Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 17:26
Ok ,znám dost vášnivých cyklistů co jezdí i v zimě a vím,že mají jiné galusky na zimu.
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 17:31
Když vzpomenu na mojí dovolenou v Chorvatsku v roce 2007, což byl první týden v září, myslím že od 4 do 11, tak cestou tam přes noc lilo jak z konve, tam (Istrie) zima, 16°C, jen poslední asi 3 dny lépe (v den odjezdu nejlépe angry smiley) a cestou zpět jsme v Alpách při teplotě 5°C hrály koulovanou sněhem, který zbyl u silnic zřejmě od pluhu. Takže je také důležité, v jakém období se jede. Teď koncem léta a při předpovědi počasí bych se opravdu nebál na zimákách jet a to jak z důvodu bezpečnosti tak z důvodů legislativy, což byl hlavní dotaz tohoto tématu.
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 17:52
já pamatuju že tu někdo psal asi před 5 lety, že jel domů z Makarské riviery začátkem řijna.. před odjezdem se koupali moře i vzduch přes 20°C...ale při cestě zpět přes plitvice je chytla sněhová bouře a museli čekat na pluh eye popping smiley
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 18:00
Tomáš539 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...Je to trochu přehnané, ale stejně jako nechci,
> aby v zimě jelo zamnou auto s letníma gumama, tak
> nechci v létě na rozpálené silnici potkat auto na zimních.
> Prostě to je blbost.
> [www.ibesip.cz]

Zajímavý test, ojetá zimní Michelin má až na nepatrné rozdíly stejné parametry jako 3mm letní Barumka. Tak se skus zamyslet kolik potkáš cestou na Jadran aut na takových Barumkách a kolik "dojížděčů" na zimních...
Že je nová letní guma v létě nejlepší, o tom nikdo nepochybuje.
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 18:11
JAVI napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Chci se zeptat, prý v Rakousku se nesmí jezdit
> přes léto na zimních pneu???? Nevíte někdo..???
> Mám na zadku 4mm zimní Barum Polaris 2, tak nevím,
> zda to musím do Chorvatska v neděli jedeme, nechat
> přezout...??? Je to na Oktávce.......nechce se mi
> vrážet další prachy do gum, myslel jsem si, že to
> do zimního období dojedu........
> Díj JAVI
---------------------------------------------------------------------------------------------
JAVI, když založil toto téma, tak se pouze ptal jestli zimní může mít v létě v Rakousku.
Příspěvků hodně, ale nikdo mu vlastně ještě neodpověděl.
ZIMNÍ PNEU V LĚTĚ NEJSOU V RAKOUSKU ZAKÁZANÝ

Povinná zimní výbava v Rakousku: v období od 1. listopadu do 15. dubna smějí řidiči osobních vozidel, dodávkových automobilů a lehkých nákladních automobilů s nejvyšší celkovou přípustnou hmotností nepřesahující 3 500 kg za zimních provozních podmínek použít vozidlo pouze tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou. t.j. mají na všech kolech namontovány zimní pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech hnací nápravy. Sněhové řetězy jsou jako alternativa povoleny pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem a pokud jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky.

