Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
Re: Obuté pneu...??
06. 10. 2020 11:22
Ono je také důležité sundat nohu z plynu a né se řítit na sněhu jen proto, že mám obuto na zimu, jak to mnozí dělají.
Re: Obuté pneu...??
06. 10. 2020 21:49
Pod plynem je to ale mnohem větší zábava. Mám auto co hrabe jenom na sněhu, tak si musím užít každou příležitost a za žádnou cenu neubírat smiling smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 09:21
2 ze 4 aut mám přezutý. Je ale pravda že jezdí jen na zimních, takže vlastně ani nešlo o přezouvání jako spíš o výměnu za pneu s hlubším vzorkem. Na druhé 2 auta mám připravené komplety, u kterých akorát musím nechat zkontrolovat vyvážení. Přehodím si je sám, abych nevyšel ze cviku. Koupil jsem si na to dokonce rázový utahovák... těším se na to jak malý dítě grinning smiley

Jen na okraj... za kolik přezouváte? Myslím cenu. Já byl 2x v Best drive a pokaždý jsem měl pocit, že to bylo loupežný přepadení. Poprvé jen za výměnu pneu + vyvážení, bez sundavání a nandavání na auto 840,-. Podruhé komplet za 1030,-. Je to normální cena? Kamarád z Prahy tvrdí že jo, že to je ještě v pohodě. Mě to přišlo dost, vždyt loni to stálo kolem 600,-



Upraveno 2krát. Naposledy upravil valeri (07. 10. 2020 10:38).
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 09:32
Taky přehodím disky s pneumatikami. Zimní za letní.
Jednoho krásného slunečného, teplého, ještě říjnového dne vyjedu před garáž a proběhne výměna.
U zimních ale nemám hlásič tlaku v pneumatikách, takže při otočení klíčkem do polohy "zapnuto", mi oranžová kontrolka bude minutu, dvě hlásit "defekt". Samozřejmě ji budu ignorovat.......
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 12:49
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Koupil jsem si na to dokonce rázový utahovák... těším se
> na to jak malý dítě grinning smiley

Tak si k tomu kup ještě momentový klíč smoking smiley
Běžné osobáky mají mít cca 120Nm (80-150), tak aby jsi po tom super rázovém utahováku tam neměl 400-600Nm thumbs up smiley ... jak to běžně prasí některé pneuservisy thumbs down
avatar
mdr
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 13:22
Já chodím do našeho místního pneuservisu a vždy to bylo komplet za cca 10-15 €.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 13:40
Slavkov
Klíč nemám. Ale při koupi jsem přemýšlel a nekoupil si něco ultra silnýho. Má to max. utahovací moment: 160 Nm, povolovací moment: 350 Nm

mdr
Krásná cena



Upraveno 1krát. Naposledy upravil valeri (07. 10. 2020 13:41).
avatar
mdr
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 14:32
To víš, u nás na venkově je levně spinning smiley sticking its tongue out
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 14:53
Tak to já jsem škrt,měním si je sám thumbs up smiley už se mi znovu nechce měnit náboj po idiotovi z pneuservisu kterej zku...l závit protože byl línej , utahovák prostě přemůže skoro všechno.
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 16:17
valeri, byl jsem minulý týden přezout manželky auto, takže demontáž kol z auta, zutí pneu, nové ventilky, ty mi dávají v servisu vždy, obout, vyvážit a nandat na auto - 500,- Kč (15" plechy), minulý rok jsem tam byl se svým, to bylo za 600,- Kč (16" liťáky). Takže na svého gumaře nedám dopustit, Pneuservis Vachtfeitl.
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 18:27
Dovoluji si sdělit,že s rázovým utahovákem spolupracuji nebo on semnou šest let.Jak zde bylo řečeno,je dobré mít momentový klíč,neb utáhnout matice nebo šrouby utahovákem není radno,protože ten zdaleka přesahuje předepsaný moment a potom skutečně končí všechna sranda a její následky.
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 19:14
Přehazuji jen kola, protože jsem již před mnoha lety přišel na to, že přezouvat gumy je drahé, hlavně čas strávený pak ve frontě na přezutí. Bazarové plecháče na zimáky se dají koupit levně a nejpozději za dva roky jsou zaplacené.
Teď mám na hlavním autě celoročky, tak jsem zvědav, jak to s nimi půjde v zimě.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 21:11
KaJe
Já nenapsal, že v obou případech šlo o 17" kola, takže ta cena je trochu vyšší než u tebe, přesto se mi zdá přehnaná

