Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
avatar Re: Obuté pneu...??
14. 04. 2023 19:12
kluci, podadte mi pls: budu citit cca 4kg zmenu hmotnosti kol? Ty co mam dnes maji cca 21kg (disky + pneu), mam zalusk na jedny co maji o cca 4kg min (disky). Otazka je, pocitim (zrychleni, pruznost) tak malou zmenu v hmotnosti?
avatar Re: Obuté pneu...??
14. 04. 2023 20:02
Někde jsem se dočetl, že: "váha uspořená na kole a pneumatice (tedy neodpružené části vozu) má dvojnásobný efekt oproti stejně velkému snížení hmotnosti na zbytku vozidla."
Takže to vypadá že ne
Re: Obuté pneu...??
14. 04. 2023 20:49
4 kg zmena hmotnosti? Nepatrí to do - Umíte se smát?
No moja pneumatika po Vianociach sa nejako podozrivo rozšírila z 225 na odhadom 325? - vzrástla aj jej hmotnosť o cca 5kg eye rolling smiley
Na autíčku som to ale vôbec nepoznal. Štartuje samé, ide jak besné, žerie ako predtým, dokonca ani tá navigátorka vpravo sa nezmenila na mladšiu.thumbs up smileythumbs up smiley
Takže dávam body Valerimu smileys with beer
Pekný pohodový a trošku aj srandovný večer a celý víkend všetkým smiling smileydrinking smiley
Už sa to blíži:
Pánska trojdňová jazda, 10 chlapov na chalupe za 27!
Rogoznica za 149 grinning smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
14. 04. 2023 22:12
hmmm, 16kg asi nepoznam :-)

Ja jen ze mam letni 18tky a zimni 17"tky, a prijde mi ze ten rozdil je citit (je mezi nima rozdil taky cca 4kg, ale ty zimni pneu jsou co do prumeru trochu mensi).

Btw: ono je asi rozdil jesli ma motor 250k nebo 140k a vaha auta je 900kg nebo 2t ;-)
Re: Obuté pneu...??
14. 04. 2023 23:09
patrikHR
To som mal už dosť dávno aj ja ako ty. Ešte na Citróne. Len iný rozmer tuším 16tky?
Rozdiel váhy pri jazde nebolo vôbec poznať, ale čo som si všimol hneď po prezutí na zimáky, že sa oveľa, ale ozaj oveľa znížila hlučnosť. Zimáky BF Goodrich G-Force Winter 2, mali šípový dezén a boli aj mäkšie na pocit. A tie letné boli drahé Micheliny so zníženým valivým odporom, kvôli zníženiu spotreby.
Ale aj tak si myslím, že rozdiel váhy kolies nemôžeš poznať. Tak ako nepoznáš rozdiel plnej a poloprázdnej nádrže v aute. Liter benzínu váži cca 0,750 kg x 25 litrov, to je rozdiel váhy 18-19 kg. Všimol si si niekedy rozdiel?
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 08:29
patriHR
...a nepoznáš ani rozdiel v dojazde.
Na 1km trase sa ti otočí 17tka koleso 501,8 krát, na 16tke 503,7 krát.
Teda na 16tkách prejdeš o 3,8 metra viac na 1 km,
resp. na 100 km trase budeš na 17tkach o 380 m ďalej ako na 16tkach smiling smileyyawning smileydrinking smiley

[www.pneukalkulacka.cz]
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 09:01
To nemusí být pravda, jedná se o průměr disku, nikoliv obvodu pneu. Takže rozdíl udělá profil, můžeš mít 17 s nízkým profilem a 16 s vysokým a obvod bude stejný, nebo může být i 16 kolo na obvodu větší.
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 09:45
Však tá tabuľka v odkaze je preto tak spracovaná. Viď zadanie hore a odstavec dole.
Aby bol čo najmenší rozdiel v obvode pneu, lebo inak to neprejde cez STK.

V ČR bohužel legislativa alternativním rozměrům pneumatik příliš nepřeje a je nutné vybírat pouze z těch, které jsou zapsané ve velkém technickém průkaze vašeho vozidla. V opačném případě je možné, že váš vůz neprojde technickou kontrolou, případně že pojišťovna sníží pojistné plnění v případě nehody. I v ČR lze však zapsat alternativní rozměr pneumatik do TP na základě typového listu, který si lze vyžádat při nákupu litých kol. V tomto případě, ale i třeba při volbě menšího rozměru dovoleného v TP na zimu je vhodné si spočítat, jaký je rozdíl v obvodu kol a jak se liší odchylka tachometru v různých rychlostech. Obecně se doporučuje neodchylovat se od základního rozměru o více než 2,5%.

Preto ma to zaujalo a chcel som vedieť ten rozdiel v dojazde v závislosti od výšky a obvodu.