Minimální hloubka vzorku na letních pneumatikách v Rakousku je 1,6 mm, na zimních pneumatiká musí být alepsoň 4 mm (na diagonálních pneumatikách 5mm).
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 18:58
Zajímavé by ještě bylo, jak by se postavila pojišťovna k tomu, když by na autě byly při havárii zimní gumy. Myslím, že dnes pojišťovny hledají kdejakou skulinu, proč neplnit.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 20:39
ja neviem, z niektorých príspevkov mi vychádza, že by vlastne nemuseli ani vyrábať letné pneu. moj názor Letné v Lete a Zimné v Zime.
thumbs up
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 20:59
Tomáš539 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> JAVI napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Chci se zeptat, prý v Rakousku se nesmí jezdit
> > přes léto na zimních pneu???? Nevíte někdo..???
> > Mám na zadku 4mm zimní Barum Polaris 2, tak
> nevím,
> > zda to musím do Chorvatska v neděli jedeme,
> nechat
> > přezout...??? Je to na Oktávce.......nechce se
> mi
> > vrážet další prachy do gum, myslel jsem si, že
> to
> > do zimního období dojedu........
> > Díj JAVI
> --------------------------------------------------
> -------------------------------------------
> JAVI, když založil toto téma, tak se pouze ptal
> jestli zimní může mít v létě v Rakousku.
> Příspěvků hodně, ale nikdo mu vlastně ještě
> neodpověděl.
> ZIMNÍ PNEU V LĚTĚ NEJSOU V RAKOUSKU ZAKÁZANÝ
>
> Povinná zimní výbava v Rakousku: v období od 1.
> listopadu do 15. dubna smějí řidiči osobních
> vozidel, dodávkových automobilů a lehkých
> nákladních automobilů s nejvyšší celkovou
> přípustnou hmotností nepřesahující 3 500 kg za
> zimních provozních podmínek použít vozidlo pouze
> tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou.
> t.j. mají na všech kolech namontovány zimní
> pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech
> hnací nápravy. Sněhové řetězy jsou jako
> alternativa povoleny pouze v případě, že povrch
> vozovky je pokryt souvislou nebo jen nepatrně
> narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem a pokud
> jejich použitím nedojde k poškození povrchu
> vozovky.
>
> Minimální hloubka vzorku na letních pneumatikách v
> Rakousku je 1,6 mm, na zimních pneumatiká musí být
> alepsoň 4 mm (na diagonálních pneumatikách 5mm).


A teď se tedy nabízí otázka. Když pojedu tedy na zimních v létě, musí mít min. 4 mm? Nebo jen v období od 1. listopadu do 15. dubna.
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 21:21
S jistotou vím, že v Čechách může mít zimní pneu v létě minimálně 1,6 mm.
Ale dle toho rakouského zákona se to dá opravdu vyložit tak, že 4 mm je minimální hloubka zimní pneumatiky při jejím použití bez ohledu na roční období.
Tohle opravdu nevím jak to je.Třeba se zde najde někdo, kdo to ví s jistotou.
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 08:27
... JAVI ...
blahopřeji ... dobře rozjeté téma ...
ještě bych něco chtěl dodat k těm elektronickým brzdám ... grinning smiley
smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 09:53
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 10:20
Pravda je, že vzorek pod 4 mm na zimních gumách obutých i v létě se toleruje snad jen u nás. A kdo si troufnete přesvědčovat rakouského nebo německého policajta, že i tohle spadá do vídeňských dohod, zvlášť, když víte, že nespadá...
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 17:21
Já tedy vím, že na zimních pneu bych se rozhodně bál v létě jezdit a vůbec si už neumím představit, že bych jel takto na dovolenou. Letos jsem nějak neměl pořád čas a přezouval jsem dost pozdě, cca v polovině května. V práci jezdím služební Dacii Logan, soukromě jezdím Fordem Focus Combi 1.6 (starší kousek, r.v.2000). A na obou autech jsem si letos vyzkoušel, jak neskutečně ty zimní pneu po dešti kloužou. Až mě to docela překvapilo, v obou případech bylo krátce po dešti. Poprvé jsem si málem rozbil hubu (a auto), to bylo se služební Dacií, naštěstí jezdím přeci jen dost opatrně. U mého Focuse jsem si vyzkoušel to samé, chovalo se to přibližně stejně, krátce po dešti a klouzalo to dost slušně.

Překvapilo mě to proto, že jezdím mnoho let a nějak jsem si toho nikdy nevšiml. Pravda ale je, že jsem vždycky přezouval mnohem dříve, letos jsem to mimořádně nechal až tak dlouho. Určitě záleží na typu pneumatiky, na autě, typu povrchu silnice a mnoha dalších faktorech. Pro mě z toho ale jednoznačně vychází, že zimní pneu v létě jsou hazard.