Vašek
Doteď jsem utahování šroubů prováděl ručně, metrová ocelová trubka nasazená na ráčnu a svou silou chlapa o váze 105kg jsem to dotáhnul. Na jaře nebyl problém to zas povolit s použitím té trubky. Otázka je, jak by to šlo bez ní někde venku. Určitě si výsledek toho utahováku překontroluju opět na té trubce

Zahajskej
Celoroční pneu jsem taky zvažoval, ale došel jsem k názoru, že je to nesmysl. Stejně jako ty souhlasím, že přezouvání jen pneu je drahé a taky dost dostávají zabrat disky. Čas ve frontě neřeším, protože bych se objednal. Na Bazoši nebo jinde se dají koupit za půldarma solidní disky se slušným vzorkem, většinou i vyvážené, a pak si je stačí doma přehodit. Celoroční pneu moc smysl nedávají, stačí jedna investice do pěkných disků a pak už jen měnit celá kola. V létě se to od letňáků asi nerozezná, ale v zimě to bude hodně znát
Re: Obuté pneu...??
07. 10. 2020 22:22
Já sehnal druhou sadu liťáků 16" na Lagunu za 3 tisíce a naprosto v bezvadném stavu a kousek od bydliště. Příští víkend asi zase už půjdou na auto, ať jsem připraven. Samozřejmě že s momenťákem, bez něj si to už ani nedokážu představit a to si troufnu říci, že mám celkem dost cit v rukou.
Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 05:31
Niekedy v minulom tisícročí som prezúval.
Potom som menil sady kolies.
Posledných 10 rokov som síce mal sady kolies na výmenu ale prakticky mi iba zavadzali v pivnici Kupujúci ich dostal k autu zdarma prakticky nepoužité .
Na osobáku jazdím iba v lete .
Na 4x4 celý rok .
Meniť gumy je úplná strata času a energie , zistil som , že najdlhšie vydržia letné michelin , sú síce troch drahšie ako ostatné ale vydržia cca o polovicu viac .
Na 4x4 používam celoročne BF goodrich a mám pokoj ani neviem , že existuje pneuservis .
Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 10:34
Celoročky ny autě byly, když jsem ho koupil, nové. Tak je házet do popelnice nebudu. Jsou jen hlučnější na hrubším asfaltu.
Michelina letní je dobrá guma, ale musí na ní člověk nalítat minimálně 20k km ročně. Pak ji sjede celou. Pokud to má jen kolem komína, jsou drahým luxusem, protože guma za 4 roky ztvrdne na kámen, pak klouže, jen co spadne pár kapek a po pěti letech praskají v drážce. Již vyzkoušeno a ne jednou. Guma má třeba ještě 4-5mm a je na vyhození. Když ji do max.pěti let olítám, je schopná dát minimálně 80k km.
A ještě k celoročním gumám. V Německu se podíl prodeje těchto gum stále zvyšuje a jezdí na nich stále více lidí. Pokud nebydlím na horách, je to dobré řešení.
avatar Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 12:18
Máš to vychytaný......
avatar Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 12:29
Tak pokud člověk nalítá 20Tkm ročně, tak už bych se také podíval na spotřebu v závislosti na použitých gumách... a ty celoročky nepatří k nejlepším. Nechám stranou třeba rozdíl půl litru na sto, ale i pouhé dvě decky na sto při 20Tkm je 40 litrů... cca 1000 - 1400CZK... krát tři sezóny smoking smiley ... a to stojí za úplně jiné gumy.
Samozřejmě to není jenom o "energetickém" štítku, ale také o tlaku, šířce, profilu... a řidiči grinning smiley
... já za to nemůžu, já mám těžkou nohu thumbs up smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 18:09
... 15týho chci přezout ... kolega, co má pneu ve skladu na starost mi už hlásil, že ty moje zimní 235ky Continentály mají v nejslabším místě dezénu 5,9 mm ... tak to tam ještě vrátím, ale do jara je jistě sjedu ...

smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 18:28
Ty divochu. Počkej do 31 týho a budeš moct sjíždět až do července.
A na Chorvatsko nasadíš nové letňáky. To pak bude jízda....

