Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
Obuté pneu...??
19. 08. 2014 20:43
Chci se zeptat, prý v Rakousku se nesmí jezdit přes léto na zimních pneu???? Nevíte někdo..??? Mám na zadku 4mm zimní Barum Polaris 2, tak nevím, zda to musím do Chorvatska v neděli jedeme, nechat přezout...??? Je to na Oktávce.......nechce se mi vrážet další prachy do gum, myslel jsem si, že to do zimního období dojedu........
Díj JAVI
avatar Re: Obuté pneu...??
19. 08. 2014 20:56
... já odjel letošní Jadran na zimních ... pořád jsem na jaře odkládal přezutí, až jsem se na to vyprdl ...
ani na dálnici nebyly hlučnější a v dešti nebyl problém ...
když jsem se rozjel v Ivan Dolaci těsně pod kopcem z el. brzdy na mokru ... na hlavní komunikaci ( neznám prudší hladký asfalt ) ... tak jsem se tím přestal zabývat ...
akorát jsem se musel zasmát při debatě s Poláky, kterým se líbil náš člun, čerstvě zkompletovaný a bývali by ho rádi koupili i s motorem ...
protože vedle stálo naše auto ... tak se mě při loučení ptali ... jestli je u nás ještě sníh ... yawning smiley
P.S. ... JAVI ... jel jsem samozřejmě i přes Rakousko ...
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
19. 08. 2014 21:57
Použití zimních pneu v létě není zakázáno nikde po Evropě.
Nicméně nechápu tohle "šetření na pravých místech", kdy si nejste schopní ani pořádně ani obout auto za pár tisíc, protože dnes jsou pneumatiky levné, jako nikdy předtím. Doufám, že v létě dochodíte stejně i zimní boty. Takový sněhule na makarský promenádě budou určitě ideální obuví. Rozdíl je v tom, že ta zimní bota tě zabít nemůže.
Diskutovat se mnou o tom, jak zimní pneu v létě nevadí a že je to stejný jako letní, považujte za zbytečnou. Pro mě jste hazardéři se svými, ale i životy druhých, protože na těch silnicích nejezdíte sami.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil nizj (19. 08. 2014 21:59).
Re: Obuté pneu...??
19. 08. 2014 22:12
Dovolím si tvrdit,že zimní pneu se vzorkem cca 4mm se bude v silném dešti chovat bezpečněji jako ta letní.A to jsme si letos toho deště po cestě užili.

Co jsem se dočetl,tak snad jen Francie zakazuje používaní zimních pneu,ale v kombinaci s letními...takže tam není povoleno např. na přední nápravě letní a na zadní zimní.

......................................................................................vjerni Adriatic



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Kopera (19. 08. 2014 22:18).
Re: Obuté pneu...??
19. 08. 2014 22:54
Zimní pneumatika je určena pro provoz při teplotách nižších než 7°C. V letních měsících však teploměr běžně ukazuje teploty nad 30°C, což znamená teplotu vozovky i více než 50°C.

Směs zimní pneu je přitom určena do nízkých teplot. Navíc je dezén navržen tak, aby zadržoval sníh a zároveň usnadňoval průchod vody. Pozitivní vlastnosti zimního obutí se v horkých dnech mění v negativa, dochází totiž ke snížení ovladatelnosti vozu, komfortu jízdy a vyšší spotřebě.

1. Zhoršení jízdních vlastností

Zimní pneumatika se při vysokých teplotách zahřívá a stává se velmi měkkou a nestabilní. V důsledku toho dochází k nepřesnému ovládání vozu kvůli vyššímu počtu lamel u zimního dezénu. Navíc mají zimní pneu na rozpálené vozovce výrazně delší brzdnou dráhu, která se může prodloužit až o 20 metrů.

„Příčinou zhoršení jízdních vlastností a ztížení vedení vozu je nižší styčná plocha s vozovkou. Pro lepší představu můžeme říci, že u letní pneumatiky vás při stejném rozměru na silnici drží otisk pánské dlaně, naopak u zimní pouze otisk dlaně dámské. Pokud se již řidič rozhodne zimní pneumatiky dojíždět, tak pouze v jarních či podzimních měsících. Rozpálená letní vozovka totiž není pro zimní obutí vhodná.

