Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

vesta v chorvatsku

Autor atnarfus 
vesta v chorvatsku
14. 01. 2006 17:21
[www.autorevue.cz]

Všichni, kteří hodlají v letošním roce vyrazit do Chorvatska, by neměli zapomenout na reflexní vestu. Nová úprava tamních zákonu totiž nařizuje řidiči její použití, pokud opouští vozidlo mimo vyhrazená místa. Vesta může mít libovolnou barvu, jen musí plnit evropskou normu EN 471.

Všichni co jezdíme přes Rakousko, už jí stejně máme. V diskusi pod článkem, ale někteří tvrdí, že všichni ve vozidle budou muset mít vestu. Jak to tedy bude?
avatar Re: vesta v chorvatsku
15. 01. 2006 01:00
No, nevím sice jak to přesně je ale zdá se mě, že redaktor autorevue.cz to v té diskusi píše možná docela jasně a přesně:

Ono není třeba ten zákon formulovat tak, že vesta musí být v kabině, není ten zákon třeba ani formulovat tak, že musí být vesta pro každého člena posádky. Ono stačí, aby formulace zněla tak, že v případě opuštění vozidla mimo vyznačené prostory, tedy parkoviště musí mít taková osoba reflexní vestu.

Z tohoto znění pak jasně vyplývá, že ji musíte mít v okamžiku opuštění auta, pak je jasné, že ji nemůžete mít v kufru, protože pokud byste auto opustil, bez vesty, tak v tom okamžiku jste porušil zákon, proto jít bez vesty do kufru nelze. To samé platí, zda je třeba mít vestu pro každého cestujícího. Není, ale v případě, že byste chtěli auto opustit všichni, tak ji musíte všichni mít.

Některé zákony lze totiž udělat velmi jednoduché a dokáži vyřešit veškeré možné kombinace. Takže ano vestu můžete mít v kufru a pouze jednu pro všechny, ale auto můžete opustit jen s vestou. Takže pokud se k vestě nedostante uvnitř vozu, máte smůlu a nemůžete bez porušení zákona ven.


** Petr **
avatar
XXX
Re: vesta v chorvatsku
15. 01. 2006 09:05
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 07:19).
Jitka1
Re: vesta v chorvatsku
15. 01. 2006 22:37
od 1.1.2006 jsou vesty povinne i v HR.
Re: vesta v chorvatsku
16. 01. 2006 16:48
to: Jitka1
To tady právě řešíme. Nevíme ale přesně, jak se to v HR bude uplatňovat. Jestli stačí jedna vesta pro řidiče, nebo ji musí mít každý v autě, pro případ že by celá posádka musel vystoupit.
Jitka1
Re: vesta v chorvatsku
16. 01. 2006 19:42
zatim ji musi mit jenom ridic a jeji pouzivani je jiz zname, ze nesmi byt v kufru, ale treba za sedadlem. jeste neni stanovena vyse pokuty v pripade poruseni predpisu.
Muzete se podivat na clanek , ktery najdete na www.hak.hr.
Re: vesta v chorvatsku
16. 01. 2006 20:56
OK, díky
tak že je to jako v Rakousku
Re: vesta v chorvatsku
21. 01. 2006 15:29
Už mám nachystány 2 vesty v bočních kapsách ve dveřích. Nás nedostanou!!
avatar
XXX
Re: vesta v chorvatsku
21. 01. 2006 17:09
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 07:19).
Tomáš
Re: vesta v chorvatsku
21. 01. 2006 21:49
A Hlavně jde taky o bezpečnost toho, kdo vestu má na sobě. Je pak mnohem lépe vidět něž když jí nemá.
Tom
Petr K.
Re: vesta v chorvatsku
25. 01. 2006 21:44
Vesty jsme resili už loni kvuli "A". Koupili jsme 2 ks (pro nás dospělé-vesta za 89,-Kc v OBI). Treti dodala na podzim postou pojistovna. Tak si rikam i nasemu nejmensimu (5 let), ktery je jediny bez vesty ji asi dokoupime at jsou v aute 4ks. Mam pocit, ze to je nakup na roky. Narozdil od obvazu v lekarnicce nema zadnou expiracni dobu smiling smiley . Clovek uz nebude muset premyslet ma-nema byt?
Mame je zastrcene v kapsach prednich dveri a v kapse potahu prednich sedadel. Kazdy na ni hrave dosahne.
Petr



Upraveno 1krát. Naposledy upravil (02. 02. 2006 08:59).
JIRKA Z RI
Re: vesta v chorvatsku
26. 01. 2006 16:44
...N-471, BUD ŽLUTA NEBO ORANZOVA (VSECHNY VELIKOSTI) V RIJECE ZA 28 KUN (112 KC)...
avatar Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 11:24
Jak psal v prvním příspěvku Arnafus: " Vesta může mít libovolnou barvu, jen musí plnit evropskou normu EN 471". Psal to tedy pro Chorvatsko.

Někde jsem zde ale četl, že v jedné zemi (nejspíš v Rakousku) musíte mít pouze barvu...a teď právě nevím jakou. Druhou barvu prý neuznávají.
Použil jsem i místní "vyhledávač" a diskuze na toto téma se nenačetla, nebo nezobrazila. Anebo další varianta, jsem "nešika".
A mám i dojem, že jsem článek jen s tou jedinou "správnou" barvou četl i někde na www. stránkách. Samozřejmě nevím kde.
Cestou do Chorvatska většinou nevidím ani policajta, ale náhoda je "sviňa" a štěstí přeje připraveným a co kdyby, atd.
No a taky,aby řeč "nestála".

