet s vědomím,že to za pár km klekne.Co bych za to dal,přezout na letní a vyrazit na jih...
avatar Re: auto
18. 03. 2006 10:19
Kleknout může každé,do techniky nikdo nenahládne,prevence je na místě,hlavně litr oleje a vodu sebou.Při těch teplotách a popojíždění to můžete potřebovat.Jel bych bez starostí jako na výlet v Česku.Těch Favoritů tam jezdí hodně a jsou tam i značkové servisy Škoda,stejně provedené jako u nás,takže bez starosti a hlavně ať je lepší počasí než v loni.Bez té jejich buri.

MirekŠi
Re: auto
18. 03. 2006 11:33
V loni jsem potkal Č.Hoře stopětku.
Re: auto
18. 03. 2006 11:41
vždy před cestou je trocha nejistoty ohledně problémů s autem. člověk si ale musí uvědomit jednu věc . když jezdím doma porouchává se něco? pak si řeknu 50000km bez jediného problému proč by nemělo vydržet 3000km? a je to fakt. samozřejmostí je v tomto pravidelná ůdržba ---a pak není co řešitsmiling smiley
Re: auto
18. 03. 2006 12:59
Jo,díky za odpovědi,taky myslím že to mé fáčko vydrží,ještě mě nikdy nenechal ve štychu!Jen jestli to vydržím já grinning smiley,nejedu daleko,od nás 750km.Tak čau thumbs up
Re: auto
18. 03. 2006 22:14
Takových kilometrů a takové starosti,kdysi,v roce 1988 jsem jel již tehdy 15let starou Škodovkou 110L do Bulharska(do Jugošky jsem nedostal příslib),což bylo 1500km tam i zpět,a bez obav.Vydržela to,jako již do té doby 5 krát.
Favorit je opravitelný takřka na koleně,takže žádné strachy.B!)thumbs up smiley
xxxxx
Re: auto
25. 03. 2006 19:47
Jako adrenalinový sport bych to bral, ale nic ve zlém, fanouš je dobrá kára a pokud má pravidelnou údržbu tak nezklame winking smiley
Rudy
Re: auto
27. 03. 2006 09:39
Asi bych opakoval to co tady píší ostatní,ale ta pravidelná údržba má něco do sebe... Zkontrolovat kolik km mám najeto na oleji,když se blíží výměna,tak provést,včetně filtrů (vzduch+olej,popř.palivový),zkouknout pneu (vzorek,boky atd.),dále bych asi zkontroloval,jestli mi spíná ventilátor na chladiči,tady při normálním provozu spíná málokdy,ale tam v tom teplu a popř.zácpách je potom potřeba.Hlavně bych nějaké větší opravy neprováděl večer před odjezdem,je lepší to udělat dřív a odzkoušet.
JirkaD
Re: auto
27. 03. 2006 21:05
Při mé poslední cestě mým favoritem do Chorvatska mi praslk těsně před půlnocí cca 50 km před Splitem klínový řemen. Největší problém byl v tom , že jsem ho samozřejme měl sebou, ale uložen u rezervy, takže vyložit celý kufr potmě a měnit řemen nebylo
tak snadné, ale zvládnul jsem to. Myslím ale, že je zbytečné sebou vozit jiné náhradní díly (těsnění pod hlavu a pod.), protože to bych nikdy sám nezvládl. A navíc
jak ve Slovinsku tak i v Chorvatsku jezdí spousta škodovek a je tam i dost škodováckých servisů. A s tím klínovým řemenem to byla moje chyba - dávno před touto cestou již měl být vyměněn.
Re: auto
27. 03. 2006 21:11
Jeden můj známý vyrazil do Chorvatska 2 roky starýn vypújčeným Hyundaiem. Před slovinskými hranicemi se mu vys.... převodovka. Vrátil se na trojku zpátky, přesedl do svého favorita, ve kterém dolil vodu do ostřikovačů a v pohodě dojel tam i zpět.
Matess
Re: auto
28. 03. 2006 08:21
Již po sedmé formanem. Dubrovník a zpět (cca 2500km) - vždy bez problémů. Loni mi prasklo to výše zmiňované těsnění pod hlavou. Samozřejmě jsem ho neměl. Na cestě se to vymenit dá, ale člověk musí mít patřičné nářadí. Já zvolil variantu typu risk je zisk a dojel s tou "rychlovarnou konvicí" až domů. Těsnění jsem vyměnil a tím je auto znovu pripraveno na polykání nové porce kilometrů chorvatských silnic. Podotýkám, že auto má už najeto 195 000km bez většího zásahu do motoru...