** Petr **
Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 17:40
foco napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ja neviem, z niektorých príspevkov mi vychádza, že
> by vlastne nemuseli ani vyrábať letné pneu. moj
> názor Letné v Lete a Zimné v Zime.
> thumbs up

...........a do deště mokrý viď yawning smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 20:02
Proč ne dešťové? Pravda, ty umí jezdit i na suchu, ale ve vodě jsou lepší.
Na starém Swiftu jsem měl RainExpert od Uniroyalu. Sice jsou označené jako letní, ale zvládají i jaro a podzim. Na dálnici v kopci, když přišel šplách, jsem je ocenil. Auto je to lehoučké a na jiných letňákách si občas zaplavalo, s dešťovými vzorky nejen, že bylo citelně odolnější proti aquaplaningu, ale i zadní okno se zacákávalo pomaleji, zřejmě kvůli tomu, že většina vody šla do stran.
Až budou mít dost původní letňáky na novém Swiftu, zase půjdu do dešťáků. Letos bych je zrovna užil až haňba... teď pojedu na Pelješac na suchých letňákách. Ale, pravda, nový Swift je o dva metráky těžší, než byl starý...
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 20:50
PetrK napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... A na obou autech jsem
> si letos vyzkoušel, jak neskutečně ty zimní pneu
> po dešti kloužou. ...

Moc tomu teda nerozumím, ale vychází mi z toho jednoznačný závěr. Pokud bude v zimě pršet, což u nás není nic neobvyklého, tak na zimních pneumatikách rozhodně nikam nevyjíždět, protože jde o hubu ... angry smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 08. 2014 23:15
V zimě ať si prší, povinná výška dezénu min. 4 mm si s tím poradí. V létě je hůř - dojíždí se zimní, výška vzorku pod 3 mm...
avatar Re: Obuté pneu...??
23. 08. 2014 06:37
učitelka napsal(a):
-------------------------------------------------------
> PetrK napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > ... A na obou autech jsem
> > si letos vyzkoušel, jak neskutečně ty zimní
> pneu
> > po dešti kloužou. ...
>
> Moc tomu teda nerozumím, ale vychází mi z toho
> jednoznačný závěr. Pokud bude v zimě pršet, což u
> nás není nic neobvyklého, tak na zimních
> pneumatikách rozhodně nikam nevyjíždět, protože
> jde o hubu ... angry smiley

Opravdu tomu nerozumíš,protože je to jiná směs v zimě se zimní pneu chovají jak mají,jelikož proto je daná teplota,vlétě je to horší z důvodu vysoké teplota než na kterou je ta směs určena.

[www.rezulteo-pneumatiky.cz]
Úplná zabijačka jsou tzv.celoroční pneu...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkatoledo (23. 08. 2014 06:40).
avatar Re: Obuté pneu...??
23. 08. 2014 10:20
jirkotoledo,
díky za vysvětlení. Ale mohl bys ještě blíže upřesnit, jaká je ta hraniční teplota ? U nás v nížinách se občas v zimě stává, že prší a bývá 10-15oC. Nerada bych při jízdě byla nebezpečná pro ostatní. yawning smiley

Hille,
díky. smiling smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
23. 08. 2014 13:10
Citaci
jirkatoledo napsal(a):
Úplná zabijačka jsou tzv.celoroční pneu...

Souhlasím. Minulé auto jsem koupil obuté na Dunlop All-Season (původní majitel s ním jezdil jen po městě, přesněji po nejméně 26 městech srostlých dohromady a asi to tam nevadilo). Ale v horku se smekaly při rozjezdu na suchém asfaltu, aspoň, že to na nich brzdilo, v zimě ve sněhu se hrabaly, za deště jim nesvědčily zatáčky. Přizpůsobil jsem tomu práci nohou, nesnažím se trhat rekordy, ale také koukám nepřekážet, což je mimo město poněkud obtížné.
Jako první jsem na to dal zimní Supergripy a ten rozdíl, jak se to najednou drželo silnice, mě přiměl už ty celoroční zpátky neobouvat ani na léto, a to ani na dojetí. Nabídli mi ty dešťáky, co jsem o nich už psal, a nikdy jsem toho také nelitoval.
Re: Obuté pneu...??
23. 08. 2014 18:20
cao rosto to jsem byl ja a muzu rict bylo to husty
Re: Obuté pneu...??
24. 08. 2014 15:39
jirkatoledo napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Úplná zabijačka jsou tzv.celoroční pneu...


Koupil jsem auto z Německa obuté na all-seasons pneu GoodYear. V zimě to klouzalo trochu víc než na zimních, na zbytek roku OK. Když jsem pak auto přezul na Barum Brilantis, docela jsem vzpomínal.
Nevím kolik jsi toho na celoročních odjel, ale po 20k km bych to za zabíjačku určitě neoznačil. Pro někoho, kdo v zimě vyjede jenom občas na nákup do supermarketu a navíc když jsou mokré silnice, je to praktické řešení.
All-seasons pneu jsou prostě letní gumy, které výrobce označil jako zimní.

