Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
avatar Re: Obuté pneu...??
29. 03. 2022 22:42
Od "nějakých" Barumek ve "šlupkovém" profilu 45 (235/45 R18) na (předpokládám) předokolce se 180+ HP a relativně tvrdém podvozku (Leon ST FR) jsi očekával něco jiného? thumbs up smiley
Re: Obuté pneu...??
30. 03. 2022 07:24
proto šly asi po měsíci na aukro, ať si je užije někdo jinej
avatar Re: Obuté pneu...??
30. 03. 2022 20:53
Když už si takto hezky píšeme o pneumatikách, chtěl bych se zeptat na jednu věc. A to jestli někdo nemáte zkušenost s opravou bočního průrazu pneumatiky vulkanizací a jaký máte na to názor. Povedlo se mi totiž prorazit přední kolo (bočnici) o obrubník. Díra nebyla velká, snad jen několik milimetrů, jen se to prostě přicvaklo. Pneumatika byla nová, nejdřív jsem tu pneumatiku považoval za odepsanou, což mně dost mrzelo, ale pak mi známí co má pneuservis říká, že to běžně opravují, že dělají za tepla. Tak jsem to tam dal, zevnitř na to dal nějakou "záplatu", díru vybrousil, nalil tam nějakou vulkanizační hmotu a celé to zavulkanizoval. Následně po zaschnutí vybrousil. V loni jsem na tom najezdil cca 10.000km.
Neznám tenhle druh opravy, co jsem četl tak ne každý servis bočnú průraz dělá, tak ve mne pořád hlodá jestli tý gumě pak můžu ještě věřit. Proto to tady píšu. Nemáte s tím někdo zkušenost / co si o tom myslíte?
avatar
mdr
Re: Obuté pneu...??
30. 03. 2022 21:33
Taky jsem měl jednu s opraveným bočním průrazem a normálné jsem na ní jezdil.
Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 09:03
Vyměnit gumu za novou umí kdejaký blbec. Boční průraz jsem si také nechal, ne jednou, dělat u gumařů, co to umí. Žádný problém, jsou na to spešl záplaty. Jen se to vyplatí na novější gumě.
avatar
mdr
Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 09:46
No právě, to byla úplně nová.
avatar Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 10:17
Možná bych mohl tu opravovanou nechat na zadní nápravě, kdyby předce jen něco, co?
avatar Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 11:08
Já to tak dělám, když mám nějak opravovanou pneu, hodím ji na zadní nápravu. Nevím jestli to něco řeší, ale cítím se líp smoking smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 11:31
Určitě to řeší.
Když ti prdne přední při 90 (130), skončíš v příkopu (na svodidle). Když prdne zadní, je velká pravděpodobnost, že se udržíš na silnici.
Ovšem než zastavíš, pneumatika je tak rozšmelcovaná, že už se nedá použít.
avatar Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 14:41
Hodím ji teda na zadek, pro jistou. Většinou kola měním obsezonu (předek - zadek), co jsme měl minulou sezonu vpředu, dámvám dozadu, aby se mi sjížděli rovnoměrně. Jsou to téměř nové pneumatiky, budu tu dvojici, kde je tá opravovaná penaumatika, dávat vždy na zadek. Pak když se mi ty předné sjedou víc, asi koupím jen 2 nové a ty dám dopředu a ten zadek nějak dojedu. A nebo se naseru a vyhodím i ty zadní a bude.
avatar Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 16:51
Vždycky jsem si myslel, že nebezpečnější je defekt/závada na zadní nápravě, že to auto rychleji/snadněji roztočí.
Re: Obuté pneu...??
31. 03. 2022 22:00
Tiez nam na skole smyku hovorili ze pretacavy smyk je nebezpecnejsi ako nedotacavy, resp. Smyk na predok je lahsie zvladnutelny. Ale to plati ked su vsetky 4 kolesa v poriadku, neviem ci sa to meni pri poruche niektoreho z kolies.

