Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přejezd Velebitu

Autor ferry 
Re: Přejezd Velebitu
05. 02. 2021 07:34
Tulove grede a vinetou za to stoji
Cesta za,me sotolina pomerne dobra...
Re: Přejezd Velebitu
05. 02. 2021 21:14
Je to tam fakt pěkný. Nechte si na to alespoň půl dne. Já se tam musím vrátit, protože jsem na cestě domu neměl dost času.
Cesta je docela v pohodě. Auto se jenom zapráší, jinak mu nic nehrozí. Pozor, není tam signál telefonu. Mapy si stáhněte předem, tam nic z netu nenačtete.
Re: Přejezd Velebitu
07. 02. 2021 19:08
Dakujem vsetkym za odpoved a inspiraciu. Inac o prechode cez pohorie Dinar nema niekto info? Vdaka a prajem hlavne zdravie nech mozeme ist na dovcu.
avatar Re: Přejezd Velebitu
24. 07. 2021 22:10
Dnes přejezd ze severní strany. Auto (S-max) plně obsazené a zatížené (snad i přes celkovou hmotnost udávanou výrobcem), měl jsem z toho trochu vítr, ale vcelku zbytečně. Při troše opatrnosti to musí dát každý běžný osobák.

Zážitek je to krásný. Coby nadšený řidič jsem snad poprvé v životě litoval, že sedím za volantem. Musel jsem se soustředit na jiné věci, než koukání okolo. A že okolo bylo na co koukat! Trochu jsem si to vynahradil několika zastávkami, přejet to v jednom kuse jde asi jen za tmy. Možná se jednoho dne dočkám, že nebudu jediný řidič v rodině, ale kdo ví, zda ještě se mnou pak děti budou chtít na dovolenou.

Potkali jsme takových 7–8 aut, 1x A, 1x CZ, zbytek HR. Dále 2 čtyřkolky a na jižní straně na asfaltu několik cyklistů.

Auto jsme dle očekávání zaprášili, ale ne nějak tragicky, dokázal bych si představit, že bych ho hned nutně mýt nemusel. Cestou byla samoposlužna autopraonica, tak jsem tam nechal 10 Kn (na oplach by stačilo i 5 Kn) a přijel k apartmánu s čistším autem, než s jakým jsem odjížděl z domu.
avatar Re: Přejezd Velebitu
25. 07. 2021 00:05
... ptace ...

thumbs up

smileys with beer
Re: Přejezd Velebitu
28. 01. 2022 13:26
V srpnu jsme tudy jeli při cestě domů. Z Obrovace přes pueblo Apačů na Zrmanji a potom horem přes Tulove grede. Stojí to za to, výhledy a scenérie jsou dechberoucí. Cesta není nijak náročná, je i dost široká na bezproblémové míjení s protijedoucími, jen auto bude poněkud zabílené. Ale vyhraďte si na to dost času, podle časů u fotek jsme Obrovacem projížděli asi ve 13 hod, od Zrmanje jsme odjížděli ve 14 hod a z vršku Velebitu jsme začali sjíždět asi v 15.30

Pár fotek tady



Upraveno 2krát. Naposledy upravil raschi (19. 02. 2022 09:59).
Re: Přejezd Velebitu
28. 01. 2022 16:06
raschi : thumbs up
Re: Přejezd Velebitu
28. 01. 2022 18:08
raschi. Foto pěkné. U nás by to na sto procent neprošlo. Loni jsem si vydyndal část cety po staré. To bylo řečí kolem toho.confused smiley
Re: Přejezd Velebitu
28. 01. 2022 20:21
Nám už děti vyrostly natolik, že mají o prázdninách vlastní program, takže jsme už 2x byli jen já s manželkou a bereme to tak, že i cesta je cíl. Takže jezdíme po menších úsecích většinou mimo dálnice, přespáváme na jednom místě třeba jen jednu nebo dvě noci, když něco nestihneme, tak se nic neděje...

