Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přejezd Velebitu

Autor ferry 
avatar Re: Přejezd Velebitu
16. 07. 2019 10:45
asi před 5 lety jsem tudy projel bez jakýchkoliv problémů s ix 20
Re: Přejezd Velebitu
16. 07. 2019 12:54
já jel vloni a několikrát předtím. Z praxe ti řeknu, že se to bude dát projet bez velkých problémů. Jen si místy vyber vhodnou stopu ať při nižším voze nechytneš vanu. Bývá tam jen pár míst, které jsou trochu vypískované vodou po velkých deštích. Jinat se toho neboj.
Re: Přejezd Velebitu
17. 07. 2019 08:11
Pánové Velebity jsou pro mne hozená rukavice. Pořád není čas ji zvednout. Který směr je lepší - od moře a nebo z pevniny?
Zdraví Mirek
avatar Re: Přejezd Velebitu
18. 07. 2019 08:50
já sjel před tunelem Sv.rok a vyjel myslím že v Jasenici. Celé jsem to absolvoval cestou tam první den. Je pěkný výhled jak do vnitrozemí - je tam i dřevěná vyhlídka při cestě nahoru - tak na velké kezero směrem k moři.. Pokud se potkáš s autem v kopci, i když jsi na polnačce, na většině trasy se v poho vyhneš.Na vymoly ale dávej bacha. Trasa není tak špatná jak se zdá, neměj strach, u nás jsou okresky i horší. Pozornost je však na místě.
Re: Přejezd Velebitu
20. 07. 2019 06:51
Grizzly - ty jsi na Majstorskou cestu najel z odpočívadla Marune, nadjel jsi ústí tunelu a potom jsi jel dolů kolem té samoty do Jaslenice. Na mapě je vidět rozdíl v kvalitě silnice - Majstorská cesta a ta "lesní pěšina" jsou obě šotolinové? Mirek
jo
Re: Přejezd Velebitu
20. 07. 2019 08:39
grizzly i mjlh:

Máte místopis nějak pomotaný: Jasenice je ve směru na jih za tunelem, z Marune nejde vyjet nahoru nad tunel. Alespoň mapy to tak ukazují...
avatar Re: Přejezd Velebitu
20. 07. 2019 15:33
jo
Re: Přejezd Velebitu
20. 07. 2019 15:52
Grizzly: ano, tak to jde.
Krásné hodinové video s přejezdu Velebitu je na př. zde: [www.youtube.com]
Natočeno v reálném čase z Obrovace od řeky Zrmarnji.
med
Re: Přejezd Velebitu
20. 07. 2019 22:32
Krátká zpráva z aktuálního přejezdu Velebit - Mali Alan:
pátek 19.7. dopoledne - cestou domu s naloženým autem.
Cesta dle mapy viz předpředchozí příspěvek od Grizzly, resketive dle youtube - viz předchozí příspěvek (jen jsme nejel z Obrovace, ale po silnici D54 od Maslenice.
Od odbočky z D54 na vesnici Modrici to byla klikatá asfaltka, kde jsem se v pohodě vyhnul i s malým náklaďákem - nad portál tunelu Sv.Rok to bylo asi 9km za cca 14 minut (bod č.2 na mapě).
Tam končí asfalt a začíná šotolina (+končí google street view). Cestou nahoru je občas nějaký kamen a občas vymleté korýtka od vody. Občas prohrábne kolo. Dost se práší - auto vzadu celé bílé. Ale v pohodě se jde vyhnout s protijedoucím autem. Krásné výhledy na moře. V sedle Vrhprag se trochu změní ráz krajiny - končí výhledy na moře, přibudou stromy a tráva. Pozor odbočka na vrh Alanac (1071m n.m) je podle mě pro auta (i SUV) nesjízdná. A pešky jsme tam nebyli.
Jinak po šotolině, která končí tam, kde na mapy.cz začíná žlutě silnice 5166 (+ začíná tam i asfalt a goole street view) je to cca 20km (od portálu tunelu Sv.Rok). Jel jsem to asi 70 minut, ale v tom byli tři zastávky na kochačku (každá cca? 10 minut).
Kterým směrem to jet je asi jedno. Záleží na tom jestli to spojíte s cesto do / z Chorvatsko (popřípadě si uděláte výlet z blízké destinace). Cesta od moře mi přišla kratší a strmější, sjezd do vnitrozemí je více lesem, delší a tudíž méně strmější. Nahoře na kopci jsou značené turistké trasy. Dá se tam i něco pochodit, ale to jsme neměli v plánu (snad někdy jindy). Jinak dle mě je to pěkně sjízdné i na horském kole. Ale bohužel na to nebyl také čas - kolo si hovělo složené v kufru.
avatar
mdr
Re: Přejezd Velebitu
21. 07. 2019 18:54
V sedle Mali Alan je prý i nabíječka pro elektromobily.
Re: Přejezd Velebitu
22. 07. 2019 07:24
Jo - já jsem si Grizzliho popis " já sjel před tunelem Sv.rok a vyjel myslím že v Jasenici" vyložil tak, že jel od moře nahoru k tunelu a tam sjel. Na mapě je vidět "lesní pěšina", která vede zpět k pobřeží. Vlastní Majstorská cesta pokračuje do hor. Čili místopis není pomotaný.Mirek
jo
Re: Přejezd Velebitu
22. 07. 2019 14:44
mjlh napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jo - já jsem si Grizzliho popis " já sjel před
> tunelem Sv.rok a vyjel myslím že v Jasenici"