Pozn: videl som už aj pneumatiky doslova zastrčené pod blatníkmi! Ako toto prešlo cez STK? To asi chodí furt len rovno a nezatočí volantom, aby nezozrezal gumy o blatníky? grinning smiley
smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 10:21
Neprešlo cez STK: na STK se přece jezdí s obutím napsaným v techničáku.
avatar Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 11:39
@vlado tt, ja teda rozdil s prazdnou resp plnou nadrzi poznam. Nadrz ma 70l, mozna to je tim.
Kazdopadne, ten subjektivni pocit rozdily co mam mezi tema 17tkama a 18tkama, asi bude asi spis tim, ze ty 18" jsou co do prumeru vetsi (samozrejme vcetne pneu - 225/45), u 17" tam mam 215/50. [tiresize.com] 648 vs 660mm v prumeru, tj 483 vs 492 ot/km.
Auto moc vykonu na rozdavani nema a je dost tezke, podle mne tam citlivy ridic, ktery ma s autem uz co to najeto, rozdil pozna.
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 12:01
Připomnělo mi to jak jsem odlehčoval šrouby a příruby zákazníkovi do závodního auta ,výsledek -1,5kg ,kdyby se jezdec před rozjížďkou pořádně ,,vyprázdnil" vyšlo by to mnohem levněji thumbs up smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil fmodel (15. 04. 2023 13:22).
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 13:05
fmodel thumbs up smileythumbs up smiley
Hill - tak potom tí so širokááánskymi gumami trčiacimi 5 cm z blatníkov majú super kamarátov u polišov aj na STKčke drinking smiley
patrikHR: ja som písal o poloprázdnej nádrži, tak preto len -25 litrov, to je váha tých 4 kolies. 70 kilo poznám aj ja, keď idem s mojou ženou na väčší nákup smiling smiley
Peknú sobotu a nedeľu, chlapi.
Držte trochu palce, idem na šípkarský turnaj (66 - okuliare si beriemyawning smileyyawning smiley) thumbs up
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 20:35
fmodel napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Připomnělo mi to jak jsem odlehčoval šrouby a
> příruby zákazníkovi do závodního auta ,výsledek
> -1,5kg ,kdyby se jezdec před rozjížďkou pořádně
> ,,vyprázdnil" vyšlo by to mnohem levněji thumbs up smiley

Jenomže obsah jeho střev se netočí. Proběhlo dost testů na okruhu, kdy se porovnávala lehčí a těžší kola. Na zrychlení a zatáčení má hnotnost kol docela velký vliv. Setrvačnost a gyroskopický efekt se projevuje víc než bychom očekávali.
Re: Obuté pneu...??
15. 04. 2023 22:31
No jasně, to se bavíme o závodních autech a né o nějaké maringotce co se s ní jede na dovolenou . Od té doby co skončila slévárna elektronu v Hradci tak jezdí veteránský auta na hlinikovejch kolech, ale tam to moc nepoznaj,nebo se jim nechce platit za lití elektronu v Polsku . thumbs up smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
16. 04. 2023 20:51
patrikHR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> kluci, podadte mi pls: budu citit cca 4kg zmenu
> hmotnosti kol? Ty co mam dnes maji cca 21kg (disky
> + pneu), mam zalusk na jedny co maji o cca 4kg min
> (disky). Otazka je, pocitim (zrychleni, pruznost)
> tak malou zmenu v hmotnosti?

Jediné, kdy by jsi mohl cítit nějaký rozdíl, by byl v případě, že by jsi trefil nějakou díru na cestě. Ty 4kg už by mohly jít poznat. I když větší vliv na to má to, jak moc jsou tvrdé pneu.
avatar Re: Obuté pneu...??
16. 04. 2023 21:33
Ja myslel jestli tech 4x4=16kg nejak znat ve forme "zbytecneho setrvacniku", ktery je nutne roztacet. Taky jsem nekde cetl, ze 1kg na kole = 2kg zateze v aute. Tj 16kg na kolach = 32kg v aute, to je cca 42l nafty..
Ale kluci mi tady poradili, tak uz to resit nejdu. Kdyby to bylo par korun tak bych to mozna zkusil, ale lehke disky nejsou zrovna nejlevnejsi.
Diky vsem za nazor.

Jeste by mne ale zajimala jedna vec, protoze resim i pneu. Ridite se testama pneumatik pri vyberu novych? Co tak ctu, tak jsem z toho akorat jelen. Jedna pneumatika skonci na 3.miste v jednom testu, v jinem zase konci na 12. miste. (plus minus stejny rozmer). Prijde mi ze, ty rozdily top 10 pneumatik nejsou zas tak velke. Doted jsem mel Nexeny Winguard 2, ted zvazuji BF Goodrich 2 (zimni). "Zbytecne" platit za Micheliny a Continentaly se mi moc nechce.
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 04. 2023 09:42
Tak setrvačníkový efekt tam taky bude, ale ten by snad byl patrný jenom pokud by se na nějaké slabé auto dalo extra větší/těžší kolo. Normálně si myslím, že nemáš šanci to poznat (ani na spotřebě a ani na zrychlení).

