Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise

Autor Radomír 
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
01. 06. 2015 18:49
Tady je trochu disproporce: auto je do 3,5 tuny, takže dálniční známka je stejná, jako na osobák, ale je-li N1, už musí mít ekoznámku, aby se mohlo přiblížit k Vídni... přitom nezamořuje víc, než ve verzi osobáku... nojo, co už...
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
01. 06. 2015 20:21
O důvod více vyhnout se rakousům, neboť tohle je můj případ. Nerad bych podporoval nelogičnost v tom, že moje osobní auto, ač ve verzi N1 by zcela jistě nezamořovalo okolí více, než klasické N1 vozidlo. Člověk se vyhýbá Slovinsku kvůli známce a teď ještě Rakousku kvůli auta, hokejovou terminologií ,,Taaaak urcite" ale beze mě..... Naštěstí už 3 roky jezdíme přes Maďarsko. Mám neblahé tušení, že kvůli paskvilu se museli radit s někým od nás, jinak tomu nerozumím.
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
01. 06. 2015 21:36
no tak uz si eko taky musim poridit, neporadite nekdo spolehlive misto na vyrizeni kolem Cerneho Mostu v Praze ci Mlade Bolky - predem dik za tip
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
01. 06. 2015 22:30
Na Černém Mostě v zóně SIKO, aspoň tady to píšou.
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
02. 06. 2015 08:35
Na Čerňáku je napravo vedle Siko koupelny STK. Tam je možno to vyřídit. Zrovna minulý týden jsem tam byl kvůli STK. Jezdím tam rád, jsou tam rozumní lidé. A hezké kočky ma přepážcegrinning smiley
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
02. 06. 2015 09:16
dik za info :-)
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
02. 06. 2015 09:26
za chvilku bude mít každej 3x na okně euro 4? Praha to taky zavede časem.....
děsná birokracie

_______________________________________________________
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
02. 06. 2015 17:32
okno mam velky tam se jich vejde hodne grinning smiley
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 15:45
Štír: souhlasím s tebou okno jak výloha jen at vymýšlejí. grinning smiley
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 18:59
Ttom mi poslal oznámení hornorakouské hospodářské komory o zákazu jízdy vozidel kategorie N a N1 v okolí Lince, takže by to mohlo zajímat všechny, kdo tudy jezdí. Pořídil jsem stručný překlad FAQ, je ke stažení zde. Záležitosti, které si mohou vyřídit provozovatelé aut registrovaných v Rakousku a jsou pro naše nedostupné, jsem zkrátil nebo vynechal.
Můžete si to přečíst i v o málo delším originálu.
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 20:37
Tuto hloupost nemohu stále nějak přežvýkat.... Moc bych si přál, aby byla i podobná, rádoby protiakce na českém území a pokud možno v místech, kde pravidelně zajíždí i AT občané a jejich vozidla. Jednou má vůz nějaký TP, který je brán jako rodné číslo vozidla a je v něm uvedeno vše podstatné, nač to potvrzovat nějakou plaketou? Totální nesmysl a buzerace. Za pár let bude problém přejet Rakousko vozem, aby člověk nepotřeboval asistenci dopravního experta, právního zástupce a kus štěstí. Ten jejich nesmysl bych pochopil pro místní, nebo dopravce se skutečnými nákladními vozy, ale pro někoho s verzí osobního vozu N1, kdo tudy jede 1 x ročně NA a Z dovolené mi to přijde jako velice nešťastné řešení.
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 21:03
TOTTI
napsal jsi to naprosto přesně a příliš slušně...cool smiley
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 21:47
rozumim - li tomu dobre tak s ekoznamkou s N vozem k Linci muzu ne ?
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 21:55
Ano, s plaketou můžeš, pokud nebude černá. Tedy aspoň letos od července.
Od Nového roku 2016 tudy můžeš s plaketou, pokud nebude černá ani červená.
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
03. 06. 2015 22:32
OK dik, mam Euro 5 takze bude modra ...
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 09:14
poridil jsem si taky vypalne alias ekoplaketu ... kdo si mysli, ze to prejede pres madarkos, tak snad jen mimo dalnici.. Dalnice je od letoska pro N1 2x tak drazsi nez pro osobak - zrejme to asi tezko bud enekdo kontrolovat, ale precijenom ...
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 09:34
Citaci
Peter1 napsal(a):
...za chvilku bude mít každej 3x na okně euro 4? Praha to taky zavede časem...