Kazdopadne to neplanujem testovat, tak idem 4 rocne gumy poslat na likvidaciu a kupit nove. Mam prerazenu bocnicu, ale v mieste kde sa bocnica spaja s patkou ( ta cast co je zasunuta v disku ). Dost som o tom zhanal info a zistil som, ze bocnica opravitelna je, ale diera by mala byt dalej ako 2cm od miesta, kde sa bocnica napaja na inu konstrukcnu cast pneumatiky ( patka, behun ). Mozno sa mylim a zbytocne vyhodim peniaze, ale pneumatika je predsa len vec co ma drzi na ceste…
avatar Re: Obuté pneu...??
01. 04. 2022 09:52
4 roky stare, to uz jsou zrale na vymenu ;-). Kdyby ty moje nemeli 7mm tak bych je vymenil a bylo by. Pristi pneu chci koupit uz jine, takze nechci kupovat ani tu 1 stejnou.

Kdovi jak to je s tim kdyz prdne pneumatika, predek vs zadek co je horsi. I v tom jestli davat na predek resp na zadek nove, se ruzni nazory.
Re: Obuté pneu...??
01. 04. 2022 10:39
Nevím co je lepší ,na dálnici spadl z auta kus železa a já ho trefil pravou přední asi ve 130km/h,jenom to trochu škublo volantem a pak už jsem jen hledal kde to za mlakání pneumatiky odstavit abych mohl dát bezpečně rezervu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil fmodel (01. 04. 2022 10:40).
Re: Obuté pneu...??
01. 04. 2022 12:04
To já zas na okresce v cca 80-ce napochodoval do škarpy. Bouchla pravá přední a auto jsem na silnici neudržel.
avatar Re: Obuté pneu...??
01. 04. 2022 12:43
Asi to taky bude zavyset dost od toho, jestli auto jde rovne nebo naopak prave projizdi zatackou, pak ktere kolo v te zatacce prdne, jestli vnitrni nebo vnejsi, jestli je teda na nem vaha a autu pomaha udavat smer, nebo je odlehcene a jen se tak veze.

Kazdopadne teda snad to niho z nas nepotka. To je urcite hodne neprijemne zkusenost.
avatar Re: Obuté pneu...??
03. 04. 2022 11:09
Btw: vloni jsem koupil nové pneu, měl jsem tam Hankooky, ty byly super, krásně drželi stopu, skvělé jízdní vlasnosti, ale už byly staré a trochu hlučné. Na autě mám 18" z výroby, vypadá to dobře jsou skvělé při vyšších rychlostech, ale na naších cestách... No ale měnit kola se mi nechtělo, tak si říkám, že koupím trochu komfortnější pneu. Důležité pro mně bylo i to aby se chovali dobře na mokru. Něhctěl jsem platil za prémiovky, tak jsem koupil levné Sava Intensa UHP XL (225 45 18). V testech nedopadli nijak špatně (cca 7místo), tak jsem si řekl, že co tam budu řešit, taková pneumatika co tam toho je... No, musím říct, že jsou dost tiché (ale to je možná jen proto, že jsou nové) a také komforntí. Ale co mně strašně sklamalo, že mají strašně měkou bočnici, co se projevuje tak, že auto na cestě dost plave. Toto chování mi přijde hrozné (auto je relativně nové, náprava je 100% v pořádku). Příjde mi jakobych tam měl 16" kola a jel na parníku, krásně to tlumí nerovnosti, ale takovou plavbu jsem nečekal. Nakonec se mi podařilo přerazit o obrubník ten tenkej bok pneumatiky, proto jsem řešil opravu toho bočního průrazu.... Tuto sezonu to s nima nějak ještě vydržím a pak kopím něco pořádného. Čím jsem starší, tak zjištuji, že se v určitých věcech neoplatí vrtat a je lepší zvolit kvalitu. Už se mi to potvrilo víckrát.
Tak to jen tak pro zajímavost na tému pneumatik ;-).
Re: Obuté pneu...??
03. 04. 2022 11:49
Měkké bočnice jsem měl u těch "spořivých" Michelinů. Než jsem si na to zvykl, furt jsem kontroloval, jestli jsou dost nafouknuté. Běhoun byl zase naopak strašně tvrdý. Nějaké plavání jsem nezaznamenal, pohodlí...no..auto bylo celkově uskákaná koza.
avatar Re: Obuté pneu...??
04. 04. 2022 13:27
Som rád, že som ešte neprezul, keď aj u nás v BA v sobotu večer snežilo smiling smiley Ale pravda je, že musím už kúpiť nové letné pneu, po 8 sezónach by sa už patrilo, a nejako sa mi do toho nechcelo smiling smiley Inak mám vyhliadnuté práve spomínané Hankooky Ventus Prime3, mal Hankooky aj doteraz, tak nechcem špekulovať, keďže som bol s nimi spokojný. Uvidíme...
Re: Obuté pneu...??
05. 04. 2022 12:04
Trochu o rozdílech mezi eko a "normální" gumou [autobible.euro.cz]
avatar Re: Obuté pneu...??
06. 04. 2022 19:59
Tak mi ta opravovaná pneumatika nedala, volal jsem do dvou pneuservisů kam obvykle jezdím a chtěl jsem se u nich stavit, ať dají pneu dolů a podívají se jestli ta oprava je v pořádku. V jednom servisu mi říkali, že by se nízkoprofilové pneumatiky (mám 225/45/15) takto opravovat ani neměli, v druhém, že když mi to opravili a drží to (jezdil jsem na tom celé léto), že se nemám ničeho bát. Pro jistotu jsem teda radši koupil novou pneuamatiku a nechal ji přezout. Záplata vevnitř vypadala dobře, ale člověk nikdy neví, jsem rád, že jsem tam dal novou.