2. Rychlejší opotřebení pneu

Zimní pneumatika je vyrobena z měkčí směsi než letní pneu a jízda při vysokých teplotách měknutí ještě znásobuje. Právě kvůli tomu dochází k rychlejšímu opotřebování vzorku u zimního obutí. V letním období se opotřebení dezénu zvyšuje zhruba o 20 % oproti zimním měsícům. Aby nedošlo k úplnému znehodnocení pneumatik, je třeba jízdu na rozehřátých vozovkách přizpůsobit zimním pneu. Styl jízdy by tak neměl být dynamický, motoristé by se měli snažit dosáhnout maximálně plynulé a klidné jízdy. I přes změnu charakteru řízení se však míra opotřebení sníží pouze částečně, což řidičům nutně přináší náklady spojené s dřívějším pořízením nových zimních pneu.

3. Vyšší spotřeba pohonných hmot

Při používání zimního obutí v letním období je nutné počítat také s vyšší spotřebou pohonných hmot. Pneumatika totiž při vysokých teplotách měkne a v důsledku toho dochází vyššímu valivému odporu. Průměrná spotřeba pohonných hmot se tak může podle typu automobilu na každých sto kilometrech vyšplhat až o několik desetin. Náklady na provoz vozu se proto mohou při dlouhých cestách významně zvýšit.

„Pneumatika se podílí zhruba na pětině, v některých případech až na desetině celkové spotřeby paliva. Větší valivý odpor pneumatiky přirozeně zvyšuje i spotřebu vozu. Je důležité si uvědomit, že vyšší spotřeba znamená také více zplodin a negativní dopad na životní prostředí,“ upozorňuje Zbyněk Svoboda z e-shopu Pneumatiky.cz.

4. Vysoká hlučnost a nízký výkon

Při výčtu negativních jízdních vlastností, které přináší používání zimních pneumatik v létě, bychom neměli zapomenout ani na zvýšenou hladinu hluku a nižší výkon pneumatiky. Vyšší hlučnost zimních pneu je způsobena odlišným dezénem, který má oproti letnímu obutí jiný tvar a uspořádání lamel. Kvůli tomu dochází zvláště při vysokých rychlostech k posílení hluku, který snižuje komfort posádky. Jízda v teplých dnech zároveň omezuje výkon pneumatiky. Navíc se zimní obutí v létě rychleji sjíždí a dochází ke snižování hloubky dezénu, což také přispívá k omezení výkonnosti pneu.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tomáš539 (19. 08. 2014 22:55).
Re: Obuté pneu...??
19. 08. 2014 23:14
Hmm,já mít eshop s pneumatikama,tak nepíšu nic jinýho.Tím nechci zpochybňovat některá mírná negativa zimních pneu v létě.
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 08:14
... respektuji názory jiných, pokud jde o tuto a již dříve vedené diskuze ...
s ohledem na převládající názor na kvalitu zimních pneu v létě ... jsem si dával větší pozor na to, jak se budou chovat zimní pneumatiky s cca 4 až 5 mm vzorkem na chorvatských " vápenatých " komunikacích ...
( před cca 15 léty ? ) jsem na " staré cestě " na letních pneumatikách, se Seatem Ibizou pokračoval na mokré komunikaci v zatáčce před Cista Provoskoro do svodidel ... při rychlosti 30 ... 40 ? km / hod. ... ( mokro a bílý asfalt )
... pokud jde o hluk, tak jsem slyšel možná box na střeše ... nebylo to moc, pač HAKR Future Line 340, který mám ... má dobrou aerodynamiku ...
( zároveň tímto hlásím další porušení pravidel silničního provozu, protože jsem ten box cestou vyzkoušel na prázdné A4 od Goričanu při 190 km / hod ... ale jen krátkodobě ... )
takže s letními pneumatikami já problém neměl, což ovšem není návod pro druhé .... pouze konstatování ...
... při cestě na jeden zátah 1000 km jsem si dával pozor na mnoho jiných, podstatných nebezpečí ... zvěř, neusnout, reakce jiných řidičů, značení, díry na silnici, na rozjetí v mokru v prudkém kopci s elektronickou brzdou, když 0,5 metru za vámi stojí Mercedes za 2 mega ... atd.
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 08:39
nizj napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Rozdíl je v tom, že ta zimní bota tě zabít nemůže.