Naše ekonálepky na předním okně se uznávají i v Německu, zrovna tak v případech omezení vjezdu vozidel na základě ekonálepky se bude uznávat i ekonálepka z Německa.
Jen rakouská musí být jiná - a nelze ji nahradit jinou ekonálepkou.
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 09:51
Mně spíš hlava nebere že když jedu na technickou tak zárověň musím mít emise to znamená že to auto musí splňovat nějakou normu pokud ano může dál do provozu. Pokud by je nesplňovalo do provozu nesmí. Prostě jednoduchá záležitost. To že se zpřísní norma množství škodlivin ve výfukovejch plynech by se nemělo aplikovat takhle zpětně.
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 13:54
To máš určitě pravdu, nicméně po silnicích jezdí ještě mnoho starších vozidel, která "je třeba" vyřadit z provozu. Přinejmenším v oblastech s hustým provozem jde o jeden z významných přispěvatelů do smogu při horších rozptylových podmínkách.
Přímý zákaz provozovat vozidlo, které jinak vyhovělo při technické, a jehož emise odpovídají klasifikaci vyznačené ve velkém techničáku, by byl okamžitě napadený jako diskriminační a začalo by pátrání po tom, která automobilka kterému poslanci co slíbila za to, že se v Rakousku budou lépe prodávat nová auta.
Ale, když se to udělá postupně vyloučením těchto vozidel z prostoru se značně znečištěným ovzduším, přimějí provozovatele jezdit jen tudy, kudy dovoluje nálepka, je značně vysoká šance, že provozovatel se vozidla zbaví a zakoupí nové, zelené, ekologické... Zvlášť, je-li známo, že za půl roku to nepůjde ani tudy...
Ano, je tam od každého něco, nicméně nějaké možnosti řešení, třeba i přechodných, k dispozici jsou.

Co mi vadí je další nejednotnost emisních plaket - kdo jezdí Evropou, bude mít brzy potíže s výhledem z místa řidiče. Naproti tomu - za českou ani německou plaketu o čistotě výfukových plynů neutrží Rakousko ani floka...
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 19:32
A všechny tyhle nesmyly s placením za známky, placením ekovýpalného a td. je důkazem toho, že jde jen a pouze o peníze a nikoliv o skutečnou ekologii. thumbs down
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 21:11
jasně, že ekologie nikoho nezajímá......daně z pohonných hmot už přestávají stačitangry smiley Nicméně k tématu....po 14ti dnech jsem plaketu obdržel i s rakouským protokolem a už ji mám vylepenou. Na STK mi doporučili mít ten protokol u sebe, má s tím někdo zkušenost, zda vyžadují i ten protokol??
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 21:23
Tak to je pro mě další novinka, že i vMaďarsku začínají trestat vlastniky osobních vozů, přestavěných na verzi N1. No, bude to risk, ale nemíním platit jednou tolik jen kvůli N1.
Spíše se budu snažit změnit svou kategorii zpět na ,,osobní" a dle dostupných informací to v případě oktávie kombi jde a celá sranda vyjde na cca 1.300 kč.

JiVi napsal(a):
-------------------------------------------------------
> poridil jsem si taky vypalne alias ekoplaketu ...
> kdo si mysli, ze to prejede pres madarkos, tak
> snad jen mimo dalnici.. Dalnice je od letoska pro
> N1 2x tak drazsi nez pro osobak - zrejme to asi
> tezko bud enekdo kontrolovat, ale precijenom ...
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 21:34
Zkušenost nemám, ale na protokol bych se krásně vy... kopii TP dostali rakušáci od nás tak ať si to najdou ve svý databázi když budou mít tu potřebu... povinnost je mít vylepenou plaketu ekovýpalného tečka.