V autě vozím obě barvy, 2 žluté, 2 oranžové.....
Ale chtěl bych poprosit, jestli by někdo barvu vest znovu neupřesnil a to v jednotlivých průjezdních zemích. Než do toho začne kecat EU, jestli tedy už nekecá. Díky.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil kabinet302 (10. 03. 2020 11:59).
Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 12:33
Rakousko - Barva vesty musí být fluorescenční žlutá, červená nebo oranžová (EU norma EN 471)
avatar Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 13:10
Díky, to jsem našel taky, např. u pojišťovny AXA. Ale opravdu jsem vloni četl článek, že asi v tom Rakousku, musí být jen oranžová, že žlutá je vyhracezena Policii. Na základě toho jsem psal ten dotaz.
No mám obě, tak když "tak kdyby", tak snad nebudou "suchaři" a bude se s nimi dát "rukama nohama" diskutovat. thumbs up smiley a provést výměnu vest.
Jo a ještě , od roku 2013 prý neplatí to EN 471 ,ale platí něco jiného, prý EN ISO 20471:2013.
Ale je to holt věda.....(holt- Dobrý ? thumbs up smiley)
Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 14:05
V Rakousku nesmí být zelená, tu používá policie.
avatar Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 17:48
Ale to si musíš tu vestu vyhrnout... to jim vadit nebude?
avatar Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 18:11
Vesty vyhrnovat budeme možná všichni (no kéž bychom jenom vyhrnovali, raději vyhrnovat než ...no raději ani nedomýšlím)......Nechci sýčkovat, zatím to vypadá spíše bledě. "Náprava" v nedohlednu. Ještě je ale nejspíš čas. "Naděje " umírá poslední.
Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 18:23
S tou sondou to nebude tak strašný pokud se to fest rozjede tak z toho budeme všichni posr..ý a nikdo by sondu nezaváděl😎.
Já si spíš myslím, že až se dost oteplí tak to zmizí tak rychle jako to přišlo.
avatar Re: vesta v chorvatsku
10. 03. 2020 19:39
Pokud je mi známo, tak nikdo ze seriózních a vzdělaných kruhů nepotvrdil, že oteplení bude mít pozitivní vliv smoking smiley
Nicméně, abych byl k tématu, tak vesta zcela jistě nepomůže...
avatar Re: vesta v chorvatsku
11. 03. 2020 07:35
Takže tzv. Vídeňská úmluva z roku 1968 už neplatí?eye popping smiley
Re: vesta v chorvatsku
11. 03. 2020 12:06
Proč by neměla platit? Myslím, že stále platí, nebo jsem aspoň neslyšel o tom, že by byla zrušena či jinak nahrazena. Ovšem ta se týká povinné výbavy vozidla, aspoň si myslím, že narážíš na tuto část, kdy vesty a jiné věci lze upravit jiným nařízením, takže to může být jako povinná výbava řidiče, cestujících, či jiné nařízení atd. Takže se klidně může stát, že ze chvilku bude potřeba při vystoupení z vozidla na hubě rouška nebo respirátor a to se také povinné výbavy vozidla nebude týkat. Takhle nám to aspoň vysvětlovali na pravidelném školení.
avatar Re: vesta v chorvatsku
11. 03. 2020 12:30
To souhlasí. Pořád se zaměňuje povinná výbava vozidla (dohoda platná od roku 1968) s povinnou výbavou řidiče a spolucestujících. Ta není jednotná a v každé zemi se požaduje něco poněkud jiného, ale hlavně - v cizině nelze na to uplatnit fakt, že u nás něco povinné není.
avatar Re: vesta v chorvatsku
12. 03. 2020 07:34
Ech, uch - zadal jsem termín "povinná výbava řidiče" do google a našel jsem - nic...
No takže dočtu se kde? Protože podle mého hledání nic jako "Povinná výbava řidiče" neexistuje. Asi se to jmenuje nějak jinak?
Prosím o nakopnutí... sad smiley
avatar Re: vesta v chorvatsku
12. 03. 2020 12:35
Termín "povinná výbava řidiče" v českých zákonech neexistuje, to ale neznamená, že by to v zahraničí nebylo.
U nás byla reflexní vesta součástí povinné výbavy vozidla do září 2019. Po novele zákona, kdy odpadly povinné žárovky i lékárničky, vznikl poněkud komický stav, protože ze zákona zmizela i povinnost vozit s sebou vestu, není už v povinné výbavě vozidla, povinnost mít ji na sobě při opuštění vozidla na silnicích první třídy a vyšších mimo obec však v zákonu zůstala.
V zahraničí to ale rozdělené mají, například v němčině se to jmenuje Mitführpflicht, což je:
Citaci

povinnost nosit či vozit s sebou něco tak, abyste to mohli v případě potřeby, nouze či předpisem stanovené jiné povinnosti, okamžitě použít (služební zbraň, lékárnička, vesta) nebo být schopni okamžitě a na místě na výzvu oprávněného orgánu předložit. Tím jsou míněné průkazy totožnosti a další dokumenty opravňující například k vstupu na místo nebo do budovy (vstupenka, občanský průkaz) nebo k provádění činnosti (řidičský průkaz, rybářský průkaz, doklady od vozidla)....
Jedete přes Slovinsko? Tam musí mít vestu každý, kdo v mimořádné situaci vystoupí z vozidla, A, když už je musíte mít kvůli Slovinsku nebo Maďarsku (tyto země nerozlišují vozidla registrovaná u nich a jinde, co do povinné výbavy, jen uznávají povinnou výbavu podle Vídeňské dohody, ale jen v základních součástech platných celoevropsky; vesta není jednotná, tedy uplatňují své předpisy).
Edit - moc překlepů a chybějící konec, opraveno, doplněno.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (12. 03. 2020 13:33).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 53
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.