Zabít tě ale může blbec na letních gumách, který si myslí že je na závodním okruhu, nebo jednoduše nad ránem usne za volantem...

Dojet sezónu na zimních není problém, předpokládejme, že už májí pár zim za sebou, takže ta původně měká směs už trochu ztuhla a z jemných lamel v novém dezému zbyla sotva polovina... Rozdíl ve vlastnostech proti průměrným letním bude v jednotkách procent, jestli vůbec nějaký bude.
Ovšem v případě na který se ptá JAVI, tzn. zimní pouze na jedné nápravě, to bych teda zrovna nedoporučoval. Chování auta v krizových situacích to určitě nepomůže...
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 11:47
"Pneumatika se podílí zhruba na pětině, v některých případech až na desetině celkové spotřeby paliva". Dobrá věta. Takže pokud to chápu správně, se zhoršujícím se stavem se situace zlepšuje?
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 12:20
Ne naopak, pneumatika bez vzorku (slick) má větší valivý odpor. Sice líp sedí (na suchu - pro rejpali ) ,ale stoupá spotřeba.
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 13:42
Každý rok si v Primoštenu (červen-červenec) všímám jedné zvláštnosti. Odhadl bych to, že tak polovina místních - i na novějších autech - má obuté zimní gumy. Na starších autech bych to tipl tak 3/4 na zimních gumách.

Shodli jsme se se známými, že asi kupují levné ojeté zimní gumy v cizině. Jinak to nechápu...
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 14:49
Zdravím a díky za Vaše názory, byla to plodná diskuse,
právě jsem přezul ........a bude to v klidu........................
JAVI
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 15:20
Přesně můj postřeh. Když jsem byl v Pirovači, tak tam na zimních jezdila víc než polovina aut. Jestli náhodou nejsou zimní na ty jejich klouzavé silnice lepší.

Já zimní gumy přes léto dojíždím taky. Dokonce bych řekl, že při stejném rozměru mají na suchu lepší vlastnosti. Letní mi v zatáčce nebo při rozjezdu pískají daleko dřív než ojeté zimní.
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 15:43
Jak psal Kopera zimní s dostatečným vzorkem na silném dešti budou lepší než letní, odvedou větší množství vody...
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 20:08
... k tématu ... už jen do vytracena ...
opakuji ... kdo zná Ivan Dolace ... vrchol stoupání od CK Jadran před hlavní komunikací ... já tam musel zastavit, pač mi od Sv. Nedjelje přijíždělo auto a já tedy dával přednost ... řidič to nakonec bez blinkru stočil dolů k vodě, čímž jemu dávaná přednost byla na ho ...
... po dešti bylo mokro, já zapnul elektronickou brzdu a mezi tím ke mě dojela asi 2 auta, a ten přímo za mnou ...
černý MB ... asi půl metru za prdelí ...
tak to se mi stahovala i ta má, když jsem si říkal ... co když ty letní na mokru a hladkém asfaltu proklouznou ... nedej Bože ...
selže brzda a coufnu ...
brzda to udržela, kola neproklouzla a tak jsem se přehoupl přes hřeben na hlavní cestu ... nějaký šustot jsem za sebou ale slyšel ... to ti druzí yawning smiley
P.S. možná za mě ale zapracovaly ty chytré zařízení co má VW Passat ve výbavě ... ani nevím, jak se to všechno jmenuje,
ale taky je tam něco proti prokluzu ... grinning smiley
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 20:46
Protiprokluz na služebním VW s turbodehtem většinou v podobných případech vypínám, protože se prostě není možné rozjet. Ať dělám do dělám, motor drcne a chcípne.
Elektrická ručka je snad vždy kombinovaná s asistentem rozjezdu (samo to odbrzdí).