TOTTI taky to budu dělat ale u mně ta sranda bude minimálně za 3000,-



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (04. 06. 2015 21:43).
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
04. 06. 2015 22:30
K emisní plaketě skutečně není třeba vozit další potvrzení, je v ní vyznačený přece i konec VINu, a to přímo v Rakousku.
Změna 2014 spolkového zákona list II., č. 272/2014 umožnila vyznačit na plaketu posledních 6 číslic z VINu i rukopisně, protože děrování je často nespolehlivé z důvodu rychlého opotřebení jehel děrovacích strojů, jejichž neustálé opravy celý proces příliš prodražují.

Ještě drobnost: ve spolkové zemi Burgenland (Hradsko - na východě Rakouska, zhruba od dálnice A2 až po hranice s Maďarskem a Slovenskem) se letos vztahuje úplný zákaz jízdy po všech silnicích na vozidla kategorií N a N1 vyrobená do roku 1996 včetně. Původně to začalo ročníkem 1992 (platilo v roce 2008, rok výroby vozidla se posunuje, jen pomaleji, než kalendář).
Tento zákaz se vztahuje i na část dálnice A2, která Burgenlandem prochází v úseku km 95 Pinggau až km 111 Lafnitztal, dále A3 za výjezdem 13 Pottendorf, většina délky S3 a S31 a dálnic A4 od výjezdu 36 Bruck/Leitha-Ost, a celá A6 na Bratislavu, a na všechny B a L silnice v této spolkové zemi.

K tomu papíru, co se hodí vozit s sebou, netýká se to ekoplakety: pokud jste někdo převodem odtud do Rakouska platili pokutu, doporučuje se vozit s sebou nejméně jeden rok od zaplacení kopii potvrzení o převodu pro případ nejasností při případné kontrole. Ale to jsme už řešili ve vláknu o pokutách.
Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
19. 07. 2016 21:48
Zdravím všechny, a mám dotaz. Teď řeším kamarádovo Passat s tím že kvuli odpočtu tam má N1. Jedeme za necelý měsíc a v Praze mu řekli že dodání známky neví jestli stihnout. Pročítal jsem OAMTC ale německy moc neumím ale nějak nechápu jestli se ta známka dá koupit na místě a nebo jestli se nejdříve musí zaslat kopie TP a pak vyzvednout. Budeme Rakousko projíždět v ranních hodinách a tak kolem 8h ranní budeme někde u Grazu takže nás napadlo to koupit až tam a to hlavně pro cestu zpět. Nemá s tím někdo zkušenost jestli se to teda dá koupit normálně na jejich STK a co je vše k tomu potřeba za doklady?
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
19. 07. 2016 22:54
Tos asi moc pozorně nečetl: v Rakousku Ti žádná STK tu známku neprodá, protože auto je registrované v jiné zemi a v té to musí zprostředkovat některá ze smluvních stanic STK, tedy u nás.
A nejspíš bys mohl mít potíže, kdyby Tě naprášili, že máš v zahraničí velký techničák s sebou: kdy smí auto s originálem velkého techničáku přejet hranice, to řeší jiné předpisy a zakoupení IG-Luft plakety v nich rozhodně není.
Tak zkus jinou STK, kde to do těch 14 dnů stihnou.
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
20. 07. 2016 08:15
Většinou to trvá az tři týdny. Bohužel do Rakouska to odesílají na potvrzení. Do Německa je na počkání. Jaka je vyšetření pokuty když to auto nemá?
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
20. 07. 2016 10:56
Ve Štýrsku si vozidel do 7,5 tuny nevšímají.
V Horních Rakousích platí povinnost nálepky (od roku 2015 změna - letos už pro všechna vozidla kat. N, nejen nad 3,5 t, jak je uvedeno v mapce) na dálnicích A1 kolem Lince v úseku 155A1 Enns-Steyr až 175A1 Knoten Haid, a na A7 až po km 4A7 Salzburger Straße. Tady to ale můžeš objíždět po ostatních silnicích, pro ně se tu nálepka nevyžaduje.
V Burgenlandu (m.j. i km 96 až km 110 A2, půl cesty po A4, půl cesty po S4 a celá S31) není nálepka nutná: jestli nepojedeš ničím kategorie N starším, než z roku 1996, tak si Tě taky nikdo nebude všímat.
Tady si stáhni a nazvětšuj mapku.
Znamená to tedy letos jen tolik, že IG-L známku nezbytně nepotřebuješ, jen máš zakázanou Vídeň a okolí (modrá plocha až k hranici se Slovenskem), jinde na Tebe nemůžou.
Čili, jestli IG-L známku nemáš:
- od Znojma po A22 od Stockerau už můžeš jen k výjezdu Korneuburg - West a odtud jen na Brno po S1 - vše od S1 a S2 směrem k centru Vídně je zakázané pásmo, je tedy nesmysl tudy jezdit.
- od Hevlína, Mikulova nebo Břeclavi (po B6 nebo A5) můžeš zase jen k S1 a po ní pouze na Korneuburg - West a pryč od Vídně; na druhou stranu po S1 nesmíš už od Eibesbrunnu směrem k S2 - A23 a vlastně nikam.
Ale:
- od Stockerau můžeš po S5 na západ a odbočit po B19 směr Tulln a té B19 se držet až k A1 a hned na Knoten Steinhäusl ji opustit po A21 až k výjezdu 15A21 Alland (výjezdem 17A21 Mayerling si totiž zcela jistý nejsem, jestli už nespadá do modré zóny) a dál po B210 k dálnici A2.
- V podstatě stejná objížďka Vídně platí i při příjezdu od St. Pölten.