PS: do HR jsem na nich nejel
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 07:12
Pokud dojíždím, tak je to většinou min pro 4-5 sezónách v zimě. Nikdy se mi nepodařilo sjet vzorek v zimě. Jak zimní pneumatika stárne, tak zmiňovaná měkká směs tvrdne (je to s podivem, neb u chlapů to je úplně naopak, že?) yawning smiley. Vedu si celkem pečlivé záznamy o spotřebě a musím říct, že jsem nezjistil žádný rozdíl... Dříve žádné zimní obutí neexistovalo, je fakt, že když napadlo, tak to podle toho taky vypadalo. Ale jezdilo se... Jízda a řízení auta je hlavně o hlavě, nikoli o nářadí. Ale v každém případě, když už mám na auto, mám i na to ho na zimu přezout.
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 07:41
Když má na auto, má i na to ho přezout. To asi ano, ale je otázka zda je to praktické a ekonomické.
Například tchán má auto jako nutné zlo. Použije ho jednou za dva týdny na cestu z vesnice do města na nákup a k lékaři. Proč by proboha přezoval, když by jenom to přezutí stálo polovinu toho co dá ročně za benzín. Pro takové lidi je celoroční pneumatika požehnáním. Přesvědčil jsem ho, aby na to dal zimní pneu a v pohodě na nich jezdí celý rok. Dřív jezdil celý rok na letních. Současný stav je určitě bezpečnější.
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 08:55
Pánové blbý na těch zimákách jsou 2 věcy: mírné zvýšení spotřeby a horší přilnavost při aquaplaninku, nebo dobržďování. I když v našem milovaném chorvatsku na nich běžně jezdí (asi co do ceny, u nich jsou fakt levné.).
Třetí nepříjemnost, kterou nevím, zda tu někdo posoudí tak, jako já je, že si koupím zimní gumy a nevydrží mi prostě dvě sezóny, takže jsou v mém případě na rok, a to je neekonomické, což mi vadí.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (28. 08. 2014 09:00).
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 14:25
Já jen nechápu co s těma "gumama" děláte. Mám najeto 190tis km na jedny zimní/letní. Teď jedu druhou dvojičku...
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 15:02
a jaký máš... já mám taky dvojičku a dám na nich tak cca 120tis víc ne...
avatar Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 15:06
Dvojičku? Já na svoje auto potřebuji 4 gumy.spinning smiley sticking its tongue out

________________________________________________________________________________________________________________________________
Molunat 1986, Novigrad 1990, 4x Crekvenice 1991-1994, 10x Nerezine 1995-2005, Zlarin 1997, Žuljana 1998, Paklenica 2008, Pelješac Luka Dubrava 2011-2015, Fajana 2017, Crekvenica 2019, Lošinj Sveti Jakov 2020, Pag Šimuni 2023
Re: Obuté pneu...??
28. 08. 2014 15:47
Michelin/letní (bohužel už nevím jaký to byl typ) - ale byly celkem hlučné ve srovnání se zimníma. Barumky/zimní (taky už nevím co to bylo zač). Teď je nasazeno: Continental ContiPremiumContact 5/letní a zimní opět Barumky - Polaris 3...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Martin_77 (28. 08. 2014 15:55).
Re: Obuté pneu...??
31. 08. 2014 16:34
Pěkný (až neskutečný km) proběh. Na letních jsem nejvíc najel 60tis. (pirelli P6). Zimní vzhledem k mému podnikání kupuji jenom nokiany. Důvod: bezpečnost, fce a nenutnost nasazování řetězů. Ale daní je ten proběh. Nicméně koupil jsem jednou Br Blizzak a taky to nevydrží. Zvlᚍe, když člověk jede na ledovec v listopadu a je 18c a pak tu samou zimu ještě v dubnu (ev. březnu) a taky je už teplo. Pak je to na těch gumách (na sníh) velmi vidět, jak trpí na dálnici. Průměrné zimní gumy neumím shodnotit, protože potřebuji nadprůměrné výsledky na sněhu.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 100
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.