Jako bonus jsem se v pneuservisu dozvědel, že v Chorvatsku je draho a je lepší jít na dovolenou do Španělska :-).



Upraveno 2krát. Naposledy upravil patrikHR (06. 04. 2022 20:19).
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 08:14
... Patriku ... když jsi koupil pouze jednu pneumatiku, není tam rozdíl výšky dezénu proti těm "starším" pneu ... ?

smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 09:25
Je, ale jenom 0,6mm :-). Celou sadu jsem kupoval na začátku léta minulého roku, hned na to se mi podařilo jednu prorazit o obrubník (nakloněný směrem ke kolu a ještě s ostrou hranou). Ty nové SAVy (už bych je nekupoval) mají strašně měkou bočnici. Byl jsem mimo domova, a nechal to opravit tam kde jsme právě byli - tj. nebyl jsem si ani moc jistý opravou, ale ten co mi to opravoval, říkal, že to bude spolehllivé...
Jinak nové pneu mají 7.6mm, ty dvě ze zadní nápravy mají dnes 7mm, přední 6,4. Takže tu novou dám napředek spolu s tou druhou 7mm. Při tomto měření jsem si udělal i statistiku opotřebení pneu - vychází mi to 0,83mm na 10t km :-).
Odteď si budu vést statistiku, vždy při přezouvání si změřím i opotřebení a zapíšu km :-).
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 12:31
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 13:47
no joooo. Kabinete, a máš s nima zkušenost? Zajímala by mně reálná zkušenost. Hlavně jak se to chová v létě na rozpáleném asfaltu při 35C. Myslím, že tam se ta brzdná dráha dost prodlouží. Test celoroček na rozpáleném asfaltu jsem zatím nikde neviděl. Taky by mně zajímalo, jak se ta samá pneumatika, která absolvovala takové teplotní trápení dvě sezony, bude chovat v zimě.