Stejně ale není nad klasiku, nadráždit plynem, pustit spojku a v ten moment uvolnit klasickou ručku, případně pustit nožní brzdu, když to má člověk natrénované drinking smiley
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 20:48
Jak já dokážu dojet do HR bez Passata a elektronické brzdy, to fakt nechápu... sorry, ale už tady o té přiblblé brzdě čtu potřetí, kolikrát to ještě zopakuješ... eye rolling smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 20:54
... asi už to tlačítko měl třikrát v servisu... tak je rád, že to fachčí... která je vlastně aktuální verze... index A, B, C... nebo už F? grinning smiley
To je opravdu pomsta thumbs up smiley ... tlačítko i ty motorky v brzdičích hot smiley

... to škubnutí za ručku v zimě by mě chybělo smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 21:39
Přátelé dovolím si otázku.
JAVI v úvodu uvažuje o tom zda li nemá vyzout ojeté zimní pneu pro jízdu k Jadranu.V loni jsem psal na jiném vlákně téměř stejný dotaz.Nakonec jsem projel autostrády na zimních pneu Continentál 205/55/16 a můžu říci že jsme jeli cestou tam, 50% v dešti a 50% po suché vozovce.Cestou jsem jako řidič nepocítil ani jednou že by pneumatiky v dešti plavaly či na suchu měly dlouhou brzdnou dráhu.Ano,byly to pneu 4 roky staré a měly 4,5mm vzorku.
Prosím a teď ta otázka....Znáte někoho z blízkého okolí,kdo dojížděl starší zimní pneu a na silnici např. nedobrzdil či dostal na vodě či suchu smyk?
Podělte se prosím o zážitky,byť nepříjemné.