EDIT1: odstraněna výjimka platná do 30.6.2016
EDIT2: jestli to tu pořád někomu nestačí, oznamuji, že do budoucna sem dopíšu případné změny a novinky, ale potřetí to celé opakovat nebudu. Tím myslím například informaci o tom, jak si plaketu obstarat. Je v tomto vláknu už dříve, a to česky případně slovensky. Takže nějaká výmluva, že "nerozumím po rakousky", znamená jen tolik, že se tu někdo ani nesnažil hledat.
EDIT3: oprava překlepu a aktualizace ročníku v Burgenlandu.




Upraveno 3krát. Naposledy upravil Hill (21. 07. 2016 13:25).
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
20. 07. 2016 11:06
Děkuji Hille za vyčerpávající a perfektní souhrn trasy. Díky J
avatar Re: Rakousko zdražuje dálniční známky, omezí rychlost i emise
20. 07. 2016 12:00
Ještě jsi chtěl znát výši pokuty, pokud Tě chytí v zakázané zóně: když to napíšu, jak by to řekli v jisté televizi, tak pokuta činí 2180,- €.
Mezi námi: jde ale o horní hranici, obvykle se první pokuta pohybuje v rámci tzv. Organmandatu, t.j. do 365,-€, to je maximum, co můžeš dostat na silnici v tzv. anonymním řízení, tedy se záznamem u nich, ale bez hlášení domů. Teprve, když tě takto chytí podruhé do roku za stejný průseur, a nedoložíš, že je to déle, než 12 měsíců, od zaplacení, už je to na předvolání a výše pokuty už se začne pohybovat výrazně výše, a na domácí inspektorát jde požadavek na bodovaný záznam. Jak moc přísný bude, to záleží na úředníkovi, jestli Tě bude brát za bloudícího, kterému nezbylo, než vjet do IG-L zóny (mimochodem není nikde u silnic vyznačená!), či za nedisciplinovaného řidiče, který odmítá platit za další nálepku. I proto se doklad o placení pokuty v Rakousku doporučuje vozit nejméně 12 měsíců s sebou.
Jakou cestou to hlášení o body řeší, netuším, a je mi to jedno. Kdekoli po Evropě (a to i u nás) koukám jednoduše nedráždit, ať si policajti odchytí někoho vhodnějšího.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 158
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.