Sláva
Re: auto
28. 03. 2006 11:48
No, já minulý rok viděl na parkovišti nedaleko Neapole rodinu s chebskou SPZ se stodvacítkou, malými dětmi, plínky v oknech. V okolí Neapole pak i stodvacítku s italskou značkou. Tam na chudším jihu je i hodně felicií.
Jinak porouchat se mohou i dražší a novější auta. Byl jsem s Formanem v Chorvatsku někdy před osmi lety a viděl jsem nedaleko mě nepojízdnýho Nissana i Megana.
JirkaD
Re: auto
28. 03. 2006 20:47
Ještě jedna zkušenost z jízdy favoritem do Chorvatska: již při cestě tam jsem několikrát (hlavně stoupání v kopcích ali i mírnější stoupání na rakouské dálnici)
uvařil motor, vždy to vyhodilo cca 2 litry vody přes víčko nádobky na chladící kapalinu. Cestou zpět to samé. Po příjezdu návštěva několika servisů, všichni chtěli měnit hlavu motoru, až jeden soukromník odhalil pravou příčinu tohoto jevu - prasklina v přetlakovém ventilu víčka u nádobky na kapalinu, nové víčko za 130,-Kč
a od té doby vozím sebou jako náhradní díl kromě již zmiňovaného klínového řemenu i toto víčko, jinak nic.
Modena
Re: auto
28. 03. 2006 21:30
Mám taky něco k dobru . . . :-)
V roce 1998 jsem se stal šťastným majitelem svého tehdejšího auta Nissan 200SX - dělo jak k**va s turbínou a 200koníky !
Pred cestou na dovolenou do Chorvatska jsem byl mimo klasických výmen náplní, brzdových destiček atd. i v pneuservisu na vyvážení kol, kde mi zřejmě jeden mladý doveda zapoměl dotahnout momenťákem šrouby na levém zadním kole ! Již při cestě na Pelješac se z paštikama přetíženého nešťastného kupátka začalo ozývat podivné kovové klépání, které se pak při výletech do okolí a hlavně cestou zpět do ČR měnily postupně na temné klepání a bouchání ! Několikrát jsem si udělal výlet hlavou do podběhu a tušil všechny problémy, počínaje prasklou pružinou, zlomeným tlumičem, vyrvanou torzkou, uvolněným silentblokem atd, ale na ty blbý šrouby jsem se nepodíval ani jednou !
Druhý den po návratu z dovolené jsem ihned vyrazil za svým soukromým "ladičem vozu", který po té samé prohlídce podvozku, nápravy, tlumiče, pojal podezření na brzdový třmen a když chtěl sundat kolo, zjistil, že místo na 5ti drží na JEDNOM ! šroubu . . . :-)))

Z toho plyne poučení - I sebehůře vypadající složitá závada může mít naprosto dementní příčinu - zde jsem byl za dementa především já sám a pravidlo o dotahování kol na hliníkách po ujetí 50km od posledního povolování kol beru již naprosto vážně . . . : -((
Re: auto
28. 03. 2006 22:41
někdy vloni jsem tady psal mojí historku s Oltcitem na cestě do Chorvatska. To, cos napsal o banální závadě je úplně přesně. Potíž je v tom, že ta vada nejde vždycky tak banálně identifikovat. winking smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkaK (29. 03. 2006 22:33).
Re: auto
30. 03. 2006 12:46
Já s sebou ve favoritu vozil vždy jenom klínový řemen a náhradní svíčku.Kvůli několikahodinovým kolonám,které jsou už snad minulostí,jsem si do kabiny nainstaloval ruční spínání ventilátoru.Ono to sice moc nevychladí,ale udrží to teplotu na provozní hodnotě.Chce to jenom zapnout dřív,než to začne vařit.A těch uvařených favoritů a felicií mezi Plitvicemi a Karlovacem.....mohlo být méně,kdyby měli to,co já.