V roce 2020, tedy v prvním kovidovém létě, jsme se rozhodli využít předpokládaného poklesu návštěvnosti a zajet do Dubrovníku (což by mne za normálních okolností ani nenapadlo). Takže jsme v klidu ráno vyjeli z domu, přes Maďarsko dojeli do Šibeniku, tam se prošli, vykoupali, přespali a další den dojeli do Dubrovníku. Tam jsme strávili 2 noci, prošli hradby i celé město, zajeli si lodí na Lokrum a pak pokračovali do Ploče, po cestě s prohlídkou hradeb ve Stonu. V Ploče jsme zase strávili 2 noci, zajeli si k ústí Neretvy a pak zase pokračovali se zastávkami v Imotski a Primoštenu do Brodarice. Tam jsme byli 4 noci, tentokrát klasického povalování u moře smiling smiley Pak jsme se cestou zpět ještě stavili na hradě Trakoščan a pak přespali kousek od něj v domku na vinici uprostřed ničeho. A pak už jen cesta domů.

Tento způsob dovolené se nám tak hrozně zalíbil, že jsme ji v roce 2021 ještě rozšířili. Opět přes Maďarsko jsme dojeli do Osijeku, po přespání jsme pokračovali do Bosny, prochodili si staré Sarajevo, přespali tam a další den přes Mostar a Blagaj dojeli opět do Dubrovníku. Tam jsme byli zase 2 noci, ale tentokrát si pro změnu vylezli na Srđ. Pak přes nejjižnější výběžek Chorvatska poloostrov Prevlaka do Černé hory do Kotoru, cestou s prohlídkou Hercegu Novi. V Kotoru zase 2 noci, tam zase výstup na pevnost. Pak přes klášter Ostrog a Bosnu zase na 2 noci do Ploče, odtam přes Zadvarje a kolem Cetiny do Omiše. Tam jsme vylezli na pevnost Fortica a pak pokračovali do Splitu. Tam jsme byli 3 noci, kromě koupání navštívili i Solin (Salona), muzeum Ivana Meštroviče, lesopark Marjan. Pak již zmíněnou cestou přes Obrovac, Zrmanju a Tulove grede do takové díry pod Zagrebem, kde jsme naposled přespali a pak už jen domů. Opět se nám to hrozně líbilo. Ujeli jsme celkem 2600km, ale nejdelší denní úsek cca 600km, takže úplně na pohodu.
Re: Přejezd Velebitu
18. 02. 2022 14:33
Re: Přejezd Velebitu
18. 02. 2022 14:35
raschi: ty fotky z přejezdu Velebitu již nejsou dostupné, nešlo by to prosím obnovit, případně poslat třeba přes úschovnu? Předem děkuji.
Re: Přejezd Velebitu
19. 02. 2022 09:58
Aha, chybička se vloudila, já to album přejmenoval. Tenhle odkaz je správný
avatar
mdr
Re: Přejezd Velebitu
19. 02. 2022 10:52
Mám stále větší chuť se tam vydat

[www.youtube.com]
Re: Přejezd Velebitu
19. 02. 2022 12:44
Pokud počasí a okolnosti dovolí, na Velikonoce to dám...
Re: Přejezd Velebitu
08. 04. 2022 18:20
Taky to plánuju na Velikonoce, ale dnes mě napadlo, jestli v těch 1000 m n.m. nebude náhodou ještě sníh... :-O
Re: Přejezd Velebitu
08. 04. 2022 19:40
Tak se tam třeba potkáme. Dle plánu bych tam měl být v sobotu odpoledne.
Re: Přejezd Velebitu
08. 04. 2022 19:48
Ještě nemám přesný plán, ale vím, že zrovna v sobotu to nebude. :-(
Chci to jet z jihu a na severu si ještě zajít na Zir.
Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 11:50
Zdravim, na Zir sa da dostat az na vrchol suchou nohou?
Ak ano treba i vystroj, ci staci jarmilky?
avatar Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 12:26
Odpověď na tento dotaz mi připomíná vtípek....ano, každá houba je jedlá. Některá jen jednou.....
No a stejné je to i s " jarmilkami", chlapci samozřejmě nazují "toníky".
avatar
mdr
Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 15:28
Posuď sám:
[goo.gl]

Imposing wooded hill with stone peak. You have to leave highway and can reach marked mountain trail by good macadam road. Trail is going around the hill through forest and then meadow until you reach stones. If it is raining as was the case we were climbing stones can be very slippery. And on 2 places there are metal lines to help with climbing but it is not too hard. View from peak is very nice and this is relatively easy to climb with nicely marked mountain trail.
[goo.gl]