A co mě týká ohledně pneu, já vybírám mezi značkovými ty, kde se mi líbí vzhled vozrku. grinning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Peťas (17. 04. 2023 09:44).
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 04. 2023 10:25
Vybirat podle dezenu - libi/nelibi -> dobry napad! grinning smileyD
Re: Obuté pneu...??
17. 04. 2023 10:32
Testy pneumatik dopadnou vždy tak, jak to "zatlačí" výrobci. Mnoho "neznačkových" pneu je vyráběno z již vyřazených forem (tím neříkám opotřebovaných, ale nahrazených novými desény) známých výrobců, mnoho těchto továren i velké značky vlastní a používají pro výrobu stejné směsi. Opravdu špatných pneu moc není.
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 04. 2023 14:22
... minulý týden přezuto ... a je to docela dobrý pocit ze zimních Dunlopek na letní Micheliny ...

... ale i tak musí být člověk pořád ve střehu, zejména v noci, když tolik na mokru nevidíte místa s hlubokými loužemi, jak minulý týden na D1 od Brna na Vyškov ... za Rohlenkou směrem k odbočce z D1 ke Slavkovu v pravým pruhu ... tam jsou muldy jak pr...ase a po celodenním dešti aquqplaning ...
... který sice vychytal jakýsi ten asistent, co není v autě vidět ... ale aji mě to vyděsilo ...

smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 04. 2023 21:22
patrikHR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Doted jsem mel
> Nexeny Winguard 2, ted zvazuji BF Goodrich 2
> (zimni). "Zbytecne" platit za Micheliny a
> Continentaly se mi moc nechce.

Goodrich stejně jako např Kleber patří pod koncern Michelin, nejsou to špatná volba. Mají i dost podobný ne-li stejný vzorek. Kupuju je holce na Hyundai IX35
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 04. 2023 21:11
Nevite prosim nekdo, jesli muzu pouzivat razovy utahovak na bezpecnostni matici? Tj. jestli se nejak casem neposkodi nebo co...
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 04. 2023 21:49
Pokud nastavíš předepsaný moment (u osobáku cca 100-140Nm) a ten utahovák to dodrží!!! Tak by homologovaný díl (bezpečnostní matice / šroub) měl vyhovět smoking smiley
Re: Obuté pneu...??
22. 04. 2023 21:52
Bezpečáky dotahuju ručně, respektive všechny šrouby. Rázovej utahovák používám jen na povolení.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil agent007 (22. 04. 2023 21:54).
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 04. 2023 22:28
@Slavkov, ja jen, ze jak to tam furt klepe, tak jestli se neco nepo....
Utahovaci moment bych samozrejme dodrztel.
Diky za info
avatar Re: Obuté pneu...??
22. 04. 2023 22:30
Rázový utahovák není problém, problém jsou "shit-ové" rázové utahováky (ostatně i "shit-ové" momentové klíče), kde je výsledný moment pouze sci-fi hodnotou nastaveného momentu smoking smiley
O talentech, kteří to ještě raději namažou vazelínou, raději nemluvě...
avatar Re: Obuté pneu...??
23. 04. 2023 08:18
@Slavkov, tento je taky shitovy?
[www.lidl.cz]
Re: Obuté pneu...??
23. 04. 2023 08:51
Mám nějaký z Lidlu už asi 4 roky a je OK.
Re: Obuté pneu...??
23. 04. 2023 09:24
Info pro nákupčí matador, sjede se na půlku a příšerně hučí.
Mám 17 letní, hrozně jsem si pochvaloval cenu i vlastnosti na vodě... Bohužel příšery hučí, jak nemoc ložisek. Tak jen tak.
Gumy se mají zdrazovat, doporučuji teď nakoupit ještě zimní, pokud to máte kam uskladnit.
avatar Re: Obuté pneu...??
23. 04. 2023 09:26
patrikHR Kdo by neměl doma něco od Parkside grinning smiley

Nevím, tento utahovák jsem v ruce neměl a nezkoušel...
Zkusil bych pár různých šroubů za různých podmínek na různé momenty a pak to zkontrolovat (kalibrovaným) momenťákem. Pokud to bude sedět, tak OK nebo alespoň budeš vědět cca o kolik "kecá", případně zdarma vrátit PPL na Lidlshop (tuším, že dokonce do 90 dnů)...
Takto provozuji třeba hobby momenťáky ("za pětikilo" s DPH) já, občas je porovnám proti kalibrovanému. Na každý dám ořech a "propojím" to šestihranem mezi, zaberu a porovnám, kdy vypne oproti tomu pravidelně kalibrovanému smoking smiley

Parkside je na doma většinou OK, byť zrovna včera mi vrátili peníze za reklamovanou 230 flexu (dva měsíce před koncem tříleté záruky). 1299 CZK mi vrátili, tak jsem si v akci za 899 CZK koupil rovnou dvě úhlová bruska PWS 230 D4, abych případně po dobu reklamace nebyl bez flexky thumbs up smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 122
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.