Jinak mám taky "dobrou"zkušenost,kdy jsem si u autorizovaného servisu nechal mimo jiné narovnat před cestou do Chorvatska promačklou olejovou vanu z obavy,jestli není poškozený sací koš.Nebyl,ale asi v polovině cesty jsem při obhlídce auta zjistil,že mám páté dveře i s oknem celé od oleje.Šel jsem najisto-teklo to mezi vanou a blokem.Na Makarské byla měrka suchá,tak jsem litr doplnil a jel dál na Pelješac.Jo,nervy to jsou:uhlídám to,zadře se,nezadře....?Oprava celkem banální,ale bez kanálu nebo zvedáku prakticky neproveditelnáthumbs down.Nakonec jsem to tam nechal opravit v jednom ze dvou!!!servisů na Pelješacu,mimochodem ta sranda stála 600kn.Vizitku automehaničar i vulkanizer Živko TOLJ Potomje 48 mam dodnes,co kdyby zase bylo něco potřeba,jeden nikdy nevícool smiley.Mimocodem,opravuje tam auta snad všech značek a typů.Příčinou byla pro mě nepochopitelná práce mechanika,který nejen že pod vanu nedal nové těsnění,ale dal tam staré a ještě ke všemu přetržené a dotěsnil to silikonem.Mít ho (automechanika)tenkrát po ruce,tak dnes sedím za vražduangry smiley
Re: auto
30. 03. 2006 13:21
Ciao! Jezdím do HR/Splitu se svým šikmookým plecháčkem, a zatím se mi nic špatnýho nestalo(je to už několik let). Ale vždycky auto dám do servisu, na kontrolu. A vždycky jsem pomohl řidiči, který řídil starou Škodovku. A nedívám se jestli je našinec, Slovák, Polák nebo Maďar. cool smiley thumbs up
Franta PM
Re: auto
30. 03. 2006 15:02
Skoro pravidelně se na Hvaru u stejných domácích potkáváme se staršími manželi, jezdí tam už asi 20 let. Bydlí někde blízko Prahy. Jezdí stařičkým červeným golfem-jedničkou a protože paní se bojí na velké lodi, tak jezdí přes Drvenik. Paní pokaždé vypráví různé historky, např. jak manžel ještě den před odjezdem pravidelně tráví v garáži a dává toho golfa dohromady. Že když vidí auto na špalcích, sedačky venku, motor rozebraný pomalu do šroubku, tak nevěří, že druhý den pojedou. Večer prý to smontuje, naloží do kufru saky-paky a ráno otočí klíčkem a ono to prý hned chytne a dokonce to i jede a ujede těch 1200 km a to samé zpět. A to prý se jim cestou nikdy nic nepřihodilo a nikde ani nepřespávají. Až vloni, prý někde před Brnem píchli kolo, tak tam dal rezervu a tu pak až na Hvaru spravil. Náš domácí mu říká "Nema problema".
Pánovi je 80, paní je ještě asi o dva roky starší a pozor, ani jeden neumí plavat. Dělal prý mechanika Gustovi Havlovi a ještě některým dalším. On je teda chytrý jak rádio, ale stejně klobouk dolů jen nad tím výkonem, že se v tom věku ještě vydá na takovou cestu. Tak jsem zvědav, jestli letos zase dorazí.
Modena
Re: auto
30. 03. 2006 15:23
Moje první auto byla škoda 1000MB DeLuxe, kterou mi tehdy daroval otec - nádhernej stroj o rok mladší, než já ! :-) Vozil jsem sebou klubko vázacího drátu a kombinačky - to stačilo a opravit se dalo téměř vše a kdekoliv ! Nacvičil jsem si sborku a rozborku karburátoru při ucpané trysce, rozborku řemenice chladiče při prasknutým klíňáku a zacvičil svou tehdejší partnerku v ovládání táhla stěračů za odkládací skříňkou spolujezdce, když vypadly z hřídelky motorku ! Je také pravda, že v létě se muselo občas topit, aby se uchladil motor, ale nikdy mě nenechala vyloženě ve štychu !
Teď můžu tak leda otevřít haubnu a čučet na ten zadeklovanej zázrak, ke kterýmu i můj automechanik přistupuje nejdřív s konektorem v jedné a laptopem v druhé ruce, ještě než si ty ruce umaže ! Můžu se fakt tak tak akorát posadit ke kraji pangejtu a čekat na "záchranu" ! Blbý, co ? . . . :-(
Vot těchnika . . .
Ivo
Re: auto
30. 03. 2006 17:10
Modeno, ono to sem asi nepatří, ale já měl 1000MB bez de Luxe. To bylo Auto aut. A mluvíš mi z duše. (A to mně připomnělo, když na Fabii měním pneumatiky v servisu - zimní - letní, tak to tak dotáhnou, že při defektu nemám šanci tím klíčkem ve výbavě pneumatiku vyměnit).



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ivo (17. 04. 2006 07:18).
pytlák
Re: auto
30. 03. 2006 22:50
Zrovna minulý týden jsem měnil pneu a z klíče standartně dodávaného k favoritu jsem udělal fajfku. Proto každopádně vožte festovnější klíč do kříže.
Re: auto
16. 04. 2006 20:14
s favoritem jsem byl v CHorvatsku celkem třináckrát,vždy uplně v pohodě a bez jediného problému.Tak neboj,sebou pouze spoustu piva,klínák a dobrou náladu
Re: auto
17. 04. 2006 09:17
Jel bych v pohodě a mimochodem sem vloni potkal u plitvic škoda 105 s karavanem a v makarské docela ohnilou tisícovku!
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 61
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.