Ano, přesně tak jsem to chápal i já. Nemá význam dělat rozbor větný. Definice "před tunelem" evokuje polohu člověka stojícího před tunelem. A to by se musel asi z Marune vracet dolů. V tomto případě odbočoval za Maslenickým mostem do Jasenice a tunel byl ještě daleko a vysoko...

Osobní poznámka ke zkrachovalému hotelu na Marune: my říkáme, že nevyšel podnikatelský záměr. Je to škoda. Možná, že místo bylo vymyšleno strategicky správně (pro možnost výstupu/výjezdu na Mali Alan), ale odtamtud se nelze napojit na Majstorskou cestu. Cesta přes lom je asi neschůdná pro osobní auto. Také se možná počítalo s odpočinkem turistů v polovině cesty do Dubrovníku. Ale stavba dálnice až na jih se nějak opozdila...

> do hor. Čili místopis není pomotaný.Mirek

Místopis opravdu pomotaný není, je pomotaný popis trasy.
Re: Přejezd Velebitu
22. 07. 2019 14:49
Spýtam sa nebojíte sa defektu? :-) Či kto sa bojí nesmie ísť do lesa? :-)
Re: Přejezd Velebitu
22. 07. 2019 16:43
Kdo se bojí, má rezervní kolo. Bez rezervy bych tam nejel.
avatar Re: Přejezd Velebitu
22. 07. 2019 21:09
.... definice "před tunelem" je vysvětlena v následující větě, když píší "cestou tam" ...... ale to je nyní nepodstatné. Podstatné je co dodám nyní. KDO PŘEJEDE VELEBIT, BUDE SI MUSET UMEJT AUTO !!!!! thumbs up smiley
Re: Přejezd Velebitu
23. 07. 2019 15:14
To potvrzuji. Jel jsem to před lety Renaultem Espace Grand III cestou "tam" jako Grizzly, jen jsem nejel po dálnici, takže v obci Sveti Rok doprava, podjet dálnici a za tunelem jsem pokračoval na Obrovac. A do první myčky.
Re: Přejezd Velebitu
25. 07. 2019 22:47
Tak na Makarské je spousta "umývacích boxů" samoobslužného charakteru .)
Re: Přejezd Velebitu
28. 07. 2019 21:38
Hlásím úspěšný přejezd.
Jel jsem směrem od moře, projel jsem to celé a na dálnici se vrátil až za kopcem. Cesta je vyspravená, je vidět nový urovnaný štěrk, nikde žádné velké díry nebo kameny. Mám Roomstera a neměl jsem nejmenší problém. Kolo jsem protočil jen jednou a tak málo, že ani uzávěrka nestihla zasáhnout. Běžně se dalo jet na dvojku 20km/h. Jen na pár místech se musí pomaleji. Byl tam docela provoz. Potkal jsem tak dvacet aut.
Když bych se chtěl podívat jenom na indiánské hroby a Tulove Grede, tak bych jel od moře a nahoře to otočil a vrátil se. Dál v lese už stejně není nic vidět a jsou to kilometry štěrku navíc.
Tulove Grede a celé okolí jsou fascinující. Určitě se sem vrátím. Tentokrát jsme to okoukli jenom tak nahrubo, protože jeden člen výpravy měl zranění na noze a nebyl na chůzi v terénu použitelný.
Nabíječka elektromobilů tam fakt byla. Chtěl bych vidět toho exota co to vymyslel. Píšu byla, protože je tam z ní už jenom dřevěná rám, svorkovnice a pár drátů. Elektronika se asi někomu hodila smiling smiley