Bylo by ještě dobré se třeba dozvědět, kolik tisíc nebo set kilometrů člověk za rok najede.
Já to mám tento rok za rok slabší, pouze 7,5 tisíce i s Chorvatskem.
To je pořád jen zahrada a zpátky. No a myslím si, že už to nejspíš lepší ročně nebude.
Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 20:46
To toho fakt moc nenajedeš. Já udělám totéž za dva měsíce. To jsem třeba dal před zimou gumy s tím, že je do jara dorazím a v lednu už jsem musel dát nové, protože zapomínám, kolik za rok ujedu.
Re: Obuté pneu...??
08. 10. 2020 22:02
Valeri máš zcela pravdu,problém nastává jsi li mimo domov,tedy na silnici.Mám pocit,že značné části skutečných aktérů,slouží za ta léta síla svalů a praxe nahrazující momenťák i když není od věci sám své schopnosti občas ověřit.Osobně využívám utahováku hlavně při povolování
a zastávám názor připravených obutých disků Používání trubky na osobák mi připadá poněkud drastické a nehumálníyawning smileyNebudu radit,ale asi bych vyhledal někoho,kdy by mou činnost v podobě momenťáku,překontroloval.
Re: Obuté pneu...??
09. 10. 2020 05:48
Já používám na kola teleskopický klíč. Zasunutým utahuji, vysunutým povoluji. Takhle mám jistotu, že povolím vždy.
avatar Re: Obuté pneu...??
09. 10. 2020 06:13
Připomenu ,že je dobré kola po nějaké době dotáhnout ,momentový klíč ano ,ale 120 Nm je fajn i když alu kola se po nějaké době dokáží povolit.Je to tím že když je např. nečistota na náboji nebo když se po jízdě usadí na správné místo a v tu ránu jsou šrouby volnější . Jinak bacha na středící kroužky do Alu kol mají tam význam grinning smiley já i po utáhnutí moment.klíčem když to dělají žáci kola přetahuji rukou pro sichr angry smiley

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
Re: Obuté pneu...??
09. 10. 2020 06:56
Zahajskej,je vidno,že z tebe mluví životní zkušenost a moudrosmiling smileyJeště bych si dovolil doplnit dvě zásady.

1. Při výměně kola řádně očistit dosedací plochu jak náboje,tak disku

2. To platí i o středící části náboje ale i samotného disku zvláště AL.Je doporučeno tuto část při demontáži konzervačně ošetřovat-pneuservisy to
mají zahrnuto v manuálech.Samozřejmě to vše platné v rámci daných možností.
avatar Re: Obuté pneu...??
09. 10. 2020 09:53
Michale, je to přesně tak. Síla jedné ruky chlapa působící na konci "hokejky" (z výbavy vozu) je tak akorát... smoking smiley
Pokud budu uvažovat páku cca 30cm, tak na těch 120Nm je potřeba na konci té páky působit 40kg...
Re: Obuté pneu...??
17. 10. 2020 17:05
Dnes přezuto do zimních bačkor. Všechno jak má byt, vyvážení, dotažení momentem a po krátké jízdě kontrola.
Na letní přezouvám radši.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil drahoslav (18. 10. 2020 11:16).
Re: Obuté pneu...??
17. 10. 2020 19:26
Také jsem přezul, za odpoledne 3 auta, paní zima může přijít.
avatar Re: Obuté pneu...??
18. 10. 2020 09:49
Venky celkem teplo, max. prší..... Času ještě hafo, stejně jako minulý rok. grinning smiley
Re: Obuté pneu...??
18. 10. 2020 12:54
No u nás Lysá a Javorový vrch pod sněhem.
Zítra objednaný na přezutí.
Zdarec
thumbs up
smileys with beer
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 115
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.