......................................................................................vjerni Adriatic
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 21:56
Nebýt líný, tak změřím skutečnou brzdnou dráhu na suchu i na mokru. Máme s manželkou dvě naprosto stejná auta (pouze odlišná barva a drobnosti ve výbavě). Já jezdím celoročně na zimních, protože jezdím málo a přezouvání se prostě nevyplatí. Manželky auto přezouvám.
Pouze na pocit nepoznám nic. Auta střídám a opravdu necítím rozdíl mezi napůl ojetou zimní pneu a napůl ojetou letní pneumatikou. Naopak mi připadá, že zimní jsou o fous lepší. Pneumatiky jsou od stejného výrobce a naprosto stejného rozměru.
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 22:03
Mám zkušenost ,že plno "řidičů" nepozná ani ,že jede na píchlé zadní pneumatice.
Re: Obuté pneu...??
20. 08. 2014 22:42
Zapojím se do debaty,zimní pneu,mokro-sucho a navíc vylágrovaná zadni náprava u Puegot Partner. Služební auto a nic jiného nedostaneš .Pohled na auto ze zadu je, jako když jde ženská čůrat v přírodě. Myšleno, směr nohou od kolen k zemi.Při jízdě na suché vozovce, žádný problém, ale běda když zapršelo, to bylo o zdraví i o život a samozřejmě i o plechy.To jsem sakra zvolnil !!!Jedinná klika, že reflexy a prdel na sedačce mi zůstaly. Nikdy jsem nepatřil mezi pomalé řidiče, v mládí pro mě bylo omezením výkon auta, dnes jezdím na hranici povoleného, někdy kapánek nad povolené, jsem starší pán 62 let. Tot' moje zkušenost -letní, zimní, mokro, sucho. Karel. eye rolling smiley
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 10:04
Myslím, že při běžné jízdě to asi většina řidičů opravdu nepozná,ale stačí jedna krizová situace-prudká změna směru nebo krizové brždění a je vyděláno...a když vidímeye popping smiley na čem hromada lidí jezdí(mám pneuservis) nebo co si nechají dát na auto,se slovy ,,na to chorvatsko je to dobrý,já jinak moc nejezdím",tak z toho dobrý pocit nemám a modlím se abych právě takového v nějaké krizovce nepotkal...
Hromadě řidičů nedochází fakt že mezi silnicí a pedálem brzdy či volantem jsou právě ty pneumatikyyawning smiley
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 10:24
Tak moje zkušenost je právě opačná a ty zimní bych rozhodně do HR nedoporučil.Před 3 rokama jsem jel na zimních-Michelin Alpin A3 cca.4,5mm vzorku a cestou do Mostaru jsem v Ploče po lehkém deštíku jel do kopce!v 50km/h!smykem.Mam Golfa MkV a naštěstí jsem ho na cestě udržel,ale horko mě polilo teda.Jinak nebyl znát žádný rozdíl vs.letní.Cestou zpět jsme jeli od Zadaru po Szombathely v lijáku a ten odvod vody mizerný taky,protože mi občas vypínalo ASR tempomat na dálnici už při 80,90km/h,čili ztráta adheze .Tak pozor na to!!!
Tom
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 11:27
Za mě:
Na Passatu a Insignii se zimní pneu se vzorkem cca 3-4mm chová na suchu celkem neutrálně. Dá se.
ALE na vodě je to na zabití! Klouže to neskutečně a nechápu, jak někdo může napsat, že je za deště lepší než letní při stejném vzorku a kvalitě pneu. nená to co dělat s vytlačením vody. Ta směs prostě nedrží. Nesmysl tedy totální. Můžeme někdy kolem HK a s někým zkusit vlétnout do zatáčky stejnou rychlostí. ( a néé30Km/hod) a pak říkat že to drží stejně. Jo a pak přijde argument - že pokud jedu opatrně - tak je v podstatě jedno na čem jedu....
Já pojedu na letních a první.
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 15:32
Tom - thumbs up
Přesně jak píše Tom. Zkuste si po dešti projet 90 stupňovou zatáčku v rychlosti 70-80 km/hod. nejdřív na letních a až pak na zimních. Prosím dodržte pořadí pneumatik. V případě nedodržení už nebudete vědět jak to je s těma letníma sedí.
Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 16:43
Kopera napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Přátelé dovolím si otázku.
> JAVI v úvodu uvažuje o tom zda li nemá vyzout
> ojeté zimní pneu pro jízdu k Jadranu.V loni jsem
> psal na jiném vlákně téměř stejný dotaz.Nakonec
> jsem projel autostrády na zimních pneu Continentál
> 205/55/16 a můžu říci že jsme jeli cestou tam, 50%
> v dešti a 50% po suché vozovce.Cestou jsem jako
> řidič nepocítil ani jednou že by pneumatiky v
> dešti plavaly či na suchu měly dlouhou brzdnou
> dráhu.Ano,byly to pneu 4 roky staré a měly 4,5mm
> vzorku.
> Prosím a teď ta otázka....Znáte někoho z blízkého
> okolí,kdo dojížděl starší zimní pneu a na silnici
> např. nedobrzdil či dostal na vodě či suchu smyk?
> Podělte se prosím o zážitky,byť nepříjemné.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odpověď na tvojí otázku
nikdo nikoho takového znát nemůže, protože ti lidé už nežijí !!!

Je to trochu přehnané, ale stejně jako nechci, aby v zimě jelo zamnou auto s letníma gumama, tak nechci v létě na rozpálené silnici potkat auto na zimních.
Prostě to je blbost.
[www.ibesip.cz]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tomáš539 (21. 08. 2014 16:56).
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 16:58
se starým HTP jsem jezdil s celoročníma barum Quartaris a byl jsem spokojenej...teď mám na TSI letní Bridgestone 195 55 R15..ale jak začne zima tož opět koupím celoročky a letní prodám...
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 17:11
A máš i universální galusky jak na léto tak na zimu?
avatar Re: Obuté pneu...??
21. 08. 2014 17:21
petr70 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> A máš i universální galusky jak na léto tak na
> zimu?


na kole jezdím jenom když je teplo..tzn nad 10°C..
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 66
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.