PS: Auto se oprášilo po jízdou po dálnici, zase tak hrozně zaflákané nebylo.
Re: Přejezd Velebitu
23. 10. 2020 22:51
Narazil jsm na pěkné videa z přejezdu.

[www.youtube.com]

[www.youtube.com]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Mirus (23. 10. 2020 22:53).
Re: Přejezd Velebitu
03. 02. 2021 17:30
Ahojte! Mate niekto mapu s nakresom tohto prejazdu Velebitu? A ciste nahodou aj mapu prejazdu pohoria Dinar z BiH do HR. Vdakaa
Re: Přejezd Velebitu
03. 02. 2021 21:20
Na seznamáckých mapách je to krásně vidět.
[mapy.cz]
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 10:14
Chtěl jsem loni na Velikonoce, nedopadlo. Chtěl bych letos na Velikonoce, asi opět nedopadne. Chci přidat pueblo a zajet pod Maslenický most.
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 13:06
Zajímavé je, že na seznam mapách je ta cesta oranžově a vypadá jako normální silnice, označena jako D547, jsou tam v okolí i cesty označeny jen bíle (cesty ještě nižší třídy?). Předpokládám, že ta D547 není normální asfaltová silnice. Zajímavé je, ža na google mapách ta D547 vůbec není... Na seznam mapách je D547 označena stejnou tloušťkou a stejnou barvou jako např. D54 Maslenica-Obrovac (známe, normální asfaltová cesta).
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 15:17
Tady je to názorně.
[www.youtube.com]
avatar Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 18:51
S tím barevným značením cest se člověk nemůže řídit.Již jsem na to několikrát doplatil.Na Balkáně se na to raději nespoléhat.

MirekŠi
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 19:44
Kdysi se dalo pri vyjezdu z tunelu sv. Rok
Podjet dalnici a chytre se napojit na majstr. Cestu
Nad tunelem a jet se pidivat na místa nataceni...
Coz je takovy maly přejezd....)))
A zase zpatky na dalnici...
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 19:47
Tem skalam co vidime a kde se tocil vinetou se rika tulove grede....
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 20:55
D547 je na mapy.cz značená dost odvážně, přes hřeben je 18 km dlouhý kamenitý úsek, cca mezi 44.2553678N, 15.6468028E a 44.3194456N, 15.6473500E, pokud jsem místa dobře na mapě odhadl. Před pár lety jsme to ale prohlíželi s Němci v nějakém ADAC autoatlasu, a bylo to také značeno jako normální silnice 3. třídy. Ty bílé cesty okolo jsou všelijaké lesní cesty.
Re: Přejezd Velebitu
04. 02. 2021 22:28
Asfalt končí hned za nadjezdem přes dálnici. Dál už je to jenom šotolina. Cesta úzká na jedno auto.
Re: Přejezd Velebitu
05. 02. 2021 06:31
Pěkné, zajímavé, ale pro nás již moc dobrodružné. Pěkné výhledy (taky z přejezdu Velebitu, ať jsme u tématu) jsou na silnici č. D25 z Gospiće do Karlobagu. Pěkný výhled na ostrov Pag. A je to po normální silnici. [www.rajce.net]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil MartinR (05. 02. 2021 06:34).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 23
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.