Výborný tip na zastávku cestou k/od moři/e.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mdr (09. 04. 2022 15:30).
Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 16:51
Díky všem za reakce. Sám jsem si nebyl jistý, jestli se dá nahoru na Zir pěšky, ale teď už jsem. Bral jsem to jako výzvu a kdyby to nešlo, holt by to nešlo. Jedním z cílů je tam ta jeskyně na úpatí.
V každém případě by mě nenapadlo jít tam v jarmilkách. :-D
avatar Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 17:04
[www.google.com]
Jak tak koukám na tu fotku od mdr, ona by ta "vycházka" k jeskyni mohla skončit pěkným držkopádem do údolí. Přístupovou cestu jsem tam našel jen vlevo nahoře, je to nějaká stezka pro Winnetoua a spol. Takže opatrně.
Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 17:30
Děkuji za tip. Asi Zir přidám do itíku cesty.
avatar
mdr
Re: Přejezd Velebitu
09. 04. 2022 18:44
Podle popisu, který jsem citoval, je dobré mít pevné boty, ale není to žádná hrůza. V každém případě lézt tam za mokra asi není dobrý nápad, hodně to klouže.
Re: Přejezd Velebitu
10. 04. 2022 11:49
Jeskyně je na úpatí a podle fotek snadno přístupná. Čelovku s sebou.
[mapy.cz]
Re: Přejezd Velebitu
15. 04. 2022 18:40
Tak dnes projeto celkem v pohodě s nízkým sedanem. Spíš než o olejovou vanu jsem měl strach zda vydrží pneu.
Pokusili jsme se vyjít na Tulove Grede, ale když jsme museli šplhat po skalách a nakonec se objevily záchytné řetězy, vzdali jsme to. Na Zir už taky nezbyl čas.
Překvapila mě značka zakazující vjezd s dodatkovou tabulkou od 15.11. do 15.4. Ale na parkovišti Tulove Grede se ukázalo, že rozhodně nejsem jediný, kdo ho ignoroval.
Když jsme včera projížděli po dálnici, trochu mě vylekal sníh na vrcholech, ale to byly jiné, vyšší vrcholy.
Re: Přejezd Velebitu
26. 05. 2022 23:30
Dnes jsme projeli od Sv.Roku na druhou stranu. Asfalt nuda, šotolina to nahradila. Šotolinových cest jsem si užil dost na Hvaru, i hodně špatných, ale toto? Dle videí měl být jemný makadam. Místy volně ležící šutry velikosti dvou pěstí až kilovky mouky. Objížděl jsem dokonce blok velikosti staré televize. V některých úsecích trčící velké šutry nebo koryta. Párkrát jsem si škrtl, mám dost nízko, je to úděl P407. Střídal jsem jedničku s dvojkou, rychlost od desíti po dvacetpět. Rychleji to fakt nešlo. Ale vyváženo nádhernými výhledy. Pravděpodobně cesta vypláchnutá lijáky či silnými dešti. Auto mám zaprâšené jako by stálo rok v cementárně. K pueblu Apačů se nedalo dojet, musel jsem couvat, před horizontem šutry jako kráva, při chůzi bylo třeba se koukat, kam šlápnout, jinak kotník v háji. Cesta se opravuje, v některý částech je.nový makadam. Zaparkoval jsem vedle odstaveného válce a došli jsme to pěšky. Jinak hezké místo.
avatar Re: Přejezd Velebitu
27. 05. 2022 12:15
... dvoukvitek ... škoda, že Ti nevyšel čas na ten ZIR ... na tu skálu u odmoriště ZIR (na A1) se dá bez problému vyjít po chodníku ... viděl jsem na FB fotoseriál i s těmi úžasnými rozhledy ... známá tam vyšla i se psy ...

Michale, nic ve zlým ... mám jen dotaz, co by se stalo, kdyby prdla vana ?

smileys with beer
Re: Přejezd Velebitu
27. 05. 2022 17:07
Bessy. Co by. Hodil by to ze skály. Takových aut tam už je.thumbs up smiley
avatar Re: Přejezd Velebitu
27. 05. 2022 20:33
O jednoho Frantíka míň ,nebo víc grinning smiley Jinak je ubytován v Drašnici u Damira a jde k Puntin na jídlo Dobar tek Michale a Lenko

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 132
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.