Podle mně, kdo ma nové auto, moc toho nenajezdí a nemá už pořízené 2 sady disků, tak tomu se oplatí zvážit. Ale, podle mně teda, aby se na ty celoročky dalo spolehnout, tak by to měli být prémiovky a teda zas úplně málo nestojí. Kdo už má 2 sady disků, pro toho je podle mně lepší, jít do samostatních letních/zimních pnematik.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 14:18
Já mám zimní a letní disky s pneumatikami. Zatím si kola zvládám přeměnit sám. Trvá mi to asi jako nezaškoleným mechanikům od Forda. A hlavně ušetřím na benzin do Chorvatska.
Letní pneu mám originál na KIU pátý rok a při mém nájezdu kilometrů ještě tuto sezonu vydrží.Příští rok na jaře (možná v zimě v předsezónní slevě) koupím nové.
Zimní pneumatiky mám 3 zimy a vypadá to podle hloubky dezénu, že ještě minimálně další 3 zimy vydrží. Uvidíme.
V létě mám nájezd kilometrů malý (nákup po městě,zahrada, chata, Chorvatsko) a v zimě ještě menší ( jen ty nákupy).Když napadne to bílé svinstvo (škoda že ho u nás bylo letos tak málo, kvůli vláze),počkám den a silnice ve městě jsou holé, takže nějaká "tvrdost gumy" (bavím se o pneumatice) a podobné "zimní" starosti mi nehrozí.
Rozhodující pro zimní pneu je spíše cena a pak hloubka dezénu.. Pro letní snad jen taky "trvanlivost", možná spotřeba (to kvůli tomu Chorvatsku). Jinak celoroční, neceloroční, je mi úplně jedno. Dřív se taky jezdilo na jedněch a zvládali jsme to. Bez různých "vědeckých" pojednání a úvah, co by bylo kdyby. Dokonce se jezdilo i na protektorech. A dojeli jsme kamkoliv. I na ty hory.
Ale v dnešní době specializace je specializace.Na něčem musí firmy bohatnout.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 14:48
Já si kola taky měním sám. Mám to hotové do hodiny, udělám si to pečlivě, včetně očištění dosedacích ploch a utažení momentovým klíčem.
Kdybych chtěl do servisu, musím se objednat, počkat si na vhodný terminýn, jít tam, počkat si, cesta zpátky, takto mi to trvá míň. Každé 2 roky naložím v mimo sezoně kola do auta a nechám si je na počkání převážit cestou do práce.

Když jezdíš tak málo, tak asi pro tebe by byli ideální ty celoročky, ale když už máš dvě sady disků, tak nevím no.
Podlě mně vývoj v pneumatikách je velký, podlě mně je dobré, že máme možnost si pořídít kvalitnější pneu. Každý má možnost rozhodnout jestli si je koupí nebo ne.

Btw: zajímave video na tému (nejonom) hlouba dezénu:
[www.youtube.com]

říkali tam, že ty ekopneumatiky, mají častokrát nižší hloubku sezénu už od výroby (asi kvůli hmotnosti). Zajímavé.
Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 16:16
Celoročky na autě mám, prémiovou českou značku vyrobenou v Číněsmiling smiley Znalcí ví, o jakou značku se jedná. Koupil jsem je s autem. Až bude jejich sláva u konce, budou celoročky opět. Jen ne tyhle, ale něco značkovějšího. Určitě ne ty ve výše uvedeném článku, protože ta guma v mém rozměru vyjde na 4tis.kus.
Zkušennosti s celoročkou - vyjel jsem všude, kde jsem potřeboval, voda no problema, i těch 40 ve stínu si vyzkoušely a v pohodě. Komfort jízdy stejný, jako jakákoliv jiná guma. Do našich středoevropských podmínek je celoročka ideální guma.
V diskuzích o pneu se zapomíná na jednu věc. Sebelepší guma tě nezachrání před ničím. Když začne lejt, nejedu po dálnici 130, ale uberu. Když napadne sníh, nejedu také v maximu limitu, ať už je to kdekoliv. Doržuji rozestupy, raději více než je potřeba. Sleduji provoz. Tohle za mě žádná guma neudělá. Lidiček, co jezdí na sněhu jak v létě na suchu jenom proto, že mají zimní gumy a pak se válí s autem ve škarpě, pár znám. Strašně se pak diví, proč v tý škarpě jsou.
Takže resumé, jen o pneu to není, ale hlavně o tom, co má řidič v palici.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 16:46
Zahajskej, plně souhlasím s tím přístupem k samotné jízdě (bez ohledu na pneu) a přeju hodně kilometrů bez nehody.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 19:13
Fyzika platí pro všechny thumbs up
Ještě si k těm sáhodlouhým teoriím o gumách dovolím jednu technickou... Na kterou dost jedinců zapomíná...
Pružiny a tlumiče, soudruzi... hlavně tlumiče... grinning smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 57
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.